Krv v moči: Infekcia, kamene či zväčšená prostata?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Krv v moči, podobne ako krv v stolici, nie je znakom zdravia, skôr varovným signálom. Ak vám tento príznak zistí lekár pri vyšetrení moču, bude pátrať po príčine. A tých môže byť niekoľko, pričom všetky majú jedno spoločné – hematúria je znakom problému, ktorý určite treba čo najskôr riešiť. Prečo? Čo môže naznačovať?

Aké ochorenia súvisia s nálezom krvi v moči?
Aké typy hematúrie poznáme?
Sú na vine cystitída, zápal obličiek či kamene?
Viete o tom, že krv v moči u mužov môže spôsobiť aj zväčšená prostata?
Kedy ísť k lekárovi a čo vás tam čaká?
Ako sa lieči tento príznak?

Hematúriu (lekársky termín pre krv v moči) zapríčiňujú infekcie, ochorenia obličiek, rakovina a tiež zriedkavé choroby krvi. Niekedy si ju všimnete voľným okom, inokedy je len v takom malom množstve, že ju neuvidíte, avšak vyšetrenia moču odhalia aj stopy krvi. Práve preto je vyšetrenie moču nevyhnutnou súčasťou preventívnych prehliadok. Ak by ste tento problém ignorovali, situácia by sa len zhoršila.

Ak vyšetrenia ukážu v moči krv, lekár bude pátrať po príčinách a na ich základe zostaví plán liečby. Viac o diagnostike a liečbe sa dočítate nižšie.

Viac krvi alebo len mikroskopické množstvo?

Podľa množstva krvi v moči lekári rozlišujú dva hlavné typy hematúrie: hrubú a mikroskopickú.

Hrubá hematúria

Znakom hrubej hematúrie, ktorej odborníci hovoria aj makroskopická, je tak veľa krvi v moči, že moč zafarbuje do ružova alebo do červena, prípadne v moči vidíte škvrny krvi a zrazeniny.

Mikroskopická hematúria

Pri tomto type krv nevidíte, pretože jej množstvo je malé a môže ho potvrdiť iba laboratórny test.

Prečo máte v moči krv?

Príčin hematúrie môže byť veľa, niekedy pochádza z iného zdroja ako z močových ciest – napríklad u žien pri menštruácii či u mužov z ejakulátu. Ak vyšetrenia dokážu, že skutočne máte v moči krv, môže to byť príznakom viacerých stavov:

Infekcia močových ciest

Infekcia je najčastejšou príčinou krvi v moči. Môže ísť o infekciu v močových cestách, v močovom mechúre alebo v obličkách.

Baktérie, ktoré sa dostanú do močovej rúry, sa môžu presunúť do močového mechúra alebo do obličiek. Infekciu močových ciest sprevádzajú bolesti, pocity rezaniapálenia pri močení a potreba častého močenia, hoci sa vám nepodarí vymočiť ani kvapku. Pri takejto infekcii môžete mať makro-, ale aj mikroskopickú hematúriu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Obličkové kamene, kamene v močovom mechúre

Ďalším dôvodom krvi v moči je prítomnosť kameňov v močovom mechúre alebo v obličkách. Kamene sú vlastne kryštály z minerálov, ktoré máte v moči. Veľké kamene zapríčiňujú koliky – silné bolesti, niekedy spojené aj so zablokovaním močenia.

Zväčšená prostata

Nezriedkavým problémom mužov v strednom a vyššom veku je zväčšená prostata. Táto žľaza sa nachádza tesne pod močovým mechúrom a blízko močovej rúry. Preto keď sa prostata zväčší, stláča močovú rúru. Výsledkom sú problémy s močením, infekcie močových ciest charakteristické krvou v moči.

Zápal obličiek

Zriedkavejšie krv v moči vyvoláva zápal obličiek. Býva príčinou neliečeného zápalu močových ciest alebo zápalu mechúra, ale tiež môže byť príznakom iného základného ochorenia, napríklad cukrovky.
Krv v moči detí vo veku 610 rokov môže byť znakom poruchy obličiek po neliečenej infekcii streptokokom. Našťastie, antibiotiká zvyčajne rýchlo zaberú.

Rakovina

Veľmi vážnymi ochoreniami, ktoré súvisia s nálezom krvi v moči, sú rakovina močového mechúra, obličiek alebo prostaty. Žiaľ, zvyčajne je znakom pokročilých štádií.

Aké lieky spôsobujú krvavý moč?

K nálezu krvi v moči môžu prispieť aj niektoré lieky, najmä penicilín, aspirín, „riedidlá krvi“ ako heparínwarfarín či cyklofosfamid (liek na liečbu určitých typov rakoviny).

Menej časté príčiny hematúrie

Tento príznak môže znamenať v zriedkavých prípadoch aj poruchy krvi, napríklad: kosáčikovú anémiu, Alportov syndróm či hemofíliu.
Nemôžeme vynechať ani úrazy, dokonca krv v moči môžete mať aj po namáhavom cvičení alebo údere do obličiek.

hematúria - vyšetrenie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Diagnostika hematúrie: Čo vás čaká u lekára?

Základom diagnostiky je biochemický rozbor moču, pričom jedna skúmavka poputuje aj na kultiváciu. Výsledky ukážu nielen prítomnosť krvi v moči a koľko jej tam máte (červené krvinky = erytrocyty), ale tiež leukocyty v moči (biele krvinky), hnis, baktérie. Ak lekár uzná za potrebné, pošle vás na ultrazvuk alebo CT vyšetrenie.

Ďalším testom, ktorý vám môže urológ odporučiť, je cystoskopia. Do močovej rúry vám zavedú malú hadičku s kamerou určenou na preskúmanie vnútra močového mechúra a močovej rúry, aby odhalili príčinu krvácania, ak nie je jasná.

Kedy vyhľadať lekára?

Rozhodne neváhajte vyhľadať lekára, ak máte viditeľnú krv v moči. Nie je dobré ignorovať ani malé množstvo krvi, to však nemusíte vidieť. K lekárovi choďte aj pri ťažkostiach s močením, silných bolestiach brucha alebo obličiek.

Prvú pomoc potrebujete, ak nemôžete močiť, a tiež vtedy, keď si všimnete v moči krvné zrazeniny. Urgentné vyšetrenie je vhodné v prípade, keď popri krvi v moči vraciate, máte horúčku, zimnicu a silné bolesti v boku, v chrbte alebo v bruchu.

Aká liečba vás čaká pri hematúrii?

Neexistuje všeobecná liečba tohto stavu, pretože liečba závisí od príčiny. Ak je krv v moči dôsledkom bakteriálnej infekcie, dostanete antibiotiká účinné na druh baktérií, ktoré ukázala kultivácia moču v laboratóriu. Aj v prípade kameňov existuje účinná liečba – ich rozpúšťaním, zvukovými vlnami, prípadne chirurgicky. Ak je príčinou zväčšená prostata, pravdepodobne dostanete lieky – alfa-blokátory alebo inhibítory 5-alfa-reduktázy. V niektorých prípadoch je potrebná operácia.

krv v moči - obličkové kamene
Kamene v obličkách vedia nepekne potrápiť. Jedným z príznakov môže byť aj krv v moči. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Existuje prevencia hematúrie?

Čo robiť, aby ste nemali skúsenosť s krvou v moči? Nie vždy sa dá tomuto stavu predísť, ale:

  • na prevenciu pred infekciami močových ciest pite veľa vody, po pohlavnom styku sa choďte vymočiť a dodržiavajte správnu hygienu,
  • na prevenciu pred kameňmi pite veľa vody, soľte s mierou,
  • ako prevencia pred rakovinou močového mechúra funguje nefajčenie, nevystavujte sa chemikáliám a, samozrejme, tiež pite veľa vody.

Čo sa stane, ak budete krv v moči ignorovať?

Krv v moči nie je zanedbateľný príznak. Ak ho neriešite, veľmi ľahko sa môže váš stav zhoršiť – bez ohľadu na to, či máte zápal močových ciest alebo rakovinu. Neliečené infekcie vedú až k zlyhaniu obličiek, rakovina k rastu nádorov a ich šíreniu. Ani zväčšenú prostatu netreba ignorovať.

Zdroje:

https://www.urologyhealth.org/healthy-living/urologyhealth-extra/magazine-archives/winter-2016/is-blood-in-your-urine-a-reason-to-be-concerned

https://www.healthline.com/health/urine-bloody

mayoclinic.org/diseases-conditions/blood-in-urine/symptoms-causes/syc-20353432

urologyhealth.org/urologic-conditions/hematuria

Pridaj komentár