Všimli ste si zväčšené uzliny na krku? Nemusí to byť len angína!

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Uzliny na krku si mnohí spájame s angínami v detstve. V skutočnosti však súvisia s viacerými ochoreniami a stavmi, o ktorých nemusíme ani vedieť. Tieto uzliny sú súčasťou lymfatického systému, preto sa im hovorí aj lymfatické uzliny. Ako postupovať, keď sebe alebo dieťaťu nájdete zväčšené či bolestivé uzliny? Kedy vyhľadať lekára?

Čo sú to lymfatické uzliny a ako fungujú?

Aké stavy môžu vyvolať zdurené uzliny na krku?

Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Ako sa uzliny na krku liečia?

Zdurené lymfatické uzliny zvyčajne poukazujú na bežnú infekciu, ale môžu signalizovať napríklad aj poruchu imunity alebo druh rakoviny – to, našťastie, len zriedkavo. Vysvetlime si, čo sú to lymfatické uzliny a prečo niekedy opuchnú. Hoci sú to len malé, okrúhle štruktúry, v imunitnom systéme ľudského tela hrajú veľmi dôležitú úlohu.

Prečo uzliny na krku opuchnú?

Prácou uzlín je zhromažďovať a filtrovať tekutiny, odpadové materiály a škodlivé baktérie. Hoci sú najznámejšie uzliny na krku, celkovo má naše telo stovky lymfatických uzlín. Tie najhlavnejšie sa nachádzajú pod čeľusťou, na každej strane krku, pod pazuchami a na oboch stranách slabín. V lymfatických uzlinách sa nachádzajú imunitné bunky, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii tým, že útočia na baktérie, ktoré lymfatická tekutina pretekajúca uzlinami zhromaždila. Zväčšenie uzlín vzniká v dôsledku aktivity imunitných buniek v nich.

Uzliny na krku a infekcie dýchacích ciest

Ako sme uviedli, lymfatické uzliny sa nenachádzajú len na krku, ale aj na rôznych iných miestach. Opuchnuté uzliny na krku teda najčastejšie poukazujú na infekciu horných dýchacích ciest, hrdla, prípadne na zápal stredného ucha.

Prehmatanie uzlín na krku je súčasťou vyšetrenia aj pri bežných ochoreniach. Zdroj foto: www.stock.adobe.com                                                                                    

Ako zistíte, či sú vaše uzliny zdurené alebo nie?

Urobte si jednoduchý test jemným stlačením miest okolo uzlín na oboch stranách krku. Zväčšené uzliny budete cítiť ako mäkké, okrúhle hrbolčeky veľkosti hrachu, hrozna či ešte väčšie. Ak sú citlivé na dotyk, znamená to zápal.

Keďže sa lymfatické uzliny objavujú paralelne na oboch stranách tela, môžete si ľahko porovnať veľkosť, tvar či bolestivosť uzlín na ľavej a na pravej strane.

Zväčšené uzliny na krku môžu aj bolieť, najmä pri náhlych alebo namáhavých pohyboch, ako prudké otáčanie alebo kývanie hlavou, a tiež pri jedle, ktoré si vyžaduje intenzívne žutie.

Čo vyvoláva zväčšené uzliny na krku a hlave?

Opuch lymfatických uzlín na hlave a krku spôsobuje mnoho rôznych stavov. V každom prípade je to upozornenie, že niečo nie je v poriadku. Tieto stavy zahŕňajú autoimunitné poruchy, špecifické typy rakoviny a bežné infekcie, ako sú chrípka a virózy. Aj niektoré lieky môžu vyvolať opuch uzlín (antimalariká a lieky proti záchvatom).

Zväčšenie lymfatických uzlín sa odborne nazýva lymfadenopatia. Obvykle sa zduria uzliny len v jednej oblasti tela – v tej, ktorá je najbližšie k infikovanému miestu. Keď opuchne viac ako jedna oblasť, hovoríme o generalizovanej lymfadenopatii. Je príznakom systémového alebo celotelového ochorenia, ktoré si vyžaduje lekársku starostlivosť.

Choroby, pri ktorých sa zduria uzliny na krku

Infekcie

Infekcie spôsobujúce zdurenie lymfatických uzlín sú väčšinou vírusové.

Zahŕňajú tieto stavy:

K závažnejším infekciám, ktoré môžu spôsobiť opuch v jednej alebo viacerých oblastiach lymfatických uzlín, patria:

Zdurené uzliny na krku môžu byť príznakom aj vážnejších infekcií. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poruchy imunitného systému

Zväčšené uzliny súvisia aj s poruchami imunity, konkrétne sa objavujú pri systémovom lupuse, reumatoidnej artritíde a tiež pri stave zvanom Sjögrenov syndróm.

Niektoré druhy rakoviny

Zriedkavo, ale predsa, môžu opuchnuté lymfatické uzliny súvisieť s rakovinou vrátane lymfómu, Hodgkinovej choroby, leukémie, metastáz alebo šírenia existujúcej rakoviny a Kaposiho sarkómu.

Riziká týchto druhov rakovín rastú vo veku nad 40 rokov a častejšie sa vyskytujú u mužov.

Uzliny sú v prípade zhubných ochorení tvrdé alebo majú gumovú konzistenciu. Môže sa pridať horúčka, nočné potenie a nevysvetliteľná strata hmotnosti.

Kedy vyhľadať lekára?

Uzliny na krku nás privedú k lekárovi zvyčajne len vtedy, ak sa spájajú s inými príznakmi, ktoré nám narúšajú bežné fungovanie. Zdurenie zmizne do 2 až 3 týždňov – teda v období, keď telo vyhrá boj nad infekciou. Ak problém pretrváva dlhšie ako niekoľko týždňov, vyhľadajte lekára.

Lekára tiež navštívte, keď uzliny na krku sú:

  • tvrdé alebo gumové,
  • väčšie ako 2,5 cm,
  • pri dotyku sa nepohybujú,
  • opuchnuté a zároveň máte silné nočné potenie, bolesť brucha, vysokú horúčku alebo ste výrazne schudli.

Uzliny na krku a diagnostika: Čo vás čaká u lekára?

Odborník neraz dokáže diagnostikovať príčinu opuchnutých lymfatických uzlín už na základe vyšetrenia pohmatom a diskusie s pacientom o ďalších príznakoch, ktoré pociťuje. Dôležitá je aj anamnéza pacienta. Diagnózu potvrdí rutinným krvným testom na zistenie príznakov infekcie. Zo zobrazovacích techník sa na určenie stavu uzlín používajú ultrazvuk, CT a MRI vyšetrenie.

Ak opuch alebo zdurené uzliny trvajú niekoľko týždňov alebo máte iné varovné príznaky, lekár vám odporučí biopsiu lymfatických uzlín. Znamená odobratie malej časti tkaniva uzliny a následné laboratórne vyšetrenie pod mikroskopom, ktoré ukáže zloženie uzlín a prípadné patologické zmeny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako liečiť opuchnuté uzliny na krku?

Základom je piť veľké množstvo tekutín. Nesladené tekutiny, ideálne čistá voda, pomáhajú zmierniť príznaky infekcie. Ak je potrebné, lekár vám predpíše lieky, ktoré vám pomôžu potlačiť ochorenie – antibiotiká alebo antivirotiká, prípadne aj protizápalové lieky.

Opuch lymfatických uzlín je najčastejšie príznakom iného základného problému, a teda zmizne vtedy, keď si vyliečite hlavné ochorenie.

Domáce prostriedky na opuchnuté a bolestivé uzliny:

  • voľnopredajné lieky proti bolesti,
  • priloženie teplého vlhkého obkladu,
  • veľa tekutín,
  • odpočinok, ktorý pomôže telu zotaviť sa z choroby.

Podčiarknuté a zrátané

 Zdurené lymfatické uzliny sú zvyčajne príznakom iného stavu, najčastejšie vírusovej infekcie. Po vyliečení zdurenia samy od seba ustúpia.

Ak však máte problém so zväčšenými alebo bolestivými uzlinami dlhšie ako 3 týždne alebo sa vyskytujú spolu s horúčkou, bolesťou brucha alebo nočným potením, vyhľadajte lekára. Vzhľadom na príčinu opuchu vám stanoví liečbu.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/neck-lump#outlook

https://www.verywellhealth.com/is-it-a-lump-or-a-lymph-node-1191840

https://www.healthline.com/health/swollen-lymph-nodes#when-to-see-a-doctor

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324105

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/swollen-glands

https://www.cancer.org/cancer/hodgkin-lymphoma/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html?_ga=2.17859903.744478315.1546593644-1860465404.1520577976

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532961/

Pridaj komentár