Chcete sa hýbať bez bolesti? Bedrá prinesú odpoveď

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Bolesti svalov a kĺbov sú v súčasnosti veľmi časté. Kvôli tomu vznikla domnienka, že život s bolesťou je nevyhnutný, minimálne od určitého veku. Určite ste už počuli frázu: „Bolí ma celý človek, ale mám na to vek“. To však nie je pravda. Pociťovať bolesť pre nás prirodzené nie je. Čo robiť pre to, aby sme sa hýbali bez bolesti – dokonca aj bez ohľadu na vek?

Akú úlohu majú bedrové kĺby v tele?

Prečo sú bedrá dôležité pre naše zdravie?

Čo je to dominancia prednej časti tela?

Z čoho pramení vaša bolesť?

Ako reagovať na bolesť v bedrách či chrbte?

Na to, aby sme však dosiahli stav bezbolestného pohybu na celý život, musíme zvládnuť tri prvky. Naše kĺby musia byť zoradené v stĺpcoch, bedrá musia byť uložené priamo nad členkami a chodidlá by mali byť na svojich vonkajších hranách. Dnes si rozoberieme a priblížime druhý kľúč k životu bez bolesti – bedrá, respektíve „dominanciu zadnej časti tela“.

Bedrové kĺby spájajú dolné končatiny s chrbticou a trupom a sú najdôležitejšími kĺbmi v tele. Je to spoj medzi stehennou kosťou a panvou, ktorý vďaka svojej robustnosti a pevnosti absorbuje a vytvára obrovské množstvá sily. Zároveň poskytuje telu stabilitu, ale pritom je dostatočne flexibilný na pohyb v každom smere.

Ukážka správneho držania tela v sede na pätách.

Ako vplývajú bedrové kĺby na vaše zdravie?

Pretože bedrové kĺby spájajú dolné končatiny s trupom, majú v podstate priamy súvis s chrbticou. Tento robustný kĺb je zodpovedný za drvivú väčšinu produkcie pohybovej sily. Preto uvoľnenosť a pozícia týchto kĺbov vo vzťahu k telu je kritická pri absorbovaní a prenášaní energie.

Jednoducho povedané, obmedzený rozsah pohybu bedrového kĺbu (či jeho nesprávna pozícia) ovplyvní fungovanie a zdravie celého tela. Dôvodom je, pochopiteľne, to, že bedrové kĺby sú priamo v strede medzi vrchnou a spodnou časťou tela.

Správna pozícia bedrových kĺbov? Dominancia zadnej časti tela

Uloženie jednotlivých kĺbov a správny postoj sa pretaví do efektívneho pohybu a malo by to prichádzať prirodzene. Pri pozorovaní malých detí si všimnete, že ich postoj je tým, čo nazývame „dominantnosť zadnej časti tela“. Tento postoj je charakteristický usadením bedrových kĺbov priamo nad kolenami a členkovými kĺbmi. Zároveň sú bedrá uložené priamo pod ramenami. V správnej pozícii sú vtedy, ak zvierajú s telom uhol 180 stupňov.

Nesprávne:

Správne:

bedrá

Ako vplýva pozícia bedier na zdravie vašej chrbtice?

Keďže vrchná a spodná časť tela sú spojené práve v bedrových kĺboch, telo sa dokáže prehýbať vpred aj vzad. Pri dominancii zadnej časti tela chrbtica zostáva v bezpečnom tvare písmena S. Opakom tejto pozície sú bedrá predsunuté pred členok a rameno. Vtedy hovoríme o dominancii prednej časti tela. Takáto pozícia stláča chrbticu a prehýba telo smerom vzad. Z toho vyplýva, že uloženie bedrových kĺbov priamo ovplyvňuje zdravie chrbtice a celého nášho tela.

Ako vzniká dominancia prednej časti tela?

Dominantní prednou časťou tela sa stávame bežnými činnosťami a zvykmi. Od sedenia za stolom, v aute cez vyvaľovanie sa na gauči až po spanie na bruchu či hrbenie sa pri čítaní a písaní. Toto všetko sú záležitosti každého dňa, ktoré postupne zmenia náš postoj. Vytráca sa tá prirodzenosť a bezpečnosť, s akou sme sa narodili. Telo sa vždy prispôsobí podnetom, ktoré mu dávame, a preto, ak nerozumieme tomu, ako funguje, stane sa zraniteľným.

Čo vám hrozí, ak budete mať bedrá predsunuté vpred?

Pri dominancii prednej časti tela sa bedrá posunú pred členok a rameno, telo sa prehne vzad, čo spôsobí stlačenie platničiek. Súčasne predsunuté bedrá udržujú svaly z prednej časti panvy permanentne aktívne a zase naopak – svaly zadnej časti (zadok) udržujú nepoužívané.

Neustále prehnutie chrbtice a aktivácia svalov prednej časti tela spôsobí, že priestor okolo bedrových kĺbov a krížov ostáva v napätí. Vďaka tomuto napätiu bedrové kĺby zatuhnú a stráca sa priestor na uvoľnený pohyb. Ďalej chrbtica a platničky sú v neustálom stlačení, čo už priamo súvisí s platničkami, stavcami a bolesťou krížov. Takto vznikajú tupé, zápalové až vystreľovacie bolesti.

Nesprávne:

Správne:

Ako viem, že som dominantný prednou časťou tela?

Bolesť, ktorú pociťujete okolo bedrového kĺbu alebo v oblasti krížov, pramení práve z nesprávnej a veľmi nebezpečnej pozície predsunutých bedier vpred. Bolesť okolo bedrového kĺbu je výstražný začiatok nesprávnej polohy týchto kĺbov.

Bolesť z prednej, bočnej či zadnej strany má priamy súvis s dominanciou prednej časti tela. Kvôli predsunutým kĺbom okolité svaly tuhnú a bránia pohyblivosti. To vo vnútri kĺbu spôsobuje stlačenie a trenie. Výsledkom je bolesť, ktorá má štádiá od lokálnej až po vystreľovaciu.

V prípade, že máte posunuté alebo vyskočené platničky, je to kvôli nadmernému tlaku v chrbtici spôsobenému práve bedrami predsunutými pred členok a rameno.

Z toho vyplýva, že ak cítite tuhosť alebo priamo bolesť v oblasti bedrových kĺbov, ste dominantný prednou časťou tela.

Čo môžete urobiť, aby ste sa zbavili bolesti?

Dôležité je vrátiť uloženie kĺbov a postoj do prirodzeného stavu, ako keď sme boli malé deti. Toto dokážeme jedine vtedy, ak sa znovu staneme dominantní zadnou časťou tela. V rámci nášho programu Dominancia zadnej časti tela získate nástroje, ktoré vám pomôžu zmeniť svoj postoj a pomôžu vám vrátiť bedrové kĺby naspäť nad členok, do uvoľneného stavu v správnej pozícii.

VIDEO: https://www.youtube.com/channel/UCTa8BSSzXvYQu0_pDI2gS9w/videos

 

Oskar Fatul je jediný pohybový špecialista svojho druhu v Česku a Slovensku. Päťročná prax s vrcholovými a mládežníckym športovcami. FATUL Human Performance je spoločnosť, ktorá bola založená, aby mohla aj verejnosť čerpať z vysokoúčinných metód na zoptimalizovanie pohybu a predchádzanie či zbavenie sa bolesti.

www.fatul.sk

Zdroj foto: archív Oskar Fatul

Redigovala: (sab)

Pridaj komentár