Aspirín: Aké stavy lieči, na aké nežiaduce účinky dať pozor?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aspirín je všestranný liek, ktorý moderná medicína desaťročia používa na zmiernenie bolestí, opuchov a horúčky. Ak máte „hustú krv“, lekár vám ho môže odporučiť na riedenie krvi alebo ako protizápalový prostriedok, napríklad pri reumatických stavoch. Zoženiete ho v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Avšak to, že je voľne dostupný, neznamená, že nemá žiadne vedľajšie účinky a môžete ho užívať, ako chcete. Čo je potrebné mať na pamäti?

Čo je aspirín?
Pri akých stavoch aspirín pomáha?
Kedy užívať aspirín ako prevenciu?
Aké sú vedľajšie účinky tohto lieku a kto by ho nemal užívať?
Prečo byť pri jeho užívaní opatrný?

Čo je aspirín?

Najskôr si odpovedzme na jednoduchú otázku – čo je vlastne aspirín. Ide o nesteroidný protizápalový liek (medzinárodné označenie NSAID). Vznikol ako úplne prvý liek z tejto kategórie.

Obsahuje salicylát, o ktorom si mnohí myslia, že je to priemyselne vyrábaná chemikália. Pravdou je, že táto zlúčenina pochádza z rastlín – vŕba a myrta. Po prvýkrát salicylát z týchto rastlín použili naši predkovia už pred približne 4000 rokmi.

Vŕbovú kôru na zmiernenie bolesti a horúčky používal aj Hippokrates.

Nesteroidné protizápalové lieky vo všeobecnosti účinkujú na:

  • zmiernenie bolesti (bez toho, aby spôsobili necitlivosť),
  • zníženie horúčky,
  • zníženie zápalu.

Slovo nesteroidné vyjadruje, že tieto lieky nie sú steroidy. Je ich dôležité odlišovať, pretože steroidy majú často podobné výhody, avšak nie sú vhodné na bežné užívanie a majú viac nežiaducich vedľajších účinkov.

Aspirín a kyselina acetylsalicylová

Mnohí sa pýtajú, aký je rozdiel medzi kyselinou acetylsalicylovou a aspirínom. Odpoveď je jednoduchá. Kyselina acetylsalicylová je liečivo, ktoré aspirín (a tiež niekoľko iných liekov – anopyrín, acylpyrín) obsahuje. Názov aspirín je v skutočnosti ochranná známka výrobcu, farmaceutickej spoločnosti.

Kedy vám ho lekár odporučí?

Tento liek je spomedzi voľnopredajných liekov vhodný „kandidát“ na zmiernenie bolesti, zápalu a opuchu. Lekár vám ho môže odporučiť na zníženie rizika kardiovaskulárnych príhod (trombóza, srdcový infarkt, mozgová príhoda), ak je u vás toto riziko vysoké. Užívajú ho tiež pacienti po srdcovom infarkte, aby im nevznikali ďalšie zrazeniny a neodumrelo srdcové tkanivo.

Ako užívať aspirín pri rôznych problémoch?

Rozoberme si jeho účinky, respektíve kyseliny acetylsalicylovej na drobné:

1. Bolesť a opuch

Prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej zmierňujú ľahkú až strednú bolesť, opuch alebo oboje v súvislosti s týmito stavmi:

  • bolesti hlavy,
  • prechladnutie alebo chrípka,
  • vyvrtnutie členka a natiahnutie svalu,
  • menštruačné kŕče,
  • dlhodobé stavy – artritída, migréna.
aspirin a menštruačné kŕče
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

2. Prevencia ochorení srdca a ciev

Ak máte vysoké riziko tvorby krvných zrazenín, lekár vám môže odporučiť užívanie aspirínu každý deň alebo každý druhý deň. Nie je to však bezpečná voľba pre každého z nás. Preto ho nikdy neužívajte na ochranu srdca a ciev bez dohody s lekárom.

Nízku dennú dávku kyseliny acetylsalicylovej vám lekár odporučí vtedy, ak máte:

  • ochorenie srdca alebo krvných ciev,
  • dokázateľne zhoršený prietok krvi do mozgu,
  • vysokú hladinu cholesterolu v krvi,
  • vysoký krvný tlak,
  • cukrovku
  • a tiež vtedy, ak fajčíte.

V prípade, že nespadáte do žiadnej z týchto kategórií, môžu riziká dlhodobého užívania aspirínu prevážiť nad výhodami, ktoré ponúka.

3. Liečba koronárnych chorôb

Koronárne choroby sú stavy, pri ktorých tepny nedokážu dostatočne zásobovať srdce krvou. Lekári vám nasadia aspirín ihneď po srdcovom infarkte, mŕtvici alebo inej kardiovaskulárnej príhode, aby zabránili ďalšej tvorbe zrazenín a smrti srdcového tkaniva.

Tento liek je častou súčasťou liečebného plánu pre ľudí, ktorí prekonali rôzne operácie srdca a ciev, prípadne mali mozgovú príhodu spôsobenú krvnou zrazeninou.

4. Iné použitia

I keď ani aspirín nie je liek na všetko, môže pomôcť pri liečbe bolestí a opuchov, ktoré súvisia s reumatickými stavmi vrátane reumatoidnej artritídy, osteoartritídy a iných zápalových stavov kĺbov. Tiež v prípade systémového ochorenia lupus erythematosus a zápalu srdcového obalu, známeho ako perikarditída.

Nízke dávky lieku sa tiež používajú pri:

  • poškodení sietnice, nazývanom aj retinopatia,
  • cukrovke (ak ju máte viac ako 10 rokov),
  • liekoch proti vysokému tlaku,
  • riziku kolorektálneho karcinómu.
aspirin a deti
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prečo nie je aspirín bezpečný pre deti?

Tento liek zvyčajne lekári ho neodporúčajú pacientom mladším ako 18 rokov. Prečo? Pretože zvyšuje riziko vážneho stavu, ktorému hovoríme Reyov syndróm. Tento stav sa zvyčajne objaví po vírusovej infekcii – prechladnutie, chrípka alebo ovčie kiahne. Žiaľ, vedie k trvalému poškodeniu mozgu alebo priamo k smrti.

To je dôvod, prečo pediatri deťom odporúčajú namiesto kyseliny acetylsalicylovej paracetamol (acetaminofén) alebo ibuprofén vo vhodných dávkach.

Naopak, užívanie aspirínu môže lekár odporučiť aj dieťaťu. Napríklad vtedy, keď má Kawasakiho chorobu, alebo na prevenciu tvorby krvných zrazenín po operácii srdca.

Aké riziká aspirín prináša?

Nikdy ho samovoľne neužívajte, ak máte tieto problémy:

  • poruchy krvácania, ako je hemofília,
  • nekontrolovaná hypertenzia,
  • astma,
  • peptické alebo žalúdočné vredy,
  • ochorenie pečene alebo obličiek.

Nie je odporúčaný ani v tehotenstve – ak ho užívate, určite sa poraďte s lekárom.

Kto by sa mal aspirínu vyhýbať?

Každý, kto má alergiu na kyselinu acetylsalicylovú alebo na akékoľvek iné nesteroidné protizápalové lieky. Nie je vhodný ani pri podozrení na mŕtvicu, pretože nie všetky cievne mozgové príhody zapríčiňujú krvné zrazeniny. Aj krvácanie do mozgu môže byť príčinou tohto stavu.

Užívanie tohto lieku by ste mali s lekárom konzultovať aj vtedy, ak pravidelne pijete alkohol alebo práve podstupujete zubnú či chirurgickú liečbu.

Nebezpečné kombinácie aspirínu s inými liekmi

Stačí, ak užívate jeden jediný liek a užijete k nemu aspirín – nastanú komplikácie. Preto pred jeho užitím myslite na to, že môže interagovať s mnohými inými liekmi. Ak si nie ste istý, spýtajte sa lekára alebo lekárnika, či je pre vás užívanie kyseliny acetylsalicylovej bezpečné.

Aspirín nie je vhodné užívať v kombinácii s týmito liekmi/liečivami:

  • Protizápalové lieky proti bolesti, ktoré obsahujú liečivá: diklofenak, ibuprofén a naproxén. V kombinácii s aspirínom zvyšujú riziko krvácania do žalúdka.
  • Antidepresíva, najmä selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu: citalopram, fluoxetín, paroxetín, venlafaxín a sertralín. V kombinácii s aspirínom zvyšujú riziko krvácania.
  • Warfarín. V kombinácii s aspirínom znásobuje riedenie krvi a tým sa zvyšuje riziko krvácania. Sú však situácie, keď môže byť táto kombinácia prospešná.
  • Metotrexát. Používa sa pri liečbe rakoviny a niektorých autoimunitných ochorení. Aspirín sťažuje elimináciu lieku, čo môže viesť k nebezpečným, toxickým hladinám metotrexátu v tele.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vedľajšie účinky kyseliny acetylsalicylovej

Žiaden liek, a to ani voľnopredajný, nie je úplne bez vedľajších účinkov. Najčastejšie vedľajšie účinky aspirínu sú tráviace problémy – podráždenie žalúdka alebo čriev a nevoľnosť. Menej často sa prejavia: zhoršenie príznakov astmy, vracanie, zápal žalúdka, krvácanie do žalúdka a modriny.

Môže mať aj veľmi vážne vedľajšie účinky, ako sú krvácanie do mozgu alebo žalúdka alebo zlyhanie obličiek. Zriedkavým vedľajším účinkom dennej nízkej dávky aspirínu je hemoragická cievna mozgová príhoda.

Podčiarknuté a zrátané

Kyselina acetylsalicylová je dobrým pomocníkom pri množstve zdravotných problémov. Avšak aj keď je voľnopredajná, neužívajte ju bez konzultácie s lekárom. Vždy dodržiavajte pokyny v príbalovom letáku a odporúčania svojho lekára.

Prečo?

I keď je aspirín bežne dostupný, nie je bezpečný pre každého. A navyše, pri každom stave je najdôležitejšie zistiť jeho príčinu a riešiť tú. Nie príznaky.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/161255
https://www.everydayhealth.com/drugs/aspirin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519032/
https://bnf.nice.org.uk/interaction/aspirin-2.html
https://www.heart.org/en/health-topics/heart-attack/treatment-of-a-heart-attack/aspirin-and-heart-disease
https://www.fda.gov/drugs/safe-daily-use-aspirin/aspirin-reducing-your-risk-heart-attack-and-stroke-know-facts

Pridaj komentár