Anémia nie je len strata krvi pri úraze či zlé stravovanie

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Určite ste už počuli slová anémia, málokrvnosť, hemoglobín, železo, hematokrit, krvný obraz… Všetky majú niečo spoločné – súvisia som stavom, keď sa zníži počet červených krviniek, ktoré v tele cirkulujú. Nie je to maličkosť, pretože málo červených krviniek zároveň znamená nedostatok kyslíka pre orgány a tkanivá. Výsledkom je, že sa cítime unavení, slabí, pridávajú sa ďalšie príznaky. Čo by ste mali o tomto stave vedieť?

Ako sa anémia prejavuje?
Aké typy anémie existujú?
Máte vysoké riziko tohto stavu?
Prečo anémia vzniká?
Ako vyzerá diagnostika a liečba anémie?
Ktoré potraviny obsahujú veľa železa?

Anémiu môže vyvolať niekoľko rôznych primárnych problémov. Napríklad ochorenia, ktoré narúšajú tvorbu zdravých červených krviniek v tele alebo zvyšujú rýchlosť rozpadu týchto buniek. Najčastejším príznakom anémie je únava. Keďže je to veľmi všeobecný stav, podozrenie na málokrvnosť zvyšujú ďalšie symptómy.

Okrem slabosti a únavy sú pre anémiu charakteristické tieto ďalšie príznaky:

  • bledá pleť a sliznice,
  • rýchly alebo nepravidelný srdcový tep,
  • dýchavičnosť,
  • bolesť v hrudi,
  • bolesť hlavy,
  • točenie hlavy.
Nemusíte mať hneď všetky tieto problémy a i tak môžete mať anémiu. Niektorí anemici dokonca žiadne symptómy nemajú. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Typy anémie

Existuje mnoho foriem chudokrvnosti a každý typ môže mať iné prejavy. Najčastejšie typy anémie sú: anémia z nedostatku železa, anémia z nedostatku vitamínu B12, aplastická anémia (takzvaný dreňový útlm) a hemolytická anémia. Vysvetlime si, čo znamenajú tieto komplikované názvy a akými špecifickými príznakmi sa prejavujú.

Chudokrvnosť z nedostatku železa

Najbežnejšia forma chudokrvnosti je chudokrvnosť z nedostatku železa. Nastáva vtedy, keď telo tvorí primálo červených krviniek, pretože nemá dostatok železa. Najčastejšími príčinami tohto stavu sú:

  • strava s nízkym obsahom železa,
  • silná menštruácia,
  • časté darovanie krvi,
  • vytrvalostný tréning,
  • niektoré tráviace problémy, napríklad Crohnova choroba,
  • lieky, ktoré dráždia výstelku čreva – napríklad ibuprofén.

Príznaky anémie z nedostatku železa zahŕňajú okrem únavy točenie hlavy a studené ruky a nohy.

Chudokrvnosť z nedostatku vitamínu B12

Bez vitamínu B12 nemôžu vznikať ani červené krvinky. Znamená to teda, že ak nejeme dostatok potravín s obsahom vitamínu B12 alebo ho telo nevie zo stravy absorbovať, klesne aj počet červených krviniek.

Tento typ chudokrvnosti sa prejavuje ťažkosťami pri chôdzi, zmätkom a zábudlivosťou, problémami s videním, hnačkou a glositídou – zápalom jazyka, pre ktorý je typický hladký červený jazyk.

Aplastická anémia

Zriedkavý, ale o to vážnejší stav. Jeho podstatou je kostná dreň, ktorá nedokáže vyrobiť dostatok nových červených krviniek. Najčastejšou príčinou je autoimunitné ochorenie poškodzujúce kmeňové bunky. K tomu dochádza napriek normálnej hladine železa.

K príznakom aplastickej anémie patria okrem únavy časté infekcie, kožné vyrážky a ľahko vznikajúce modriny.

Hemolytická anémia

Typ anémie, pri ktorom sa červené krvinky rozpadajú alebo sú zničené rýchlejšie, ako telo dokáže vytvoriť nové. Príčinou môžu byť autoimunitné ochorenia, infekcie, problémy s kostnou dreňou a dedičné stavy, napríklad kosáčikovitá anémia a talasémia spôsobená mutáciami v DNA.

Symptómy hemolytickej anémie zahŕňajú: závraty, slabosť, žltú pokožku, tmavý moč, horúčku a bolesť brucha.

Máte vysoké riziko málokrvnosti?

Málokrvnosť si nevyberá. Môže potrápiť všetky vekové, sociálne či etnické skupiny. Ženy majú väčšie riziko anémie ako muži kvôli menštruácii. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku určitej formy anémie:

  • predčasné narodenie,
  • vek 624 mesiacov,
  • žena v plodnom období – kvôli menštruácii,
  • tehotenstvo a pôrod,
  • strava s nízkym obsahom vitamínov, minerálov a železa,
  • užívanie liekov, ktoré dráždia sliznicu žalúdka,
  • dedičná anémia v rodine,
  • črevná porucha, ktorá ovplyvňuje vstrebávanie živín,

chronické stavy, ako sú AIDS, cukrovka, ochorenie obličiek, rakovina, reumatoidná artritída, srdcové zlyhanie alebo choroby pečene.

Jednou z príčin väčšej straty krvi býva pôrod. Našťastie, je to krátkodobá situácia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Časté príčiny vzniku chudokrvnosti

Vieme, že telo potrebuje červené krvinky na prežitie. Rozvádzajú hemoglobín, komplexný proteín, ktorý sa viaže na molekuly železa. Molekuly železa zase prenášajú kyslík z pľúc do zvyšku tela. Nízky počet červených krviniek môže nastať z mnohých príčin. Tri hlavné sú:

  1. strata krvi,
  2. nedostatok červených krviniek alebo poškodené červené krvinky,
  3. predčasná deštrukcia alebo ničenie červených krviniek.

1. Strata krvi

Ako sme spomenuli, najbežnejšou formou anémie je málokrvnosť z nedostatku železa. To sa najčastejšie deje pri strate krvi. Keď telo stráca krv, v snahe udržať cievy plné čerpá vodu z tkanív. Táto voda zriedi krv, čím sa zároveň zníži počet červených krviniek (oproti stavu, keď sú cievy plné krvi).

Krátkodobá alebo dlhodobá strata krvi

Krátkodobá, teda akútna strata krvi nastane napríklad prirodzene pri úraze, operácii alebo pri pôrode. Anémiu však zvyčajne vyvoláva chronická, teda dlhodobá strata krvi. To znamená, že krv z tela stále uniká, ako napríklad pri žalúdočných vredoch, endometrióze, rakovine alebo inom type nádoru.

Stratou krvi môžete trpieť aj v týchto situáciách:

  • máte tráviace problémy, ako sú hemoroidy, gastritída alebo rakovina žalúdka či hrubého čreva,
  • užívate nesteroidné protizápalové lieky, ako je aspirínibuprofén.

U žien je častou príčinou straty krvi silné menštruačné krvácanie.

2. Nedostatok červených krviniek alebo poškodené krvinky

Keď hovoríme o tvorbe červených krviniek, musíme začať od kostnej drene. Čo je to vlastne kostná dreň? Mäkké, hubovité tkanivo v strede kostí, ktoré hrá zásadnú úlohu pri tvorbe červených krviniek. Dreň vyrába kmeňové bunky, z ktorých vznikajú červené krvinky, biele krvinky (leukocyty), krvné doštičky.

Žiaľ, aj kostnú dreň môže postihnúť viacero rôznych problémov. Najznámejším je leukémia – typ rakoviny, ktorý spúšťa produkciu abnormálnych bielych krviniek (genetické zmeny bielych krviniek). To však narúša aj tvorbu červených krviniek.

Chudokrvnosť spôsobujú aj iné problémy s kostnou dreňou. Napríklad ak je v dreni málo kmeňových buniek, alebo dokonca nie sú v nej žiadne, hovoríme o aplastickej anémii.

Málokrvnosť vzniká aj vtedy, keď červené krvinky nerastú a nedospievajú tak, ako by mali. Príkladom je dedičná forma málokrvnosti – talasémia.

3. Predčasná deštrukcia alebo ničenie červených krviniek

Červené krvinky nežijú večne, ale tiež nie len jeden deň. Ich životnosť je približne 120 dní. Problém nastáva, ak ich telo zničí skôr, ako dokončia svoj prirodzený životný cyklus v krvnom obehu. Typickým príkladom tohto stavu je autoimunitná hemolytická anémia. Vzniká vtedy, keď imunitný systém zaútočí na červené krvinky v domnienke, že ide o cudziu látku.

Čo vás čaká na diagnostike?

V prvom rade vám lekár urobí úplný krvný obraz, bez ktorého by nemal potrebné informácie o vašom zdravotnom stave. Úplný krvný obraz zahŕňa podrobnejšie testy vrátane:

  • hematokritu – porovnanie objemu červených krviniek s celkovým objemom krvi,
  • hladiny hemoglobínu
  • a počtu červených krviniek.

Vďaka kompletnému krvnému obrazu lekár získa informáciu aj o vašom celkovom stave. Môže zistiť, či je anémia následkom iného základného stavu – napríklad ochorenia obličiek.

Isté však je, že ak máte hladiny červených krviniek, hemoglobínu a hematokritu nižšie, ako je norma, s najväčšou pravdepodobnosťou máte nejakú formu anémie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako vyzerá liečba anémie

Liečba vyplýva z príčiny anémie. Existuje niekoľko metód, pričom každá má za cieľ zvýšiť u pacienta počet červených krviniek. Tým pádom rastie aj množstvo kyslíka v krvi.

Liečba pri jednotlivých druhoch chudokrvnosti:

Chudokrvnosť z nedostatku železa – Liečba zahŕňa dopĺňanie železa a úpravu stravovania. Lekár pátra po príčine akéhokoľvek nadmerného krvácania. Ak ju nájde, rieši primárne tento hlavný problém.

Chudokrvnosť z nedostatku vitamínu B12 – Zahŕňa výživové doplnky a v prípade potreby aj injekcie vitamínu B12.

Talasémia – Liečba tejto geneticky podmienenej málokrvnosti spočíva v užívaní doplnkov kyseliny listovej, chelácii železa a v prípade niektorých pacientov aj v podávaní krvných transfúzií či v transplantácii kostnej drene.

Chudokrvnosť v dôsledku chronického ochorenia – V tomto prípade je základom liečby zvládnutie základného stavu.

Aplastická anémia – Ak je problém v kostnej dreni, budete dostávať krvné transfúzie alebo vám lekár odporučí transplantáciu kostnej drene.

Kosáčikovitá anémia – Základnou liečbou je oxygenoterapia terapia spolu s liekmi na zmiernenie bolesti a infúziami. Lekár vám môže predpísať antibiotiká, doplnky kyseliny listovej, krvné transfúzie či protinádorový liek nazývaný hydroxymočovina.

Hemolytická anémia – Pacientov s týmto ochorením čaká liečba imunosupresívnymi liekmi (potláčajú nadmerne aktívnu imunitu) a tiež liečba infekcií a plazmaferéza – metóda, ktorá filtruje krv.

Ako upraviť stravu pri málokrvnosti?

V prípade, že za anémiu môže stravovanie s nedostatkom potrebných živín, pomôže nový jedálniček. Zaraďte doň väčšieho množstva potravín bohatých na železo.

Patria k nim:

  • cereálie a pečivo obohatené železom,
  • zelená listová zelenina – kel, špenát a žerucha,
  • strukoviny,
  • hnedá ryža,
  • mäso,
  • orechy a semienka,
  • ryby,
  • tofu,
  • vajcia,
  • sušené ovocie, vrátane marhúľ, hrozienok a sliviek.
Hovoríte, že zdrojov železa v strave je málo? Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podčiarknuté a zrátané

Chudokrvnosť, teda málokrvnosť, nastáva, keď v tele cirkuluje nízky počet červených krviniek. Nízky počet červených krviniek znamená nedostatok kyslíka pre orgány a tkanivá tela. Výsledkom sú príznaky anémie: únava, bledá pokožka a sliznice, bolesť na hrudníku, dýchavičnosť.

Bežnými príčinami sú strata krvi pri operácii, úraze, silnej menštruácii alebo pri pôrode, narušená tvorba červených krviniek a deštrukcia červených krviniek pomýleným imunitným systémom.

V niektorých prípadoch stačí na zvládnutie anémie len úprava stravy. Iné typy anémie si vyžadujú náročnejšiu liečbu a bez nej môžu znamenať ohrozenie života.

V každom prípade, ak sa cítite neustále slabí a unavení, nezvládate bežné činnosti, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Zdroje: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/158800

https://www.healthinaging.org/a-z-topic/anemia/basic-facts

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia

https://www.hematology.org/education/patients/anemia

https://www.merckmanuals.com/home/quick-facts-blood-disorders/anemia/overview-of-anemia

 

2 odpovedí na “Anémia nie je len strata krvi pri úraze či zlé stravovanie

Pridaj komentár