Skryté ochorenia srdca: Dajte si pozor najmä na tieto!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aj vy sa staráte o svoje auto lepšie ako o seba?

Možno poznáte vo svojom okolí na prvý pohľad zdravú osobu, ktorá sa na nič sa nesťažovala. Ale zrazu sa jej prihodil infarkt alebo iný nebezpečný srdcovo-cievny stav! Ako je to možné? Niekedy nemusíme tušiť, že vo vnútri nášho tela narastá problém, pretože nemá žiadne jasné príznaky. O to horšie je, že tiché, skryté ochorenia srdcasrdcové chyby neraz končia smrteľne a náhle.

Aké ochorenia srdca prebiehajú bez príznakov?
Aké srdcové chyby môžete zdediť a aké získať vďaka nezdravým návykom?
Viete o tom, že infarkt nemusí vyzerať ako vo filme?
Ako sa diagnostikujú „srdcové vady“?
Na ktoré zmeny stavu si treba dať pozor?

Bežne sa ochorenia srdca spájajú s vysokým tlakom, nepravidelným rytmom či rýchlou únavou pri námahe. Avšak nie všetky formy srdcových chorôb poukazujú na seba príznakmi. Usadeniny v tepnách alebo zväčšené srdce či oslabený srdcový sval môžeme mať aj bez toho, aby sme o tom vedeli. Nemusíme to cítiť. Dokonca aj slabší infarkt si môžeme zameniť za poruchy trávenia.

Chýbajúce príznaky a nedostatok informovanosti vystavuje tých, ktorí majú skryté srdcové chyby alebo ochorenia, vyššiemu riziku vážnych zdravotných problémov a smrti. Rovnako by sme si mali uvedomiť, že ochorenia srdca sa netýkajú len starších – objavujú sa aj u mladých ľudí vrátane detí.

K dedičným ochoreniam ohrozujúcim srdce patria predovšetkým: hypertrofická kardiomyopatia, dilatačná kardiomyopatia, familiárna hypercholesterolémia. Nevhodnými návykmi si navodíme vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu, cukrovku, ale i infarkt. Ak sa naučíme viac o rôznych druhoch skrytých srdcových chorôb, vieme sa lepšie chrániť.

Najčastejšie skryté ochorenia srdca a ciev:

Skrytá choroba srdca č. 1: ateroskleróza bez symptómov (tichý infarkt)

Pri úmrtiach, najmä tých nečakaných, často nie je zrejmé, prečo pacient/-ka zomrel/-a, až kým príčinu neobjaví pitva. Jednou z príčin nečakaných náhlych úmrtí je závažné ochorenie srdca a ciev a následné tepien (rozsiahly infarkt srdcového svalu).

Na rozdiel od všeobecnej mienky, ateroskleróza nie je stav, ktorý postihuje iba seniorov. U mladších osôb môže vzniknúť kôrnatenie (tuhnutie) ciev s usadeninami cholesterolu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chcete posúdiť svoje riziko aterosklerózy? Urobte si jednoduchý test, ktorý porovnáva obvod pása a bokov: ak sa obvod vášho pása zhoduje s obvodom bokov, znamená to zvýšené riziko aterosklerózy. Týka sa to i mladých ľudí, ktorí inak vyzerajú zdraví.

Ďalšie meranie, ktoré vás môže upozorniť na riziko srdcových chorôb: Zmerajte si obvod pása 2,5 centimetra nad pupkom. Nižšie riziko vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky a ďalších rizikových faktorov srdcových chorôb máte vtedy, ak je obvod pása minimálne o polovicu menší, ako je vaša výška. Teda: ak máte výšku 160 centimetrov, mali by ste mať obvod pása v oblasti 2,5 centimetra nad pupkom menší ako 80 centimetrov. V opačnom prípade máte vysoké riziko ochorení srdca a ciev.

Mnoho ľudí si predstavuje infarkt na základe fotografií či filmov, ktoré ukazujú, že pacient s infarktom si v kŕči zviera hruď a tvár má skrivenú od extrémnej bolesti. Nie je to tak vždy. Niektorí ľudia si myslia, že majú pokazené trávenie, pretože stav srdca vyráža bolesť smerom k žalúdku. Iní zase môžu cítiť náhle nepohodlie medzi lopatkami a myslieť si, že majú problémy s chrbtom, pritom prekonali infarkt.

Mnohokrát sa ani spätne neodhalí, že pacient prekonal tichý infarkt, čo zvyšuje riziko opakovania infarktu a zvyčajne už v horšej forme. Základom je uvedomiť si, že infarkt nemusí znamenať len bolesť na hrudníku.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zaujímavým zistením je, že cukrovkári majú menšiu vnímavosť príznakov infarktu.

Skrytá choroba srdca č. 2: nediagnostikované slabé srdce

Kardiomyopatia je zjednodušene oslabený srdcový sval. Často nespôsobuje žiadne príznaky, pokiaľ nie je závažná, práve preto býva neraz diagnostikovaná náhodne. Napríklad tak, že pacienta s dýchacími problémami odošlú na röntgen hrudníka. Ten odhalí zväčšené srdce.

Aké sú príčiny ochorení srdcového svalu? Jednou z nich je nekontrolovaný vysoký krvný tlak. Žiaľ, niekedy nemusíme tušiť ani to, že máme vysoký tlak – preto sa mu hovorí tiež tichý zabijak. O to dôležitejšie je nevynechávať pravidelné preventívne prehliadky, ktoré tento základný problém odhalia. Lekár vám nasadí liečbu, ktorá udržiava tlak v norme, čím klesá riziko komplikácií.

K ďalším príčinám kardiomyopatie patria cukrovka a rodinná anamnéza.

Pri ochorení srdcového svalu nemusíte cítiť príznaky preto, že srdce sa snaží kompenzovať problém. Avšak nepozorovaná kardiomyopatia môže viesť k zastaveniu srdca a k smrti.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako odhaliť skryté ochorenia srdca?

Vždy môžeme urobiť zmeny, ktoré znižujú riziko skrytých srdcových chorôb. Samozrejme, vyžaduje to silu a chuť zmeniť návyky. Paradoxne, mnoho ľudí sa lepšie stará o svoje auto ako o svoje telo. Prvým krokom je pravidelná preventívna prehliadka u lekára a ďalšie kontroly, na ktorých sa dohodnete.

Veľmi dôležitým ukazovateľom z preventívnej prehliadky je hodnota krvného tlakuhladina cholesterolu v krvi. Vysoké hodnoty v oboch prípadoch znamenajú vyššie riziko srdcových problémov. Nie sú na škodu ani ďalšie presnejšie testy, ako echokardiografia (EKG), ultrazvuk srdca alebo záťažový test (najmä po veku 45, 50 rokov).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Verte alebo nie, množstvo pacientov zistilo, že niečo nie je v poriadku len vďaka náhodnému testovaniu pri iných problémoch alebo na podujatiach venovaných starostlivosti o zdravie.

Prognóza pri skrytých srdcových chorobách je jednoznačná: čím skôr bude problém diagnostikovaný, tým je väčšia šanca na úspech liečby.

Najčastejšie príznaky skrytých chorôb srdca, ktoré si nemusíme všimnúť:

Erektilná dysfunkcia – U mužov býva silným indikátorom problémov so srdcom a obehovým systémom erektilná dysfunkcia. Môže sa prejaviť oveľa skôr ako iné príznaky, takže je dobré dávať si na to pozor a konať včas.

Vystreľovaná bolesť – Bolesť súvisiaca so srdcovými problémami sa objavuje na hrudníku, ale aj na iných miestach tela, hovoríme, že „vystreľuje“. Je to vtedy, keď správy o bolesti, ktoré „tečú“ po nervoch, preťažia okolité nervy. Vystreľovaná bolesť spojená so srdcovými problémami sa zvyčajne vyskytuje v oblasti ramien, paží, čeľuste a krku.

Problém pri fyzickej námahe – Ak pociťujete ťažkosti pri jednoduchých fyzických úlohách, zadýchate sa, nevládzete, je to jasným znakom bojujúceho obehového systému.

Pocit nevoľnosti – Nie každý záchvat nevoľnosti znamená infarkt. Ale ak pociťujete náhlu, nevysvetliteľnú silnú nevoľnosť a bolesť na hrudníku či v jeho okolí – aj keď len sedíte a nič nerobíte, je načase zavolať záchrannú službu.

Bolesť žalúdka alebo poruchy trávenia – Bolesť v oblasti tráviaceho traktu alebo pocit pálenia v hrudníku a v žalúdku môžu byť znakom srdcového infarktu alebo s ním súvisiaceho srdcového problému. Prečo je to tak? Pretože srdce, pažerák a žalúdok ležia tesne vedľa seba.

Nadmerné potenie a návaly horúčavy – Striedajúci sa pocit tepla a chladu spolu s bolesťami na hrudníku je znakom toho, že by ste mali zavolať záchrannú službu.

Opuch členkov – Nikdy neignorujte opuchnuté členky. Ak sú veľmi naliate, bývajú znakom ochorenia ľadvín, ale aj srdcového zlyhania, ktoré môže mať mnoho ďalších príčin.

Nepravidelný srdcový tep – Ak vám z času na čas, pri strese, záťaži a psychickom vyčerpaní začne búšiť srdce rýchlejšie, alebo občas „preskočí“, zvyčajne nejde o nič závažné. Pozor by ste mali dávať vtedy, ak vám srdce bije veľmi rýchlonepravidelne. Neváhajte vyhľadať lekára.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/heart-health/key-ways-to-uncover-hidden-heart-disease.aspx
https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/heart-and-vascular-blog/2019/january/inherited-heart-diseases
https://www.clevelandheartlab.com/blog/detecting-hidden-heart-disease-harms/
https://www.news-medical.net/health/Hidden-signs-of-heart-problems.aspx
https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/medical/11-signs-you-might-have-heart-disease

Pridaj komentár