Lupiny vo vlasoch: Ako sa ich zbaviť? Prečo sa objavujú hlavne v zime?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Lupiny nie sú len estetickým problémom, ale pri dlhodobom výskyte ich musíme riešiť aj zo zdravotného hľadiska.

Prečo vlastne vznikajú lupiny?

Citlivá pokožka na hlave takto reaguje na podráždenie, alebo nás upozorňuje na vnútorný problém.

Koho najčastejšie trápia lupiny?

Ako vznikajú lupiny

Tak ako na iných častiach tela, aj na pokožke hlavy dochádza k pravidelnému odlupovaniu odumretých buniek. Ide o bežný jav, no problémy nastanú, keď sa produkcia odumretých buniek nadmerne zvýši.

Túto nerovnováhu spôsobuje mikroorganizmus kvasinkového pôvodu. Keď sa odumreté bunky zliepajú dokopy, začnú vytvárať väčšie šupinky – lupiny. Čím je pokožka silnejšie dráždená, tým je lupín viac, aj ich produkcia sa zrýchľuje.

Dva druhy lupín

Suché – ide o bežné podráždenie pokožky, keď napríklad použijete nevhodnú kozmetiku, zanedbali ste, alebo naopak preháňate umývanie vlasov, resp. je rizikovejšie ročné obdobie (zima, jeseň).

Mastné – v tomto prípade ide o medicínsky problém, ktorý vzniká pri silnom zápale pokožky, alebo pri infekčnom ochorení.

Príčiny vzniku lupín:

  • kozmetika so zložkou, ktorá vyvoláva alergickú reakciu,
  • mastné vlasy,
  • nesprávna hygiena,
  • nepravidelné česanie,
  • zápal pokožky,
  • stres,
  • zmena ročného obdobia,
  • infekcia,
  • mykóza,
  • hormonálne zmeny,
  • užívanie niektorých liekov,
  • psoriáza,
  • genetika.
lupiny šampón
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako vzniká zápal pokožky na hlave?

Najčastejšou príčinou zápalu jedlhodobé dráždenie pokožky. Ak vás po použití nejakého vlasového kozmetického prípravku svrbí hlava, ihneď ho prestaňte používať. S veľkou pravdepodobnosťou obsahuje nejakú zložku, ktorá vás dráždi. Nemusí ísť priamo o konzervačné látky v kozmetike, rovnaký problém môže vzniknúť aj pri prírodných šampónoch, keď vám nevyhovuje niektorá z byliniek.

Zápal si na pokožku môže zaniesť aj špinavými rukami. Stačí, keď pod nechtami máte nejaké nečistoty a niekoľkokrát si poškriabete hlavu, a už vznikne červené podráždenie. Takýmto spôsobom sa niekedy ohlási vnútorný problém, keď sú postihnuté rôzne časti organizmu.

Lupiny z nesprávnej hygieny

Kto sa umýva nepravidelne, vytvára si na hlave viac maziva, čo škodí aj kvalite vlasov. Rovnaké komplikácie nastávajú pri nadmernom umývaní, keď si pokožka od šampónu nikdy neoddýchne, a tak sa bráni lupinami.

Dobrá rada: Dôsledne si oplachujte hlavu od kozmetických produktov, aby vám pri korienkoch nezostávali žiadne zvyšky. Pravidelne čistite hrebene a kefy, kde zostávajú mikróby, ktoré môžu vyvolať zápal pokožky.

Prečo máme v zime viac lupín?

Za všetkým hľadajte chladné počasie. Tak ako trpí kvôli prechodom z vyhriatych miestností do chladnej zimy pleť , rovnako zlé je to pre pokožku hlavy. Pokožka sa bráni väčším mastením, no z toho opäť vznikajú lupiny.

Práve preto by ste mali nosiť pokrývku hlavy, ktorá redukuje šok z náhlej teplotnej zmeny. No ani s čiapkami to nepreháňajte – ak ich máte na hlave veľmi často a dlho, začne vás svrbieť pokožka, a zase sa vytvárajú lupiny.

seborea
Zdroj foto: AdobeStock.com

Seborea

Mastné, veľké a žlté lupiny vznikajú pri kožnom ochorení seborea. Vyskytuje sa hlavne u mužov, no postihuje aj bábätká, tínedžerov či starších ľudí. Seborea má kvasinkový pôvod, preto sa jej pacienti zbavujú len ťažko – opätovne sa im vracia.

Seborea sa okrem lupín prejavuje silným, zápalovým začervenaním pokožky. Sprevádza ho nepríjemné svrbenie, až pálenie. Seborea sa lieči pravidelným vyčesávaním, správnou hygienou, šetrným utieraním vlasov a upokojujúcimi prípravkami.

Lupiny u detí a bábätiek

U detí vznikajú lupiny hlavne počas dvoch období. Najprv je to krátko po narodení – bábätká mávajú lupiny až do 18. mesiaca. Potom sa tento problém opäť ozve v puberte, keď nastávajú väčšie hormonálne zmeny.

U dojčiat netreba lupiny riešiť žiadnymi špeciálnymi prípravkami. Stačí pravidelné vyčesávanie hlavičky a natieranie výlučne detským olejom. Časom tvorba lupín sama prestane a pokožka bude opäť jemná. Pokiaľ by sa na hlavičke vytvárali väčšie a zapálené ložiská, konzultujte to s lekárom.

Pri lupinách v puberte pomôže zvýšená hygiena. Najmä ak väčšie deti športujúpotia sa, mali by si obdeň opláchnuť hlavu čistou vodou, aby ich pot na hlave nedráždil. Ideálne je, ak si 3x do týždňa umývajú vlasy špeciálnym šampónom a opatrne narábajú s vlasovou kozmetikou, ktorú v tomto období radi testujú.

Po ukončení hormonálnych zmien tvorba lupín ustane.

Lupiny v obočí

Ak lupiny v obočí ignorujeme, presunú sa na ostatné časti tela, kde máme viac chĺpkov. Keďže obočie je najbližšie k vlasom, malé šupinky sa objavujú aj tu. U mužov sa môžu usídliť aj v ušiach.

Väčšinou ide o zdravotný problém, pretože takto rýchlo sa šíri seborea. V prvom rade musíte vyriešiť lupiny vo vlasoch, až potom ustúpia na iných miestach. Do obočia si votrite šampón, ktorý po chvíľke opatrne vytrite navlhčeným vatovým tampónom.

lupiny v obočí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Lupiny po pôrode

Ženy v priebehu krátkeho obdobia prejdú veľkými hormonálnymi zmenami. Prvou záťažou pre organizmus je samotné tehotenstvo, ďalší nápor prichádza s pôrodom a dojčením. V tomto čase dochádza k zhoršeniu pleti, ale aj k vypadávaniu vlasov a tvorbe lupín.

Keď si organizmus zvykne na nové hormonálne rozloženie, situácia sa postupne upokojí. Opäť musíte dodržiavať správnu hygienu a používať špeciálne šampóny.

Šampóny s antimykotickými účinkami

Po náleze lupín, na nič nečakajte. Kúpte si v obchode alebo lekárni šampón, ktorý má antimykotické účinky. Umývajte si ním hlavu 3x týždenne. Dobre si ho vmasírujte, aby sa tieto látky dostali do pokožky. Nezabudnite na dôkladné vypláchnutie. Vlasy si jemne vytierajte čistým uterákom, aby sa neprenášali kvasinky.

Hygiena pri dlhodobých problémoch s lupinami

Ak vás lupiny sužujú pravidelne, potrebujete šampón z lekárne, ktorý má keratolytické aj keratoredukčné účinky. Takýto šampón používajte 3x týždenne. Naneste si ho až ku korienkom a nechajte pôsobiť aspoň 10 minút.

Potom ho opláchnite vlažnou, nie horúcou vodou, ktorá ešte viac dráždi poškodenú pokožku. Vodu len jemne vysajte prikladaním uteráka – nešúchajte si ním hlavu, aby sa nerozširovali ložiská lupín.

Hlavu nechajte uschnúť prirodzene. Ak ste donútení použiť fén, hlavu si sušte iba studeným vzduchom. Po 3 týždňoch prejdite na menšiu frekvenciu a vlasy si umývajte len 2x týždenne.

Nepoužívajte žiadne iné vlasové prípravky okrem tohto šampóna!

Prevencia pred lupinami:

  • neumývajte si hlavu veľmi často,
  • používajte len overené kozmetické značky,
  • neaplikujte si na vlasy priveľa kozmetických prípravkov, pretože neumožňujú pokožke dýchanie a regeneráciu,
  • neumývajte si hlavu horúcou vodou,
  • neškriabte si hlavu,
  • v zime noste čiapku,
  • jedzte stravu bohatú na vitamín B.
soda bikarbona na lupiny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Lupiny a ocot

Jedným z najznámejších domácich prostriedkov na odstraňovanie lupín je octová tinktúra. V rovnakom pomere zmiešajte vodu a jablčný alebo vínny ocot. Touto zmesou si na záver umývania vlasov opláchnite celú hlavu. Kyslú tinktúru nechajte pôsobiť a nevymývajte ju vodou. Pach po chvíľke vyprchá a po pár použitiach zmiznú aj lupiny.

Sóda bikarbóna na lupiny

Z rovnakého dôvodu ľudia používajú sódu bikarbónu. Tá zneutralizuje PH pokožky, vďaka čomu dostanete pod kontrolu počet odumretých buniek.

Pripravte si jednoduchú masku, keď do prášku budete postupne prilievať vodu. Vytvoríte hustú zmes, ktorú si nanesiete priamo ku korienkom. Nechajte 10 minút pôsobiť, a potom zmes opláchnite čistou vodou. Sódu bikarbónu si môžete pridať aj do šampónu, s ktorým si pravidelne umývate vlasy.

Ostatné domáce rady na lupiny

  • Kokosový olej – mnohým ľuďom už pomohol, pokožka nie je podráždená a postupne sa hojí jej zápal.
  • Aspirín – tabletku aspirínu rozdrvte na jemný prášok, ktorý zmiešate s vodou. Potom si ho natrite na tie miesta, ktoré vás najviac svrbia a kde cítite nalepené šupinky.
  • Čajovníkový olej – na suché aj mastné lupiny dobre pôsobí masáž čajovníkovým olejom. Lieči zápal priamo od korienkov, zabraňuje masteniu vlasov. Po masáži sú vlasy pevnejšie a lesklejšie.
  • Ústna voda – funguje na rovnakom princípe ako ocot a sóda bikarbóna. Na konci sprchovania si ňou opláchnite hlavu.
lupiny v zime
Zdroj fofo: AdobeStock.com

Zinok na lupiny

Tvorbu lupín redukujete aj komplexnou zmenou životosprávy. Organizmus niekedy lupinami signalizuje nedostatok niektorých látok, preto by ste mali do stravy zaradiť potraviny s vysokým obsahom zinku.

Zinok nájdete v rôznych druhoch nepražených a neochutených orechov, v strukovinách, špenáte, kapuste alebo semiankach. Ďalšou dôležitou zložkou je vitamín B, ktorý celkovo zlepšuje kvalitu pokožky. Ten nájdete v droždí, alebo si ho doplňte vo forme tabliet.

Obmedzte stres

Na tvorbu lupín má veľký vplyv psychologické rozpoloženie človeka. Pokiaľ ste dlhodobo vystavení stresu, naruší to hormonálnu činnosť tela. Následne sa zhorší stav pokožky, s čím súvisí aj jej podráždenie. Nájdite balans medzi veľkým pracovným nasadením a oddychom.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/152844.php

https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/

https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp#relax

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850

https://medbroadcast.com/condition/getcondition/dandruff

https://www.bioderma-sk.com/vasa-pokozka/problemy-s-lupinami-a-supinami

https://dermatologie.sk/blog/novinky/seborea-co-to-je-a-ako-sa-lieci

https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-treat-dandruff#section1

https://www.rd.com/health/beauty/dandruff-natural-treatment/

Pridaj komentár