Aký vplyv má zdravie ústnej dutiny a zubov na celkové zdravie človeka?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo si predstavíte pod pojmom zdravá ústna dutina? V prvom rade určite zdravé zuby, teda zuby bez kazov a nánosov kameňa či povlaku. Zdravie ústnej dutiny a zubov sa však netýka len toho, či vám z úst vonia alebo či máte kazy. Viete o tom, že baktérie, ktoré máte v ústach, môžu ovplyvniť váš celkový zdravotný stav? A naopak – na zdraví ústnej dutiny sa odzrkadľuje stav vašich orgánov. Ako?

Prečo je také dôležité mať zdravé zuby?
Aká je súvislosť medzi zdravím ústnej dutiny a celkovým zdravím?
Ako problémy v ústnej dutine ovplyvňujú iné orgány a celkové fungovanie organizmu?
Ktoré orgány najviac trpia pri komplikáciách vzniknutých zo zápalov v ústnej dutine?

Rovnako ako iné časti tela, aj ústa sú plné baktérií – väčšinou neškodných. Fungujú však ako vstupný bod do tráviaceho a dýchacieho traktu. To znamená, že ak máte v ústach choroboplodné mikroorganizmy, môžete ľahko ochorieť celkovo, nielen v ústach. Ak ste si mysleli, že si umývate zuby len kvôli tomu, aby ste nemali kaz či aby vám z úst voňalo, je to len čiastočná pravda.

Ústna hygiena nie je len ochrana pred kazmi

Každodenné čistenie kefkou a zubnou niťou pomáha udržiavať baktérie pod kontrolou. Bez správnej ústnej hygieny sa premnožia alebo sa dostanú hlbšie do tráviacich či dýchacích ciest. Výsledok? Infekcie ústnej dutiny, hrdla, priedušiek, prípadne i žalúdka – podľa toho, aké baktérie vo vašich ústach zvíťazili. A to stále nie je všetko. Keď sa dostanú do krvi, ohrozujú aj srdce a cievy.

Zdravá ústna dutina potrebuje sliny

Sliny nie sú dôležité len preto, že spájajú požutú potravu, ktorá sa tak stáva ľahšie stráviteľnou. Taktiež odplavujú potravu a neutralizujú kyseliny produkované baktériami v ústach, čím nás chránia pred mikróbmi, ktoré sa ľahko množia a vedú k chorobám.

Ak nemáte dostatok slín, hygiena ústnej dutiny je náročnejšia, ale o to dôležitejšia. Tok slín môžu spomaliť niektoré lieky (dekongestanty, antihistaminiká, lieky proti bolesti, diuretiká a antidepresíva, antibiotiká), ale aj ochorenia, napríklad Sjögrenov syndróm.

Aké problémy súvisia so zdravím ústnej dutiny?

Veľmi pravdepodobne viete – aspoň z obrázkov v čakárňach u zubárov, že množiace sa baktérie v ústach vyvolávanú zápal spojený s ťažkou formou ochorenia ďasien, parodontitídou. Avšak ich negatívne pôsobenie nezostáva len v ústnej dutine. Dostávajú sa ďalej a hrajú úlohu pri vzniku rôznych celkových ochorení.

Súvislosť medzi zdravím ústnej dutiny a chorobami celého tela funguje aj opačne. Ako? Niektoré stavy, napríklad cukrovka a HIV/AIDS, znižujú odolnosť tela voči infekcii a v tom prípade sa problémy s ústnym zdravím zhoršia.

Čo sa môže stať, keď nevenujete ústnej dutine a zubom pozornosť?

Zhoršené zdravie ústnej dutiny prispieva k rôznym chorobám a stavom. Spomeňme tie najdôležitejšie:

Endokarditída – Infekcia vnútornej výstelky srdcových komôr a chlopní (endokardu) sa zvyčajne vyskytne vtedy, keď sa krvným obehom šíria baktérie z inej časti tela, napríklad z úst. Ukladajú sa na niektorých miestach srdca a vyvolajú zápal. Výskumy naznačujú, že baktérie z úst môžu zapríčiniť aj iné ochorenia srdca a ciev, napríklad upchaté tepny a mŕtvicu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Tehotenské a pôrodné komplikácieParodontitída (laicky zápal ďasien) je jednou z viacerých príčin predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Ďalší dôvod, prečo by ste v tehotenstve mali zubára navštíviť dvakrát.

Zápal pľúc – Niektoré baktérie sa môžu z úst dostať až do pľúc a spôsobiť zápal pľúc a iné ochorenia dýchacích ciest.

Prevráťme mincu. Ktoré choroby komplikujú zdravie ústnej dutiny?

Diabetes – Cukrovka súvisí so zníženou odolnosťou tela voči infekciám, a preto znamená hrozbu pre ďasná. Ochorenia ďasien zvyknú byť u diabetikov častejšie a závažnejšie.

HIV/AIDS – Bolestivé lézie v ústnej sliznici sú bežné u ľudí, ktorí majú HIV/AIDS.

Osteoporóza – Choroba rednúcich kostí logicky súvisí aj so stratou kostnej hmoty v čeľustiach a zuboch a s následnou stratou zubov.

Alzheimerova choroba – S postupom Alzheimerovej choroby súvisí aj zhoršenie zdravia ústnej dutiny.

So zhoršeným zdravím ústnej dutiny súvisia aj poruchy príjmu potravy, reumatoidná artritída, určité druhy rakoviny a porucha imunitného systému, ktorá spôsobuje sucho v ústach (Sjögrenov syndróm).

Nezabudnite povedať zubárovi o liekoch, ktoré užívate, a tiež o zmenách vo svojom celkovom zdravotnom stave. Je to veľmi dôležité!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zopakujme si pravidlá základnej starostlivosti o ústnu dutinu:

Ak si chcete chrániť zdravie ústnej dutiny i svoje celkové zdravie, dodržujte každodennú ústnu hygienu:

  • Zuby si čistite aspoň dvakrát denne tak, aby ste ich dôkladne zbavili všetkých povlakov. Používajte kefku s mäkkými štetinami a fluoridovú zubnú pastu – ak vám stomatológ neodporučí iné.
  • Každý deň aspoň raz použite aj dentálnu niť.
  • Na odstránenie zvyškov jedla, ktoré zostali v ústach po čistení zubov kefkou a zubnou niťou, použite ústnu vodu.
  • Uprednostnite zdravú výživu a obmedzte sladké jedlá a nápoje.
  • Aspoň raz za tri mesiace vymeňte zubnú kefku za novú, po chorobe hneď.
  • Naplánujte a dodržiavajte pravidelné zubné prehliadky a dentálnu hygienu.
  • Nefajčite.

Ak zistíte, že niečo vo vašich ústach nie je úplne v poriadku, čo najskôr vyhľadajte zubára. Zapamätajte si, že starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je investíciou do vášho celkového zdravia.

 

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, stomatologička – zubná lekárka, primárka Stomatologického centra MySmile v Bratislave.

 

Zdroje:

https://www.webmd.com/oral-health/features/oral-health-affects-wellness

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/dental/art-20047475

https://dentistry.uic.edu/news-stories/the-surprising-connections-between-oral-health-and-well-being/

https://www.mdpi.com/2075-4418/11/7/1283

Pridaj komentár