Ach, ten herpes! Aj vy mávate často opar na pere?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Herpes na pere nie je len chybou krásy, jeho príčina je podstatne hlbšia. Opar na pere, ktorému bežne hovoríme aj „zima“, je signál, že naše telo s niečím bojuje. Vyskytuje sa tiež pri nízkej imunite, pri strese – neraz opakovane, stačí mierne narušenie stability imunitného systému. Prečo vlastne herpes vzniká a ako opar na pere liečiť?

Čo je to herpes?

Ako sa prejavuje opar na pere?

Prečo vzniká herpes na ústach?

Kedy by ste mali navštíviť svojho lekára?

Ako urýchliť uzdravenie poškodených miest od herpesu?

Dá sa oparom predísť?

Môžu kvôli herpesom vzniknúť nejaké vážnejšie komplikácie?

Čo je to herpes (opar na pere)?

Opary sú malé pľuzgierovité škvrny, ktoré sa objavujú na vonkajšej strane úst alebo okolo nich. Vyvoláva ich infekcia vírusom herpes simplex. I keď neexistuje žiaden liek, ktorý by herpes raz a navždy vyliečil, existujú spôsoby, ako liečiť príznaky a predchádzať novým ohniskám.

Ako sa šíri herpes?

Vírus sa bežne medzi nami šíri priamym fyzickým kontaktom – bozkávaním sa, dotykom koža na kožu, spoločným používaním pohárov, príborov, uterákov alebo zubných kefiek s niekým, kto už herpes má. Problémom je vysoká nákazlivosť, a to dokonca aj vtedy, keď pľuzgiere nie sú viditeľné.

Aké sú príznaky herpesu?

Herpes na pere začína svrbením a brnením, zakrátko na tom mieste vzniknú malé pľuzgieriky naplnené tekutinou. Následne praskajú, tekutina vytečie, otvorené rany vytvárajú nepeknú chrastu. Opary zvyčajne vymiznú v priebehu 2 týždňoch, pričom nezanechajú jazvy.

Okrem pľuzgierov opar na pere sprevádzajú aj ďalšie príznaky:

Príznaky a prejavy oparu na pere sa líšia v závislosti od toho, či ide o prvé prepuknutie alebo už opakované. Ak máte herpes po prvýkrát, môžu sa objaviť aj 20 dní po prvom kontakte s vírusom. Opakované herpesy sa zvyčajne objavujú vždy na rovnakom mieste a bývajú menej závažné ako prvé prepuknutie.

Pri prvom prepuknutí môžete okrem uvedených príznakov cítiť aj bolestivé ďasná, bolesť svalov a výraznejšie zdurenie lymfatických uzlín. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo je príčinou oparov na perách?

Už vieme, čo je herpes, ako vyzerá a kedy zmizne. Čo ho však vyvoláva? Vinníkom je vírus herpes simplex. Avšak, aby to nebolo také jednoduché, existujú dva typy vírusu herpes simplex. Opary sú zvyčajne spôsobené vírusom herpes simplex typu 1 (HSV-1), menej často vírusom herpes simplex typu 2 (HSV-2). HSV-2 zapríčiňuje väčšinu prípadov genitálneho herpesu. Oba vírusy však môžu spôsobiť buď opar na pere, alebo genitálny herpes.

Ak sa bojíte, že vírus HSV-1 dostanete, máme pre vás prekvapenie. Veľmi pravdepodobne ho už totiž máte. Ako je to možné? Približne 80 percent dospelých sú nositeľmi HSV-1. Väčšina z nás je infikovaná už v mladosti a infekcia trvá celý život – hoci o tom vôbec nemusíte vedieť. Vírus u mnohých je síce prítomný, ale zostáva nečinný, neaktívny. To znamená, že tento vírus môžete mať, ale žiaden herpes alebo opar na pere sa vám nikdy nevyhodí.

Prečo sa u niekoho herpes neobjaví, iný ho má niekoľkokrát ročne?

Vírusy HSV-1 a HSV-2 môžu aktivovať rôzne faktory. Výsledkom je vznik jedného alebo viacerých oparov.

Tieto aktivačné faktory zahŕňajú:

  • vyčerpanie organizmu a únavu,
  • porušenie kože v blízkosti postihnutej oblasti,
  • menštruáciu,
  • emocionálne rozrušenie alebo stres,
  • silné slnečné svetlo, chlad alebo vietor,
  • alkohol,
  • prechladnutie, chrípku alebo horúčky, ktoré znižujú schopnosť tela brániť sa voči infekcii.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je opar na pere dôvodom na cestu k lekárovi?

Vo väčšine prípadov nie, ale ak máte závažnejšie príznaky, herpes sa vám často opakuje alebo máte oslabený imunitný systém z inej príčiny (HIV, liečba rakoviny), určite sa poraďte s lekárom.

Váš stav konzultujte s lekárom aj vtedy, keď máte opar, ktorý je zapálený, hnisá a máte horúčku. A tiež vtedy, keď sa herpes nehojí, či dokonca šíri. Nebezpečné je tiež, ak sa opar rozšíri do blízkosti očí.

Ako sa opar na pere lieči?

Liekom prvej voľby sú antivírusové krémy alebo masti s obsahom účinných látok aciklovir, famciklovir a valaciklovir. Niektoré sú voľnopredajné, iné na predpis a treba ich aplikovať už v prvých dňoch prepuknutia oparu, najlepšie v čase, keď sa po prvýkrát objaví pocit mravčenia, vyvýšená rana alebo pľuzgier.

V lekárni vám odporučia aj produkty na liečbu krátkodobých príznakov oparu, napríklad povidón-jódové masti.

Ak máte časté a výrazné opary, všeobecný lekár vám môže predpísať perorálny antivírusový liek na zastavenie reaktivácie vírusu. V tomto prípade je však vhodné aj cielené vyšetrenie imuno-alergiológom, ktorý zhodnotí schopnosť vášho tela brániť sa voči chorobám a v prípade potreby navrhne podpornú liečbu.

herpes, opar
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo na opar na pere zaberie? Ako si pomôžete svojpomocne?

Vyskúšajte týchto pár pomocných trikov, aby vám opar na pere rýchlejšie prešiel:

  • krémy a masti si na opar len jemne natrite a nechajte pôsobiť,
  • ľad upokojí bolesť a svrbenie,
  • ak herpes už schne a je bolestivý, použite balzamy na pery bez vône a farbív, zabránia prasknutiu oparu, keď už na ňom vznikne chrasta,
  • ak je pre vás priveľmi bolestivé čistenie zubov alebo vám vtedy opar vždy praská, použite namiesto kefovania zubov antiseptickú ústnu vodu,
  • snažte sa jesť jemné a mäkké jedlá, vyhýbajte sa všetkému slanému alebo kyslému (napríklad citrónom), čo môže opar podráždiť,
  • vyhnite sa úzkemu kontaktu s dojčatami a malými deťmi,
  • herpes si neolizujte, nestláčajte, neškriabte,
  • opar udržiavajte v suchu a v čistote.

Existuje prevencia pred herpesmi?

Ak chcete znížiť výskyt nepríjemných oparov na pere, hlavným pomocníkom je zdravý životný štýl, pretože s ním súvisí aj podpora vašej imunity.

Okrem toho sa oplatí dodržiavať tieto pravidlá:

Keď sa dotknete herpesu, vždy si hneď umyte ruky.

S nikým si nepožičiavajte poháre, príbory, uteráky, zubné kefky, žiletky, krémy na opary.

Nebabrite si poškodené miesto.

V čase prepuknutia oparu a dva-tri týždne po ňom sa vyhnite priamemu kontaktu s inými ľuďmi, vrátane orálneho sexu.

herpes, opar
Opar sa môže rozšíriť nielen po celej pere, ale prejsť fyzickým kontaktom aj do očí či na iné sliznice. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zabrániť častému opakovaniu herpesov?

Ak máte herpes častejšie, všímajte si okolnosti, ktoré aktiváciu vírusu spúšťajú. U každého to môže byť niečo iné. U niekoho je spúšťačom prechladnutie, u ďalšieho slnečné svetlo alebo veľmi veterné podmienky, iným vznikne opar na pere v čase emocionálneho alebo fyzického stresu či hormonálnych zmien.

Teda zjednodušene, ak sa posnažíme vylepšiť životný štýl, upravíme si jedálniček, pridáme viac pohybu a naučíme sa odbúrať stres, posilníme svoje zdravie. Ruka v ruke s tým ide aj nižšie riziko opakovania nepríjemných oparov.

Môže sa herpes skomplikovať?

Našťastie, komplikácie sú len výnimočné. U väčšiny z nás sa opary zahoja pomocou voľnopredajných prípravkov a starostlivosti o seba za dva, maximálne tri týždne. Ak však máte oslabený imunitný systém, opary bývajú závažnejšie a zvyknú sa rozšíriť.

Medzi komplikácie oparov patria bakteriálne infekcie — všimnete si, že herpes pod chrastou alebo popri nej obsahuje hnis. V tomto prípade dostanete liečbu antibiotikami.

Ďalšou komplikáciou je herpes šíriaci sa do očí. V tomto prípade na nič nečakajte a hneď navštívte lekára, pretože herpes v očiach môže viesť k poškodeniu zraku.

Špeciálny pozor by ste si mali dávať, ak máte atopickú dermatitídu. Ekzematózna pokožka znamená vyššie riziko rozšírenia oparov po celom tele.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/understanding-cold-sores-basics

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mouth/cold-sore

Pridaj komentár