ČO ROBIŤ, KEĎ: ochorie bábätko do troch mesiacov? Kedy treba volať sanitku?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo robiť, keď sa bábätko správa zvláštne? Ako zistiť, či je choré, a kedy vyhľadať lekára?

V tomto článku sa dozviete:
– aké zmeny si všímať v správaní novorodeniatka do troch mesiacov,
– čo je v poriadku a čo už nie,
– kedy je potrebné kontaktovať pediatra, prípade neonatológa,
– pri akých príznakoch treba ihneď volať 155 alebo 112.

Žiadne bábätko neprichádza na svet s manuálom. Starostlivosť oň si môžeme vopred naštudovať, ale bez osobných skúseností budeme len veľmi ťažko vedieť, či má nejaký zdravotný problém. Samozrejme, bolo by to podstatne ľahšie, keby sa deti rodili so schopnosťou hovoriť a akou-takou slovnou zásobou. Tak to však nie je a je len a len na nás – na rodičoch, aby sme (s pomocou lekárov a intuície) sledovali prípadné zmeny v správaní detičiek a príznaky, ktoré by mohli znamenať zdravotný problém.

Nehovorí, ale plače rôznymi spôsobmi – viete ich rozlíšiť?

Skúsené mamičky vedia, že dieťa – i to najmenšie – používa viacero druhov plaču. Ináč plače, keď je hladné, ináč, keď je unavené, a úplne ináč, keď má bolesti. Aj hormóny nám pomáhajú pochopiť významy plaču čo najskôr.

Keď po prvýkrát ochorie

Pocit, keď prvorodené dieťa ochorie, je pre mnohé mamičky veľmi stresujúci. Nie je to nič príjemné, keď viete, že vaše dieťa trpí, a nemôžete/neviete mu pomôcť. V tomto momente však treba dať emócie bokom a kontrolovať príznaky novorodeniatka, pretože aj bežné virózy u maličkých detí do troch mesiacov môžu byť nebezpečné. Čo teda sledovať a čo robiť ďalej?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zistíte, či je vaše bábätko choré

Počas prvého roka sa nachodíte s dieťatkom do ambulancie pediatra mnohokrát. Jednak kvôli pravidelným kontrolám vývoja, očkovaniu a tiež kvôli prípadným ochoreniam. To je tiež dôvod, prečo je dobré mať dohodnutého pediatra už pred termínom pôrodu. Navyše, nikdy neviete, či sa vaša ratolesť nevypýta na svet o čosi skôr.

Pri každej konzultácii s lekárom (i telefonickej) majte poruke:

  • záznamy o očkovaní svojho dieťaťa,
  • názvy a dávky liekov, ktoré dieťa užíva,
  • príznaky dieťaťa (pokojne si ich napíšte, aby ste niečo nevynechali),
  • informácie o teplote bábätka.

Signály, že dieťa vo veku do troch mesiacov je choré

Niektorí rodičia majú o deti až prehnané obavy a aj tú najmenšiu zmenu považujú za problém, iní ich zase bagatelizujú a neriešia – mávnu rukou a povedia si, že deti zvyknú plakať… Ak ste priveľmi vystresovaní stavom dieťaťa, verte tomu, že to pocíti i ono, čo môže jeho stav ešte viac zhoršiť. Prvými varovnými signálmi, že bábätko vo veku do 3 mesiacov nie je úplne v poriadku, sú zmeny pri základných telesných potrebách.

Zelená zóna: Čo je u novorodeniatka normálne a čo už nie?

Pre nových rodičov môžu byť rôzne prirodzené zmeny v živote novorodeniatka hotovým rébusom. Preto je dôležité, aby ste vedeli, ktoré sú bežné a neškodné.

Nestačíte kupovať plienky

Novorodeniatko má počas prvých mesiacov života častú a rôzne sfarbenú stolicu (od žltej cez oranžovú až po zelenkastú). 4 až 6 plných plienok denne je úplne v poriadku. Dôležité je, že priberá.

Prehriate či choré?

Zvýšená teplota mierne nad 37 stupňov môže byť aj od prehriatia – ak ste v horúcom prostredí, zmeňte ho za chladnejšie, dieťa vyzlečte z nadmerných vrstiev oblečenia alebo prikrývok. Ak nameriate teplotu od 37,2 °C do 38 °C opakovane počas niekoľkých hodín a dieťa nemá žiadne ďalšie príznaky, dbajte na častejšie kŕmenie, sledujte močenie a zatelefonujte pediatrovi, s ktorým sa dohodnete na ďalšom postupe.

Nekonečné kŕmenie

Ak sa často budí na kŕmenie, pri kŕmení plače, grcká aj natrávené mlieko, môže to byť signálom refluxu. Pomôže dôkladné odgrgávanie a vyvýšená poloha hlavičky pri spánku. Ak problém pokračuje, poraďte sa s pediatrom.

ako sa starať o bábätko, keď má problémy

Ako rozoznáte problémy s dýchaním u novorodeniatok?

Okamžitú lekárku pomoc potrebujú bábätká aj pri problémoch s dýchaním.

Kedy? Keď majú výrazne sťažené dýchanie.

Ako to spoznáte? Nedokážu ani piť a robia si prestávky už po pár hltoch. Signálom problémov s dýchaním u najmenších detí je tiež rýchle a plytké dýchanie, dieťa nevládze plakať, všimnete si prestávky medzi nádychmi, ktoré trvajú viac ako 10 sekúnd, alebo výrazné trvalé pískanie na hrudi pri dýchaní.

Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy o spokojnosť a zdravie svojho novorodeniatka, neváhajte zavolať pediatrovi. Rodičovské inštinkty sú zvyčajne správne a vždy je lepšie ubezpečiť sa, že je všetko v poriadku, ako niečo zanedbať.

Tento materiál slúži na pomoc a lepšiu orientáciu rodičov malých detí. Nenahrádza však konzultáciu s lekárom.

Pridaj komentár