Click here!

Nie sú vyrážky ako vyrážky. Veľký prehľad vyrážok, aby sme si ich nemýlili

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Vyrážky sú „niečo“, čo sa vytvorí na koži alebo sliznici. Táto chybička krásy môže byť aj príznakom vážneho ochorenia. Zvyčajne ju sprevádza svrbenie, bolestivosť, pálenie, inokedy je necítite žiadne nepríjemné pocity. Ak sa objavia vyrážky na chrbte, alebo na miestach, kde si nevidíte, vôbec o nich nemusíte vedieť.

Ako vyzerá vyrážka akné, afta, ružovka?
Prečo a ako vlastne vzniká vyrážka?
Ktoré pohlavné choroby sa prejavujú vyrážkami?
Ako spoznáte alergické vyrážky?
Viete, že aj autoimunitné problémy môžu vyvolať vyrážky na tele?
Ako rozoznáte zhubné a nezhubné nádory na koži?

Ako vyzerá vyrážka?

Vyrážky vyzerajú ako červené zapálené pľuzgiere, prípadne uzlíky červenej, fialovej, či inej farby (niekedy menia farbu kože). Zvykne ich vypĺňať tekutina, krv alebo hnis. Vyrážky môžu vyzerať aj ako škvrny alebo červené bodky, ktoré sa nedajú nahmatať. Ak je škvrna červenej farby, ide buď o zápal, alebo podkožné krvácanie z cievok.

Vyrážka typu akné, afta, ružovka

Najviac nás znepokojujú vyrážky na tvári a iných viditeľných miestach. V puberte, ale aj v dospelosti sa na tvári vyskytuje akné – buď ako „čierne bodky“, červené a hnisavé žlté vyrážky, a v horších prípadoch až podkožné, bolestivé červené uzly.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V produktívnom veku vzniká ružovka: na tvári sa najprv objavia rozšírené cievky s prechodným, neskôr trvalým začervenaním, resp. s červenými vyrážkami a zbujnením tkaniva nosa.

Na slizniciach vznikajú najčastejšie afty, ktoré si v ústach okamžite uvedomíme pri pohybe jazyka.

Menej často sa objavujú na slizniciach pľuzgieriky, ktoré veľmi rýchlo praskajú a tvoria sa odreniny. Tieto pľuzgieriky sú veľmi citlivé na potraviny a nápoje, ktoré môžu otvorené rany podráždiť a spôsobiť bolesti nielen pri prehĺtaní, ale aj v kľude.

U zdravého človeka sa všetko v ústach hojí pomerne rýchlo. Avšak, ak ale ranky pretrvávajú dlhšie, treba vyhľadať dermatológa, pretože môže ísť o závažnejšie autoimunitné ochorenie.

Ako sa rodí vyrážka

Vyrážky, ktoré vznikajú na koži, môžu mať rôzny pôvod: mechanický, chemický, infekčný (vírusy, baktérie, huby, plesne, parazity, červy), autoimunitný, alergický či dedičný. Takisto môže ísť o poruchu metabolizmu, pôsobenie tepla, chladu a UV žiarenia, kombinované príčiny, nepoznané príčiny a iné.

Medzi časté infekčné prejavy patrí dermatomykóza hubové ochorenie kože. Zvyčajne vznikajú na nohách, keď chodíme naboso na plavárni, na športoviskách, či v spoločných sprchách. Nakaziť sa môžeme aj pri kontakte s chorým zvieraťom, pričom choroba sa u zvieraťa nemusí zjavne prejavovať. Najčastejšie trpia nákazou psy, mačky, kone, hovädzí dobytok, králiky a hlodavce, vrátane domácich miláčikov. Jedným z príznakov je svrbenie tela na postihnutých miestach.

Pomerne často sa vyskytujú vírusové infekcie kože: bradavice – drobné vyrážky farby kože na prstoch rúk, na stupajach, ktoré sa postupne zväčšujú a na povrchu sú rozbrázdené. Rozšírený je aj jednoduchý opar – vodnaté vyrážky na tvári a vonkajších pohlavných orgánoch, vo forme pľuzgierikov.

vyrážky - pľuzgiere
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podstatne horším prejavom je pásový opar – ide o bolestivé pľuzgiere, usporiadané v tvare pása na jednej strane tela, najčastejšie na trupe či tvári.

Veľmi často sa vyskytujú na koži aj bakteriálne infekcie:

Vyrážka pri pohlavných chorobách a svrabe

Syfilis je tiež bakteriálna infekcia, nemusí sa týkať len pohlavných orgánov. Infekcia sa šíri pohlavným stykom s infikovanou osobou (v mieste kontaktu).

Prvý prejav má charakter plošnej ranky alebo vredu a postupne sa zhojí aj bez liečby, takže chorý už udalosti nevenuje žiadnu pozornosť. Po čase sa však začnú tvoriť na tele vyrážky – najmä na trupe, ale aj na končatinách. Chorí si často myslia, že ide o alergiu.

Nepoznaný syfilis je zákerný v tom, že vyrážky po čase „zmiznú“ a objavujú sa znova a znova, pričom strácajú na intenzite.

Najčastejším parazitickým ochorením je svrab. Spôsobuje ho zákožka svrabová. Na parazita nás upozorní úporné svrbenie. Vyrážky vznikajú na miestach, kde je koža tenká, mäkká a teplá.

Alergické vyrážky

Bývajú často plošné, vo forme žihľavky, ku ktorej sa môže pridružiť aj opuch pier, okolia očí, hrtana a hltana. Takéto prejavy už predstavujú život ohrozujúci stav, nebezpečné dusenie kvôli opuchu slizníc – vtedy je nutné okamžite podať protialergickú liečbu.

Alergické vyrážky na kontaktné alergény majú charakter ekzému; vznikajú v mieste kontaktu s alergénom a sú sprevádzané pocitom svrbenia a bolestivosti.

Alergiu môžete mať na:

https://www.standardnepostupy.sk/schvalene-pacientke-standardne-postupy/

Vyrážka a autoimunitné choroby

Podstata autoimunitných chorôb kože spočíva v tvorbe protilátok proti vlastnej koži. Medzi najrozšírenejšie autoimunitné choroby patrí psoriáza (lupienka), lupus, vitiligo a pemfigus.

Psoriáza sa prejavuje tvorbou červených plošných vyrážok, ktoré sú pokryté šupinami. Vyskytujú sa typicky na lakťoch, kolenách, v krížovej oblasti chrbta a vo vlasatej časti hlavy. V liečbe psoriázy sa často využíva UV žiarenie.

Na lupus pôsobí UV žiarenie zas opačne – zhoršuje jeho prejavy. Pri lupuse sa tvoria červené plošné vyrážky pokryté šupinami, podobne ako u psoriázy, avšak miesta výskytu sú odlišné: tvár, ruky, ramená, teda odhalené miesta, prístupné pôsobeniu slnečného žiarenia.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vitiligo je charakteristické bledými fľakmi, ktorým chýba pigment. Po opálení okolitej kože sa bledosť fľakov ešte zvýrazní. Pre pemfigus je typická tvorba vodových pľuzgierov na koži a v ústach. Po prasknutí pľuzgierov vznikajú rany, ktoré sa môžu infikovať.

Rakovina, ktorá na seba upozorní

Ak sa na koži alebo sliznici vytvorí vyrážka, ktorá pretrváva dlho, zväčšuje sa, nehojí, prípadne sa otvorí a vznikne z nej vred, netreba ju podceňovať – môže ísť o nádor.

Niektoré nádory nezhubné, čo je lepší prípad. Pre zhubné nádory však platí: čím skôr ich rozpoznáme, tým je lepšia prognóza.

Najzhubnejším kožným nádorom, ktorý rýchlo metastázuje, je malígny melanóm. Najčastejšie býva hnedej až čiernej farby, ale niekedy nemusí obsahovať žiaden pigment.

Ak znamienko nie je rovnako pigmentované v celom rozsahu, je asymetrické, s nepravidelnými okrajmi, väčšie ako 5 – 6 mm, rýchlo sa zväčšuje, či krváca, treba si ho dať neodkladne skontrolovať u dermatológa.

Znamienka by mali byť kontrolované 1x ročne, v prípade akýchkoľvek zmien ihneď. Významnú úlohu pri vzniku melanómu nezohráva len slnenie vo voľnej prírode, ale aj to umelé – v soláriách. Navyše, riziko vzniku melanómu stúpa s každým spálením kože!

vyrážky, žihlavka, alergie u detí
Vyrážky u detí často súvisia s infekciami, preto je potrebné vyšetrenie pediatrom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lekár vždy vidí viac ako vy

Pamätajte si: ľahostajnosť, podceňovanie či odvaha, sú v prípade zdravia na nesprávnom mieste. Ignorancia by vás mohla vyjsť veľmi draho. Ak sa vytvoria kožné vyrážky, mali by sa „stretnúť“ s okom odborníka. Kožný lekár zväčša už na prvý pohľad vie, aké ochorenie má pred sebou. Odpovede pacienta na presne cielené otázky (spolu s doplňujúcimi laboratórnymi alebo prístrojovými vyšetreniami), mu potom pomôžu stanoviť správnu diagnózu. Vyrážky u detí často súvisia s infekciami, preto určite navštívte pediatra a nechajte svoje dieťa vyšetriť.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

 

Pridaj komentár