Click here!

Ruža – kožná infekcia, ktorú sprevádza vysoká teplota

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ruža (erysipelas) je akútna infekcia kože. Pôvodcami ochorenia sú najčastejšie ß-hemolytické streptokoky skupiny A (Streptococcus pyogenes).

Inkubačná doba je niekoľko hodín, až dva dni. Infekcia sa šíri najmä lymfatickými cievami v koži.

Spôsob prenosu

Baktérie sa do kože dostávajú cez porušenú kožu – cez zádery, trhlinky a drobné, či väčšie poranenia kože. Ak koža svrbí, baktérie sa môžu preniesť nechtami pri škriabaní.

Vyššie riziko infekcie majú ľudia s:

  • poruchou imunitného systému,
  • kožným zápalom,
  • poruchou prekrvenia,
  • otvorenou ranou,
  • cukrovkou,
  • hubovým ochorením nôh (kože aj nechtov),
  • alkoholici.

Ohrození sú najmä starší ľudia. Významným faktorom je nosičstvo streptokoka v nosohltane, mandliach, zubný zápal a zápal stredného ucha.

ruža kožná infekcia muž

Prejavy a príznaky

Ochorenie sa začína náhle – opuchomohraničeným začervenaním kože. Sprevádza ho vysoká horúčka (39 – 40 °C), triaška, zimnica, bolesť a schvátenosť. U starších ľudí sa horúčka niekedy objaví len prechodne, alebo majú iba zvýšenú teplotu (37 – 38 °C).

Zapálená koža je sýtočervenej farby s jazykovitými výbežkami, najbližšie lymfatické uzliny bývajú zväčšené. Koža je horúca, napätá a bolestivá.

Ruža sa najčastejšie vyskytuje na predkolení a na tvári, menej často na hornej končatine po operácii prsníka. Pred zavedením antibiotík do liečby bola ruža vážnym problémom, a v ťažkých prípadoch, najmä pri lokalizácii na tvári, bolo ochorenie smrteľné.

Komplikácie

Najčastejšou komplikáciou je recidíva ochorenia. Zapríčinená je pretrvávanímneliečením rizikových faktorov (hubové ochorenie kože a nechtov nôh, opuch, vred predkolenia, nadváha).

Medzi častejšie komplikácie patrí vznik hnisavého vačku, rozšírenie infekcie do hĺbky, iná pridružená infekcia, lymfatický opuch. Vznik hnisavého vačku vyžaduje chirurgický zákrok.

K lymfatickému opuchu dochádza následkom prekonanej ruže, najmä po nedostatočnej liečbe. Na druhej strane, lymfatický opuch inej príčiny, napríklad po operácii prsníka, je často komplikovaný recidivujúcou ružou.

Vzácnejšie komplikácie predstavujú zápalové zmeny na srdci, kĺboch a obličkách. Pri lokalizácii ruže na tvári môže byť komplikáciou zápal mozgových blán.

ruža biele krvinky
Biele a červené krvinky

Diagnóza

Diagnózu stanoví lekár, obvykle na základe typického klinického obrazu. Z laboratórnych vyšetrení sú zvýšené hodnoty zápalových parametrov, zrýchlená sedimentácia červených krviniek, zvýšené hodnoty CRP, ASLO, v krvnom obraze je zvýšené množstvo bielych krviniek.

Pásový opar na tvári alebo ušnici býva veľmi ťažké odlíšiť od ruže na začiatku ochorenia, ešte pred vznikom pľuzgierikov. Priebeh je miernejší, ale bolesť môže byť napriek tomu výrazná.

Liečba a prevencia

Liekom prvej voľby pri nekomplikovanom priebehu zostáva stále penicilín. Predisponovaných a rizikových pacientov hospitalizujeme, a podávame im penicilín injekčne, do svalu.

Pri komplikovanom priebehu dostáva pacient kombináciu antibiotík (v infúziách). Antibiotiká musia byť v dostatočnej dávke, najmä u obéznych pacientov. U starších pacientov býva liečba – vzhľadom na nevýrazné celkové príznaky – oneskorená, a priebeh sa môže komplikovať.

Opuch možno zmierniť aj rehabilitačnými cvičeniami a lymfatickou masážou.

Liečené ochorenie trvá 8 – 14 dní, pri ľahkom priebehu začervenanie vymizne do 6 – 8 dní.

Na zabránenie recidív je účinné podávať pomaly sa uvoľňujúci penicilín, injekčne a dlhodobo, v intervale 3 – 4 týždňov.

ruža penicilín injekcia

Dôležitý je pokoj na lôžku, s vyvýšením dolných končatín, ak je ruža na predkolení. Pri lokalizácii na tvári sa odporúča odľahčujúca poloha pri odpočinku a spánku – na zdravej strane tváre.

Okrem liečby ruže, je nevyhnutná liečba miesta vstupu infekcie, s preventívnymi opatreniami, zameranými na miesto vstupu infekcie. Atrofickú suchú kožu dolných končatín treba hydratovať premasťovať, aby sa zabránilo vzniku prasklín a drobných poranení.

Hubová infekcia nôh pomáha preniknutiu baktérií cez porušenú kožu. Vhodná antimykotická liečba a dezinfekcia ponožiek, uterákov a obuvi predstavujú dôležité preventívne opatrenia pred vznikom recidív ruže.

Mykologické vyšetrenie hubových infekcií nôh by sa malo stať rutinným vyšetrením vo všetkých prípadoch recidivujúcej ruže dolných končatín.

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.

Pridaj komentár