Opuchnuté nohy: Kedy predstavujú riziko? Prečo opúchajú večer?

Opuchnuté nohy, členky trápia veľa ľudí, nielen tehotné ženy a seniorov.

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Niekedy je opuch nôh len obyčajný prejav únavy, napríklad po dlhom sedení alebo státí. Inokedy však skrýva vážnejšiu diagnózu.

Čo je to opuch a prečo vzniká?
Ako rozlíšime, ktorý opuch je nebezpečný?
Pri akých stavoch opúchajú nohy?
Viete, že opuch môže byť aj výsledkom zlej životosprávy?
Ktoré lieky spôsobujú opuch?
Na čo poukazujú opuchnuté členky v tehotenstve?
Kedy by sme mali vyhľadať lekára?
Čo je dobré na opuchnuté nohy
?

Čo je to opuch nôh a prečo vzniká?

Opuch nôh a chodidiel je pomerne bežný problém. Obvykle to zvedieme na únavu, tesnú obuv a podobne. No nie každý opuch je taký neškodný, ako si možno myslíme.

Odborne sa opúchanie nazýva periférny edém (ang. peripheral edema). Opuch je jav, pri ktorom sa hromadia tekutiny v tkanivách periférneho cievneho systému.

Opuch môže vzniknúť aj na rukách, ale oveľa častejšie si ho všimneme na dolných končatinách – dôvodom je gravitácia.

Prejavy sú pomerne jednoznačné:

  • opuchnutie alebo zdurenie tkaniva priamo pod kožou,
  • natiahnutá, lesklá pokožka v postihnutom mieste,
  • po stlačení pokožky ostáva na mieste viditeľná priehlbinka.

Opuchnuté nohy pri ochoreniach obličiek

Keď si poškodené alebo choré obličky neplnia svoju funkciu, teda nefiltrujúnevylučujú odpadové látky z krvi, objavia sa opuchy. Ak tekutina neodchádza z tela von močením, začína sa zhromažďovať v tele, až vznikajú opuchy. Veľmi nebezpečným stavom je akútne zlyhanie obličiek, keď v podstate prestanú pracovať. Ťažkou diagnózou je aj poškodenie menších ciev v nich, takzvaný nefrotický syndróm, čo sa opäť prejaví opuchmi.

Tu sú ďalšie príznaky, že vaše obličky nepracujú správne:

opuchnuté nohy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Opuchnuté nohy večer – máte choré srdce?

Zadržiavanie tekutín v tele môže signalizovať aj vážne problémy so srdcom, či obehovým systémom. Odborníci upozorňujú hlavne na spojitosť medzi opuchmi a niektorými ochoreniami srdcového svalu, ktoré označujeme jednotným pojmom – kardiomyopatie.

V niektorých prípadoch sa opuchy nemusia vôbec prejaviť, no inokedy sa pridáva aj dýchavica, únavamalátnosť. Často sa objavujú aj poruchy srdcového rytmu (tzv. arytmia), či bolesť v hrudníkovej oblasti (najmä po fyzickej záťaži).

Zlyhávanie srdca, teda srdcová nedostatočnosť, sa takisto môže prejaviť opuchmi nôh. Toto je podobný stav, ako spomínané zlyhávanie obličiek, pretože srdce nedokáže pumpovať krv do celého tela, čo vedie k zadržiavaniu vody.

Podobne ako pri kardiomyopatiách, aj srdcové zlyhávanie sprevádza únava, dýchavica, ale navyše aj kašeľ, ktorý sa zhoršuje v ľahu. Opuch väčšinou postupuje zdola nahor, začínajúc v oblasti chodidielčlenkov.

Opuch sa začne objavovať večer, pričom do rána vymizne. V neskoršom štádiu je opuch prítomný stále.

Opuch jednej nohy – je to krvná zrazenina?

Žilová trombóza (zrazenina) sa prejavuje asymetrickým edémom. Keď zrazenina zúži, prípadne úplne upchá žily, v danom mieste sa preruší prietok krvi. Opuch pri žilovej trombóze sa odlišuje práve tým, že vzniká iba na postihnutej nohe.

Okrem opuchu, pri krvnej zrazenine vznikajú aj bolestikŕče, väčšinou v lýtku. Koža je tam zafarbená do červena alebo modra a horúca.

Ak si myslíte, že váš opuch nohy je príznakom trombózy, nečakajte a čo najskôr navštívte lekára. Nebezpečnou, až život ohrozujúcou komplikáciou, je totiž pľúcna embólia, keď sa krvná zrazenina z nohy uvoľní a upchá pľúcnu tepnu.

Opuchnuté nohy a červené fľaky? Neignorujte to!

Viete, čo je to felgmóna (po anglicky cellulitis)? Tento stav často prekladáme ako „infekčná celulitída“. Felgmóna však s obyčajnou celulitídou nemá nič spoločné. Ide o vážny zápal mäkkých tkanív, čo sa prejavuje opuchom a červenými fľakmi.

Felgmóna vzniká vtedy, ak sa určitý typ baktérií dostane do tela cez reznú alebo operačnú ranu, alebo štípanec od hmyzu. Nebezpečnú infekciu môžu spôsobiť baktérie Staphylococcus alebo Streptococcus. K najbežnejším pacientom patria diabetici.

Felgmóna sa šíri rýchlo a môže byť nebezpečná, preto čo najskôr vyhľadajte lekára. Infekciu rozpoznáte podľa toho, že opuch je sprevádzaný bolesťou a citlivosťou, prípadne horúčkou alebo zdurením lymfatických uzlín.

opuchnuté nohy
Felgmóna sa šíri rýchlo a môže byť nebezpečná, preto čo najskôr vyhľadajte lekára. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Opuchnuté členky a problémy s pečeňou?

Edém nôh a členkov môže súvisieť aj s cirhózou pečene. Toho ochorenie sa (okrem opuchu) prejavuje únavou, nevoľnosťou, tvorbou modrín, svrbením pokožky, či hromadením vody v brušnej dutine.

Ak spozorujete tieto príznaky, vyšetrenie u lekára neodkladajte. Cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, s množstvom komplikácií, ktoré vás priamo ohrozujú na živote.

Opuchnuté nohy pri rôznych zápaloch:

Pri týchto zápalových ochoreniach je opuch najvýraznejší v ranných hodinách, spolu so stuhnutosťou svalov a kĺbov, ktorá odznieva dlhší čas.

Ako rozlíšite rizikový opuch nôh od toho bežného?

Ak v práci dlhé hodiny stojíte alebo sedíte, večerné opuchy členkov vás zrejme trápia pravidelne. Vaše nohy sú ťažké, niekedy aj opuchnuté, no len výnimočne môžete hovoriť o bolesti.

Udialo sa niečo prirodzené – pôsobením gravitácie sa tekutiny presunuli do členkov, či chodidiel. Nahromadené tekutiny sú najviditeľnejšie večer, najmä ak ste väčšinu dňa zotrvali v jednej polohe. Takýto opuch zvyčajne do rána zmizne.

Večerný opuch však nemusí byť vždy neškodný. Ako už bolo spomenuté, zadržiavanie tekutiny vo večerných hodinách je typické pre srdcové zlyhávanie. Preto si musíme všímať aj ďalšie symptómy a opísať ich lekárovi.

Podozrivý opuch:

  • je bolestivý,
  • nemizne ani po dlhšom oddychu,
  • pridáva sa mravčenie,
  • zmení farbu pokožky.

Ak okrem opuchu pociťujete bolesť na hrudníku, je vám na odpadnutie, máte problémy s dýchaním, dokonca vykašliavate krv, bezodkladne vyhľadajte lekársku pomoc!

Opuchnuté nohy zo zlej životosprávy

Nie všetky opuchy musia predstavovať okamžitú hrozbu pre naše zdravie. Bežným dôvodom zadržiavania tekutín je napríklad nadváha/obezita, nedostatok fyzického pohybu, resp. nosenie príliš úzkych nohavíc.

Opuchy sú časté aj u ľudí, ktorí jedia veľa soli, keďže sodík zadržiava vodu v tele. Problémom však nie je len dochucovanie. Priveľa sodíka nájdeme v jedlách rýchleho občerstvenia, či v polotovaroch.

Kŕčové žily, úrazy, teplé počasie

Edémy sa vo všeobecnosti zhoršujú počas leta, keď ťažké nohy potrápia aj ľudí, ktorí to inak vôbec nezažívajú. Vonkajšie teplo prehrieva organizmus, na čo reagujú žily rozťahovaním, aby sa telo ochladilo.

Opuchy sa prirodzene objavujú aj pri úraze, napríklad zlomenine, natiahnutí svalov a väzov, či vyvrtnutí členka. Ak opuch nemizne, dokonca sa zväčšuje, pričom máte bolesti, vyšetreniu sa zrejme nevyhnete.

Ľudí s kŕčovými žilami (varixami), resp. chronickou žilovou nedostatočnosťou, taktiež trápia opuchy na dolných končatinách. Stav kŕčových žíl sa zhoršuje pri nadváhe, v tehotenstve, či pri sedavom spôsobe života.

Ktoré lieky spôsobujú opuchy:

  • metformíny – na cukrovku,
  • v ktorých sa nachádza látka nifedipín,
  • na vysoký tlak,
  • hormonálna antikoncepcia (ak je nevhodne vybraná),
  • niektoré typy antidepresív,
  • lieky proti bolesti – napríklad ibuprofén, aspirín (voľne predajné lieky).

Prečo majú tehotné ženy opuchnuté nohy?

Zadržiavanie vody je typické pre posledný trimester, zhoršíme ho dlhým sedením alebo státím, výraznejšie býva v letných mesiacoch. Celkovo je to spôsobené viacerými hormonálnymi zmenami.

Ďalším faktorom je zväčšujúce sa dieťa, ktoré tlačí na žily v nohách, čo znižuje cirkuláciu tekutín. Takéto opuchy v drvivej väčšine prípadov neohrozujú ani mamičku, ani jej dieťatko.

Kedy by mala tehotná žena opuch nôh riešiť?

Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak vám neopúchajú len nohy, ale aj ruky či tvár. V takom prípade môže ísť o preeklampsiu, čo je ochorenie ciev placenty. Je to veľmi nebezpečný stav, keďže je blokovaný prísun krvi a kyslíkaplodu.

Preeklampsiu sprevádza aj nevoľnosť, rozmazané videnie, závraty, či zvýšenie krvného tlaku. Svojho gynekológa by ste mali o opuchoch informovať vtedy, ak prídu náhle, sú výrazné, alebo nezmiznú z večera do rána.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Opuchnuté nohy po pôrode

Pôrodom sa však problémy s opúchaním nôh končiť nemusia – mnohé mamičky pociťujú dokonca ešte väčšie zadržiavanie tekutín, ako pred pôrodom.

Dôvodom je, že veľké množstvo tekutín zostáva v tele aj po pôrode. Žena sa takejto tekutiny zbavuje potenímmočením, čo trvá najviac 1 – 2 dni.

Obmedzovaním príjmu tekutín ohrozujete plod

Niektoré ženy si chcú uľaviť od opuchov obmedzovaním pitia, čo je však chyba, pretože môžu uškodiť plodu. Navyše, je to zbytočný pokus, keďže dehydratácia vyvolá ešte väčšie zadržiavanie vody v tele.

Pocit ťažkých nôh (či už v tehotenstve, alebo po pôrode), redukuje masáž, precvičovanie, vykladanie nôh na vyvýšené miesto, či pravidelné odpočívanie na posteli s vystretými nohami.

Čo je dobré na opuchnuté nohy?

Liečba opuchnutých nôh bude závisieť od pravej príčiny. Pokiaľ za tým nie je žiadne ochorenie, prvou radou je vykladanie nôh na vyvýšené miesto – ideálne nad úroveň srdca. Pomôcť môžu aj voľne predajné gély s chladivým účinkom, na trhu ich je viacero. Opuchy sťahujú aj niektoré masti, ako gaštanová, octová či kostihojová.

Ako sme už spomínali, tým, že nebudete piť tekutiny, problém len zhoršujete. Ak sa chcete opuchu zbaviť, naopak, dbajte na dostatočný príjem tekutín. Obmedzte však kávu a alkohol.

Vyhnúť by ste sa mali aj presoleným jedlám, či fast foodom. Mnohé polotovary, ako zemiakové lupienky či slané oriešky, trvanie opuchu len predĺžia.

Na ťažké nohy zaberá aj prikladanie chladivého vrecka, či sprchovanie nôh studenou vodou. Z prírodných zdrojov môžete vyskúšať chladivé zábaly – napríklad z vylúhovanej petržlenovej vňate alebo púpavy, či lopúchových koreňov.

Horúce kúpele vám pri opuchu nepomôžu, skôr uškodia!

Prvou pomocou na ťažké opuchnuté nohy sú studené obklady. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Cviky na opuchnuté nohy

Čím „ťažšie“ nohy máme, tým menej sa nám chce hýbať. Pohyb je však jednou z najlepších ciest, ako vzniknuté opuchy zmierniť, alebo im v budúcnosti predchádzať.

Odborníci odporúčajú chôdzu, plávanie či bicyklovanie. Pomôžu vám aj viaceré cviky, ktoré sú také jednoduché, že ich zvládnete aj počas pracovnej doby.

1. cvik: Vystrite nohy a špičky ťahajte od seba. Vydržte niekoľko sekúnd. Potom zase ťahajte špičky k sebe.

2. cvik: Členky si rozhýbete tak, že nimi budete 30 sekúnd krúžiť najskôr do jednej strany, potom do druhej.

3. cvik: Krvný obeh môžete podporiť, aj keď stojíte. Postavte sa na špičky a prejdite niekoľko metrov. Potom váhu preneste na vonkajšiu stranu chodidiel a prejdite naspäť.

4. cvik: Položte chodidlo na špeciálnu loptičku. Pomaly loptičkou hýbte dopredudozadu. Mierna, ale znesiteľná bolesť je pri tejto masáži v poriadku.

Cvičením a stravou proti opuchom

  • Ak v zamestnaní dlho sedíte alebo stojíte, zmeňte polohu nôh aspoň raz za hodinu. Robte si prestávky, poprechádzajte sa. To isté platí pri dlhom cestovaní v lietadle alebo aute.
  • Do svojho života zaraďte nejakú formu pohybu, ktorou si zároveň udržíte telo v kondícii.
  • Zvažujte, čo si obliekate a obúvate. Uprednostňujte voľné nohavice a topánky. Na vysoké opätky radšej zabudnite.
  • Pri kŕčových žilách (alebo chronickej žilovej nedostatočnosti) používajte kvalitné kompresné pančuchy.
  • Zníženie hmotnosti je jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť ťažkých nôh.
  • Každý deň dbajte na vyváženú stravu. Potrebujete hlavne bielkoviny, vlákninuvitamíny. Naopak, pomenej soli (ženy najviac 8 gramov, muži 10 gramov).
  • Doplňte si v tele magnézium. Tehotné ženy by však mali jeho užívanie najskôr odkonzultovať s lekárom.

Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská

Pridajte sa k nám na Facebook.

Aktualizované: 23. 10. 2022

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/whats-causing-those-swollen-feet

https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322504.php

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/symptoms-causes/syc-20366493

https://www.medicinenet.com/leg_swelling/symptoms.htm

https://medlineplus.gov/ency/article/003104.htm

https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/159111.php

https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/edema-overview#1

https://www.healthline.com/health/peripheral-edema

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279409/

https://www.aafp.org/afp/2013/0715/p102.html

1 odpovedí na “Opuchnuté nohy: Kedy predstavujú riziko? Prečo opúchajú večer?

Pridaj komentár