Zlatý stafylokok: Kedy je stafylokok v nose problémom? A nielen tam?

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je jedným z 30 druhov baktérií rodu Staphylococcus.

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Práve tieto „zlaté“ mikroorganizmy sú častou príčinou rôznych ochorení – aj napriek tomu, že väčšinou prirodzene osídľujú naše sliznice či kožu. V každom prípade stafylokok v nose alebo na koži vie za určitých okolností znepríjemniť život.

Prečo je zlatý stafylokok súčasťou nášho života?
Kde všade na tele sa môže zlatý stafylokok prežívať?
V akých potravinách sa najčastejšie nachádza zlatý stafylokok?
Kedy je problémom?
Aké infekcie vyvoláva a aké majú príznaky?
Ako prebieha liečba stafylokokovej infekcie?

Čo je zlatý stafylokok a prečo ho máme „na sebe“?

Baktérie rodu Staphylococcus sa skladajú z buniek guľovitého tvaru. Stafylokoky sa rady zoskupujú do kolónií, podobných strapcu hrozna – odtiaľ aj grécky názov „staphyle“, čo znamená strapec hrozna.

Vytvorené kolónie sú častokrát 6 8 milimetrov veľké, majú sfarbenie od krémovej, až po žltú farbu. Konkrétne baktérie druhu S. aureus, t.j. zlatého stafylokoka, majú žltú, až zlatú farbu.

Zlatý stafylokok je hlavným ľudským patogénom (čo znamená, že vyvoláva rôzne infekcie), no môžeme ho objaviť aj u zvierat. Zlatého stafylokoka môžeme nájsť (u človeka) v:

  • podpazuší,
  • lone,
  • nose,
  • sliznici konečníka,
  • ústnej dutine,
  • hltane, hrtane,
  • tráviacom trakte.

Ide o prirodzenú kontamináciu z prostredia. Ak sa nachádza zlatý stafylokok v nose, pravdepodobne ste ho vdýchli. Zlatý stafylokok na koži sa vyskytne po priamom kontakte s kontaminovaným predmetom.

Kde na nás číha zlatý stafylokok

Všadeprítomné baktérie staphylococcus aureus sa najľahšie dostanú do organizmu prostredníctvom rúk. Ak ho máme na sebe alebo v sebe, stávame sa nosičom.

Nastane jedna z troch možností: baktéria vyvolá infekciu, neprejaví sa, alebo ju odstráni náš imunitný systém.

Zlatý stafylokok v nose a deti

Nosičstvo baktérie teda automaticky zvyšuje riziko vzniku infekcie. Nosičmi sú hlavne deti. Podľa štatistík – baktérie čakajú na „lepšie časy“ prevažne v nosovej dutine.

Dôležité je, že zlatý stafylokok v tele neškodí, pokiaľ nemáme oslabenú imunitu.

Podľa niektorých štúdií, človek môže byť nosičom iba jedného druhu zlatého stafylokoka, viacerých rodov, alebo nemusí byť vôbec nosičom. Zaujímavou informáciou je, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, sú častejšie nosičkami stafylokoka v nose (zo štatistík).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako dôjde k infekcii zlatým stafylokokom?

Najčastejšie pri:

  • oslabenej imunite – napríklad prechladnutí, chrípke;
  • narušení kože ako ochrannej bariéry, bez následnej dezinfekcie – veľké (niekedy aj malé) rezné rany, poranenia, popáleniny, uhryznutia od zvierat;
  • vnášaní predmetu do tela (napr. hadica, implantát a podobne),
  • rôznych lekárskych zákrokoch, keď sa baktéria nemusí stretnúť s „prirodzeným nepriateľom“, no môže napadnúť zdravé tkanivo, alebo vyvolať produkciu toxínov v krvnom riečisku – vtedy môže infekcia vypuknúť na úplne inom mieste.

Najväčšie riziko nákazy si môžeme privolať sami, keď si poraníme kožu. Takisto stačí, keď máme priamy kontakt so stafylokokom infikovanou osobou – napríklad pri poskytovaní prvej pomoci sa dotkneme nevydezinfikovanej rany holými rukami.

Nakaziť sa môžeme aj nepriamo kontakt, a to cez plochu, ktorá je zanesená infekciou. Vtedy hovoríme o infekcii získanej v komunite.

Zlatý stafylokok žije aj v nemocniciach

Možno neočakávaným miestom na šírenie a získanie infekcie sú nemocničné zariadenia. V takomto prípade hovoríme o nozokomiálnej infekcii.

Výskyt zlatého stafylokoka v nemocnici (či na poliklinike) vieme vysvetliť jednoducho – stretáva sa ty veľa pacientov s rôznymi ochoreniami, ktorí majú (navyše) odlišné hygienické návyky.

Pacienti si takto odovzdávajú a vymieňajú baktérie pri bežných činnostiach, ako kašeľ, vzájomný dotyk, neudržiavanie čistoty na toalete, či v okolí umývadla.

Okrem toho, baktérie v zdravotníckych zariadeniach sú často odolnejšie voči antibiotikám, keďže sú s nimi prakticky stále v kontakte.

Zlatý stafylokok a potraviny

Ďalšia možnosť, ako sa môžeme stretnúť so zlatým stafylokokom, je naša strava. V kontaminovanej, neuvarenej alebo nedostatočne spracovanej potrave, sa nahromadia splodiny metabolizmu baktérie, a to môže vyvolať otravu jedlom. Hoci tieto baktérie zlikviduje teplota nad 50 °C, ich toxíny zničíme až po 20 minútach varu.

Otráviť sa však môžete iba pri konzumácii silno skontaminovaného jedla, čiže stravou s vysokým obsahom nahromadených toxínov.

Rizikové potraviny:

  • mäso, hydina, ryby a výrobky z nich – mleté mäso, údeniny, solené šunky,
  • mlieko a mliečne výrobky – smotanové omáčky, šľahačky, zmrzlina, zahustené a sušené mlieko, pudingy,
  • vajcia a majonézové prípravky – zemiakový šalát, vajíčkový šalát,
  • cukrárenské výrobky, plnené krémom,
  • uvarené jedlá, ktoré sú opätovne kontaminované stafylokokom.

Dbajte preto o skladovanie potravín, resp. pripravujte jedlo podľa jeho povahy. V priestore, kde ukladáte potraviny, musí byť čisto a poriadok!

Infekcie, ktoré spôsobuje zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok je najvýznamnejším pôvodcom širokého spektra infekcií kože, mäkkých, spojivovýchkostných tkanív. Môže infikovať:

vyrážka, ktorú spôsobil zlatý stafylokok
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa prejavuje stafylokoková infekcia?

Najrozšírenejšie sú kožné infekcie. Prejavujú sa vyrážkami, až pľuzgiermi, ktoré sú v okolí červené, svrbivé a bolestivé; niekedy sú zanesené hnisom (v dôsledku zápalu). Vyrážky sa môžu premeniť na rany, ktoré sa nehoja chrastou (zjazvujú). Koža môže stvrdnúťzhrubnúť.

Pri infekcii hlbších vrstiev kože, môžete pozorovať zapálené ložiská, v strede s jedným otvorom, z ktorého uniká hnis. Pri vážnejších stavoch sa infekcia ohlási horúčkou.

Infekcia kostnej drene, ktorá sa môže objaviť napríklad u detí, sa hlási prudkým nástupom horúčky, bolestivosťou kostí, až krívaním. Bolesť môže nastúpiť prudko a trvať nepretržite, či prerušovane.

Zápal pľúc sa najčastejšie vyskytuje u malých detí, dlhodobo ležiacich, chronických alebo závislých pacientov. Typická je bolesť na hrudníku, ktorá sa zintenzívňuje pri kašli. Hlien je žltej, až zelenej farby. Objavuje sa tiež zimnica, horúčka, bolesť hlavysvalová slabosť.

Otrava jedlom, ktoré obsahovalo toxíny stafylokoka, je ľahko zameniteľná s inými bolesťami brucha. Prejavuje sa zvracanímvodnatou hnačkou, a to 2 – 6 hodín po konzumácii jedla. Preto je dôležité, aby ste sledovali, čo všetko zjedlo vaše dieťa, či vami opatrovaný človek.

Liečba stafylokokovej infekcie

Na infekcie, ktoré spôsobil zlatý stafylokok, majú lekári účinné a zaužívané postupy. Pri kožných ochoreniach sa najprv používajú povrchové lieky (krémy alebo masti) s obsahom antibiotika, najčastejšie mupirocínretapamulín.

Pri neúspechu liečby „zvonka“, sa musí pokračovať ústne podanými antibiotikami. Vtedy vám dermatológ môže predpísať širokospektrálne antibiotiká (napríklad metronidazol, ciprofloxacín alebo klindamycín). Liečba kožných infekcií môže trvať 714 dní.

Pri ostatných, v článku spomínaných stafylokokových infekciách ako je napríklad stafylokok v nose, sa lekári rozhodujú podľa stavu pacienta. V prípade komplikácií liečby, ak sa váš stav nezlepší po použití prvého antibiotika, to bude lekár riešiť použitím ďalšieho – silnejšieho – antibiotika.

Pri podozrení na otravu jedlom postupujte tak, ako radíme v článku:

zlatý stafylokok, infekcia
Ak sa prejavia komplikácie, môže byť potrebná liečba v nemocnici. Zvyčajne vtedy, ak pacient trpí iným vážnym základným problémom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlatý stafylokok: Kedy sa infekcia lieči pomalšie?

Spomalený priebeh liečenia infekcie môže nastať vtedy, ak:

  • máte srdcovo-cievne ochorenie, resp. sa u vás objavia ním spôsobené zmeny, napr. „získate“ ranu na nohe, máte nedostatočné prekrvenie končatín – rana sa vám bude ťažšie hojiť, a preto má baktéria aj viac času, aby ju infikovala;
  • ste cukrovkár;
  • ste onkologický pacient;
  • u vás vykonali chirurgický zákrok (napr. operáciu, implantáciu);
  • trpíte cystickou fibrózou, AIDS;
  • ste alkoholik a/alebo fajčiar;
  • máte nedostatočnú funkciu obličiek;
  • máte cirhózu pečene;
  • máte problémy s nervovým systémom;
  • ste vo vyššom veku;
  • ste podvýživení, alebo obézni.

Ako predchádzať infekcii stafylokokom?

Najlepšia prevencia je udržiavať ruky a rany čisté. Samozrejme, v zdravej miere, pretože ani nadmerné dodržiavanie čistoty nevedie k úplnému obmedzeniu šírenia infekcie – baktérie sa môžu stať odolnými aj na dezinfekčné prostriedky. Platí zásada „zlatej strednej cesty“.

Infekciu môžete dostať aj po uhryznutí od zvieraťa (psy, hlodavce, plazy). Preto ranu po nehode vydezinfikujte. V prípade zhoršenia stavu vyhľadajte lekára.

Pochopiteľne, keď o sebe viete, že ste nosičom zlatého stafylokoka, chráňte ľudí vo svojom okolí, napríklad použitím rúška, kýchaním do lakťa.

Dobrým pomocníkom v liečbe je pitie teplého čaju, alebo kávy. Môžeme to vysvetliť tak, že teplé nápoje rozprúdia vylučovaciu funkciu riasinkovej sliznice, čím sa usadený hlien ľahšie vylúči z dýchacej sústavy.

Staphylococcus aureus: Prečo ho nepodceňovať?

Baktérie sa medze sebou krížia, a tak posilňujú svoju odolnosť voči vonkajším vplyvom (napríklad antibiotikám). Preto netreba infekciu podceniť, tak, že ju nepreliečite dôkladne – napríklad nedoužívate celé balenie antibiotík.

„Nevykynožený“ stafylokok v tele zosilnie a stane sa odolnejším a nebezpečnejším. Dnes spôsobuje obavy zlatý stafylokok, ktorý je odolný voči penicilínovému antibiotiku, takzvaný meticilín-rezistentný zlatý stafylokok (MRSA).

Staphylococcus epidermidis má väčšina z nás, ale…

Iným druhom baktérie je staphylococcus epidermidis, gram-pozitívna baktéria, ktorá sa prirodzene nachádza na pokožke a nepoškodzuje telo. Ak máte oslabený imunitný systém, môže zapríčiniť ochorenie a je odolný voči niekoľkým antibiotikám, čo sťažuje liečenie infekcie.

Príznaky infekcie S. epidermidis:

S. epidermidis často súvisí s infekciami v nemocničnom prostredí.

Dostatok oddychu a dobrá hygiena

Silnú imunitu podporíme dostatkom pohybu, zdravou stravou a tiež dodržiavaním základov osobnej hygieny. Nečakajme, kým infekcia prejde do závažnejších foriem. Keď cítime slabosť, doprajme si oddych.

A keď už vám lekár predpísal antibiotiká, vždy vyberte celé balenie, aby ste neposkytli dobré podmienky na premnoženie tohto „bezcenného zlata“.

Autorka je farmaceutka

Pridajte si nás na Facebook!

Redakčne upravila: Bc. Sabína Zavarská

Zdroje:

http://emedicine.medscape.com/article/971358-overview#a5

http://www.svssr.sk/potraviny/info_Stafylococcus_aureus.asp

http://www.dermatologiapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6259&magazine_id=11

https://sk.odysseedubienetre.be/articles/doenas-infecciosas/istaphylococcus-epidermidisi-o-que-sintomas-e-tratamento.html

Pridaj komentár