Click here!

Horúčka u detí. Viete, ako si s ňou poradiť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Horúčka u dieťatka nie je nič neobvyklé a každý rodič sa s tým už minimálne raz stretol. Nemusí signalizovať nič vážne, ale netreba ju ani podceňovať. Horúčka sama osebe nie je ochorením. Je to stav, keď imunita dáva najavo, že sa niečo v organizme dieťatka deje. Môže sprevádzať bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, očkovanie alebo aj prerezávanie zúbkov.

Kedy hovoríme o horúčke?
Aké lieky podávať na zníženie teploty?
Na čo nezabúdať pri horúčke?
Kedy vyhľadať pediatra?
Čo sú febrilné kŕče?

Keď sa telo dostane do styku s nejakou infekciou, aktivizujú sa naše biele krvinky. Tie sú zodpovedné za imunitu a ich hlavnou úlohou je vyrovnať sa s „nepriateľom“ v tele. Takáto bežná reakcia organizmu môže viesť k zvýšenej telesnej teplote alebo až k horúčke.

Zvýšená telesná teplota alebo horúčka?

Nie každá teplota nad 37 °C je horúčkou. Poznáte rozdiel medzi zvýšenou telesnou teplotou a horúčkou? O horúčke hovoríme, ak teplota stúpne nad 38 °C. Pri teplote od 37,1 do 37,9 °C ide len o zvýšenú telesnú teplotu. Túto teplotu nie je potrebné zrážať liekmi, ak sa nepridávajú iné ťažkosti.

Medzi najčastejšie príznaky horúčky u detí patria:

 • zimnica,
 • únava a nepokoj,
 • nechutenstvo,
 • podráždenosť a častý plač,
 • rýchlejšie dýchanie,
 • horúca tvárička.

Ako znížiť horúčku u detí?

Dôležité je dopriať dieťaťu oddych a dbať na dostatočný pitný režim. S horúčkou si viete poradiť liekmi z lekárne určenými na tlmenie bolesti a zníženie horúčky. Najčastejšie obsahujú účinnú látku paracetamol alebo ibuprofén. Pre deti ich nájdete vo vhodnejších liekových formách, či už vo forme sirupu, alebo čapíkov.

Paracetamol môžete podávať detičkám všetkých vekových kategórií, ale nie sú vhodné, ak má dieťatko problémy s pečeňou. Vtedy sú lepšou voľbou lieky s obsahom ibuprofénu. Tie sa môžu podávať deťom od 3 mesiacov alebo váhou aspoň 7 kg. Pri liekoch s obsahom ibuprofénu by ste mali dbať na dostatočný pitný režim dieťatka. Naopak, nie sú vhodné pre deti s ochoreniami obličiek.

Ak má dieťa len zvýšenú teplotu, nie je potreba hneď siahať po liekoch. Teplotu môžete znížiť vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Ak dieťa trápi aj triaška, vlažným obkladom a kúpeľom sa radšej vyhýbajte.

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Kedy voliť čapíky a kedy radšej sirup?

Všetko závisí od veku dieťatka. Čapíky sú určené skôr pre novorodencov a batoľatá. Pri starších deťoch môžete voliť aj sirupy, ktoré sú väčšinou príjemnejšej chuti, prípadne tabletky. Dávkujú sa podľa hmotnosti dieťaťa. Dôležité je neprekročiť maximálnu dennú dávku. Mal by sa dodržiavať aspoň 4- až 6-hodinový odstup medzi jednotlivými dávkami.

Kedy je potrebné vyhľadať pediatra?

Pri horúčke u detí často postačia voľnopredajné lieky určené na tlmenie bolesti. Niekedy však môže dôjsť k rôznym komplikáciám alebo k dlhotrvajúcej horúčke, keď je už potrebné navštíviť pediatra. Návšteva lekára je nevyhnutná, ak:

 • horúčka pretrváva viac ako 2 dni,
 • horúčku nemožno zraziť voľnopredajnými liekmi,
 • sú pridružené febrilné kŕče,
 • dieťa vracia,
 • vyskytujú sa škvrny na pokožke.

Ak horúčky trápia dieťa mladšie ako 3 mesiace, vyhľadajte pediatra aj v prípade, že nepozorujete žiadne komplikácie.

Čo sú febrilné kŕče?

Má vaše dieťa horúčku a dostalo kŕče, myká sa, prípade až stratilo vedomie? Nemusíte sa zľaknúť. Ide o reakciu dieťatka na vysokú horúčku. Febrilné kŕče, teda kŕče z horúčky, môžu potrápiť dieťatká od 6 mesiacov do 5 rokov. Tento stav sám odznie väčšinou do niekoľkých sekúnd, maximálne do 15 minút. Viete, ako dieťaťu v tomto stave pomôcť?

Prečo vznikajú?

Zatiaľ nie je úplne objasnené, ako a prečo tieto kŕče vznikajú. Predpokladá sa, že v dôsledku prudko zvýšenej telesnej teploty je mozog dieťatka viac dráždený a veľmi citlivo na to reaguje. Reakciou sú práve svalové zášklby, kŕče.

Najčastejšie príznaky febrilných kŕčov:

 • dieťa má zášklby svalov (celého tela alebo len končatín) alebo je napnuté,
 • je bledé až modré,
 • môže vracať,
 • môže mať vyvrátené oči,
 • môže dôjsť k strate vedomia,
 • nereaguje na okolie.
Ak máte obavy z febrilných kŕčov, porozprávajte sa s pediatrom. Poradí vám, ako ich lepšie zvládať. (Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Prvá pomoc pre dieťa

Najdôležitejším krokom je kontaktovať lekára. Dieťatko je potrebné uložiť do stabilizovanej polohy, teda na bok na mäkkú podložku. Môžete dieťatko ochladzovať, nedávajte ho však pod studenú sprchu. Dôležité je, aby ste sa nesnažili tlmiť kŕče držaním tela ani nedávali do úst žiadne lieky alebo tekutinu. Najlepšou prevenciou, ako môžete u dieťatka predísť vzniku týchto febrilných kŕčov, je zabrániť tomu, aby teplota stúpla nad 39 °C.

Dajú sa febrilné kŕče liečiť?

Liekom prvej voľby pri týchto stavoch je diazepam, ktorý sa dávkuje podľa hmotnosti dieťatka. Tieto lieky dieťatku naordinuje výlučne lekár. Možno vám napadla otázka, či má význam dávať diazepam ako prevenciu pred vznikom febrilných kŕčov. Odpoveď je: určite nie a hlavne nie v prípade, že sa zatiaľ u vášho dieťatka nevyskytli febrilné kŕče. Pri dieťatkách, ktoré častejšie trpia febrilnými kŕčmi, sa môže podať diazepam pri teplote nad 38 °C, ale o tom rozhoduje výlučne lekár.

 

Zdroje:

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/lieky-v-mediach/jeden-ibuprofen-a-dost-viac-vam-neulavi-naopak-sposobi-celkove-zlyhanie-organizmu?page_id=3827

https://www.pharmaceutical-technology.com/features/how-safe-are-simple-painkillers/

https://www.solen.cz/pdfs/far/2012/02/09.pdf

https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/volnopredajne-analgetika-antireumatika-lentilky-21-storocia

https://kidshealth.org/en/parents/fever.html

Pridaj komentár