Trápia vás vyrážky a červené fľaky, ktoré svrbia? Môže to byť žihľavka!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pocit nečistoty, znetvorenia tela, komplexy, strach zo zhoršenia stavu. Ľudia s chronickou žihľavkou (urtikária) dôverne poznajú silné svrbenie, bodavú, až pálivú bolesť na koži.

Aj keď vyrážky, ktoré sú ružovej červenej farby, nemokvajú, nehnisajú, riadne dajú dávajú zabrať. Únava, stres, nepohodlie, obmedzenie a úzkosti nie sú všetko. Pridáva sa aj finančná záťaž.

Prečo má žihľavka taký silný vplyv na psychiku?
Ako sa prejavuje akútna a ako chronická žihľavka?
Čo znamená autoimunitné ochorenie?
Kedy a prečo vyhľadať odborníka?
Poznáte riziká chronickej žihľavky?

Žihľavku nezakryjete

Problém sa nedá kozmeticky zakryť – neustále riešite, čo si obliecť. Ľudia so žihľavkou absentujú v práci, trpia nedostatkom spánku, sú ohrození psychiatrickým ochorením – niektorí sú na antidepresívach.

Radšej ani nevychádzajú na ulicu, aby sa za nimi iní neobzerali. Tí, ktorí sa „zlepšili“, si nechcú ani len predstaviť, že sa im to opäť vráti.

Ľudia s diagnózou L50 – chronická žihľavka.

Alergickí sami na seba?

Žihľavka je auto-imunitná záležitosť. Ide o poruchu fungovania imunitného systému – nadmernú, nekontrolovanú, neprimeranú aktiváciu žírnych buniek kože. Priebeh je podobný, ako po kontakte so žihľavou. Odtiaľ aj pochádza laické pomenovanie ochorenia.

S akútnou formou tohto ochorenia sa stretne asi každý piaty človek. V chronickej forme sa dotýka približne 50 000 Slovákov, najmä žien vo veku 2545 rokov.

žihľavka
Vyrážky pri žihľavke pripomínajú popŕhlenie žihľavou, odtiaľ je odvodený aj názov ochorenia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Svrbivé vyrážky a opuchy kdekoľvek na tele

Pacienti so žihľavkou, odborne urtikáriou, majú po tele svrbivé vyrážky a opuchy, ktoré vedia prerásť do veľkých plôch. Pokožka je citlivá, výsev sa objavuje kdekoľvek na tele, aj na tvári.

Z čoho to mám?

Chronická (spontánna) žihľavka sa na tele zjaví nečakane. Pacient hľadá odpoveď na otázku, z čoho to má. Spočiatku ide o lokálny výsev začervenaných plôch, s vyrážkami, ktoré veľmi svrbia – a človek sa „musí“ škrabať a trieť.

Krátkodobé, akútne formy tohto ochorenia sú alergického pôvodu – výsev sa zväčša objavuje pri alergii na potraviny, dráždivé látky, chlad, slnko, po uštipnutí hmyzom, pri infekciách. Spúšťajú ho aj chemické prípravky, kozmetika, výpary.

Pokiaľ ide o alergickú reakciu, príznaky za krátky čas vymiznú.

Urtikária patrí do rúk odborníkov

Toto ochorenie figuruje medzi 20 najčastejšími dermatózami. Patrí do rúk špecialistov, keďže v iných ambulanciách sa jej nález môže zľahčovať. Pacient prechádza rôznymi vyšetreniami, hľadá sa príčina neustupujúcej žihľavky – alergén. Stáva sa, že nedôjde k žiadnemu jednoznačnému výsledku.

Z ambulantnej praxe je zaznamenané, že polovica liečených pacientov má žihľavku aj opuch, 40 % len žihľavku a 10 % len opuch. Obdobia mierneho zlepšenia, sa striedajú so zhoršením stavu, keď sa pacienti trápia mesiace, alebo aj roky.

Ako sa lieči?

Poisťovne detailne skúmajú vhodnosť liečby pre pacienta. Na Slovensku je dostupná moderná, účinná, biologická liečba, no je nákladná – jeden cyklus trvá 6 mesiacov. Pacient dostáva vyššie dávky (aj 4-násobné) antihistaminík, kortikosteroidov a ďalších liekov.

Primárnym cieľom biologickej liečby je zásah do imunitného systému, za pomoci látok, ktoré sa bežne vyskytujú v našom tele. Na ochorenie však nestačí jedna tabletka, pretože je to priveľmi premenlivé.

Čo hovoria na urtikáriu renomovaní odborníci?

Podľa profesorky MUDr. Márie Šimaljakovej, PhD., MHA, viceprezidentky Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti, diagnostika akútnej žihľavky je jednoduchá – výsev vyrážok, s možným sprievodným opuchom.

Ide zväčša o alergickú reakciu, kým chronická žihľavka trvá viac ako 6 týždňov. Dnes je reálne – vďaka novej liečbe – potlačiť u pacientov nepríjemné symptómy a výrazne im skvalitniť život.

Imunológ a alergológ zo špecializovanej ambulancie v Nitre, MUDr. Radovan Košturiak uvádza, že diagnostika sa robí (okrem štandardných testov) aj z anamnézy – lekár sa pýta, čo pacient jedol, na užívané lieky, prekonané systémové ochorenia, endokrinologické poruchy (môžu tam byť parazity). Spúšťač žihľavky však nemusí byť zistený.

žihľavka
Žihľavka sa nevyhýba ani deťom, dôležitá je včasná diagnostika a nájdenie spúšťačov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké sú riziká chronickej žihľavky

Najmä v chronickej forme, ide o pomerne vážne ochorenie, ktoré sa dotýka aj iných orgánových systémov. Okrem opuchu mäkkých tkanív podkožia, postihuje aj vnútorné orgány. Prepojenie bolo potvrdené aj s opuchmi kĺbov, horúčkami, narušeným trávením, či s astmatickými záchvatmi.

Najväčším rizikom pre pacienta so žihľavkou s opuchom je udusenie.

Z online fóra pacientov – ako si pomáhajú v liečbe

  • Na kožu sa natiera tekutý púder s mentolom a chladivý krém s obsahom zinku.
  • Na pitie: protialergický rooibos, žihľava, extrakt z čučoriedky.
  • Podporné terapie: homeopatia, detox, neinvazívna biolampa, gélová forma aloe vera, echinacea.
  • Betakarotén prispieva k hojeniu podráždených slizníc.
  • V liečbe chronickej žihľavky má svoje miesto aj vitamín C s bioflavonoidmi, selén a horčík.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Pridaj komentár