Alergia nie je len senná nádcha: Trápi vás alergia na slnko, lepok, mlieko či alergia na mačky?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alergia je najčastejšie spájaná s alergénmi z prírody – pele rastlín. Sezónna alergia však nie je jediným typom tejto prekvapivej reakcie imunitného systému. Poznáme kožné alergie, alergické reakcie na rôzne chemikálie, alergie na potraviny, známa je tiež alergia na slnko. Mnohé vznikajú už v ranom detstve, iné môžeme nadobudnúť kedykoľvek počas života. Prečo vlastne táto reakcia vzniká a ako?

Čo je to vlastne alergia?
Aké sú príznaky jednotlivých typov?
Prečo vznikajú kožné alergie?
Akými prípravkami sa dajú liečiť prejavy týchto stavov?   
Čo vás čaká na diagnostike u lekára?
Dá sa alergiám vyhnúť?
Ako súvisí s alergiami astma?
Poznáte najčastejšie alergie u detí?

Alergia je reakcia imunitného systému na cudzorodú látku – alergén. Táto látka zvyčajne nie je škodlivá a väčšine z nás nerobí problémy. K známym alergénom patria pele, niektoré potraviny alebo srsť domácich zvierat.

Imunitný systém si môžeme predstaviť ako strážcu svojho zdravia, ktorý stojí pri vstupnej bráne. Cez ňu prichádzajú látky z okolitého prostredia. Ak zaregistruje škodlivinu, začne proti nej bojovať. Niekedy môže omylom považovať za škodlivý patogén aj rôzne druhy alergénov. Vtedy sa objavia príznaky.

Pomýlený boj proti škodcovi, ktorý škodcom nie je

Imunitný systém začne proti alergénu bojovať a v závislosti od jeho druhu vznikajú zápal, opuch, slzenie, kýchanie, vyrážky alebo množstvo iných symptómov. Vzhľadom na meniace sa životné prostredie alergénov pribúda a ľudská imunita robí chyby častejšie. Alergie teda dnes považujeme už za bežné stavy – nečudo, veď s nimi má skúsenosť približne 30 % populácie. Dobrou správou je, že existuje niekoľko liečebných postupov, ktoré zmierňujú príznaky.

Hlavné typy alergií a ich príznaky

Potravinová alergia

K príznakom alergickej reakcie na potraviny patria opuchy, žihľavka, nevoľnosť, únava. Zvyčajne chvíľu trvá, kým si uvedomíme, že tieto príznaky súvisia s nejakou potravinou. Pri vážnych reakciách okamžite vyhľadajte lekára.

Sezónna alergia

Hovoríme jej aj senná nádcha. Príznaky sú podobné ako pri prechladnutí – výtok z nosa, zdurené sliznice, opuchnuté, niekedy aj červené oči. Tieto príznaky sa zvyčajne dajú zvládnuť doma pomocou voľnopredajných liečiv, avšak pri výraznejších symptómoch, s ktorými si neviete rady, určite vyhľadajte lekára.

Príčinou alergií môžu byť aj vaši domáci miláčikovia – ich srsť a zvyšky olupujúcej sa kože. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kožná alergia

Vyrážka môže byť sprievodným príznakom inej alergie alebo priamy následok kontaktu s alergénom v danom mieste. Vyrážku neraz vyvolá alergická reakcia na potraviny, ale tiež vzniká, keď sa dotknete niečoho, na čo ste alergický, napríklad čistiaceho prostriedku alebo rastliny.

Prejavy kožných alergií:

  • bolestivé alebo svrbiace vyrážky,
  • zapálené kožné škvrny – ekzém,
  • kontaktná dermatitída – takmer hneď po dotyku s alergénom na mieste vzniknú červené svrbiace škvrny,
  • podráždené alebo zapálené hrdlo či hltan,
  • žihľavka – červené svrbiace a vyvýšené fľaky rôznych veľkostí a tvarov,
  • opuchnuté oči.

Alergia na slnko

Svrbivými červenými vyrážkami či pľuzgierikmi sa prejavuje aj alergická reakcia na slnkoslnečná vyrážka (odborne polymorfná svetelná erupcia). Vzniká na koži vplyvom silného UV žiarenia a voľných radikálov. Dobrou ochranou sú krémy s vyšším UV faktorom – medzi 30 a 50 SPF.

Anafylaktický šok

Každý alergik by sa mal mať na pozore pred závažným priebehom alergie, ktorému hovoríme anafylaktický šok. Táto život ohrozujúca situácia vedie k ťažkostiam s dýchaním, závratom a strate vedomia. Ak po kontakte s možným alergénom pociťujete náhle zhoršenie stavu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Ak máte závažnú, život ohrozujúcu alergickú reakciu, lekár vám predpíše núdzovú injekciu adrenalínuepinefrín. Nezabudnite ju nosiť stále pri sebe a použiť ju, keď pocítite prvé príznaky ťažkej alergie. Tie zahŕňajú: náhle zúžené dýchacie cesty, zvýšenú srdcovú frekvenciu, v mnohých prípadoch aj opuch jazyka a úst. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prečo vlastne alergie vznikajú?

Dodnes nie je celkom jasné, prečo imunitný systém vyvolá alergickú reakciu, keď sa do tela dostane bežne neškodná cudzorodá látka. Isté však je, že náchylnosť na alergickú reakciu geneticky odovzdávame z pokolenia na pokolenie. Neprenáša sa však konkrétny druh alergie. Takže ak trpíte  alergiou na mlieko, vaše dieťa nemusí byť na mlieko alergické. Môže však trpieť iným druhom alergie.

Bežné alergény:

  • živočíšneho pôvodu – srsť domácich zvierat, odpad z roztočov a švábov,
  • lieky – najčastejšie penicilínové a sulfátové,
  • potraviny – pšenica, orechy, mlieko, mäkkýše a vajcia,
  • uštipnutie hmyzom – včely, osy a komáre,
  • pleseň,
  • rastlinného pôvodu – pele trávy, buriny a stromov, živica.

Častými alergénmi sú tiež latex a kovy, predovšetkým nikel.

Liečba alergií

I keď ich nie je možné úplne vyliečiť, dnes už vieme potlačiť príznaky. Najdôležitejšie je zistiť spúšťač reakcie a vyhýbať sa mu. Ak to nie je možné – napríklad alergén pochádza z prostredia, pomôže podporná liečba. Zvyčajne zahŕňa antihistaminiká, ktoré zmierňujú príznaky. Okrem nich vám alergiológ, respektíve imunoalergiológ môže predpísať kortikosteroidy, loratadín, kromolyn sodný, dekongestanty a takzvané modifikátory leukotriénov.

Jednou z metód liečby alergií je imunoterapia, pri ktorej ide o to, že postupne – v priebehu rokov – si budete zvykať na alergén  prostredníctvom presne rozvrhnutých injekcií. Ak zafunguje, ako má, mali by ste sa zbaviť príznakov.

Čo vás čaká u lekára?

Ak ste dostali od lekára odporučenie k alergiológovi alebo imunoalergiológovi pre podozrenie na alergickú reakciu, čaká vás diagnostika. Je zameraná na vypátranie alergénu, na ktorý vaša imunita reaguje. Lekár sa vás bude pýtať na príznaky, neobvyklé reakcie, na jedlá, ktoré ste v poslednom čase jedli, na akékoľvek látky, s ktorými ste mohli prísť do kontaktu – podľa vašich problémov.

Na presnejšiu diagnostiku slúžia krvný a kožný test.

Krvný test sleduje prítomnosť protilátok imunoglobulín E (IgE). Sú to bunky, ktoré reagujú na alergény.

Pri kožnom teste vám odborný lekár malými ihličkami jemne poškriabe kožu na predlaktí a na tieto miesta nanesie kvapky roztoku rôznymi alergénmi. Reakciu pokožky odsleduje o 20 minút neskôr, následne sa prídete ukázať v dohodnutom čase na ďalší deň, pričom aj doma si zaznačíte rozsah reakcie. Pri alergii na niektorú z látok bude pokožka červená, zapálená.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako predísť alergii?

Aj keď tomuto stavu zabrániť nemôžeme, môžeme sa vyhýbať alergénom aspoň do istej miery a zmierniť tak príznaky. Vyhýbanie sa dráždivým látkam je najefektívnejší spôsob prevencie najmä pri potravinovej alergii, pretože môžeme ľahko ovplyvniť to, čo jeme. Ak neviete, ktorá potravina vám robí problém, vyskúšajte eliminačnú diétu – tri dni za sebou sa budete vyhýbať nejakému druhu potravín alebo ovociu či zelenine a sledovať, či sa príznaky zmierňujú alebo, naopak, zosilňujú. Dôležité je vedieť, čomu sa máte vyhýbať, a dôsledne čítať zloženie potravín.

Ak máte reakciu na prach, pomôžu čistička vzduchu, zvlhčovač a pravidelné upratovanie. Náročnejšie je to pri alergiách z vonkajšieho prostredia.

Ako súvisí s astmou?

Astma je chronický stav charakteristický sípavým zvukom pri dýchaní. Sťažuje dýchanie a zužuje dýchacie cesty v pľúcach. Ak sa pýtate, čo má spoločné s alergénmi, odpoveď je jednoznačná – alergie astmu zhoršujú. Taktiež môžu vyvolať astmu aj vtedy, keď ste podobné problémy nikdy predtým nemali.

Keď sa astma a alergia vyskytnú spoločne, hovoríme o alergiou vyvolanej astme alebo alergickej astme.

Ako rozoznať alergiu od prechladnutia?

Bežnými prejavmi oboch stavov sú výtok z nosa, kýchanie a kašeľ. Ak ich chceme rozlíšiť, musíme sa zamerať na ďalšie sprievodné príznaky. Napríklad alergie často vyvolávajú vyrážky na koži a svrbenie očí. Prechladnutie sa prejaví aj bolesťami svalov a kĺbov, zvýšenou teplotou či horúčkou. Pri infekcii dutín sa tvorí hustý žltý alebo žltozelený sopeľ.

Myslite tiež na to, že alergia oslabuje imunitný systém a to znamená, že v období alergických príznakov ste náchylnejší aj na virózy. Takže platí, že alergia zvyšuje riziko prechladnutia.

Čo sú alergický kašeľ a chronická bronchitída?

Senná nádcha zapríčiňuje kýchanie, ale často aj pretrvávajúci suchý kašeľ. Kašeľ môže byť tiež príznakom astmy. Zvyčajne je horší v noci.

Alergická reakcia môže zapríčiniť aj chronickú bronchitídu (akútnu, teda krátkodobú majú na svedomí vírusy či baktérie). Takýto zápal priedušiek pretrváva celé mesiace a zvykne sa často vracať.

Najčastejšou príčinou alergickej bronchitídy sú tieto alergény:

  • cigaretový dym,
  • znečistený vzduch,
  • prach,
  • peľ,
  • chemické výpary.

Problémom je, že mnohé z týchto alergénov pretrvávajú v uzatvorených priestoroch, v domoch, v obchodných centrách či v kanceláriách.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alergia u detí

Kožné alergie sú dnes u najmenších detí bežnejšie ako pred niekoľkými desaťročiami. Dobrou správou je, že s pribúdajúcim vekom detí sa vytrácajú. Väčšie deti častejšie trpia respiračnými (vrátane astmy) a potravinovými alergiami.

Najčastejšie kožné alergie u detí zahŕňajú:

Ekzém – zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje červené svrbivé vyrážky či fľaky. Vznikajú pomaly a dlho pretrvávajú.

Alergická kontaktná dermatitída – objaví sa rýchlo, často hneď po tom, ako sa dieťa dostane do kontaktu s dráždivou látkou. V závažnejších prípadoch vznikajú bolestivé pľuzgiere a koža praská.

Žihľavka – červené hrbole alebo vyvýšené oblasti kože, ktoré vzniknú po kontakte s alergénom (môže byť aj nepriamy). Netvoria sa šupiny a nepraskajú, ale svrbia, pričom po poškriabaní môže koža krvácať.

Podčiarknuté a zrátané

Alergie sú dnes bežnou diagnózou u detí i dospelých. Našťastie, s pomocou odborníkov sú zvládnuteľné a nemajú život ohrozujúce následky (okrem núdzového stavu, akým je anafylaktický šok). Pozitívne je, že keď vieme, ktorý alergén nám robí problém, môžeme sa mu aspoň do istej miery vyhýbať. Väčšinu alergií pacienti zvládajú vyhýbaním sa alergénom, liekmi a úpravou životného štýlu. Samozrejme, v spolupráci s alergiológom alebo imunoalergiológom.

Zdroje:

clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergies

mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/symptoms-causes/syc-20351497

webmd.com/allergies/everything-allergies

healthline.com/health/allergies

cdc.gov/nchs/data/databriefs/db121.htm

foodallergy.org/life-with-food-allergies/food-allergy-101/symptoms-of-an-allergic-reaction-to-food

Pridaj komentár