Materina dúška: Domovská bylina na baktérie, vírusy a parazity

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Starí Egypťania používali materinu dúšku pri balzamovaní múmií, Rimania na čistenie svojich domovov.

V stredoveku si ju ľudia kládli pod vankúš, aby im zaistila kľudný spánok a odohnala nočné mory.

Ženy ju zvykli darovať rytierom a bojovníkom, lebo verili, že prináša odvahu. Na celom svete je po stáročia cenená pre svoje liečivé účinky.

Má však naozaj liečivé schopnosti?

Čo o jej využití hovorí dnešná veda?

Ako spoznáte materinu dúšku v prírode?

Svojím výzorom patrí medzi málo nápadné byliny. Vysoká je iba 210 centimetrov. Jej stonky môžu byť zelené, ale aj drevnaté.

Materina dúška (lat. Thymus serpyllum, v angličtine wild thyme) je skôr malý a hneď od zeme rozkonárený krík, než bežná bylina. Lístky má malé, vajcovitého tvaru, s okrajom mierne ohnutým smerom k zemi. Listy na stonke vyrastajú oproti sebe. Krík najčastejšie spoznáte podľa drobných fialových kvetov a príjemnej aromatickej vône.

Kedy kvitne a odkiaľ pochádza?

Materina dúška kvitne od mája do septembra, čo je aj najvhodnejšie obdobie na zber. Chutí korenistohorko. Pôvodným domovom byliny sú suché a slnečné miesta celej Európy (hlavne strednej a južnej), severnej Afriky a severnej a západnej Ázie. V súčasnosti je však rozšírená po celom svete.

Materinu dúšku si najčastejšie pomýlite s dvomi kuchynskými bylinkami – oreganomtymiánom. Oregano (Origanum vulgare) má podobné kvety, avšak dorastá do oveľa väčšej výšky, 2070 centimetrov.

Tymián (Thymus vulgaris) je tiež trochu väčší krík, dorastá do výšky 15 – 30 centimetrov, no vonia ostrejšie a viac korenisto než materina dúška, a listy má do siva. Obsahovými látkami, účinkami a použitím má k dúške bližšie ako oregano.

materina dúška zber
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo materina dúška obsahuje?

V praxi sa využíva celá nadzemná časť, teda listy, stonky aj kvety. Hlavný účinok sa však skrýva v silici (prchavá voňavá zložka). Hlavnými obsahovými látkami silice sú tymol a karvakrol. Obe pôsobia antisepticky, čiže proti rôznym baktériám, vírusom a parazitom. Materina dúška obsahuje aj trieslovinyflavonoidy, ktoré majú pozitívny vplyv na tráviaci systém.

Kedy by vám materina dúška mohla pomôcť?

Už tradične sa využíva pri zápaloch dýchacích ciestna zlepšenie trávenia. Extrakty dezinfikujú sliznicu dýchacích ciest, a pôsobia proti väčšine baktérií, ktoré tieto zápaly spôsobujú.

Extrakty podporujú vylučovanie hlienu, vykašliavanie a uvoľňujú hladké svalstvé priedušiek, čím sa dýchacie cesty stávajú priechodnejšími.

Materina dúška sa preto používa hlavne pri vlhkom kašli a bolestiach hrdla, najmä ak sú spojené s pocitom suchej sliznice.

Bylina dezinfikuje močové a tráviace ústrojenstvo, čo je vhodná doplnková liečba zápalov močových ciestinfekčných hnačiek. Takisto pôsobí proti črevným parazitom a niektorým hubámkvasinkám.

Býva zložkou zmesí, ktoré sa používajú pri nervovej vyčerpanosti, prepracovanostina podporu zaspávania.

Materina dúška odstraňuje zápach z úst. Takisto uvoľňuje kŕče hladkého svalstva tráviacej sústavy, čo prináša úľavu pri nadúvanímenštruačných bolestiach. Stimuluje vylučovanie žalúdočnej šťavy a tráviacich enzýmov, čím zvyšuje chuť do jedlapodporuje trávenie.

Kvôli tomuto účinku ju môžete využiť ako koreninu. V niektorých krajinách sa bežne používa na dochutenie mäsa, rýb či syrov.

Antiseptické a protizápalové účinky dúšky sa uplatňujú aj pri vonkajšom použití – na ošetrovanie rôznych zápalových ochorení kože a slizníc, hnisavých rán, preležanínvredov.

Potenciál má aj pri ošetrovaní aknóznej pokožky a v zubnom lekárstve – pri bolestiach zubov, spôsobených zápalom alebo baktériami.

materina dúška nežiaduce účinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Potvrdila veda účinky materinej dúšky?

Tymol je látka s vedecky dokázaným, silným dezinfekčným účinkom. Vedecky potvrdený je antiseptický účinok, aj antioxidačné účinky – neutralizuje voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky.

Jedna z hlavných obsahových látok materinej dúšky – karvakrol, dokonca preukázala protirakovinové účinky na izolovaných rakovinových bunkách mimo ľudského tela.

Dezinfekčný, antioxidačný alebo protirakovinový účinok materinej dúšky však zatiaľ nebol potvrdený v štúdiách na ľuďoch, iba v skúmavke, na zvieratách či bunkových kultúrach.

To, čo napríklad v skúmavke zabije rakovinové bunky, sa nemusí správať rovnako v ľudskom organizme. Preto sa zatiaľ nedá vyhlásiť, že by materina dúška skutočne pomáhala pri týchto ochoreniach. Je potrebný jej ďalší výskum.

Ostatné účinky materinej dúšky neboli ani čiastočne vedou potvrdené. V prospech rastliny teda hovoria výhradne skúsenosti ľudového liečiteľstva a jej dlhodobé používanie rôznymi kultúrami sveta.

Dávkovanie, spôsob použitia a úprava

Materina dúška sa používa pri výrobe mnohých, bežne dostupných kozmetických výrobkov, ako sú mydlá, zubné pasty, ústne vody, kloktadlá či oleje. V lekárni ju nájdete vo forme tinktúry alebo sirupu, najčastejšie sa však používa sušená rastlina v podobe čajoviny.

Prípravu čaju:

  • jednu lyžičku materinej dúšky zalejeme 200 ml vriacej vody,
  • necháme 20 – 30 minút lúhovať,
  • odporúčaná denná dávka je 4 – 6 gramov rastliny.

Pri vonkajšom použití sa robí odvar. 200 gramov rastliny sa prevarí s 2 litrami vody a po scedení sa používa ako obklad na rany alebo prísada do kúpeľa.

materina dúška tymián
Zdroj foto: Shutterstock.com

Môžu materinu dúšku užívať deti a tehotné a dojčiace ženy?

Použitie materinej dúšky u detí je bezpečné. Pri tehotenstve a dojčení sú však dostupné informácie sporné. Niektoré zdroje hovoria, že krátkodobo (iba počas trvania zdravotného problému) sa užívať môže, iné zas jej použitie neodporúčajú. Keďže bezpečnosť nebola jednoznačne preukázaná, najlepšie urobíte, ak sa jej užívaniu v tomto období vyhnete.

Má materina dúška nejaké nežiaduce účinky?

Pri vnútornom užívaní čistého tymolu alebo čistej silice hraničia potrebné dávky s toxickými dávkami. Môže dôjsť k poškodeniu červených krviniekobličiek.

Pri užívaní samotnej rastliny, sirupov či tinktúry, toto nebezpečenstvo potvrdené nebolo. Ak však chcete minimalizovať riziko, neužívajte materinu dúšku dlhodoboneprekračujte odporúčané dávkovanie.

V súčasnosti nie sú známe žiadne nevhodné kombinácie materinej dúšky a liečiv. Existuje však podozrenie, že materina dúška by mohla negatívne ovplyvňovať činnosť štítnej žľazy. Preto ak máte problémy s týmto orgánom, vopred sa poraďte so svojím lekárom, prípadne lekár bude sledovať, či vás užívanie rastliny negatívne neovplyvňuje.

Môže nastať alergická reakcia?

Ako pri každej látke, aj tu vám hrozí alergická reakcia. Ak po vypití čaju pociťujete svrbenie, opuch úst či hrdla, v horšom prípade zvieranie na hrudníku, alebo máte problémy s dýchaním, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Pri použití zvonku sa môže objaviť kontaktná dermatitída, čo je forma alergie, prejavujúca sa suchou, zhrubnutouzačervenanou pokožkou v mieste aplikácie. Niekedy sa môžu vyskytnúť pľuzgiere, bolesťopuch.

Alergická reakcia sa predvídať nedá, malá pomôcka však existuje. Materina dúška patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Ďalšie rastliny, ktoré sem patria, sú napríklad rozmarín, bazalka, oregano, tymián, šalvia, zeler, mäta, medovka či levanduľa.

Rastliny tej istej čeľade sú si podobné, a preto sa môže stať, že ak máte alergiu na jednu z nich, môžete mať alergiu aj na ďalšie. Preto ak viete, že ste alergickí na niektorú z vyššie spomenutých rastlín, pristupujte k užívaniu materinej dúšky so zvýšenou opatrnosťou, alebo sa jej úplne vyhnite.

materina dúška čaj
Zdroj foto: Shutterstock.com

Skúste to s ňou, ale opatrne

Materina dúška patrí medzi hojne rozšírené liečivé rastliny, s dlhou históriou používania. Napriek tomu zatiaľ chýbajú vedecké štúdie, ktoré by jej účinky jednoznačne potvrdzovali. Spoľahnúť sa tak môžete jedine na vlastné skúsenosti a skúsenosti našich predkov.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Zdroje:

  1. Grančai, Nagy, Mučaji: Farmakogózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty.
  2. Košťálová, Fialová, Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne.
  3. Jozef Tomko a kolektív: Farmakognózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4525464/
  5. http://www.druginfosys.com/herbal/herb.aspx?code=425&name=thymus%20serpyllum%20linn&type=1
  6. http://www.medicinenet.com/wild_thyme/supplements-vitamins.htm

Pridaj komentár