Svetloplachosť: Prečo sú moje oči citlivé na svetlo? Ako sa lieči fotofóbia?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Svetloplachosť (fotofóbia) je nadmerná citlivosť očí na svetlo. Vyvolá ju akýkoľvek zdroj svetla, pričom niekedy nás prekvapí aj náhla bolesť v očiach.

Niektorým ľuďom zmena svetla vôbec neškodí, no iní si musia chrániť oči pri každom podnete.

Prečo je to tak?

Svetloplachosť očí

Každý človek má inú citlivosť očí na svetlo. Mnohí si myslia, že svetloplachosť vzniká, keď náhle zažneme svetlo v miestnosti. Je to však oveľa komplikovanejšie.

Spomeňme si napríklad, ako naše oči reagujú, keď vyjdeme z tmavého kina do jasného dňa. Je to pre nás veľký šok – očiam chvíľu trvá, kým sa prispôsobia. V prvých chvíľach pozeráme iba cez štrbinky, alebo si nasadíme tmavé okuliare.

Na druhej strane, ľudia, ktorí trpia svetloplachosťou, cítia bolesť pri akomkoľvek svetelnom podnete. Je pritom jedno, či ide o denné svetlo, alebo o LED žiarovku v miestnosti.

Príčiny svetloplachosti

Citlivosť očí nie je ochorenie samo osebe – ide o symptóm iného zdravotného problému. Najčastejšie za tým nájdeme migrénu alebo syndróm suchého oka. Svetloplachosť má rôzne symptómy, pozrime sa na tie najbežnejšie.

Svetloplachosť – príznaky:

  • rozmazané videnie,
  • bolesť alebo pálenie očí,
  • začervenanie očí,
  • nepríjemný pocit, že v oku „niečo“ máme,
  • bolesť hlavy,
  • zmätenosť,
  • nevoľnosť.

Ak sa tieto príznaky stupňujú, neodkladajte návštevu u očného lekára. Môže ísť aj o niečo vážnejšie. Zrak je predsa najvzácnejší zmysel, aký máme!

svetloplachost-príznaky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Svetloplachosť a bolesť hlavy

Fotofóbiu dobre poznajú najmä tí, ktorí často bojujú s migrénami. Migréna je najčastejším pôvodcom svetloplachosti. Migrenici môžu byť citliví na rôzne podnety – vône, zvuky, ale tiež na svetlo.

Štatistiky ukazujú, že viac ako 80 % ľudí, ktorí majú migrény, je svetloplachých. A to sa s nimi ťahá aj vo chvíľach, keď ich práve nebolí hlava.

Netrpíte migrénami, no aj tak máte citlivé oči?

Ak ste odpovedali áno, mali by ste spozornieť. Svetloplachosť sa objavuje aj pri nebezpečnej infekcii mozgových obalov – meningitíde. Tento stav sa prejavuje boľavými očami, zvracaním, precitlivenosťou na hluk, či stuhnutosťou šije.

S meningitídou sa stretávame hlavne u malých detí, ale ochorieť môže aj starší človek. Oneskorené rozpoznanie choroby môže viesť k celoživotným komplikáciám, dokonca k smrti.

Citlivosť očí a únava

Určité typy svetla, ako napríklad modré svetlo počítača alebo smartfónu, vašim očiam jednoznačne škodia. Zrak sa pri dlhom hľadení na obrazovku unaví, začnú vás páliť alebo bolieť oči.

V práci si robte prestávky – z času na čas presuňte pohľad inde. Dobrou pomôckou sú aj aplikácie v smartfónoch, ktoré sa starajú o tzv. digitálnu rovnováhu. Upozornia nás, keď sme na mobile pridlho.

Ak vás počítač živí, investujte do kvalitnejšej techniky. Najnovšie notebookymonitory sa dnes už vyrábajú s technológiami, ktoré blokujú modré svetlo až o 30 %.

Svetloplachosť u detí

Citlivosť na svetlo nemíňa ani najmenších. U detského lekára sa s pojmom pediatrická fotofóbia stretneme pomerne často. Prečo deti trpia svetloplachosťou?

Všetci vieme, aké sú deti – počas hier si pretierajú oči špinavými rukami. Potom ich štípu, alebo im slzia. Neskôr sa pridáva aj citlivosť na svetlo.

Pediatrická fotofóbia je síce nepríjemná, ale nemá na kvalitu detského zraku trvalý vplyv. To však neznamená, že ju budeme podceňovať. Poraďme sa s lekárom alebo lekárnikom.

Aj u dieťaťa môže ísť o prejav iného ochorenia

Podobne ako u dospelých, aj u detí môže byť svetloplachosť znakom inej choroby, napríklad glaukómuzeleného zákalu. Náhla svetloplachosť môže poukazovať aj na otras mozgu, či bakteriálnu meningitídu.

Ak je vaše dieťa citlivé na svetlo, bolí ho hlava, zvracia, prípadne má horúčku, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc. Najmä pri otrase mozgu ide niekedy o hodiny, dokonca minúty.

svetloplachost-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Chráňte detské oči

Hoci je to ťažko dosiahnuť, usmerňujme deti pri používaní počítačov alebo smartfónov. Svetlo z obrazovky poškodzuje citlivé detské oko, ktoré sa navyše rado díva zblízka.

Nedovoľte deťom, aby sa príliš dlho hrali hry, či celý deň surfovali na internete. Existuje totiž fotosenzitívna epilepsia, ktorú lekári často diagnostikujú práve u malých detí alebo tínedžerov.

Rizikové sú predovšetkým blikajúce zdroje svetla – videohry, TV, či osvetlenie na koncertoch. Tieto podnety sú spúšťačmi fotosenzitivity, ako aj svetloplachosti.

Týka sa to najmä detí, ktoré trpia epilepsiou.

Svetloplachosť a psychika – existuje prepojenie?

Áno, svetloplachosť môže mať aj psychický pôvod. Vnútorný nepokoj sa odráža na rôznych častiach tela, tak prečo nie na zraku? Citlivosť na svetlo môžu vyvolať napríklad krátkodobé psychické stavy, ako je agorafóbia (strach z verejných priestranstiev). Svetloplachosť je častá aj pri bipolárnej poruche, panických atakoch, či depresiách.

Liečba svetloplachosti

Pokiaľ sa svetloplachosť stupňuje, navštívte očného lekára. Odborníka bude zaujímať, ako často k tomu dochádza, spýta sa vás aj na pridružené symptómy. Preto nie je na škodu, ak si záchvaty svetloplachosti zaznamenávate.

Denník odporúčajú napríklad neurológovia, keď chcú odhaliť spúšťače migrén. Vďaka tomu vedia určiť, či migréna prichádza po dlhšom hľadení na obrazovku, alebo sú za tým celkom iné dôvody, trebárs jedlo.

svetloplachosť-z-počítača
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo pomáha na svetloplachosť?

Pri svetloplachosti sa osvedčila jedna novinka – okuliare proti modrému svetlu. Inou možnosťou sú tónované dioptrické sklá s ružovým odtieňom FL-4. Ružový tón takisto blokuje modré svetlo. Zvýši sa tak tolerancia vašich očí k silnejšiemu svetlu.

Dá sa povedať, že nosenie spomenutých okuliarov je najúčinnejšia liečba. Vaše oči si majú čo najviac zvykať na svetelné situácie, nesmiete sa teda svetlu vyhýbať. Znamená to, že sa nebudete schovávať v tmavých miestnostiach, za zatiahnutými žalúziami.

Lieky na svetloplachosť

Pri liečbe svetloplachosti sa často používajú lieky, ktoré majú zastaviť migrénu, keďže svetlo je bežným spúšťačom migrény. Väčšinou sú to tabletky na lekársky predpis, ktoré sú oveľa silnejšie, ako tie voľne predajné. Na svetloplachosť existujú aj špeciálne antibiotiká, no ich podávanie musí odporučiť lekár.

Okrem týchto liekov na predpis, uľavia vám aj očné kvapky a gély, ktoré zmierňujú podráždenie oka. Skúste napríklad obyčajné kvapky na suché oči. Poraďte sa o nich v lekárni a potom dodržiavajte dávkovanie.

Domáca prvá pomoc pri svetloplachosti

Ak vás svetloplachosť prekvapí uprostred dňa, nebojujte s ňou. Je lepšie, ak sa budete strániť slnečných lúčov, resp. iných zdrojov silného svetla.

V prípade, že ste doma a nemusíte nikam ísť, stlmte svetlá v miestnosti. Zakryte si oči tmavou látkou a odpočívajte, nič vám neujde.

Ak nosíte okuliare, kúpte si spomínané tónované sklá. Sklá si potom meňte v závislosti od vonkajších podmienok. Poraďte sa o tom s odborníkom.

Ako sa zbavit svetloplachosti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Šikovné tipy na svetloplachosť:

  1. Ak je spúšťačom vašej migrény svetlo, majte to stále na pamäti. Nemyslite si, že teraz svetlo zvládnete.
  2. Dbajte na dobrú starostlivosť o oči – nedotýkajte sa ich špinavými rukami. U detí je to ťažšie, pomôže častejšie umývanie rúk.
  3. Ženy by si medzi sebou nemali požičiavať očný makeup. To však platí pre akúkoľvek kozmetiku.
  4. Pri odličovaní očí, nepoužívajte produkty, ktoré nie sú určené pre očné okolie.
  5. Nenoste nevhodné šošovky. Taktiež – jeden pár nenoste príliš dlho.
  6. Pravidelne si doprajte pauzu od mobilných zariadení.
  7. Namiesto lacných slnečných okuliarov z trhovísk, investujte do kvalitných, s UV filtrom.

Zdroje:

  • https://www.healthline.com/health/photophobia#prevention
  • https://www.webmd.com/eye-health/photophobia-facts#1
  • https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/photophobia-what-is-it-can-it-be-treated/
  • https://www.goodeyes.com/blog/causes-of-photophobia/
  • https://www.theraspecs.com/blog/pediatric-photophobia-light-sensitivity-in-children-kids/