Click here!

Jazyk ako otvorená kniha. Každý povlak na jazyku neznamená chorobu

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Každý z nás má v ústach spoľahlivý indikátor svojho zdravotného stavu. Je ním jazyk.

Dokáže presne odhaliť zlé stravovacie návyky, nedostatočný príjem živín, závislosť od nikotínu či alkoholu. A to nie je všetko.

Je to naozaj unikátny a najsilnejší sval ľudského tela, a hoci je pomerne mäkký, zároveň je veľmi odolný.

Preslávil aj v kultúre – je symbolom kapely The Rolling, či nášho Elánu. Každý už videl vyplazený jazyk Alberta Einsteina na kultovej fotografii. Čo všetko vieme z neho vyčítať?

Choroby podľa jazyka alebo mapa jazyka

Každý z nás má úplne unikátny jazyk, podobne ako je to v prípade odtlačkov prstov. No ruku na srdce – kedy ste si ho naposledy dôkladne prezreli? Väčšinou ho do zrkadla vyplazujete až vtedy, keď pre bolesti hrdla skúmame zafarbenie mandlí.

Pritom je dôležitým ukazovateľom nerovnováhy v našom organizme. Každé klíčiace ochorenie sa na ňom nekompromisne prejaví, aj o tom je náš článok.

Vďaka tomuto orgánu vedeli určovať choroby už staroveké liečebné kultúry, vrátane u nás najrozšírenejšej čínskej medicíny. Tá nám nestále pripomína, že medzi rôznymi časťami tela existuje vzájomná väzba.

Odborníkov, ktorí ovládajú tento spôsob diagnostiky, nájdete nielen v lekárskych ambulanciách, ale aj v kvalitnejších centrách alternatívnej medicíny. Základom je tzv. mapa jazyka, kde každý kúsok súvisí s konkrétnym vnútorným orgánom.

Niekoľko rýchlych príkladov:

 • špička – srdce,
 • oblasť medzi špičkou a stredom – pľúca,
 • stred – žalúdok a slezina,
 • strany – pečeň a žlčník,
 • koreň – obličky.

Ako prebieha diagnostika?

Odborníci začínajú podsvietením jazyka. Sledujú celkový vzhľad, sfarbenie, povlak, vlhkosť i ryhy. A čo sa z toho dá odvodiť?

Napríklad chronické ochorenia sa prejavujú ohraničenými zmenami. Povrch jazyka odráža stav orgánov i celého tela. Lekári zvyčajne odporúčajú aj krvné testy.

Pokiaľ nejde o nič vážne, liečebný postup pozostáva hlavne z úpravy stravy, resp. čistenia špeciálnou škrabkou – ráno nalačno, pred umývaním zubov.

škrabka na jazyk
Zdroj foto: AdobeStock.com

Povlak na jazyku

Povlak, ktorý je viditeľný aj voľným okom, signalizuje baktérie a toxíny v tele. Tenší povlak býva predzvesťou začínajúcej choroby, no hustý povlak už signalizuje prenikanie škodlivín do hĺbky. Povlak nám spôsobuje aj zápach z úst.

Sivo-čierny povlak zasa naznačuje poruchu obličiek a močového mechúra, biely povlak poukazuje na žalúdočné a dvanástnikové ťažkosti, žltý na zhoršenú činnosť pečene žlčníka, hnedý povlak si spájame s črevnými ťažkosťami.

Pri samokontrole si všímajme aj spodnú stranu jazyka. Pokiaľ je modrastá, s vystúpenými a rozšírenými žilami, nastal čas na návštevu kardiológa.

Farba jazyka napovie veľa

Odborníci robia v celosvetovom meradle osvetu a prezrádzajú, ako možno z jeho rozličných farieb vyčítať zdravotné problémy človeka.

Biela

Biele škvrny bývajú dôsledkom zlej ústnej hygieny, fajčenia či chronickej konzumácie alkoholu.

Ružovkastá

Môže naznačovať, že chuťové poháriky reagujú zle na určité jedlá, stres, resp. trpíme nedostatkom vitamínov, predovšetkým kyseliny listovej B12.

Sýto ružová

Kráča ruka v ruke s bolesťami hrdla (laryngitída). Ide o známku infekcie, alebo dokonca šarlátovej horúčky. Tieto choroby liečime antibiotikami.

Čerešňovo červená

Ak je jazyk napuchnutý a má čerešňovo červenú farbu, môže signalizovať zápal, alergiu na určité jedlá, infekciu alebo chýbajúce vitamíny.

Začervenanie hoci len jeho špičky upozorňuje na psychickú vyčerpanosť a úzkosť.

afty-na-jazyku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Neignorujte ani tieto farby a vizuálne zmeny:

 • suchý a bledý jazyk – problémy s krvou,
 • modrastá – vážne problémy s krvou,
 • fialová – väčšia strata krvi,
 • sivá – chudokrvnosť,
 • červená uprostred a tmavá po stranách – vážne ochorenie obličiek,
 • jasne červená farba, lesklý jazyk, akoby nalakovaný – nedostatok železazinku,
 • tmavo-červená – organizmus bojuje s infekciou,
 • červené bodky na jazyku – zápal v tele,
 • bledá farba s červenými fliačikmi – dýchacie ťažkosti alebo astma,
 • škvrnitý jazyk so striedavo bielymi a začervenanými miestami – kvasinky v tele,
 • tenký, rozpraskaný jazyk, alebo s odtlačkami zubov – slabá životná sila, problémy s pečeňou.
 • na okrajoch opuchnutý – problémy so slezinou,
 • horizontálne ryhy a výrazne červená farba – problémy s obličkami,
 • horizontálne ryhy a normálna farba – problémy žalúdka a pľúc,
 • špička ohnutá nahor alebo nadol – problémy so srdcom.
bolesť jazyka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo napovedia ryhy, vyrážky, vriedky a fľaky?

Vyrážka na jazyku vzniká hlavne po pikantnom alebo horúcom jedlom. Mala by zmiznúť pomerne rýchlo, no ak máte nepríjemný pocit v ústach, môže ísť o vredy alebo herpes.

Tmavé fľaky majú na svedomí baktérie. Ich množenie zamedzíte pravidelným používaním škrabky na jazyk.

Žlto-sivý vred, alebo bezbolestný hrbolček, môže signalizovať zhubné bujnenie. Ak to po pár dňoch nezmizne, bezodkladne vyhľadajte lekára.

Hlboké ryhy môžu znamenať tráviace ťažkosti. Pokiaľ máte jazyk prepletený silnými žilami, jednoznačne si nechajte vyšetriť srdce.

Papily, aby nám jedlá chutili

Na povrchu jazyka (v jeho zadnej časti) sa objavujú aj tzv. papily – pomerne nevzhľadné hrbolčeky, ktoré si môžete popliesť s pupienkami, resp. vredmi.

Papily by vás nemali desiť. Majú dôležitú funkciu – rozpoznávanie chutí. Ich neprítomnosť by bola horšia.

Jazyk zdravého človeka

Jazyk zdravého človeka by mal mať biely, ľahko vlhkýtenký povlak. Spojenie povlaku s povrchom jazyka však musí byť prirodzené – vrstvu nemožno zoškrabať alebo zotrieť.

Pamätajte preto, že jazyk bez povlaku, značí problémy. Najtenšia vrstva by mala byť na špičke a bočných okrajoch, mierne hrubšiastrede, a najsilnejšia na koreni.

papily na jazyku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Rakovina jazyka a ústnej dutiny

Vo väčšine prípadov je tento náš sval iba akýmsi zrkadlom, ktoré odráža stav nášho zdravia. Existujú však skutočné choroby jazyka, napríklad glositída a glosodýnia, pri ktorých nás tento orgán páli a bolí.

Ide o nepríjemné ochorenia, ktoré vznikajú hlavne z nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Zároveň to neznamená, že stačí príslušné látky doplniť a všetko sa napraví. Naopak – liečba býva zdĺhavá nie vždy úspešná.

Glosodýnia

Takto sa odborne nazýva syndróm popálených úst. Ide o chronickú bolesť, ktorá nesúvisí s práve skonzumovaným horúcim jedlom. Je to skutočný pocit pálenia v ústach, ktorý však nemá žiadny očividný dôvod.

Glositída

V lekárskej terminológii nájdeme hneď niekoľko druhov zápalov jazyka, odborne nazývaných glositída. Niekedy dochádza iba k povrchovej glositíde, inokedy je to hlboký zápal.

V podaktorých prípadoch ide dokonca o stomatitídu, ktorá postihuje nielen jazyk, ale aj iné sliznice ústnej dutiny.

Iba zriedka ide o samostatné ochorenie. Glositída sa najčastejšie objavuje pri chorobných procesoch tráviaceho traktu, prípadne ďalších infekčných ochoreniach.

Sledujte svoj jazyk, oplatí sa to

Majte na pamäti, že najlepšou prevenciou pred zdravotnými problémami sú pravidelné návštevy u lekára. Najmä fajčiari nad 40 rokov, majú zvýšené riziko rakoviny ústnej dutiny.

Väčšina z nich si najprv všimne pretrvávajúce bolesti alebo hrčky na stranách jazyka. Pripíšu to štipľavejšiemu jedlu alebo alergii, a ďalej nič neriešia.

Pokiaľ z jazyka vyčítate akékoľvek neduhy, nesnažte sa ich (vy)liečiť svojpomocne. Takéto rozhodnutie by sa vám mohlo kruto vypomstiť.

A keď ste sa dostali až sem, tak ten svoj jazýček nejako odmeňte. Napríklad niečím chutným. Zlepší to aj vašu náladu. 🙂

Ako by mal vyzerať zdravý jazyk, sa dozviete v nasledujúcom videu:

Zdroje:

https://www.sacredlotus.com/go/diagnosis-chinese-medicine/get/tongue-diagnosis-chinese-medicine
https://www.medicinenet.com/tongue_problems/article.htm
https://www.vitalia.cz/clanky/diagnostika-podle-jazyka/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/tongue-color#color-meanings
https://www.vezdravi.cz/rozpoznejte-nemoc-jazyka/
https://www.tompkinsdental.com/blog/what-should-a-healthy-tongue-look-like
https://zdravoteka.sk/choroby/choroby-jazyka/

Pridaj komentár