Kliešť obyčajný: Viete, aké choroby šíri? Ako vybrať kliešťa?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kliešť obyčajný je síce nenápadný, o to však nebezpečnejší parazit. Dnes si ho nemusíte doniesť len z lesa, ale i z prechádzky v parku, z ihriska, dokonca sa na vás môže prisať, aj keď len prejdete po tráve okolo domu alebo pri práci v záhrade. Znepokojivou skutočnosťou je, že týchto drobných príbuzných pavúkov je čoraz viac a trápia nielen nás – ľudí, ale tiež psov, vtáky a dobytok. Na čo dávať pozor?

Prečo vlastne kliešť cicia krv?
Kde kliešť obyčajný žije?
Aké choroby prenáša?
Ako sa prejavujú lymská borelióza a encefalitída?
Na ktoré príznaky treba dať pozor?
Ako vybrať kliešťa?

Vieme, že infikovaný kliešť spôsobuje ochorenie známe ako lymská borelióza. Môže nás nakaziť aj vírusovým ochorením známym ako kliešťová encefalitída – toto ochorenie sa tiež prenáša nepasterizovanými mliečnymi výrobkami, najmä z oviec a kôz. To stále však nie je všetko. Viete o tom, že v prenose chorôb na ľudí sú hneď na druhom mieste po komároch?

Čo za potvory sú vlastne kliešte?

Kliešte sú príbuzné pavúkov, preto majú osem nôh. Ich ploché oválne telá pri jedle napučiavajú. Čo jedia? Nuž, ich stravou je najvzácnejšia tekutina – krv. Živia sa krvou všetkých druhov zvierat – od vtákov po jelene – a tiež im chutí ľudská krv. Problémom je, že kliešte je ťažké spozorovať voľným okom, pretože sú malé a rýchlo sa pohybujú. V dospelosti sú veľké len asi ako semienko jablka, ak sa práve nenakŕmili.

Aké druhy žijú na Slovensku?

Na Slovensku žije okolo 20 druhov kliešťov. S niektorými sa nestretávame, pretože žijú výhradne v brlohoch zvierat alebo v hniezdach vtákov. Podstatne častejšie môžeme natrafiť na kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus), pijaka lužného (Dermacentor reticulatus), pijaka stepného (Dermacentor marginatus) či kliešťa lužného (Haemaphysalis concinna). Najväčšie riziko predstavuje kliešť obyčajný. Je o ňom známe, že je aktívny pri teplotách od 5 až 10 ºC, a keď je infikovaný, môže prenášať nebezpečné choroby: kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie.

Ak mal váš pes kliešťa, znamená to, že na mieste, kde ste s ním boli, je ich mnoho. Dajte si pozor a chráňte sa. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kde kliešť žije?

Ako mnohí vieme z vlastnej skúsenosti z detstva, kliešte sa rady zdržiavajú v zalesnených oblastiach s množstvom kríkov, vysokých tráv, buriny a listového odpadu. To všetko sú skvelé miesta, z ktorých sa môžu ľahko prichytiť na divé i domáce zvieratá alebo ľudí. Nemajú problém zabývať sa na zatrávnenom dvore, na hromadách dreva či na kŕmidlách pre vtáky. Najviac ich poteší vlhké teplé počasie do 20 °C.

Aké choroby kliešte šíria?

Keďže kliešte cicajú krv, veľmi ľahko šíria choroby. Prenášajú nielen baktérie, vírusy, ale aj parazity. U nás najčastejšie šíria dve ochorenia – jedno bakteriálne a druhé vyvolané vírusom:

Lymská borelióza

Ochorenie spôsobujú kliešťami prenášané baktérie Borrelia burgdorferi sensu lato. Pozor, závisí to aj od doby, ako dlho je kliešť prisatý na telo, pretože čím dlhšie, tým sa riziko znásobuje. Na rozdiel od predstáv mnohých je vysoké riziko už po 2436 hodinách.

Ak toto ochorenie neliečite, môže viesť k vážnym problémom:

  • s nervovým systémom,
  • s pamäťou a myslením,
  • s bolesťou kĺbov, ktorá nezmizne,
  • so srdcom.

Borelióza sa lieči antibiotikami, a čím skôr začnete, tým lepšie.

Hlavný príznak lymskej boreliózy je červený ohraničený fľak s vyblednutým stredom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kliešťová encefalitída

Vírus kliešťovej encefalitídy je pre ľudí obzvlášť nebezpečný. Útočí na centrálny nervový systém a môže viesť k zápalu mozgu, paralýze, výnimočne k smrti. Problémom je, že spočiatku nemusí mať žiadne príznaky. Ak sa objavia, prebiehajú vo fázach.

  1. fázachrípkové príznaky, ktoré postupne vymiznú, po nich môže, ale nemusí nasledovať náročnejšia fáza,
  2. fáza – táto fáza, žiaľ, súvisí s postihnutím centrálnej nervovej sústavy. Príznaky: teplota, bolesti hlavy, stuhnutosť šije, nevoľnosť, vracanie, závraty, svetloplachosť, ale aj závažnejšie – poruchy vedomia, epileptické záchvaty, poruchy pohybu.

V zahraničí sú známe ďalšie ochorenia, ktoré šíria iné druhy kliešťov, napríklad: horúčka zo Skalnatých vrchov zapríčinená baktériou Rickettsia rickettsii, tularémia, anaplazmóza či babezióza.

Najčastejšie príznaky uhryznutia kliešťom:

  • horúčka,
  • zimomriavky,
  • bolesť svalov,
  • bolesť hlavy,
  • únava,
  • svrbenie alebo podráždenie, ale zvyčajne nie okamžite,
  • kožná vyrážka.

Vyrážky po prisatí kliešťa často naznačujú infekciu. Určite vyhľadajte lekára, ak máte malé červenkasté alebo purpurové škvrny (petechie) alebo rozširujúce sa vyrážky, ktoré sú typickým prejavom lymskej boreliózy. Vyzerajú ako červená kruhová oblasť, ktorá je uprostred vyblednutá a stále rastie. Nesvrbí, nebolí, ale býva teplá na dotyk.

Bez váhania kontaktujte lekára, ak:

  • je kliešť napitý, veľký – to znamená, že je prisatý niekoľko hodín alebo dokonca deň,
  • máte vyrážku v mieste uhryznutia, okolo neho alebo inde,
  • máte príznaky podobné chrípke,
  • máte bolesť alebo pľuzgiere.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké typy ľudí majú najradšej?

Kliešte dokážu po oblečení loziť aj niekoľko hodín. Ak vás neuznajú za vhodného kandidáta na svoje občerstvenie, odpadnú a hľadajú si inú obeť. Zaujímavé je, že vo všeobecnosti majú radšej mužov, fajčiarov a dokonca tých, ktorí si sem-tam doprajú alkohol. Keďže sú slepé, vyhľadajú si vás podľa vášho dychu alebo zloženia potu. Cesnak ich zaručene odpudí. Neprisávajú sa ani na ľudí so studenými nohami a rukami.

Na aké miesta ľudského tela sa kliešť najčastejšie prisaje?

Nech sa prichytí na akékoľvek miesto, určite sa presunie tam, kde to má najradšej. Zvyčajne do oblasti s jemnou pokožkou a dostatkom krvi. Po výlete či práci v záhrade počas sezóny kliešťov si dobre prehľadajte:

  • pokožku hlavy a krku,
  • oblasť medzi nohami,
  • kožu za kolenami,
  • pupok,
  • uši a miesta okolo nich,
  • pazuchy,
  • oblasť okolo pása.

Ako vybrať kliešťa?

Ak ste si našli kliešťa, nečakajte, kým zväčší svoj objem, ale čo najskôr ho vyberte. Znížite riziko prenosu ochorení.

  1. Pripravte si čistú pinzetu. Rozhodne nekvapkajte na kliešťa olej ani ho neduste mydlovou vodou, pretože sa začne dusiť a natrávenú krv vyvráti späť do rany.
  2. Telo kliešťa prichyťte jemne pinzetou čo najbližšie ku koži.
  3. Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom preč od kože. Kliešťa v koži neotáčajte ani ho nevykrúcajte prudko do strán. Najdôležitejšie je, aby ste ho vytiahli v celku bez poškodení.
  4. Keď je vonku, vydezinfikujte ranu liehom alebo jódovou tinktúrou z lekárne.
  5. Nezabudnite vydezinfikovať aj pinzetu a povrchy, na ktorých ste pracovali.

Kliešťa môžete spláchnuť alebo prichyteného na lepiacej páske vyhodiť do koša. Ak máte obavy z ochorení, ktoré prenáša, zabaľte ho do vaty a vložte do sterilného vrecka alebo skúmavky. Zaneste ho do laboratória alebo k lekárovi – kým tam pôjdete, uložte zabaleného kliešťa do chladničky. Test ukáže, či prenáša ochorenie (boreliózu) a potrebujete liečbu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa chrániť pred uhryznutím kliešťom?

Najlepšou prevenciou je vyhýbať sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov. To znamená – okrajom lesov, krovinám a vyšším porastom tráv. Ak idete na takéto miesta, oblečte si dlhé nohavice, vrchný odev s dlhými rukávmi, použite repelent. Myslite tiež na to, že na svetlom oblečení parazita skôr zbadáte. Po návrate domov vyzlečte oblečenie a vyprášte ho, osprchujte sa, pričom skontrolujte celé telo, najmä záhyby.

Zdroje:

www.uvzsr.sk

www.medirex.sk

www.healthdirect.gov.au

my.clevelandclinic.org

Pridaj komentár