Tehotenstvo s reumou: Kedy a ako si plánovať tehotenstvo? Čo môžem očakávať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Tehotenstvo je veľkou výzvou aj pre zdravú ženu. O to dôkladnejšie sa naň musíte pripraviť, ak trpíte reumou.

Pozitívnou správou je, že u väčšiny žien, ktoré majú reumu, sú príznaky v tehotenstve miernejšie.

Vplýva reuma na ženskú plodnosť?

Ktoré lieky nemôžem užívať, ak plánujem dieťa?

Ktoré druhy liekov sa nesmú užívať pri dojčení?

Môže reuma poškodiť bábätko?

Reuma a tehotenstvo

Hoci niektoré reumatičky ťažšie otehotnejú, samotná reuma gravidite nebráni. Celé tehotenstvo väčšinou prebieha bez problémov, najmä ak ste ho naplánovali v spolupráci s reumatológom a gynekológom.

Výskumy nedokázali, že by reuma zvyšovala riziko potratu alebo úmrtia dieťatka v maternici. Príliš aktívna reuma však zriedkavo vedie k predčasnému pôrodu alebo poruchám rastu bábätka v maternici.

Ak bude priebeh vášho tehotenstva bez komplikácií, nie je samotná reuma dôvodom na práceneschopnosť. Reuma vás v tehotenstve vo väčšine prípadov neohrozuje.

Výnimkou je preeklampsia, ktorá je u reumatičiek o niečo častejšia, ako naznačili výskumy. Prejavuje sa vysokým tlakom, bielkovinou v moči a opuchmi.

Ak sa objaví preeklampsia, lekári vás budú veľmi starostlivo sledovať. V krajnom prípade pristúpia k predčasného pôrodu.

Štatistika reumatoidnej artrídy
Štatistika reumatoidnej artrídy

Reumatické bolesti v tehotenstve

U viac ako polovice žien dochádza k oslabeniu príznakov reumy. Tie zvyčajne ustupujú už v prvom trimestri, a útlm trvá až do pôrodu.

Tento efekt nemožno vysvetliť len hormonálnymi zmenami. Veď ak by to tak bolo, potom by aj užívanie hormonálnej antikoncepcie prinášalo ústup príznakov, čo sa v praxi nedeje.

V tehotenstve sa však mení imunitný systém – je utlmený. Táto zmena bráni odvrhnutiu dieťaťa.

Zároveň ustupujú príznaky viacerých autoimunitných ochorení.

reuma v tehotenstve 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako plánovať tehotenstvo, ak mám reumu?

V prvom rade sa porozprávajte so svojím reumatológom. Pravdepodobne vám povie, aby ste sa o dieťatko pokúšali v čase remisie, keď sú príznaky reumy len mierne alebo žiadne. Remisia by mala trvať aspoň 3 mesiace pred otehotnením.

Je dôležité, aby ste v tom čase neužívali tie lieky proti reume, ktoré by mohli dieťatku ublížiť. Niektoré musíte vysadiť už niekoľko mesiacov pred plánovaným tehotenstvom. Reumatológ upraví liečbu tak, aby neohrozil vaše dieťa a zároveň udržal reumu „na uzde“.

Aj váš gynekológ by mal vedieť o reume, aby plánovanie a vedenie tehotenstva zosúladil s reumatológom.

Prejavy reumatoidnej artrídy
Prejavy reumatoidnej artrídy

Pozor na ibuprofén a cyklofosfamid!

Ak sa vám dlhšie nedarí otehotnieť a užívate nesteroidné antiflogistiká (napríklad ibuprofén), po porade s lekárom vysaďte tieto lieky v čase ovulácie.

Na plodnosť môže vplývať aj cyklofosfamid. O každej zmene v liečbe sa vopred poraďtelekárom. Svojvoľne nič nemeňte!

Príznaky tehotenstva pri reume

Známky gravidity sa niekedy prekrývajú s príznakmi reumy. Aj zdravé tehotné ženy sú unavené, opúchajú im prstynohy či členky.

Aj bolesti kĺbov sú v tehotenstve bežné. Gravidná žena sa ľahšie zadýcha, nezvyčajné nie je ani tŕpnutie rúk.

Ak vám mešká menštruácia a myslíte si, že ste gravidná, urobte si tehotenský test. Ak je negatívny, zopakujte ho o pár dní.

Ak je test negatívny, ale všetko nasvedčuje tehotenstvu, navštívte svojho gynekológa.

Užívanie liekov v tehotenstve

Reumatológ individuálne posudzuje, ktoré lieky môžeme alebo nemôžeme užívať v tehotenstve, aj v akej dávke. Veľa závisí od aktivity reumy (jej priebehu, trvania), pridružených ochorení a celkového zdravia.

Niektoré lieky môžete užívať aj v tehotenstve, iné musíte vysadiť už pred otehotnením. Nezabudnite lekárovi spomenúť všetky lieky, ktoré užívate kvôli iným chorobám. Lekár posúdi, ako a či ich budete užívať ďalej.

Pri niektorých liekoch sú rizikové vyššie dávky

Veľmi vysoké dávky kortikoidov nie sú pre dieťatko úplne bezpečné. Ak je to však nevyhnutné, v nízkych dávkach môžete brať kortikoidy prednizón a prednizolón, keďže k dieťatku prechádza len zlomok aktívneho lieku. Podobným spôsobom sa užíva sulfasalazín.

Nesteroidné protizápalové lieky, ako ibuprofén, sa rýchlo odbúravajú, takže ich môžete užívať až do 32. týždňa tehotenstva.

Naopak, leflunomid nesmiete brať 2 roky pred otehotnením. Toľko totiž trvá, kým sa dostatočne odbúra z organizmu.

Nové lieky, inhibítory JAK, treba vysadiť aspoň 4 týždne pred otehotnením. Liečbu však svojvoľne nemeňte, ani nevysaďte žiadny liek, kým sa neporadíte s ošetrujúcim lekárom.

Metotrexát a tehotenstvo

Metotrexát patrí k DMADRs – liekom modifikujúcim chorobu. V boji proti reume je veľmi užitočný, často sa užíva aj v kombinácii s biologickou liečbou.

Ak plánujete tehotenstvo, metotrexát by ste nemali užívať najmenej 3 mesiace pred počatím. Je známe, že môže poškodiť vyvíjajúce sa dieťatko.

Biologická liečba a tehotenstvo

Viaceré biologické lieky sa užívajú v gravidite len vtedy, ak je to nevyhnutné. Pokiaľ sa lekár rozhodne pre biologickú liečbu, musí to byť jednoznačne potrebné. Užíva sa hlavne certolizumab pegol,  etanercept, adalimumab, infliximab.

Neplánované tehotenstvo a reuma

Ak ste počali neplánovane a liečite sa na reumu, neodkladne navštívte reumatológa aj gynekológa. V prípade, že ste užívali lieky, ktoré sú v tehotenstve bezpečné, lekári budú tehotenstvo bežne sledovať, teda postup je rovnaký ako pri plánovanom tehotenstve.

Ak ste však užívali lieky, ktoré ohrozujú dieťatko na zdraví, lekári posúdia situáciu a môžu vám odporučiť interrupciu. Je na vás, ako sa rozhodnete, ale mali by ste poznať všetky riziká svojich rozhodnutí – či už sa rozhodnete tak, alebo onak.

Preto je veľmi dôležité, aby ste sa na všetko lekára pýtali. Ak mu celkom nedôverujete, poraďte sa ešte s iným lekárom.

Reuma a pôrod – bude nutný cisársky rez?

Ak sú reumou zasiahnuté bedrové kĺby alebo chrbtica, môže vás bolieť panva aj kĺby, a to kvôli rastu dieťatka i maternice.

Reuma však nebude mať vplyv na spôsob pôrodu, pokiaľ nemáte deformované kĺby, či panvu. Aj s reumou teda môžete rodiť prirodzene.

U reumatičiek nie je cisársky rez častejší ako u zdravých žien. 

reuma a tehotenstvo
Zdroj foto: AdobeStock.com

Čo ma čaká po pôrode?

Obdobie po pôrode môže byť pre vás náročnejšie, ako pre zdravú ženu. U takmer polovici žien reuma po pôrode vzplanie. Prečo je to tak?

Imunitný systém sa už nemá prečo „krotiť“, keďže nemusí chrániť dieťa. To je dôvod vzplanutia reumy po pôrode, čo však nie je pravidlom.

Radosť z vlastného dieťaťa vám iste pomôže v tom, aby ste ľahšie prekonali únavunepohodlie. Pripravte sa na bežné popôrodné starosti, ako hormonálne zmeny, prerušovaný spánok, či iný biorytmus dieťatka.

Aby ste sa o dieťa dokázali čo najlepšie postarať, nezabúdajte na vlastné zdravie. Hlavne užívajte všetky lieky tak, ako vám odporučil lekár.

Požiadajte o pomoc svojich blízkych, kým naberiete nové sily.

Reuma a dojčenie

Reuma vám nijako nebráni v dojčení. Materské mlieko je pre vaše bábätko tou najlepšou stravou. Aj tu spolupracujte s reumatológom a gynekológom.

Nie všetky lieky sú počas dojčenia vhodné. Niektoré môžu prechádzať do materského mlieka a vášmu dieťatku tak škodiť. Tu je krátky prehľad.

 • Ibuprofén – môžete dojčiť.
 • Prednizón – nevhodný počas dojčenia, ak lekár nerozhodne inak.
 • Azatioprin cyklosporín – neužívajte počas dojčenia.
 • Metotrexát a leflunomid – neužívajte počas dojčenia.
 • Biologické lieky blokujúce TNF (certolizumab alebo adalimumab) – môžete dojčiť.
 • JAK-inhibítory (tofacitinib a baricitinib) – neužívajte počas dojčenia.
reuma-v-tehotenstve
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dobrá rada

Ak sa vaša reuma výrazne zhorší, neodmietajte lieky, ktoré vylučujú dojčenie. O dieťa sa môžete plnohodnotne postarať len vtedy, ak nemáte vážne zdravotné problémy.

Je reuma rizikom pre dieťa?

Vaša reuma dieťa neohrozuje. Reuma nie je genetickou chorobou, hoci dieťa môže po vás určitú náchylnosť zdediť.

To, že máte reumu vy, ešte neznamená, že ju zdedí aj vaše dieťa. Veľa reumatičiek má úplne zdravé deti.

Zdroje:

 • https://www.uptodate.com/contents/rheumatoid-arthritis-and-pregnancy-beyond-the-basics?source=related_link
 • https://www.rheuma-liga.de/rheuma/therapie/medikamententherapie/schwangerschaft
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/in-depth/rheumatoid-arthritis-pregnancy/art-20094103
 • https://www.revmaticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/revmatoidni-artritida-tehotenstvi-nebrani-1353
 • https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/family-relationships/family-planning/rheumatoid-arthritis-and-pregnancy

Pridaj komentár