Horúčka u detí: Viete, ako si s ňou poradiť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Horúčka u dieťatka nie je nič neobvyklé a každý rodič sa s tým už minimálne raz stretol. Nemusí signalizovať nič vážne, ale netreba ju ani podceňovať. Horúčka sama osebe nie je ochorením. Je to stav, keď imunita dáva najavo, že sa niečo v organizme dieťatka deje. Môže sprevádzať bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, očkovanie alebo aj prerezávanie zúbkov.

Kedy hovoríme o horúčke?
Aké lieky podávať na zníženie teploty?
Na čo nezabúdať pri horúčke?
Kedy vyhľadať pediatra?
Čo sú febrilné kŕče?

Keď sa telo dostane do styku s nejakou infekciou, aktivizujú sa naše biele krvinky. Tie zodpovedajú za imunitu a ich hlavnou úlohou je vyrovnať sa s „nepriateľom“ v tele. Takáto bežná reakcia organizmu môže viesť k zvýšenej telesnej teplote alebo až k horúčke.

Zvýšená telesná teplota alebo horúčka?

Nie každá teplota nad 37 °C je horúčkou. Poznáte rozdiel medzi zvýšenou telesnou teplotou a horúčkou? O horúčke hovoríme, ak teplota stúpne nad 38 °C. Pri teplote od 37,1 do 37,9 °C ide len o zvýšenú telesnú teplotu. Túto teplotu nemusíte zrážať liekmi, ak sa nepridávajú iné ťažkosti.

Medzi najčastejšie príznaky horúčky u detí patria:

  • zimnica,
  • únava a nepokoj,
  • nechutenstvo,
  • podráždenosť a častý plač,
  • rýchlejšie dýchanie,
  • horúca tvárička.

Ako deťom znížite horúčku?

Dieťatku doprajte oddych a dbajte, aby malo dostatočný pitný režim. S horúčkou si viete poradiť liekmi z lekárne určenými na tlmenie bolesti a zníženie horúčky. Najčastejšie obsahujú účinnú látku paracetamol alebo ibuprofén. Pre deti ich nájdete vo vhodnejších liekových formách, či už vo forme sirupu, alebo čapíkov.

Paracetamol môžete podávať detičkám všetkých vekových kategórií, ale nie sú vhodné, ak má dieťatko problémy s pečeňou. Vtedy  je lepšie, ak zvolíte lieky s obsahom ibuprofénu. Tie môžete podávať deťom od 3 mesiacov alebo váhou aspoň 7 kg. Pri liekoch s obsahom ibuprofénu by ste mali dbať na dostatočný pitný režim dieťatka. Naopak, nie sú vhodné pre deti s ochoreniami obličiek.

Ak má dieťa len zvýšenú teplotu, nemusíte hneď siahať po liekoch. Teplotu môžete znížiť vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Ak dieťa trápi aj triaška, vlažným obkladom a kúpeľom sa radšej vyhýbajte.

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Kedy voliť čapíky a kedy radšej sirup?

Všetko závisí od veku dieťatka. Čapíky sú určené skôr pre novorodencov a batoľatá. Pri starších deťoch môžete voliť aj sirupy, ktoré sú väčšinou príjemnejšej chuti, prípadne tabletky. Dávkujú sa podľa hmotnosti dieťaťa. Dôležité je neprekročiť maximálnu dennú dávku. Mal by sa dodržiavať aspoň 4- až 6-hodinový odstup medzi jednotlivými dávkami.

Kedy je potrebné vyhľadať pediatra?

Pri horúčke u detí často postačia voľnopredajné lieky určené na tlmenie bolesti. Niekedy sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie alebo dlhotrvajúca horúčka, keď je už potrebné navštíviť pediatra. Lekára treba navštíviť, ak:

  • horúčka pretrváva viac ako 2 dni,
  • horúčku sa vám nedarí zraziť voľnopredajnými liekmi,
  • k horúčke sa pridružili febrilné kŕče,
  • dieťa vracia,
  • vyskytujú sa škvrny na pokožke.

Ak horúčky trápia dieťa mladšie ako 3 mesiace, vyhľadajte pediatra aj v prípade, že nepozorujete žiadne komplikácie.

Čo sú febrilné kŕče?

Má vaše dieťa horúčku a dostalo kŕče, myká sa, prípade až stratilo vedomie? Nemusíte sa zľaknúť. Ide o reakciu dieťatka na vysokú horúčku. Febrilné kŕče, teda kŕče z horúčky, môžu potrápiť dieťatká od 6 mesiacov do 5 rokov. Tento stav sám odznie väčšinou do niekoľkých sekúnd, maximálne do 15 minút. Viete, ako dieťaťu v tomto stave pomôcť?

Prečo vznikajú?

Zatiaľ nie je úplne objasnené, ako a prečo tieto kŕče vznikajú. Predpokladá sa, že v dôsledku prudko zvýšenej telesnej teploty je mozog dieťatka viac dráždený a veľmi citlivo na to reaguje. Reakciou sú práve svalové zášklby, kŕče.

Najčastejšie príznaky febrilných kŕčov:

  • dieťa má zášklby svalov (celého tela alebo len končatín) alebo je napnuté,
  • je bledé až modré,
  • môže vracať,
  • môže mať vyvrátené oči,
  • môže dôjsť k strate vedomia,
  • nereaguje na okolie.
Lekárka počúva novorodenca stetoskopom, usmieva sa na neho, v rukách má bábku žabky.
Ak máte obavy z febrilných kŕčov, porozprávajte sa s pediatrom. Poradí vám, ako ich lepšie zvládať. (Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Prvá pomoc pre dieťa

Najdôležitejším krokom je kontaktovať lekára. Dieťatko uložte do stabilizovanej polohy, teda na bok na mäkkú podložku. Môžete ho ochladzovať, nedávajte ho však pod studenú sprchu. Dôležité je, aby ste sa nesnažili tlmiť kŕče držaním tela ani nedávali do úst žiadne lieky alebo tekutinu. Najlepšou prevenciou, ako môžete u dieťatka predísť vzniku týchto febrilných kŕčov, je zabrániť tomu, aby teplota stúpla nad 39 °C.

Dajú sa febrilné kŕče liečiť?

Liekom prvej voľby pri týchto stavoch je diazepam, ktorý sa dávkuje podľa hmotnosti dieťatka. Tieto lieky dieťatku naordinuje výlučne lekár. Možno vám napadla otázka, či má význam dávať diazepam ako prevenciu pred vznikom febrilných kŕčov. Odpoveď je: určite nie a hlavne nie v prípade, že sa zatiaľ u vášho dieťatka nevyskytli febrilné kŕče. Pri dieťatkách, ktoré častejšie trpia febrilnými kŕčmi, sa môže podať diazepam pri teplote nad 38 °C, ale o tom rozhoduje výlučne lekár.

 

Zdroje:

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/lieky-v-mediach/jeden-ibuprofen-a-dost-viac-vam-neulavi-naopak-sposobi-celkove-zlyhanie-organizmu?page_id=3827

https://www.pharmaceutical-technology.com/features/how-safe-are-simple-painkillers/

https://www.solen.cz/pdfs/far/2012/02/09.pdf

https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/volnopredajne-analgetika-antireumatika-lentilky-21-storocia

https://kidshealth.org/en/parents/fever.html

Jedna odpoveď na “Horúčka u detí: Viete, ako si s ňou poradiť?

Pridaj komentár