Svrab sa môže tváriť ako ekzém

Svrab je infekčné kožné parazitárne ochorenie. Je rozšírené po celom svete, teda aj v priemyselne vyspelých krajinách.

Aj keď donedávna bol svrab považovaný za chorobu bezdomovcov a ľudí zo slabších sociálnych vrstiev, postihuje všetky rasy a vrstvy obyvateľstva.

Šíri sa hlavne v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte (v rodinách, jasliach, na internátoch, v domovoch dôchodcov, nemocniciach, sociálnych ústavoch), a darí sa mu najmä medzi deťmi a mladými dospelými.

Spôsob prenosu

Inkubačná doba je 3 – 6 týždňov. Človek sa nakazí priamym kontaktom s iným človekom (veľmi často pri pohlavnom styku), používaním spoločnej posteľnej bielizne (vankúšov, uterákov). K prenosu môže dôjsť aj prostredníctvom koženého čalúneného nábytku.

Okrem pacienta by mal byť vyšetrený každý, kto s ním žije v spoločnej domácnosti, prípadne sexuálny partner, a to aj napriek absencii kožných prejavov a svrbenia.

U infikovaných sa prvé príznaky (svrbenie, kožné prejavy) môžu objaviť až po niekoľkých týždňoch.

Malé živočíchy

Ochorenie spôsobuje parazitzákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Tento roztoč žije v koži človeka. Objavil ho viedenský dermatológ Ferdinand Ritter von Hebra, v roku 1844.

zakozka-svrabova
Zákožka svrabová

Samičky roztoča vŕtajú v hornej – rohovej vrstve kože chodbičky, do ktorých kladú vajíčka. Z vajíčok sa vyliahnu larvy, ktoré vyliezajú na povrch kože, a po 3 týždňoch sú z nich zrelé roztoče.

Chodbičky sú dlhé 1 – 2 cm, na povrchu kože ich vidno ako tenké, nepravidelné čiary, zakončené perleťovým vyvýšením kože. Pod týmto vyvýšením možno nájsť samičku.

Samček žije na koži, pod šupinami, a po oplodnení samičky umiera.

Roztoč prežíva 3 – 6 týždňov, mimo tela človeka len niekoľko dní. Samička dosahuje veľkosť do 0,4 mm, samček je asi o polovicu menší.

Príznaky a prejavy

Zákožky sú najčastejšie na miestach, kde je koža jemná, mäkká, tenká a teplá:

  • medzi prstami rúk a nôh,
  • na zápästí,
  • okolo pupku,
  • na vnútornej strane stehien,
  • v podpazuší,
  • na prsných dvorcoch,
  • v oblasti pása a genitálií,
  • zriedkavo na chrbte.

U dojčiat sa prejavy objavujú aj na hlave, tvári, dlaniach, či stupajach. Prvým, a veľmi nápadným prejavom svrabu, je intenzívne svrbenie – najmä večer, po uložení do postele, alebo po teplom kúpeli, keď sa koža zahreje.

Pacienti si kožu neustále škriabu – po úpornom škriabaní často vznikajú krvavé škrabance. Do poškodenej pokožky sa takto môžu dostať baktérie, koža sa zapáli, a vznikajú hnisavé vyrážky.

Druhové rozdelenie svrabu

Svrab označovaný ako scabies nodularis je charakteristický tým, že jeho lokalizácia je podobná, ako u klasického svrabu, ale vplyvom vystupňovanej imunity už vznikajú červenohnedé vyrážky a uzly.

U ľudí s výrazne oslabenou imunitou, či so zanedbanou hygienou, sa môže vyvinúť ťažká forma svrabu – tzv. scabies norvegica. Pri tomto type svrabu sa tiež tvoria vyrážky a uzly, avšak koža je v týchto miestach zhrubnutá, a je pokrytá hrubou vrstvou šupín a chrást, ktoré môžu byť pancierovito spojené.

Postihnutá býva aj tvár, vlasatá časť hlavy, chrbát a nechty. Svrbenie býva mierne, alebo dokonca žiadne. Táto obzvlášť ťažká forma svrabu je vysoko nákazlivá, a je sprevádzaná masívnym rozmnožovaním roztočov, ktorých môže byť aj milión.

svrab prejavy

Naopak, u ľudí, ktorí dbajú o hygienu a čistotu tela, môžeme nájsť len niekoľko kožných prejavov, a chodbičky nemusia byť viditeľné. Títo pacienti sa často sťažujú len na výrazné nočné svrbenie.

Odhalenie parazitov často prichádza so zistením, že nočným svrbením trpí viac členov rodiny. Svrab sa však často zamieňa s ekzémom, preto je veľakrát nepoznaný a zanedbaný.

Liečba a prevencia

Na liečbu sa používajú krémy, masti a pasty s obsahom látok, ktoré parazity zničia. Je nutné, aby bol pacient natretý od krku až po špičky prstov na nohách – teda takmer „od hlavy po päty“.

Krém sa aplikuje denne, po dobu 3 dní. Väčšiu pozornosť treba venovať kožným záhybom, ale aj každodennému vymieňaniu bielizne, oblečenia a uterákov.

svrab a hygiena

Po umytí rúk a sprchovaní si celé telo (hneď po osušení) natrime liečebným prípravkom. V mieste, kde koža nie je natretá, môžu totiž zákožky prežívať. Svrbenie býva tlmené liekmi zo skupiny antihistaminík.

„Napadnutú“ posteľnú bielizeň, šatstvo a posteľ musíme dôkladne vyčistiť. Najlepším a najjednoduchším riešením je vypratie posteľnej bielizne a odevov pri teplote 60 – 90 °C, alebo ich prežehlenie.

Odevy, ktoré nie je možné prať pri takej vysokej teplote, a tiež prikrývky a čalúnený nábytok, zbavíme roztočov metódou „odňatia potravy“ ak sa viac ako 4 dni nepoužívajú (alebo ich dôkladne vyvetráme), človek sa už nemôže infikovať, lebo roztoče prežívajú mimo kože len 2 – 3 dni.

Nešíriť – vyšetriť

Ak človek pociťuje svrbenie, a má podozrenie na svrab, nemusí sa hanbiť vyhľadať dermatológa. Stanovenie diagnózy „svrab“ je dnes pomerne jednoduché, a k dispozícií sú aj účinné spôsoby liečby.

Včasným zachytením ochorenia tak predídeme rozšíreniu choroby v rodine a v kolektívnych zariadeniach.

 

Pridaj komentár