Click here!

Akú farbu môže mať hlien? Čo znamená žltá, zelená, hnedá či ružová?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Hlien nie je nič príjemné, avšak niekedy ho telo potrebuje, aby sa uzdravilo.

Hlien je lepivá, želatínová hmota, nachádzajúca sa v pľúcach, hrdle, ústach, nose, dutinách. Táto hmota sa vytvára v drobných hlienových žliazkach slizníc.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že naše telo produkuje hlien neustále, ale najviac si ho, samozrejme, všímame, keď sa zmení v dôsledku infekcie dýchacích ciest (napr. chrípka), bežnej nádchy, infekcie dutín alebo alergie.

Viac hlienu telo vytvára aj vtedy, ak fajčíme.

Aká je funkcia hlienu?

Chráni tkanivá, ktoré vystieľajú pľúca, hrdlo, nos a dutiny, a tým ich chráni pred vysušením. Prispieva tiež k zachytávaniu nežiaducich baktériíalergénov, ako je prach alebo peľ, čím zabraňuje ich rozšíreniu do celého tela, kde by mohli spôsobiť ochorenie. Hlien obsahuje rôzne protilátky a enzýmy, ktorými týchto škodcov usmrcuje alebo neutralizuje.

Koľko hlienu vyprodukuje telo?

Podľa výskumov, naše telo zvyčajne produkuje až 1,5 litra hlienu denne, hoci to necítime. Väčšina hlienu jednoducho skĺzne dolu hrdlom. Pri niektorých ochoreniach alebo alergiách sa buď zvýši množstvo produkovaného hlienu, alebo sa zmení jeho konzistencia.

Kedy hlien mení farbu

ChorobaZelený HnedýBiely ČiernyČíry Červený alebo ružový
Alergická rinitída (nádcha)ÁNO
Bronchitída (zápal priedušiek)ÁNOÁNOÁNOÁNO
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) ÁNO
Kongestívne srdcové zlyhanieÁNOÁNO
Cystická fibrózaÁNOÁNO
Hubová infekcia ÁNO
Gastroezofageálny reflux (GERD) ÁNO
Pľúcny abscesÁNOÁNOÁNO
Rakovina pľúc ÁNO
Pneumónia (zápal pľúc)ÁNOÁNOÁNOÁNO
Pneumokonióza (zaprášenie pľúc)ÁNOÁNO
Pľúcna embóliaÁNO
Zápal prínosových dutínÁNO
FajčenieÁNOÁNO
TuberkulózaÁNO

Zdroj: https://www.healthline.com/health/green-phlegm#phlegm-colors-and-meanings

zelený hlien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prečo mení hlien farbu?

Iste ste si pri fúkaní nosa všimli, že hlien nie je vždy číry. Môže nadobudnúť žltý, zelený, načervenavý alebo hnedastý nádych. Čo znamenajú tieto farby?

Číry hlien

Naše telo produkuje čistý hlien každý deň. Číry hlien obsahuje vodu, bielkoviny, protilátkyrozpustenú soľ, ktoré pomáhajú zvlhčovať dýchací systém.

Zvýšená tvorba číreho hlienu znamená, že telo sa pokúša zbaviť dráždivých látok, ako je peľ, alebo nejaký typ vírusu.

Odporúčame

Príklady ochorení:

 • Alergická rinitída. Týmto termínom sa označuje nosová alergia alebo senná nádcha. Znamená to, že telo produkuje viac hlienu po tom, ako bolo vystavené alergénom (peľ, trávy a buriny).
 • Vírusová bronchitída. Zápal v prieduškových trubiciach, ktorý sa začína čírym alebo bielym hlienom, resp. kašľom. V niektorých prípadoch sa hlien postupne mení na žltý alebo zelený.
 • Vírusová pneumónia. Túto formu zápalu pľúc spôsobuje infekcia v pľúcach. Medzi prvé príznaky patria: horúčka, suchý kašeľ, bolesť svalov, zvýšená produkcia čistého hlienu.

Žltý až/alebo zelený hlien

Možno ste počuli, že žltý alebo zelený hlien je jasným znamením, že máte infekciu, ide však o mylnú informáciu – žltý ani zelený odtieň nie je spôsobený baktériami. Keď prechladnete a máte nádchu, imunitný systém vysiela do postihnutej oblasti biele krvinky, zvané neutrofily.

Tieto bunky obsahujú do zelena sfarbený enzým, čo na začiatku ochorenia môže spôsobiť žlté, pri silnej imunitnej reakcii až zelené sfarbenie hlienu.

Nie je to však pravidlo. Aj pri infekcii uchaprínosových dutín môžete mať číry hlien, ku ktorému sa pridružia najčastejšie príznaky, ako upchatý nos, horúčkapocit tlaku okolo nosových dutín.

Väčšina infekcií, ktoré vedú k zelenému hlienu, sú vírusové. Zvyčajne sa vyriešia bez antibiotík, a to v priebehu niekoľkých týždňov.

Užívanie antibiotík, ak nie sú potrebné, môže byť škodlivé. Ak zelený hlien sprevádzajú ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku alebo vykašliavanie krvi, neodkladne navštívte lekára.

žltý hlien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Príklady ochorení:

 • Bronchitída (zápal priedušiek). Začína sa suchým kašľom, prípadne čírym alebo bielym hlienom. Časom môžete vykašliavať žlté a zelené hlieny. Znamená to, že ochorenie sa mení z vírusového na bakteriálne.
 • Pneumónia (zápal pľúc). Zvyčajne ide o komplikáciu pri inom respiračnom ochorení. Pri pneumónii môžete vykašliavať žlté, zelené, niekedy aj krvavé hlieny. Príznaky sa líšia podľa toho, o aký typ zápalu pľúc ide. Spoločné príznaky pre všetky typy zápalov: kašeľ, horúčka, zimnica a dýchavica.
 • Sínusitída (zápal prínosových dutín). Toto ochorenie spôsobujú vírusy, alergie, dokonca aj baktérie. Sprievodné znaky: žltý alebo zelený hlien, upchatý nos, výtok z dutiny nosnej, tlak v nosových dutinách.
 • Cystická fibróza. Chronické pľúcne ochorenie, pri ktorom sa v pľúcach vytvára hlien. Táto choroba postihuje hlavne deti a mladých dospelých. Hlien býva žltý, zelený, až hnedý.

Hnedý hlien

Hnedý hlien často obsahuje starú krv – preto farbou niekedy pripomína hrdzu. Môže sa objaviť po červenom alebo ružovom hliene.

Príklady ochorení:

 • Bakteriálna pneumónia – pri tejto forme zápalu pľúc je hlien zeleno-hnedý, alebo dohrdzava.
 • Bakteriálna bronchitída (zápal priedušiek) – v priebehu progresie choroby sa spúšťajú hrdzavo-hnedé hlieny. Ak fajčíte, alebo ste často vystavovaní chemickým dráždidlám, zvyšuje sa riziko vzniku chronickej bronchitídy.
 • Cystická fibróza – toto chronické ochorenie pľúc prináša hrdzavé sfarbenie hlienu.
 • Pneumokonióza (zaprášenie pľúc) – nevyliečiteľná chorobu, ktorú spôsobuje inhalovanie rôznych prašných látok, ako je uhlie, azbest a silikóza. Telo vylučuje hlien hnedej farby.
 • Pľúcny absces – ide o dutinu v pľúcach, plnú hnisu, okolo ktorej je obvykle infikované zapálené tkanivo. Medzi príznaky patria: kašeľ s hnedým alebo krvavým hlienom (zapácha), nočné potenie a strata chuti do jedla.
krvavý hlien
Zdroj foto: Shutterstock.com

Červený alebo ružový hlien

Najpravdepodobnejšou príčinou akéhokoľvek odtieňa červeného hlienu je krv. Ružovú tiež považujeme za jeden z odtieňov červenej. Ak sa objaví ružový hlien, znamená to, že je v ňom krv, len menšie množstvo.

Za touto farbou hlienu sa môže skrývať viacero príčin. Najčastejšie ide o dôsledok podráždenia a vysychania tkaniva v nosových priechodoch – v dôsledku nadmerného trenia, stierania alebo fúkania nosa.

Malého množstva krvi vo vašom hlienu sa nemusíte obávať. Ak sa však objaví nadmerné krvácanie, porozprávajte sa so svojim lekárom. Môže ísť o príznak vážnej infekcie.

Príklady ochorení:

 • Zápal pľúc – pľúcnu infekciu môže v priebehu progresie (popri červenom hliene) sprevádzať zimnica, horúčka, kašeľ, bolesť na hrudníku.
 • Tuberkulóza – bakteriálna infekcia sa môže preniesť z jedného človeka na druhého, ak sa nachádzajú v tesnej blízkosti. Hlavné príznaky: kašeľ trvajúci dlhšie ako 3 týždne, vykašliavanie krvi a červeného hlienu, horúčka, nočné potenie.
 • Kongestívne srdcové zlyhanie – srdce slabo prečerpáva krv do celého organizmu. V pľúcach sa hromadia tekutiny, čo vyvolá zvýšenú tvorbu hlienu.
 • Pľúcna embólia – dochádza k nej, keď pľúcnu tepnu zablokuje krvná zrazenina. Ide o život ohrozujúci stav, sprevádzaný dýchavicou a bolesťou na hrudníku.
 • Rakovina pľúc.

Čierny hlien

Čierny hlien, nazývaný tiež melanoptýza, znamená, že ste vdýchli veľké množstvo napríklad uhoľného prachu, alebo máte hubovú infekciu, ktorá vyžaduje lekársku pomoc.

Príklady ochorení a stavov:

 • fajčenie,
 • pneumokonióza (zaprášenie pľúc) – postihuje hlavne pracovníkov v uhoľných baniach, sprievodným znakom je dýchavica,
 • hubová, plesňová infekcia – spôsobujú ju čierne kvasinky, nazývané Exophiala dermatitidis; nejde o bežné ochorenie, častejšie postihuje ľudí s cystickou fibrózou.

Biely hlien

Biela farba hlienu signalizuje tzv. nosovú kongesciu, pri ktorej je nosová dutina preplnená, tkanivá sú opuchnuté a zapálené, čo spomaľuje prechod hlienu cez dýchacie cesty. Vtedy sa hlien zhusťuje, stáva sa zakaleným alebo bielym.

Príklady ochorení:

 • Vírusová bronchitída – na začiatku vylučujeme biele hlieny, no ak ochorenie prerastie do bakteriálnej infekcie, menia sa na žlté až zelené.
 • GERD (Gastroezofágová refluxová choroba) – chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje tráviaci systém.
 • CHOCHP – veľmi vážna choroba – dýchacie cesty sa zužujú, v pľúcach sa tvorí prebytok hlienu. Táto kombinácia sťažuje prístup tela ku kyslíku.
 • Kongestívne srdcové zlyhanie – dochádza k nemu, keď srdce slabo prečerpáva krv do celého organizmu. V rôznych častiach tela sa hromadia tekutiny, čo vedie k vzniku edému. Tekutina sa zhromažďuje aj v pľúcach, čo vyústi do zvýšenej tvorby bieleho hlienu.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/green-phlegm#brown-phlegm,

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318359.php,

https://www.webmd.com/allergies/features/the-truth-about-mucus#2)

Pridaj komentár