Zubný kaz nie je len problémom zubov, môže ohroziť aj život

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zubný kaz je najčastejším dôvodom návštevy zubára. Nie je však len problémom samotných zubov, ako by sa mohlo zdať. Zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré začína ako pomalé odbúravanie tvrdej hmoty zuba s následným poškodením tvrdých štruktúr a vznikom defektu na zube. Ak proces pokračuje, spôsobuje hlboké poškodenie zuba s prienikom do zubnej drene. Zubný kaz je veľmi agresívne ochorenie, dokáže ničiť najtvrdšiu hmotu v ľudskom tele – zubnú sklovinu.

Čo je zubný kaz?
Ide o chronické ochorenie?
Dokáže sa zubný kaz prenášať z človeka na človeka?
Aká je prevencia zubného kazu?
Ako vás zubný kaz môže ohroziť na živote? 

Aké sú príčiny zubného kazu?

Najčastejšou príčinou vzniku zubného kazu sú nedostatočná hygiena chrupu, ale aj nevhodné stravovacie návyky a životný štýl. Priamo ho spôsobujú toxíny a metabolity patogénnych baktérií. K vzniku zubného kazu ďalej prispieva:

  • pitie sladených nápojov a strava s vysokým podielom cukru
  • častá konzumácia potravín, maškrtenie
  • oslabený imunitný systém
  • príliš tesno až krivo usporiadané zuby
  • užívanie liekov, ktoré znižujú tvorbu slín
  • nedostatočný príjem tekutín
  • reflux žalúdka, keď žalúdočná kyselina poškodzuje zuby

Zubný kaz je nákazlivý, keďže je spôsobený baktériami.

Ako vzniká zubný kaz?

Zubný kaz vzniká postupným procesom. Poznáme štyri štádiá zubného kazu. Základom zubného kazu je pretrvávanie zubného povlaku na chrupe.

Zubný povlak poznáme všetci ako matný biofilm na povrchu zubov. V ňom sa nachádzajú baktérie, ktoré vo forme povlaku bývajú veľmi činné a odolnejšie než mimo neho. Štiepia sacharidy a premieňajú ich na kyselinu. Tá napáda zubnú sklovinu a demineralizuje ju – stráca prítomný vápnik a ďalšie minerály, čím sa oslabuje a je menej odolná. Následne vzniká diera v zubnej sklovine.

Ak proces pokračuje, diera sa prehlbuje smerom do ďalšej vrstvy zuba – dentínu. V tomto štádiu už zubný kaz môže začať bolieť, pretože dentín obsahuje tzv. dentínové tubuly, cez ktoré dochádza k dráždeniu nervových zakončení. Aké sú štyri štádiá zubného kazu?

Štádiá zubného kazu

  1. Prvé štádium – ide o akési predštádium, poškodenie, ktoré bez liečby pokračuje do vzniku skutočného zubného kazu. Zubná sklovina je demineralizovaná, čo sa prejaví bielymi, priesvitnými alebo hnedastými škvrnami. Dôležité je, že toto štádium je možné zvrátiť – hlavne dostatočnou hygienou a fluorizáciou.
  2. Do povrchových nerovností skloviny sa zachytávajú zvyšky jedla, čo urýchľuje vznik zubného kazu.
  3. Tretie štádium je štádium hlbokého zubného kazu, ktorý preniká cez sklovinu a dosahuje dentín. V tomto štádiu už pocítite bolesť. Zubný kaz sa prejaví hnedou alebo čiernou škvrnou a často ho sprevádza aj zápach z úst.

Veľmi hlboký zubný kaz preniká do zubnej drene a môže spôsobiť absces zubného koreňa, ide o najpokročilejšie štádium zubného kazu. Sprevádza ho intenzívna bolesť, pretože táto oblasť zuba je bohato inervovaná a dobre zásobená krvou. Toto štádium vyžaduje okamžité ošetrenie, aby sa infekcia nerozšírila do okolitých štruktúr a nespôsobila vážne komplikácie.

bolest zuba
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Z uvedeného logicky vyplýva, že základom prevencie zubného kazu je strava s obmedzeným podielom cukrov a pravidelné odstraňovanie zubného povlaku.

Zubný kaz: komplikácie

Zanedbaný zubný kaz môže byť životu nebezpečný. Problémom sú napríklad mŕtve zuby, ktoré už zvyčajne nebolia, no to neznamená, že v nich nevzniká zubný kaz a následná infekcia. Práve rozšírenie infekcie vás vážne ohrozuje.

Aké sú príznaky zubného kazu a jeho komplikácie?

  • silná bolesť,
  • vznik zubného abscesu – dutiny hnisu okolo zuba,
  • rozšírenie zápalu do hlbokých priestorov krku až do priestoru medzi pľúcami – život ohrozujúci stav s vysokou úmrtnosťou,
  • sepsa, ľudovo nazývaná „otrava krvi“,
  • problémy s ďasnami,
  • rozpad zuba s následným posúvaním ostatných zubov a deformitami chrupu,
  • zápach z úst sťažujúci spoločenské uplatnenie,
  • ochorenia ďasien sprevádzané zápalom a uvoľňovaním zubov, krvácaním a opuchom,
  • ovplyvnenie príjmu potravy pri nedostatočnom alebo bolestivom chrupe.

Zubný kaz a chronické zápaly v tele

Neliečený zubný kaz môže byť zdrojom akútneho alebo chronického zápalu v tele. Toxíny baktérií sa prostredníctvom zubného kazu dostávajú do krvi a môžu spôsobovať zápal v hociktorej časti tela. Neustále sú záťažou pre imunitný systém, ktorý sa s nimi snaží vyrovnať.

Zubný kaz a rakovina tiež spolu zrejme súvisia. Niektoré štúdie poukazujú na súvislosť zubného kazu a rakoviny hrubého čreva. Zdá sa, že niektoré baktérie v našich ústach môžu byť prepojené s agresívnymi formami rakoviny hrubého čreva.

Strata zubov sa podľa štúdií spája s vyšším rizikom najrôznejších druhov rakoviny.

Zubný kaz: liečba

Liečba zubného kazu v úplne prvom štádiu jeho vzniku je čiastočne vo vašich rukách. Keď dochádza k demineralizácii zubnej skloviny a zubný kaz je ešte možné zvrátiť, pomáha aplikácia fluoridových prípravkov – zubných pást či gélov s vyšším obsahom fluoridov.

Neskoršie štádiá zubného kazu patria do starostlivosti zubára. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami odhalí zubný kaz v skorších štádiách, keď jeho ošetrenie ešte nie je výrazne bolestivé. Správnym vyčistením defektu a jeho vyplnením zubár bráni rozšíreniu zubného kazu do hlbších štruktúr zubov a následným komplikáciám.

Pravdou je, že zubný kaz pod plombou je tiež možný, v takom prípade je potrebné plombu vyvŕtať, miesto opäť ošetriť a použiť vhodnú zubnú výplň.

sladkosti spôsobujú bolest zuba
Najčastejšou príčinou zubného kazu sú zlé stravovacie návyky. Priveľa cukru v strave a v nápojoch priamo vedie k zubným kazom a nielen k nim. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je zubný kaz dedičný?

Samotný zubný kaz nemožno priamo zdediť, keďže ide o ochorenie spôsobené baktériami. Existujú však rizikové faktory, ktoré si od svojich rodičov môžeme priniesť.

  • Samotné usporiadanie zubov môže byť dedičné. Ak máte zuby príliš nahusto, je tu zvýšené riziko zubného kazu.
  • Je dôležité, ako sa v rodine stravujete. Často si nesieme určitý štýl stravovania so sebou od detstva, minimálne časť života. Ak je to strava s vysokým podielom cukrov, sme na vznik zubného kazu náchylnejší.
  • Veľa závisí od správnych návykov, ktoré si z rodiny prinášame. Ako a koľkokrát ste zvyknutí čistiť si zuby, či sú štandardom preventívne prehliadky u zubára už od detstva.

Zubný kaz: prevencia

Prevencia zubného kazu je správna hygiena ústnej dutiny, úprava stravy s obmedzením sladkostí, výživa s dostatkom bielkovín, vápnika a minerálov a úprava nesprávneho postavenia zubov.

Aspoň dvakrát ročne by ste mali absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu s odstránením zubného kameňa. K prevencii patria aj pravidelné preventívne prehliadky u zubára raz ročne, deti a tehotné ženy dvakrát ročne.

Ako sa správne starať o zuby?

  • Zuby si čistite mäkkou hustou zubnou kefkou smalou a rovnou hlavičkou dvakrát denne s fluoridovou pastou, nikdy nie hneď po jedle či nápoji. Zuby nedrhnite, ale dôsledne zotierajte ich povlak. Na vyčistenie medzizubných priestorov použite zubnú niť a medzizubnú kefku.
  • Zubár vám môže odporúčať podľa stavu vášho chrupu vyplachovanie úst ústnou vodou s obsahom fluoridov.
  • U detí zvážte pečatenie zubov, ktoré bráni zachytávaniu povlakov v nerovnostiach zubov.
  • Vymeňte pitie sladených nápojov za čistú nesladenú vodu.
  • Vyhnite sa neustálemu pojedaniu či maškrteniu v krátkych intervaloch, ktoré neustále vystavuje zuby pôsobeniu kyselín.
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín, aby ste mali dostatok slín. Tie majú očistnú funkciu.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

Zdroje:

https://www.netdoktor.de/krankheiten/karies/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cavities/symptoms-causes/syc-20352892

https://www.deutsche-familienversicherung.de/zahnversicherungen/zahnzusatzversicherung/ratgeber/artikel/karies-ursachen-symptome-und-behandlung/

https://www.news-medical.net/health/Complications-of-Tooth-Decay.aspx

Pridaj komentár