Šnupací tabak: Je menej škodlivý ako ten, čo fajčíme? Má rovnaké účinky?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Je šnupanie tabaku zdravšie ako fajčenie? Zaujímavá otázka.

Naši dedkovia zvykli tabak nielen fajčiť, ale aj šnupať, či dokonca žuť. Staromódny spôsob použitia tabaku sa dnes vracia – je to nová záľuba hlavne u mladých. Myslia si, že objavili Ameriku.

Je však tabak skutočne menej škodlivý, keď ho šnupeme alebo žujeme, ako keď ho fajčíme? Oplatí sa „vrhnúť“ na žuvací, či šnupací tabak?

Je šnupací tabak menej škodlivý?

Je to dobrá cesta na odvykanie od cigariet?

Môžeme používať šňupací tabak v tehotenstve?

Je šňupací tabak návykový?

Šnupací tabak a jeho škodlivosť

Všetci vieme, že fajčenie tabaku je škodlivé, a že súvisí so srdcovo-cievnymi chorobami a rakovinou. Myslíte si však, že šnupavý tabak je bezpečný?

Aj keď pri šňupaní dostávame tabak do tela iným spôsobom, ako pri fajčení, aj toto je tabakový výrobok s obsahom nikotínu. To znamená, že aj on obsahuje škodlivé a návykové látky, ktoré zvyšujú riziko zdravotných problémov.

Je však pravdou, že šnupací tabak neobsahuje decht, ani toxické plyny, ktoré vznikajú pri horení cigarety. No ako sme povedali, obsahuje nikotín a iné škodlivé prísady (chemikálie, chute, vône atď).

šňupací tabak v krabičke
Zdroj foto: AdobeStock.com

Druhy šňupacieho tabaku

Existujú 2 hlavné druhy šnupacieho tabaku: suchý a vlhčený. Suchý šnupací tabak sa vkladá do nosnej dutiny – teda „šnupe“. Vlhčený si dávate medzi spodnú peruďasná, alebo lícny epitel a ďasná.

Vaše telo potom absorbuje nikotín cez tkanivo nosa alebo úst, až nakoniec prejde do krvi. To znamená, že teraz nepotrebujete tradičnú „medzi-cestu“: pľúca.

Ďalšou nikotínovou alternatívou je krémový šnupavý tabak. Predáva sa v tubách, ako zubná pasta. Nanesiete si ho na ďasná prstom alebo zubnou kefkou.

Necháte ho niekoľko minút pôsobiť, a potom vypľujete. Krémový tabak je zložený z tabakovej pasty, klinčekového oleja, glycerínu a mätových aróm. Používa sa hlavne v Indii, a to dokonca na čistenie zubov.

Moderné druhy tabaku majú aj rôzne príchute: káva, čokoláda, slivka, gáfor, škorica, ruža, mäta, med, vanilka, čerešňa, pomaranč, marhuľa. Na trhu nájdete aj whisky, bourbonkolovú príchuť – to je veľmi lákavé hlavne pre mladých ľudí.

Stačí si dať trošku do nosa, prípadne pod peru, a veľmi rýchlo pocítite účinky nikotínu. Okrem toho – chuť obľúbeného nápoja. Šňupanie tabaku však najmä u začiatočníkov vyvoláva kýchanie.

Šnupací tabak sa vyrába sušením a jemným mletím tabakových listov.

Je šnupací tabak škodlivý alebo návykový?

Šnupací tabak je nielen vysoko návykový, ale aj zdraviu škodlivý. Na prvý pohľad vyzerá fajčenie tabaku „nebezpečnejšie“. Predsa len – keď poťahujeme, vdychujeme do pľúc spolu s dymom aj decht.

Pri šnupaní síce nezaťažujeme priedušky a pľúca, no aj šnupací tabak obsahuje chemikálie, ktoré podporujú vznik rakoviny, a to predovšetkým nosadutín, ústnej dutiny, pažeráka a pankreasu.

Rakovina je určite najväčším strašiakom, no narúšame si aj ďalšie systémy tela. Napríklad vlhký šňupací tabak vám „urobí“ zažltnuté zuby, zubné kazyinfekcie ďasien. V horšom prípade prídete o zuby.

Niekedy sa vyvinú aj vážne problémy hlboko v čeľusti, keď dochádza k úbytku kostnej hmoty. Verte alebo nie, takýto stav doslova znetvorí vašu tvár.

Ďalšie riziká šňupania tabaku:

žuvací tabak zuby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Šnupací tabak – odvykačka od cigariet?

Mnohí fajčiari si zvolia šnupanie alebo žutie tabaku, ako lepšiu a „zdravšiu“ alternatívu k fajčeniu. Alebo: šnupanie si priamo nasadia ako odvykaciu kúru! Funguje to?

Síce sa možno zbavíte známeho „tiku“, vyťahovať cigaretu zakaždým, keď nevieme, čo s rukami, a takisto si preliečite zažltnuté prsty, no takýmto spôsobom sa závislosti nezbavíte, len ju pretransformujete do inej podoby a iných návykov.

Namiesto zapálenia cigarety, si totiž tabak vkladáte do nosa alebo úst. Áno, prestať fajčiť, je pomerne náročné, pretože potrebujete silnú vôľu. No pozor! Odvyknúť si šnupacieho tabaku, je rovnako ťažké!

Šňupanie tabaku v tehotenstve? Radšej nie, ak nechcete predčasne porodiť!

Ako sa teda zbaviť závislosti od nikotínu?

Nestačí vám sila vašej vôle? Potrebujete podporu? Žiadna hanba, zaslúžite si skôr potlesk. Dohodnite si stretnutie s praktickým lekárom, pripraví vám odvykací plán, alebo vás odporučí k inému odborníkovi, ktorý má viac skúseností.

Hlavne ťažším fajčiarom pomôže nikotínová substitučná liečba. Prečo? Keď naraz prestanete fajčiť, alebo iným spôsobom užívať tabak, stretnete sa s nepríjemnými stavmi – abstinenčnými príznakmi.

Na ich zvládnutie potrebujete náhradu nikotínom. Áno, sú to síce dávky nikotínu, ale bez ďalších škodlivých chemikálií, ktoré sa nachádzajú v tabaku.

Najčastejšie abstinenčné príznaky:

  • úzkosť,
  • hnev,
  • roztržitosť,
  • nespavosť,
  • bolesti hlavy,
  • priberanie.

Niektoré nikotínové náhrady sú voľnopredajné. Nájdete ich v lekárňach. Sú to napríklad nikotínové náplasti, pastilky, žuvačky.

Prečo sa oplatí prestať?

Spomínané príznaky časom ustúpia a začnete sa cítiť lepšie. Keď skoncujete s nikotínovou závislosťou, výrazne klesne pravdepodobnosť, že ochoriete na rakovinu, srdcovo-cievnu chorobu alebo vysoký krvný tlak.

Rovnako sa vám zahojí ústna dutina či epitel nosa, kde kvôli šnupaniu vznikali lokálne poškodenia, vredy a infekcie. Navyše, zrazu zistíte, že máte oveľa viac času a voľnejšie ruky. Nechcete získať späť svoju slobodu?!

Myslite na to, že aj žuvací alebo šňupací tabak môže vyvolať otravu, špeciálne u detí!

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/what-is-snuff-is-it-harmful#effects-of-quitting
  2. https://www.verywellmind.com/what-is-snuff-and-how-is-it-used-2824867
  3. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/smokeless/health_effects/index.htm
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470594/
  5. https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/tobacco-and-cancer/smokeless-tobacco.html

Pridaj komentár