Click here!

Skryté ochorenia srdca: Dajte si pozor najmä na tieto!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj vy sa staráte o svoje auto lepšie ako o seba?

Možno poznáte vo svojom okolí na prvý pohľad zdravú osobu, ktorá sa na nič sa nesťažovala. Ale zrazu sa jej prihodil infarkt alebo iný nebezpečný srdcovo-cievny stav! Ako je to možné? Niekedy nemusíme tušiť, že vo vnútri nášho tela narastá problém, pretože nemá žiadne jasné príznaky. O to horšie je, že tiché, skryté ochorenia srdcasrdcové chyby neraz končia smrteľne a náhle.

Aké ochorenia srdca prebiehajú bez príznakov?
Aké srdcové chyby môžete zdediť a aké získať vďaka nezdravým návykom?
Viete o tom, že infarkt nemusí vyzerať ako vo filme?
Ako sa diagnostikujú „srdcové vady“?
Na ktoré zmeny stavu si treba dať pozor?

Bežne sa ochorenia srdca spájajú s vysokým tlakom, nepravidelným rytmom či rýchlou únavou pri námahe. Avšak nie všetky formy srdcových chorôb poukazujú na seba príznakmi. Usadeniny v tepnách alebo zväčšené srdce či oslabený srdcový sval môžeme mať aj bez toho, aby sme o tom vedeli. Nemusíme to cítiť. Dokonca aj slabší infarkt si môžeme zameniť za poruchy trávenia.

Chýbajúce príznaky a nedostatok informovanosti vystavuje tých, ktorí majú skryté srdcové chyby alebo ochorenia, vyššiemu riziku vážnych zdravotných problémov a smrti. Rovnako by sme si mali uvedomiť, že ochorenia srdca sa netýkajú len starších – objavujú sa aj u mladých ľudí vrátane detí.

K dedičným ochoreniam ohrozujúcim srdce patria predovšetkým: hypertrofická kardiomyopatia, dilatačná kardiomyopatia, familiárna hypercholesterolémia. Nevhodnými návykmi si navodíme vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, cukrovku, ale i infarkt. Ak sa naučíme viac o rôznych druhoch skrytých srdcových chorôb, vieme sa lepšie chrániť.

Najčastejšie skryté ochorenia srdca a ciev:

Skrytá choroba srdca č. 1: ateroskleróza bez symptómov (tichý infarkt)

Pri úmrtiach, najmä tých nečakaných, často nie je zrejmé, prečo pacient/-ka zomrel/-a, až kým príčinu neobjaví pitva. Jednou z príčin nečakaných náhlych úmrtí je závažné ochorenie srdca a ciev a následné tepien (rozsiahly infarkt srdcového svalu).

Na rozdiel od všeobecnej mienky, ateroskleróza nie je stav, ktorý postihuje iba seniorov. U mladších osôb môže vzniknúť kôrnatenie (tuhnutie) ciev s usadeninami cholesterolu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chcete posúdiť svoje riziko aterosklerózy? Urobte si jednoduchý test, ktorý porovnáva obvod pása a bokov: ak sa obvod vášho pása zhoduje s obvodom bokov, znamená to zvýšené riziko aterosklerózy. Týka sa to i mladých ľudí, ktorí inak vyzerajú zdraví.

Ďalšie meranie, ktoré vás môže upozorniť na riziko srdcových chorôb: Zmerajte si obvod pása 2,5 centimetra nad pupkom. Nižšie riziko vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky a ďalších rizikových faktorov srdcových chorôb máte vtedy, ak je obvod pása minimálne o polovicu menší, ako je vaša výška. Teda: ak máte výšku 160 centimetrov, mali by ste mať obvod pása v oblasti 2,5 centimetra nad pupkom menší ako 80 centimetrov. V opačnom prípade máte vysoké riziko ochorení srdca a ciev.

Mnoho ľudí si predstavuje infarkt na základe fotografií či filmov, ktoré ukazujú, že pacient s infarktom si v kŕči zviera hruď a tvár má skrivenú od extrémnej bolesti. Nie je to tak vždy. Niektorí ľudia si myslia, že majú pokazené trávenie, pretože stav srdca vyráža bolesť smerom k žalúdku. Iní zase môžu cítiť náhle nepohodlie medzi lopatkami a myslieť si, že majú problémy s chrbtom, pritom prekonali infarkt.

Mnohokrát sa ani spätne neodhalí, že pacient prekonal tichý infarkt, čo zvyšuje riziko opakovania infarktu a zvyčajne už v horšej forme. Základom je uvedomiť si, že infarkt nemusí znamenať len bolesť na hrudníku.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zaujímavým zistením je, že cukrovkári majú menšiu vnímavosť príznakov infarktu.

Skrytá choroba srdca č. 2: nediagnostikované slabé srdce

Kardiomyopatia je zjednodušene oslabený srdcový sval. Často nespôsobuje žiadne príznaky, pokiaľ nie je závažná, práve preto býva neraz diagnostikovaná náhodne. Napríklad tak, že pacienta s dýchacími problémami odošlú na röntgen hrudníka. Ten odhalí zväčšené srdce.

Aké sú príčiny ochorení srdcového svalu? Jednou z nich je nekontrolovaný vysoký krvný tlak. Žiaľ, niekedy nemusíme tušiť ani to, že máme vysoký tlak – preto sa mu hovorí tiež tichý zabijak. O to dôležitejšie je nevynechávať pravidelné preventívne prehliadky, ktoré tento základný problém odhalia. Lekár vám nasadí liečbu, ktorá udržiava tlak v norme, čím klesá riziko komplikácií.

K ďalším príčinám kardiomyopatie patria cukrovka a rodinná anamnéza.

Pri ochorení srdcového svalu nemusíte cítiť príznaky preto, že srdce sa snaží kompenzovať problém. Avšak nepozorovaná kardiomyopatia môže viesť k zastaveniu srdca a k smrti.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako odhaliť skryté ochorenia srdca?

Vždy môžeme urobiť zmeny, ktoré znižujú riziko skrytých srdcových chorôb. Samozrejme, vyžaduje to silu a chuť zmeniť návyky. Paradoxne, mnoho ľudí sa lepšie stará o svoje auto ako o svoje telo. Prvým krokom je pravidelná preventívna prehliadka u lekára a ďalšie kontroly, na ktorých sa dohodnete.

Veľmi dôležitým ukazovateľom z preventívnej prehliadky je hodnota krvného tlakuhladina cholesterolu v krvi. Vysoké hodnoty v oboch prípadoch znamenajú vyššie riziko srdcových problémov. Nie sú na škodu ani ďalšie presnejšie testy, ako echokardiografia, ultrazvuk srdca alebo záťažový test (najmä po veku 45, 50 rokov).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Verte alebo nie, množstvo pacientov zistilo, že niečo nie je v poriadku len vďaka náhodnému testovaniu pri iných problémoch alebo na podujatiach venovaných starostlivosti o zdravie.

Prognóza pri skrytých srdcových chorobách je jednoznačná: čím skôr bude problém diagnostikovaný, tým je väčšia šanca na úspech liečby.

Najčastejšie príznaky skrytých chorôb srdca, ktoré si nemusíme všimnúť:

Erektilná dysfunkcia – U mužov býva silným indikátorom problémov so srdcom a obehovým systémom erektilná dysfunkcia. Môže sa prejaviť oveľa skôr ako iné príznaky, takže je dobré dávať si na to pozor a konať včas.

Vystreľovaná bolesť – Bolesť súvisiaca so srdcovými problémami sa objavuje na hrudníku, ale aj na iných miestach tela, hovoríme, že „vystreľuje“. Je to vtedy, keď správy o bolesti, ktoré „tečú“ po nervoch, preťažia okolité nervy. Vystreľovaná bolesť spojená so srdcovými problémami sa zvyčajne vyskytuje v oblasti ramien, paží, čeľuste a krku.

Problém pri fyzickej námahe – Ak pociťujete ťažkosti pri jednoduchých fyzických úlohách, zadýchate sa, nevládzete, je to jasným znakom bojujúceho obehového systému.

Pocit nevoľnosti – Nie každý záchvat nevoľnosti znamená infarkt. Ale ak pociťujete náhlu, nevysvetliteľnú silnú nevoľnosť a bolesť na hrudníku či v jeho okolí – aj keď len sedíte a nič nerobíte, je načase zavolať záchrannú službu.

Bolesť žalúdka alebo poruchy trávenia – Bolesť v oblasti tráviaceho traktu alebo pocit pálenia v hrudníku a v žalúdku môžu byť znakom srdcového infarktu alebo s ním súvisiaceho srdcového problému. Prečo je to tak? Pretože srdce, pažerák a žalúdok ležia tesne vedľa seba.

Nadmerné potenie a návaly horúčavy – Striedajúci sa pocit tepla a chladu spolu s bolesťami na hrudníku je znakom toho, že by ste mali zavolať záchrannú službu.

Opuch členkov – Nikdy neignorujte opuchnuté členky. Ak sú veľmi naliate, bývajú znakom ochorenia ľadvín, ale aj srdcového zlyhania, ktoré môže mať mnoho ďalších príčin.

Nepravidelný srdcový tep – Ak vám z času na čas, pri strese, záťaži a psychickom vyčerpaní začne búšiť srdce rýchlejšie, alebo občas „preskočí“, zvyčajne nejde o nič závažné. Pozor by ste mali dávať vtedy, ak vám srdce bije veľmi rýchlonepravidelne. Neváhajte vyhľadať lekára.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/heart-health/key-ways-to-uncover-hidden-heart-disease.aspx

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/heart-and-vascular-blog/2019/january/inherited-heart-diseases

https://www.clevelandheartlab.com/blog/detecting-hidden-heart-disease-harms/

https://www.news-medical.net/health/Hidden-signs-of-heart-problems.aspx

https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/11-signs-you-might-have-heart-disease

Pridaj komentár