Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom alebo hadom

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Na Slovensku zomrie každoročne jeden človek na následky uštipnutia hmyzom.

Uštipnutia hadom sú skôr vzácne, keďže na našom území žije iba jeden jedovatý druh – vretenica.

Rôzne druhy hmyzu môžu spôsobiť vnímavým alebo alergickým ľuďom pestrú škálu alergických prejavov.

Dôležitá je správna diagnostika a liečba alergií po bodnutí.

Aký hmyz je pre nás nebezpečný?

Zdrojom alergénov môžu byť výlučky a rozpadnuté telá pakomárov, švábov a molí. Takéto alergény sa k nám dostávajú cez dýchací trakt.

Cicavý hmyz (komáre, ovady, mušky) vyvoláva menšie alergické reakcie. Väčšiu hrozbu pre nás predstavuje bodavý hmyz (osy, včely, čmeliaky, sršne).

Od čoho závisí priebeh alergickej reakcie?

Alergická reakcia na uštipnutie hmyzom je u každého odlišná. Závisí od:

  • genetickej predispozície,
  • spôsobu, akým sme boli alergénu vystavení,
  • vplyvu prostredia.

Ako spoznám, že ide o alergickú reakciu?

Alergickú reakciu na uštipnutie blanokrídlym hmyzom rozdeľujeme na niekoľko stupňov (podľa závažnosti):

  1. Normálna reakcia na jed – začervenanie  a opuch v mieste uštipnutia. Nastupuje do 5 minút, a trvá maximálne 2 dni.
  2. Veľká lokálna reakcia – zodpovedá reakcii č. 1. Zväčšuje sa však plocha opuchu – nad 10 cm(takmer veľkosť dlane)  počas 24 – 48 hodín. Pretrvávať môže až 5 dní.
  3. Celková reakcia – má 4 stupne a nastupuje do pol minúty:
  • I. stupeň – k predchádzajúcim príznakom sa pridáva únava a úzkosť.
  • II. stupeň – najčastejšie sa objaví nevoľnosť na hrudi, zvracanie a hnačka.
  • III. stupeň – sťažené dýchanie (okrem vyššie uvedených príznakov). Objavuje sa aj chrapot pri dýchaní, zmätenosť a pocit nebezpečia.
  • IV. stupeň – je sprevádzaný kolapsom, stratou vedomia, únikom moču, šokom. Celková reakcia predstavuje život ohrozujúci stav.
prvá pomoc po uštipnutí hmyzom opuch
Ak je človek alergický, prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom musí prísť čo najskôr (Zdroj foto: Shutterstock.com)

Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom

Dôležité je, vymyť miesto vpichu vodou a mydlom a opatrne odstrániť žihadlo, najlepšie pinzetou. Nie je vhodné, odstraňovať žihadlo prstami, pretože môže dôjsť k prasknutiu vačku na žihadle a vyplaveniu jedu.

Na miesto vpichu priložte ľad. Neprikladajte ľad priamo na kožu, ale priložte ho zabalený vo vrecku.

V lekárni nájdete octanovú, gáfrovo-ichtamolovú masť, alebo masť s obsahom antihistaminikadimetindénom, ktorý zmierňuje opuch a svrbenie. Po použití masti s dimetindénom nevystavujte natreté miesto slnečnému žiareniu, aby nedošlo k popáleniu alebo alergickej reakcii.

Ak v domácej lekárničke nemáte nič k dispozícií, môžete štípanec potrieť octom, propolisovou tinktúrou či tvrdým alkoholom.

Pri bodnutí do úst, tváre alebo jazyka, cmúľajte ľad. Ak by sa opuch zväčšoval, môžete použiť lieky proti alergii (loratadin, cetirizin).

Po porade s lekárnikom, si môžete zakúpiť malé balenie liekov proti alergii. Ak by sa stav zhoršoval, okamžite vyhľadajte lekára.

Balíček prvej pomoci

Ak ste už niekedy prekonali celkovú alergickú reakciu III. alebo IV. stupňa, mali by ste mať vždy pri sebe balíček prvej pomoci.

Čo obsahuje?

  • 1 balenie injekčného adrenalínu,
  • 4 tablety kortikosteroidu – lieky na zníženie zápalovej reakcie (prednizón, metylprednizón),
  • 4 tablety antihistaminika H1 – lieky na zmiernenie alergických príznakov a opuchu (loratadin/desloratadin, cetirizín/levocetirizín, rupatadin, fexofenadin), resp. beta-adrenenergikum (salbutamol) – liek vo forme spreju, ktorý sa podáva pri sťaženom dýchaní.
 uštipnutie hmyzom sťažené dýchanie
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako podať prvú pomoc u ľudí, u ktorých sa v minulosti vyskytla alergická reakcia?

Po uštipnutí okamžite podajte 2 tablety antihistaminika. Nikdy nečakajte na to, či u človeka prebehne alergická reakcia. Následne podajte 2 tablety kortikosteroidu.

Ak spozorujete príznaky celkovej alergickej reakcie, ihneď podajte adrenalín v injekčnej striekačke. Adrenalínovú injekciu vo forme pera, si pichnite výlučne do vonkajšej strany stehna – nie do sedacieho svalu!

Pozor!

Pred použitím musíte odstrániť ochranný prúžok, aby sa adrenalín z pera uvoľnil. Aj v prípade ústupu ťažkostí zavolajte lekársku pomoc, pretože nemožno vylúčiť výskyt oneskorenej fázy alergickej reakcie.

Pokiaľ ide o celkovú alergickú reakciu, podávame najprv adrenalín (ako liek prvej voľby), až potom antihistaminikum a kortikoid.

Dá sa alergia na uštipnutie hmyzom liečiť?

V podstate áno. V súčasnosti existuje tzv. alergénová imunoterapia, pri ktorej podávame alergény, aby sme podporili prácu vlastného imunitného systému.

Podáva sa podkožná vakcína, vyrobená z jedu. Vakcína sa dá využiť u ľudí s presne určenou alergiou. Jej výhodou je zníženie rizika anafylaktického šoku u tých, ktorí prekonali alergickú reakciu po uštipnutí.

Vakcína sa podáva niekoľko mesiacov (v určitých časových intervaloch), pričom obsah jedu sa postupne zvyšuje. Nevýhodou je, že vakcináciu je potrebné opakovať počas niekoľkých rokov.

Niektorí lekári dokonca odporúčajú celoživotnú vakcináciu.

Kedy určite navštívte lekára po uštipnutí hmyzom:

  • objavila sa u vás hnačka, malátnosť, únava, nejasné vedomie,
  • nedokážete prehĺtať a zle dýchate,
  • máte opuchnutú tvár a krk,
  • opuch neustúpi do 48 hodín,
  • začervenanie a opuch je na inom mieste, ako vpich.

Cibuľa na štípance – naozaj pomáha?

Cibuľová šťava zabraňuje pôsobeniu toxínov včelieho jedu, ale len v skúmavke. Po priložení cibule na pokožku, cibuľová šťava neprenikne cez tkanivo, a tak nemôže zamedziť pôsobeniu toxínov v krvnom obehu.

Prvá pomoc pri uštipnutí vretenicou
Vretenica (zdroj foto: Shutterstock.com)

Uštipnutie hadom – môže byť pre nás nebezpečné?

Na Slovensku žije jeden jediný druh jedovatého hada – vretenica. Má zásobu jedu na usmrtenie myši alebo žaby. Pri stretnutí s ňou nám pomôže, keď zachováme chladnú hlavu a nespanikárime.

Z celkového počtu uštipnutí hadom, ide v 40 % prípadov o tzv. suché uštipnutia, čiže bez vypustenia jedu.

Môžem si vretenicu pomýliť s iným hadom?

Áno, môžete. Vretenica sa podobá na užovku, ktorá je pre nás neškodná.

Ako zistím, že ide o vretenicu?

Vretenica má na svojom povrchu zreteľnú, tmavohnedú, kľukatú, hrubú čiaru, ktorá sa tiahne stredom celého tela. Na krku má škvrny v tvare písmena V.  Zreničky vretenice sú vertikálne. Hlavu má v tvare trojuholníka.

Užovka má oválne zreničky, aj oválnu hlavu. Škvrny užovky sú obvykle v dvoch radoch, priečne prerušované, do tvaru rebríka.

Uštipla vás vretenica, či niečo iné?

Ak ste spozorovali na ruke či nohe dve jednocentimetrové, od seba vzdialené krvácajúce ranky, pravdepodobne ide o uštipnutie vretenicou. Ranky bývajú bolestivé. Lokálny opuch nastáva už o niekoľko minút.

Môže to byť však aj inak: bolesť je mierna, s opuchom až po 1 hodine. Celkové príznaky, ako úzkosť, potenie, bolesť brucha, hnačka, pomočovanie, bolesť hlavy, nastupujú do 5 minút od uhryznutia.

Ako správne podať prvú pomoc?

V žiadnom prípade nevyrezávajte, nevypaľujte ranu, nevycucávajte jed, neuväzujte škrtidlo a neprikladajte ľad. Tieto „historické“ postupy prvej pomoci sú už dávno za nami.

Nepodávajte ani žiadne lieky, alkohol, teda nič, čo by mohlo rozšíriť cievy, a tým prispieť k rýchlejšej otrave organizmu.

Čo teda robiť?

Prvá pomoc pri uštipnutím hadom jed
Na dovolenke sa môžete stretnúť aj s inými jedovatými hadmi (zdroj foto: Shutterstock.com)
Postihnutú končatinu znehybnite pomocou dlahy, alebo o zdravú končatinu. V prípade uštipnutia do ruky, ju môžeme znehybniť o trup.

Uhryznutého čo najskôr dopravte do nemocnice. Školení lekári podajú pacientovi potrebné lieky – na zmiernenie opuchu (antihistaminiká) a na zmiernenie zápalovej reakcie (kortikoidy).

Je to dostačujúca liečba na záchranu života? Veď jed sme stále neodstránili!

Áno, je. Jed je zmes viacerých látok, predovšetkým bielkovín, ktoré môžu u každého vyvolať iné prejavy a alergie.

Najbezpečnejšie je, liečiť príznaky, ktoré spôsobil jed, aby nedošlo k zlyhaniu základných životných funkcií. Ak ste akútny prípad, podajú vám antisérum (sérum na zneškodnenie jedu v krvi).

Nič po uštipnutí nepozorujem, a napriek tomu ma držia v nemocnici. Ako dlho?

Pri uštipnutí bez prejavov, je nevyhnutné 7-hodinové pozorovanie u dospelých a 24-hodinové pozorovanie u detí, aby sa vylúčilo ohrozenie života.

Čo na nás striehne v zahraničí?

Na balkánskom poloostrove sa môžeme stretnúť so štyrmi druhmi zmijí (vreteníc). Poskok (druh vretenice) patrí k jedovatým hadom, ktoré žijú v Chorvátsku. Iný jedovatý had, než vretenica, sa v Európe prirodzene nenachádza.

V Afrike – okrem vreteníc – žije mamba.

Len dve kvapky jedu mamby môžu usmrtiť človeka! Pri uhryznutí však mamba vylúči 7-krát väčšiu dávku!

Predstavuje tak oveľa väčšie nebezpečenstvo, ako u nás (či na Balkáne) žijúce vretenice.

Mamba útočí na korisť predovšetkým zo stromov.

Niekoľko rád, ako sa chrániť pred uštipnutím hmyzom a hadom:

  1. Mali by ste vedieť, že osy a včely majú niekoľkonásobne lepší čuch, ako ľudia. Preto prikrývajte nápoje, nekonzumujte v prírode sladkosti a vyhýbajte sa prostrediu, kde sa nachádza prezreté ovocie.
  2. Používanie voňavých parfémov a šampónov nie je vhodné, ak idete do prírody. Na druhú stranu – aj pot priťahuje hmyz. Preto si vyskúšajte, ako je to u vás, keďže u každého to môže byť inak.
  3. Nadmerné pohyby a zaháňanie sa rukami vyvoláva u hmyzu a hadov bojový postoj.
  4. Nechoďte naboso, v prírode noste dlhé nefarebné nohavice. Tričko s dlhými rukávmi patrí k hlavným zásadám, ako sa vyhnúť uštipnutiu.

Možno neznášame hmyz a hady, a protivia sa nám. Nesmieme však zabúdať, že tieto tvory majú veľmi dôležitú úlohu v životnom kolobehu. Samotné uštipnutie je pre ne obyčajnou obrannou reakciou, a vlastne jedinou zbraňou.

Snažme sa preto zachovať v každej situácii pokoj a rozvahu!

Informácie v článku „Prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom alebo hadom“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Autorka je farmaceutka

Pridaj komentár