Hlieny v hrdle: Čo znamená žltý, zelený, hnedý či ružový hlien? Prečo je niekedy hustý a inokedy riedky?

 

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Hlieny v zapálenom hrdle, v nose či v dutinách nie je nič príjemné, avšak telo ho potrebuje. Zamysleli ste sa už nad tým, prečo sa vlastne táto, želatínová hmota v drobných hlienových žliazkach slizníc tvorí?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že naše telo produkuje hlien neustále, ale najviac si ho, samozrejme, všímame, keď sa zmení v dôsledku infekcie dýchacích ciest (napr. chrípka), bežnej nádchy, infekcie prínosových dutín alebo alergie. Viac hlienu telo vytvára aj vtedy, ak fajčíme.

Aká je jeho funkcia a prečo si všímať každú zmenu?
Kedy mení farbu?
Čo robiť, ak máte žltý či zelený hlien? Čo znamená čierny alebo biely?
Prečo hlien s nádychom červenej a hnedej farby netreba prehliadať?
Čo je to spútum a prečo je dôležité všímať si aj jeho textúru, nielen farby?
Kedy vyhľadať lekára?

Načo nám je hlien?

O tejto nepríjemnej hmote zvyčajne uvažujeme a hovoríme v negatívach. Avšak je dôležitým prvkom pri prevencii i liečbe. Chráni tkanivá, ktoré vystieľajú pľúca, hrdlo, nos a dutiny, pred vysušením. Prispieva tiež k zachytávaniu nežiaducich patogénov, baktériíalergénov, ako je prach alebo peľ, čím zabraňuje ich rozšíreniu do celého tela, kde by mohli spôsobiť ochorenie. Obsahuje rôzne protilátky a enzýmy, ktorými týchto škodcov usmrcuje alebo neutralizuje.

Koľko hlienu vyprodukuje telo?

Podľa výskumov, naše telo zvyčajne produkuje až 1,5 litra hlienu denne, hoci to necítime. Väčšina jednoducho skĺzne dolu hrdlom. Pri niektorých ochoreniach alebo alergiách sa buď zvýši množstvo tejto hmoty, alebo sa zmení jej konzistencia.

Kedy mení farbu?

ChorobaZelený HnedýBiely ČiernyČíry Červený alebo ružový
Alergická rinitída (nádcha)ÁNO
Bronchitída (zápal priedušiek)ÁNOÁNOÁNOÁNO
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) ÁNO
Kongestívne srdcové zlyhanieÁNOÁNO
Cystická fibrózaÁNOÁNO
Hubová infekcia ÁNO
Gastroezofageálny reflux (GERD) ÁNO
Pľúcny abscesÁNOÁNOÁNO
Rakovina pľúc ÁNO
Pneumónia (zápal pľúc)ÁNOÁNOÁNOÁNO
Pneumokonióza (zaprášenie pľúc)ÁNOÁNO
Pľúcna embóliaÁNO
Zápal prínosových dutínÁNO
FajčenieÁNOÁNO
TuberkulózaÁNO

Zdroj: https://www.healthline.com/health/green-phlegm#phlegm-colors-and-meanings

Od číreho až po hnedý hlien

Iste ste si pri fúkaní nosa všimli, že hlien nie je vždy číry. Môže nadobudnúť žltý, zelený, načervenavý alebo hnedastý nádych. Čo znamenajú tieto farby?

Číry

Naše telo produkuje čistý hlien každý deň. Číry obsahuje vodu, bielkoviny, protilátkyrozpustenú soľ, ktoré pomáhajú zvlhčovať dýchací systém.

Jeho zvýšená tvorba znamená, že telo sa pokúša zbaviť dráždivých látok, ako je peľ, alebo nejaký typ vírusu.

Príklady ochorení:

 • Alergická rinitída. Týmto termínom sa označuje nosová alergia alebo senná nádcha. Znamená to, že telo produkuje viac hlienu po tom, ako bolo vystavené alergénom (peľ, trávy a buriny).
 • Vírusová bronchitída. Zápal v prieduškových trubiciach, ktorý sa začína čírym alebo bielym hlienom. V niektorých prípadoch sa postupne mení na žltý alebo zelený.
 • Vírusová pneumónia. Túto formu zápalu pľúc spôsobuje infekcia v pľúcach. Medzi prvé príznaky patria: zvýšená teplota, suchý kašeľ, bolesť svalov, zvýšená produkcia čistého hlienu.
biely hlien
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Žltý alebo zelený hlien

Možno ste počuli, že žltý alebo zelený hlien je jasným znamením, že máte infekciu, ide však o mylnú informáciu – žltý ani zelený odtieň nie je spôsobený baktériami. Keď prechladnete a máte nádchu, imunitný systém vysiela do postihnutej oblasti leukocyty (biele krvinky), zvané neutrofily.

Tieto bunky obsahujú do zelena sfarbený enzým, čo na začiatku ochorenia môže spôsobiť žlté, pri silnej imunitnej reakcii až zelené sfarbenie.

Nie je to však pravidlo. Aj pri infekcii uchaprínosových dutín môžete mať číry hlien, ku ktorému sa pridružia najčastejšie príznaky, ako upchatý nos, horúčkapocit tlaku okolo nosových dutín.

Väčšina infekcií, ktoré vedú k zelenému hlienu, sú vírusové. Zvyčajne sa vyriešia bez antibiotík, a to v priebehu niekoľkých týždňov. To, že telo bojuje s infekciou, sa prejavuje tmavočervenou farbou jazyka.

Užívanie antibiotík, ak nie sú potrebné, môže byť škodlivé. Avšak, keď sa pridajú ťažkosti s dýchaním, bolesť na hrudníku alebo vykašliavanie krvi, neodkladne vyhľadajte lekára.

Príklady ochorení:

 • Bronchitída (zápal priedušiek). Začína sa suchým kašľom, prípadne čírym alebo bielym hlienom. Časom môžete vykašliavať žltý a zelený. Znamená to, že ochorenie sa mení z vírusového na bakteriálne.
 • Pneumónia (zápal pľúc). Zvyčajne ide o komplikáciu pri inom respiračnom ochorení. Pri pneumónii môžete vykašliavať žlté, zelené, niekedy aj krvavé hlieny. Príznaky sa líšia podľa toho, o aký typ zápalu pľúc ide. Spoločné príznaky pre všetky typy zápalov: kašeľ, horúčka, zimnica a dýchavica.
 • Sínusitída (zápal prínosových dutín). Toto ochorenie spôsobujú vírusy, alergie, dokonca aj baktérie. Sprievodné znaky: žltý alebo zelený hlien, upchatý nos, výtok z dutiny nosnej, tlak v nosových dutinách.
 • Cystická fibróza. Chronické pľúcne ochorenie, pri ktorom sa v pľúcach vytvára hlien. Býva žltý, zelený, až hnedý. Táto choroba postihuje hlavne deti a mladých dospelých.
hlieny v hrdle - infekcie
Ak máte priveľa hlienu, telo vás donúti kašľať a kýchať, aby ste sa zbavili toho, čo do dýchacích ciest nepatrí. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hnedý

Hnedé hlieny v hrdle často obsahuje starú krv – preto farbou niekedy pripomína hrdzu. Môže sa objaviť po červenom alebo ružovom hliene.

Príklady ochorení:

 • Bakteriálna pneumónia – pri tejto forme zápalu pľúc je hlien zeleno-hnedý, alebo dohrdzava. Spôsobiť ju môže streptokok skupiny B ale aj zlatý stafylokok.
 • Bakteriálna bronchitída (zápal priedušiek) – v priebehu progresie choroby sa spúšťajú hrdzavo-hnedé hlieny. Ak fajčíte, alebo ste často vystavovaní chemickým dráždidlám, ako je napr. plynný chlór, zvyšuje sa riziko vzniku chronickej bronchitídy.
 • Cystická fibróza – toto chronické ochorenie pľúc prináša hrdzavé sfarbenie hlienu.
 • Pneumokonióza (zaprášenie pľúc) – nevyliečiteľná chorobu, ktorú spôsobuje inhalovanie rôznych prašných látok, ako je uhlie, azbest a silikóza. Telo vylučuje hlien hnedej farby.
 • Pľúcny absces – ide o dutinu plnú hnisu, okolo ktorej je obvykle infikované zapálené tkanivo. Medzi príznaky patria: kašeľ s hnedým alebo krvavým hlienom (zapácha), nočné potenie a strata chuti do jedla.
infekcie a poruchy imunity

Červený alebo ružový

Najpravdepodobnejšou príčinou akéhokoľvek odtieňa červeného hlienu je krv. Ružovú tiež považujeme za jeden z odtieňov červenej. Ak sa objavia ružové hlieny v hrdle, znamená to, že je v nich krv, len menšie množstvo.

Najčastejšie ide o dôsledok podráždenia a vysychania tkaniva v nosových priechodoch – v dôsledku nadmerného trenia, stierania alebo fúkania nosa.

Malého množstva krvi vo vašom hlienu sa nemusíte obávať. Ak sa však objaví nadmerné krvácanie, porozprávajte sa so svojim lekárom. Môže ísť o príznak vážnej infekcie, akým je napr. primárna imunitná trombocytopénia (ITP), ktorá sa prejavuje nedostatkom krvných doštičiek a petéchiami.

hlieny v hrdle - pluca
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Príklady ochorení:

 • Zápal pľúc – pľúcnu infekciu môže v priebehu progresie (popri červenom hliene) sprevádzať zimnica, horúčka, kašeľ, bolesť na hrudníku.
 • Tuberkulóza – bakteriálna infekcia sa môže preniesť z jedného človeka na druhého, ak sa nachádzajú v tesnej blízkosti. Hlavné príznaky: kašeľ trvajúci dlhšie ako 3 týždne, vykašliavanie krvi a červeného hlienu, horúčka, nočné potenie.
 • Kongestívne srdcové zlyhaniesrdce slabo prečerpáva krv do celého organizmu. V pľúcach sa hromadia tekutiny, čo vyvolá zvýšenú tvorbu hlienu.
 • Pľúcna embólia – dochádza k nej, keď pľúcnu tepnu zablokuje krvná zrazenina. Ide o život ohrozujúci stav, sprevádzaný dýchavicou a bolesťou na hrudníku.
 • Rakovina pľúc.

Čierny hlien

Čierny hlien, nazývaný tiež melanoptýza, znamená, že ste vdýchli veľké množstvo napríklad uhoľného prachu, alebo máte hubovú infekciu, ktorá vyžaduje lekársku pomoc.

Príklady ochorení a stavov:

 • fajčenie, vrátane fajčenia e-cigariet,
 • pneumokonióza (zaprášenie pľúc) – postihuje hlavne pracovníkov v uhoľných baniach, sprievodným znakom je dýchavica,
 • hubová, plesňová infekcia – spôsobujú ju čierne kvasinky, nazývané Exophiala dermatitidis; nejde o bežné ochorenie, častejšie postihuje ľudí s cystickou fibrózou.

Biely hlien

Biela farba signalizuje tzv. nosovú kongesciu, pri ktorej je nosová dutina preplnená, tkanivá sú opuchnuté a zapálené, čo spomaľuje prechod hlienu cez dýchacie cesty. Vtedy sa zhusťuje, stáva sa zakaleným alebo bielym.

Príklady ochorení:

 • Vírusová bronchitída – na začiatku vylučujeme biele hlieny, no ak ochorenie prerastie do bakteriálnej infekcie, menia sa na žlté až zelené.
 • GERD (Gastroezofágová refluxová choroba) – chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje tráviaci systém.
 • CHOCHP – veľmi vážna choroba – dýchacie cesty sa zužujú, v pľúcach sa tvorí prebytok hlienu. Táto kombinácia sťažuje prístup tela ku kyslíku.
 • Kongestívne srdcové zlyhanie – dochádza k nemu, keď srdce slabo prečerpáva krv do celého organizmu. V rôznych častiach tela sa hromadia tekutiny, čo vedie k vzniku edému. Tekutina sa zhromažďuje aj v pľúcach, čo vyústi do zvýšenej tvorby bieleho hlienu.

Všímajte si nielen farbu, ale aj textúru: Čo znamená riedky a čo hustý?

Hlieny v hrdle môžu mať rôznu farbu, ale aj rôznu textúru – od vodnatej po hustú a lepkavú. Riedky, vodnatý naznačuje zdravé dýchacie cesty. Keď máte infekciu, v hliene sa hromadia imunitné bunky, mikróby a rôzne zvyšky, čím sa stáva hustejší, lepkavejší a viac zakalený.

Ak máte priveľa hlienu, telo vás donúti kašľať a kýchať, aby ste sa zbavili toho, čo do dýchacích ciest nepatrí. Avšak nielen choroba či infekcia vyvolajú zahustenie hlienu. Zhnuste aj pri dehydratácii alebo v spánku.

Diagnostika podľa farby a textúry nestačí

Aj keď je textúra a farba hlienu dôležitá pri zisťovaní diagnózy, čisto podľa toho nie je možné jednoznačne diagnostikovať konkrétne ochorenie. Ani žltý, zelený či hustý hlien nemusí hneď znamenať infekciu a ak aj znamená, je treba rozlíšiť, či ju spôsobil vírus, baktéria alebo patogén. Zmenu farby a textúry môžu vyvolať aj jednoduché alergie.

Čo značia spenené hlieny v hrdle?

Vykašliavate penistý či spenený hlien? Ak je ružový a zároveň cítite dýchavičnosť, bolesť v hrudi a nadmerne sa potíte, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Môže ísť totiž o príznaky infarktu alebo syndrómu akútnej respiračnej tiesne.

Rovnako aj vtedy, ak máte červené, hnedé, čierne spútum je treba okamžite kontaktovať lekára. Tieto príznaky môžu byť signálmi vážnejšieho zdravotného stavu, ktorý si vyžaduje rýchlu liečbu.

Čo je to spútum?

Rôzne oblasti tela, vrátane horných dýchacích ciest (nos, ústa a hrdlo) a tráviaceho traktu vylučujú hlien. Tomu, ktorý produkujú pľúca, hovoríme spútum. Takže to, čo vykašliavate z dolných dýchacích ciest je spútum, hlien z nosa sa bežne označuje ako sopeľ.

Domáce triky, ako ho zriediť

Zvlhčovač – Dobrým pomocníkom v interiéri sú čistička vzduchu a zvlhčovač vzduchu. Uľahčujú dýchanie, vykašliavanie a uvoľnenie dýchacích ciest.

Esenciálne oleje – Rovnako sa oplatí vyskúšať eukalyptové alebo mätové esenciálne oleje. Pomáha ich vdychovanie, môžete si nimi tiež potrieť hruď. Zlepšujú dýchanie a uľahčujú vykašliavanie. Ak používate esenciálny olej priamo, nezabudnite ho pred aplikáciou na hrudník rozriediť v troške mandľového, kokosového alebo iného nosného oleja.

Sprej do nosa s morskou vodou – V období vírusových ochorení je vhodné preventívne i liečebne používať sprej do nosa s morskou soľou alebo kloktať slanú vodu, alebo odvar z repíka. Na kloktanie stačí rozpustiť jednu štvrtinu čajovej lyžičky soli v šálke teplej vody.

Prípravky z lekárne na vykašliavanie – Vykašliavanie podporujú aj voľnopredajné expektoranciá. V lekárni nájdete liečivá určené pre deti aj dospelých.

redakčná úprava a doplnenie: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/green-phlegm#brown-phlegm,
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318359.php,
https://www.webmd.com/allergies/features/the-truth-about-mucus#2)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318359#phlegm-textures

Pridajte si nás na Facebook!

Pridaj komentár