Uštipnutie a štípance od hmyzu.
(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Či už sme pri vode, na lesnej cestičke, horskom chodníku alebo na vlastnom dvore, hmyz a chrobač nám môžu ľahko narušiť pokojné chvíle. Mnohé druhy hmyzu to nemyslia zle, chcú chrániť seba a vlastné územie, iné sa živia krvou a hryzú zámerne. Včely, mravce, blchy, muchy, komáre, osy a tiež pavúky a roztoče jednoducho môžu poštípať alebo bodnúť len preto, že sa k nim priblížime. I keď platí, že väčšina hmyzu nás nebude obťažovať, ak ho nebudeme obťažovať my, štípance sú jednoducho bežným letným (nielen) problémom. Ako zistiť, čo vás uštiplo, a ako ranu ošetriť?
Ako rozlíšite štípanec od blchy, mušky či komára?
Čo sa deje v tele po uštipnutí?
Aké sú príznaky alergickej reakcie na jed
Kedy treba čo najskôr vyhľadať prvú pomoc?
Ako si ošetríte štípanec od komára či mušky?
Čo robiť, keď vás poštípala osa alebo včela?
Návody, čo funguje na štípance od bĺch, vší a ploštíc?
Ako riešiť svrab?
Štípance od hmyzu
Moment uhryznutia hmyzom býva bolestivý. Po ňom zvyčajne nasleduje reakcia tela na jed, ktorý sa nám dostane do kože cez ústa hmyzu alebo jeho bodnutím. Hoci väčšina uhryznutí a bodnutí vyvolá len malé nepohodlie, niektoré stretnutia s hmyzom môžu spôsobiť alergickú reakciu, dokonca i smrteľnú (ak máte vážne alergie na hmyzí jed).
Ako sa vyhnúť nepríjemným štípancom?
Najlepším liekom je prevencia. Tá zahŕňa vedomosti o jednotlivých druhoch hryzúceho a bodavého hmyzu. Základom je vedieť rozpoznať štípance od hmyzu a poznať spôsoby, ako sa im vyhnúť. Dôležitá je aj sezóna a to, či máte štípance z vonkajšieho prostredia alebo z interiéru.
Hlavná ochrana pred hmyzom zahŕňa nosenie klobúkov a oblečenia, ktoré zakryje holú kožu. Vyberajte si neutrálne farby a vyhýbajte sa kvetinovým vzorom, parfumom a vonným prípravkom.
V domácnosti všetky jedlá vždy zakrývajte a hmyz vyžeňte pomocou citronelových sviečok alebo repelentov proti hmyzu.
Odpoveď imunity na štípance:
Akýkoľvek hmyzí štípanec môže pre jedného znamenať len pár hodín nepríjemností a pre iného silnú alergickú reakciu alebo dokonca anafylaktický šok. Závažné alergické reakcie si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Štípanec si nemusíte všimnúť vôbec, kým sa neprejavia reakcie imunitného systému:
- opuch,
- začervenanie alebo vyrážka,
- bolesť v postihnutej oblasti alebo vo svaloch,
- svrbenie,
- teplo v okolí miesta uhryznutia alebo uštipnutia,
- necitlivosť alebo mravčenie v postihnutej oblasti.
Anafylaktický šok zo štípanca?
Príznaky závažnej reakcie na poštípanie vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Patria sem:
- horúčka,
- ťažké dýchanie,
- nevoľnosť alebo vracanie,
- svalové kŕče,
- búšenie srdca,
- opuch pier a hrdla,
- zmätok,
- strata vedomia.
Ak sa aj niekoľko dní po uštipnutí hmyzom cítite zle alebo sa u vás objavia príznaky podobné chrípke, vyhľadajte lekára. Urobí vám testy na vylúčenie infekcií alebo chorôb, ktoré ste mohli dostať od hmyzu.
Základné ošetrenie štípancov
- Prezrite si štípanec, a ak je tam žihadlo, vyberte ho.
- Umyte postihnutú oblasť.
- Aplikujte ľadový obklad na zníženie bolesti a opuchu.
Na boj proti nepríjemným symptómom možno použiť lokálne krémy proti svrbeniu, lieky proti bolesti a antihistaminiká. V prípade väčšieho zápalu použite ichtyolovú masť. Viete o tom, že svrbenie upokojí aj pasta zo sódy bikarbóny a vody?
Štípance od hmyzu: Prehľad častých uhryznutí a bodnutí
Nasledujúci prehľad je miniencyklopédiou častých uhryznutí či bodnutí hmyzom, ktorú sa oplatí mať vždy poruke. Vďaka obrázkom ľahko zistíte, čo vás poštípalo, ako si štípanec liečiť a kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
Vzhľad štípanca závisí od toho, aký druh hmyzu ho vytvoril. Fotografie nižšie vám pomôžu identifikovať, ktorý hmyz mohol spôsobiť uštipnutie:
Štípance od komárov
Uštipnutie komárom spoznáte ako malý, okrúhly, nafúknutý hrbolček, ktorý sa objaví takmer okamžite po uštipnutí. Rýchlo sčervenie a stvrdne, bude opuchnutý a svrbivý. Naraz môžete mať viacero „značiek“ stretnutia s komárom.
Ak máte oslabený imunitný systém, môže uštipnutie komárom vyvolať žihľavku, veľký opuch, začervenanie alebo zdurenie lymfatických uzlín. Deti zvyčajne na poštípanie reagujú silnejšie ako dospelí.
V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť závažnejšia alergická reakcia, ktorá spôsobuje bolesti tela, bolesť hlavy a horúčku.
Prečo uštipnutie komárom svrbí?
Samce komárov neštípu, zato samičky áno. Obe pohlavia sa živia rastlinným nektárom a vodou, samice potrebujú na rozmnožovanie pridať do jedálnička aj krv. Keď vás bodnú, vstreknú svoje sliny a zároveň vysajú krv. Sliny samičiek komára obsahujú bielkoviny, na ktoré je väčšina ľudí alergická. Imunitný systém poštípaného začne pracovať, čo spôsobí, že sa vytvorí červený hrbolček, ktorý svrbí. Komáre si vyberajú ľudské obete na základe vône oxidu uhličitého a ďalších chemikálií v pote.
Ako si ošetriť štípance od komárov?
V prvom rade štípanec od komára umyte mydlom a teplou vodou. Na úľavu od bolesti a svrbenia môžete použiť aj voľnopredajné lieky, antihistaminiká alebo lokálne krémy proti svrbeniu.
Dobrým pomocníkom je aj ľadový obklad. Neškrabte sa.
Štípance od mravcov
Niektoré druhy mravcov, najmä agresívne ohnivé mravce dokážu ohroziť nielen zdravie, ale aj život človeka. Našťastie u nás sa tento druh nevyskytuje (prípadne len výnimočne). Na druhej strane aj mravce, ktoré sú u nás bežné, vedia poriadne uhryznúť. Predovšetkým agresívny mravec faraónsky (červený), ktorý má obranné žihadlo. Takýto štípanec zvykne opuchnúť, pupienok niekedy obsahuje aj hnis. Svrbenie prestáva do jedného dňa.
Pri alergii na mravčí jed, ktorého hlavnou zložkou je kyselina mravčia, je opuch výraznejší.
Ako si ošetriť štípance od mravcov?
Štípanec umyte mydlom a vodou a priložte naň ľad alebo potrite chladiacim gélom. Dobrým pomocníkom je tiež nechtíková masť a rôzne protizápalové tinktúry.
Štípance od včely
V mieste bodnutia pocítite bolesť, začervenanie, opuch alebo svrbenie. V oblasti, kde žihadlo prepichlo kožu, sa objaví biela škvrna.
Ako si ošetriť štípance od včely?
Vyberte žihadlo (najlepšie zoškrabnutím pomocou gázy, nechtu), štípanec umyte mydlom a vodou a vyhnite sa škriabaniu. Studené obklady znižujú bolesť a opuch – zabaľte mrazenú zeleninu do utierky a tak priložte na poštípané miesto.
Dobrým pomocníkom sú tiež nesteroidné protizápalové lieky či hydrokortizónový krém.
Užitie antihistaminiká prináša úľavu od svrbenia a opuchu, ale aj ochranu pred silnou alergickou reakciou.
Akúkoľvek silnejšiu reakciu by mal posúdiť lekár, a to čo najskôr.
Štípance od osy
V mieste bodnutia osou pocítite ostrú bolesť, začervenanie, opuch a svrbenie alebo pálenie. Okolo vpichu sa objaví vyvýšená škvrna. Pozor, osy môžu byť agresívne a sú schopné bodnúť viackrát.
Ako si ošetriť štípance od osy?
Umyte miesto bodnutia mydlom a vodou, aby ste odstránili čo najviac jedu. Na ranu si priložte studený obklad, aby ste znížili opuch a bolesť. Udržujte ranu čistú a suchú, aby ste predišli infekcii.
Svrbenie a bolesť zmiernia hydrokortizónový krém, antihistaminiká a lieky proti bolesti, ako je ibuprofén.
Ďalším domácim liekom, ktorý možno použiť na uštipnutie osou, je ocot. Teória hovorí, že kyslosť octu môže pomôcť neutralizovať zásaditosť bodnutia osou. Pri bodnutí včelou to však neplatí.
Namočte vatový tampón do jablčného alebo bieleho octu a priložte ho na pár minút na postihnutú oblasť pokožky.
Štípance od ovadov, múch a mušiek
Ovady, ale aj tie najmenšie muchy, vedia poriadne poštípať a spôsobiť opuch. Vo všeobecnosti mušie uhryznutie znamená zápalovú reakciu prejavujúcu sa bolestivými svrbivými vyrážkami.
Hoci sú zvyčajne neškodné, môžu viesť k závažným alergickým reakciám alebo k šíreniu chorôb prenášaných hmyzom.
Ako si ošetriť štípance od múch?
Najskôr si štípanec umyte vodou a mydlom, použite protizápalový sprej alebo masť. Oblasť sledujte, a keď sa objavia príznaky infekcie – hnis, nepríjemný zápach, vyhľadajte lekára. Zvyčajne to však nie je potrebné a štípance sa zahoja za pár dní aj samy.
Štípance od roztočov
Aj drobné larvy roztočov dokážu uhryznúť tak, že vzniknú bolestivé, svrbivé vyrážky. Toto uhryznutie sa prejavuje ako šrámy, pľuzgiere, pupienky alebo žihľavka. Objavujú sa v skupinách a extrémne svrbia. Najčastejšie sa nachádzajú v kožných záhyboch alebo v blízkosti oblastí, kde oblečenie tesne prilieha.
Ako si ošetriť štípance od roztočov?
Hojenie štípanca od roztočov trvá jeden až tri týždne. Najskôr si rany umyte mydlom a vodou. Tým sa zbavíte všetkých zostávajúcich roztočov na tele. Potom použite protizápalový prípravok. Môžete si kúpiť voľne predajné krémy proti svrbeniu a, samozrejme, dobre funguje aj ľad.
Vyhnite sa veľmi horúcemu kúpeľu a sprche.
V domácnosti použite prípravky a metódy na likvidáciou roztočov, aby sa vám štípance neopakovali.
Štípance od kliešťa
Uhryznutie kliešťom zvyčajne vyvolá bolesť alebo opuch. Môže tiež viesť k vyrážke, pocitu pálenia, pľuzgierom alebo k ťažkostiam s dýchaním.
Kliešť zostáva prisatý na koži dlhú dobu. Hneď ako si ho nájdete, treba ho vytiahnuť – celého i s hlavičkou.
Prejavy boreliózy pripomínajú chrípku, a preto nemusíte hneď vidieť súvislosť s kliešťom. U ľudí, ktorí majú silnú obranyschopnosť, sa nemusia prejaviť žiadne príznaky boreliózy – to však neznamená, že ju nemajú.
Ak sa totiž borelióza nepodchytí včas, v druhej fáze (po 1 až 4 mesiacoch) postihuje kĺby, srdce a nervový systém. Tretia fáza znamená celoživotné ťažkosti: bolesti kĺbov, zápal osrdcovníka, tŕpnutie končatín a poruchy pamäti. Inkubačná doba boreliózy je pritom najčastejšie 7 až 14 dní, môže byť však aj dlhšia.
Ako si ošetriť štípance od kliešťa?
Najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, keď nájdete kliešťa, je odstrániť ho. Po vybratí kliešťa miesto dôkladne očistite antibakteriálnym čistiacim prostriedkom.
Ak ste si našli prisatého kliešťa, môžete si overiť riziko infekcie aj v laboratóriu. Vyšetrenie z kliešťa na najrozšírenejšie druhy borélií nie je síce zadarmo, ale budete mať istotu. Odstráneného kliešťa zabaľte do vaty a tak ho vložte do sterilného igelitového vrecúška alebo uzatvárateľnej nádoby. Kým odovzdáte kliešťa do laboratória určeného na tieto testy, držte ho v chladničke.
Ako správne odstrániť kliešťa
Umyte si ruky, zoberte pinzetu – ideálne presne na tento účel (zoženiete v lekárni). Kliešťa pinzetou uchopte čo najbližšie k povrchu pokožky. Ťahajte priamo nahor, kliešťa nekrúťte ani neohýbajte.
Keď ho vytiahnete, skontrolujte miesto, či tam nezostala časť hlavičky kliešťa. Ak áno, opatrne ju odstráňte.
Ranu očistite vodou a aplikujte dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu alebo jód. Keď kliešťa vyberiete, ponorte ho do liehu, aby ste sa uistili, že je mŕtvy.
Štípance od blchy
Blšie uhryznutia sa zvyčajne nachádzajú v zhlukoch na dolných končatinách a chodidlách. Vyzerajú ako červené hrbolčeky, pričom červeň okolo nich sa nepravidelne rozplýva do strán a svrbia.
Nepríjemné svrbenie pocítite takmer okamžite po uhryznutí. Takže „nepriateľ“ bude ešte v blízkosti.
Ako si ošetriť štípance od blchy?
Na zmiernenie príznakov blších štípancov vyskúšajte voľnopredajné krémy proti svrbeniu a antihistaminiká. Neškriabte sa. Ak si v mieste uhryznutia všimnete príznaky infekcie (biely váčok alebo vyrážka), dohodnite si stretnutie s lekárom.
Lekára je tiež potrebné vyhľadať vtedy, ak máte horúčku, štípance napučiavajú, sú na dotyk teplé alebo z nich uniká tekutina. Taktiež vtedy, keď pociťujete problémy s dýchaním – dýchavičnosť.
Štípance od ploštice
Po uhryznutí plošticou vzniká svrbivá vyrážka, vždy ich je naraz viac. Vyrážky spoznáte podľa červenej, opuchnutej oblasti a tmavočervených stredov. Ako vieme, ploštice útočia najmä počas nášho spánku a skrývajú sa v blízkosti postele či priamo v nej.
V mieste uhryznutia si môžete všimnúť aj veľmi svrbivé pľuzgiere alebo žihľavku.
Ako si ošetriť štípance od ploštice?
Vo väčšine prípadov sa uhryznutie plošticou vylieči do 1 až 2 týždňov.
Na zmiernenie príznakov funguje:
- steroidný krém určený na zníženie zápalu a svrbenia,
- antihistaminikum na zníženie svrbenia a pálenia,
- ľadový obklad zabalený v uteráku,
- redšia pasta z vody a sódy bikarbóny.
Neškrabte sa. Neustále škrabanie štípancov od ploštice môže viesť k sekundárnym infekciám.
Štípance od vší
Parazitické vši sa živia krvou a v mieste uhryznutia vzniká svrbivá imunitná reakcia. Dospelé vši sú sivohnedý šesťnohý hmyz veľký asi ako drobné sezamové semienko. Hnidy (vajíčka) a nymfy vší vyzerajú voľným okom len ako veľmi drobné škvrnky alebo lupiny.
Tak ako aj pri iných druhoch štípancov, vyhnite sa ich škriabaniu. Miesto umyte vodou a mydlom. Samozrejme, najskôr je podstatné zbaviť sa vší, na výrazné štípance zaberá liečba kortizónom, ktorá je na predpis. Z prírodných prípravkov sa oplatí skúsiť prostriedky na báze aloe vera. Výborným pomocníkom proti všiam je aj levanduľový ocot, ktorým sa otrávia.
Štípance od pavúka
Väčšina pavúkov nepredstavuje pre ľudí hrozbu, uhryznutie je neškodné alebo mierne dráždivé – podobne ako včelie bodnutie.
Medzi hryzúce pavúky, ktoré sa vyskytujú na Slovensku, patria: falošná čierna vdova – snovačka domová, pradiarka pestrá, strehúň tatársky, cedivka či stepník.
V mieste uhryznutia sa môže objaviť jedna vyvýšená papula, pustula alebo podliatina, po ktorej nasleduje začervenanie a citlivosť. Samotné uhryznutie vidíte ako dva malé vpichy.
Ako si ošetriť štípance od pavúkov?
Miesto vpichu vydezinfikujte a schlaďte. Ak máte aj telo pavúka alebo jeho časť, uložte ho do pohára a zalejte bezfarebným liehom. Ranu odfoťte, napíšte si dátum, miesto a spôsob, ako k uhryznutiu došlo, opíšte, ako ste sa cítili ďalej. Všetky tieto údaje pomôžu lekárovi, ak by sa vám rana zhoršovala a zápal neliečil.
Svrab – zákožka svrabová
Svrab vyvoláva zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) a výsledkom jej práce sú extrémne svrbivé vyrážky. Môžu byť pupienkové, tvorené malými pľuzgiermi alebo šupinaté. Inkubačná doba po nákaze do prvých príznakov trvá 4 až 6 týždňov.
Ako ošetriť svrab?
Na liečbu svrabu je potrebná odborná diagnostika a liečba liekmi na predpis. Ak máte podozrenie na svrab, objednajte sa ku kožnému lekárovi. Z prírodných prípravkov zvyčajne pomáha čajovníkový olej, aloe vera alebo kapsaicínový krém. Bez súhlasu lekára si ich však v tomto prípade nedávajte.
Môže štípanec spôsobiť dlhodobý problém?
Väčšina uhryznutí a bodnutí sa po niekoľkých dňoch mierneho nepohodlia zahojí bez akéhokoľvek zásahu. V každom prípade sledujte postihnuté miesto, všímajte si príznaky infekcie. Ak sa rana nehojí ani po týždni alebo sa ešte viac zhoršuje, určite kontaktujte lekára.
Ak nastane závažná alergická reakcia, lekár vám predpíše ochranný pohotovostný balíček liekov alebo autoinjektor epinefrínu. Epinefrín je hormón, ktorý zabraňuje anafylaktickému šoku.
Balíček noste vždy so sebou, aby ste nebezpečnú alergickú reakciu zvrátili hneď po uhryznutí alebo bodnutí, a kontaktujte lekára.
Máte štípanec, ktorý sme v našom prehľade nespomenuli? Napíšte nám, ktorú informáciu by ste ešte v článku ocenili. Radi ju doplníme.
Tento článok nenahrádza diagnostiku a liečbu lekárom. Veríme, že je pre vás nápomocný.
Zdroje: