Cisársky rez: Aké riziká prináša a na čo sa treba pripraviť?

Cisársky rez.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pôrodná operácia známa ako cisársky rez (cisarsky rez) je stále sprevádzaná mnohými mylnými a zavádzajúcimi informáciami. Ide vraj o bezbolestný a bezpečný spôsob pôrodu, ktorý vám na požiadanie vykonajú v každej pôrodnici. Je to pravda?

Čo je vlastne cisársky rez?
Poznáte históriu tohto zákroku?
Kedy vám lekári odporučia cisársky rez?
Aké sú indikácie a kontraindikácie pôrodu cisárskym rezom?
Čo znamená akútna sekcia?
Ako rýchlo sa hojí jazva po sekcii?
Naozaj si môžete objednať cisársky rez na želanie?

Čo je cisársky rez?

Cisársky rez (cisarsky rez alebo sekcia) dnes patrí k bežne vykonávaným operáciám. Zákrok, počas ktorého vám chirurg cez brušnú stenu vyberie novorodenca, podstupujete na odporúčanie lekára.

Počet slovenských žien, ktoré požadujú sekciu bezdôvodne, sa pritom každým rokom zvyšuje. Vyplýva to aj zo skutočnosti, že stále nepoznajú všetky výhody a hlavne nevýhody zákroku.

Treba však podotknúť, že v súčasnosti je cisársky rez relatívne bezpečnou alternatívou prirodzeného pôrodu. No nebolo to tak vždy.

Cisársky rez poznali už v antike

Prvé pokusy o cisársky rez síce siahajú až do obdobia starovekého Egypta a hlavne antického Ríma, ale s faraónmi alebo cisármi nemajú nič spoločné. Mnoho rokov sa totiž špekulovalo, že práve Július Cézar prišiel na svet cisárskym rezom, a vďaka tomu sa vraj pôrodnícky zákrok nazýva „cisársky“. Tento názor však historici už vyvrátili.

Latinský názov „sectio caesarea“ je odvodený od slovesa caedo, ktoré sa dá preložiť ako „rozrezávať“, pričom deti narodené týmto spôsobom boli označované ako „caesones“ alebo „caesares“. Prvýkrát sa tieto pojmy objavili už v 7. storočí pred naším letopočtom, za vlády rímskeho cisára Numa Pompilia (753 – 673 pr. n. l.). Ten uzákonil nariadenie, podľa ktorého sa na mŕtvej či umierajúcej žene musela vykonať sekcia, ak existovala šanca na záchranu ešte nenarodeného dieťaťa.

Sekcia znamenala smrť

Táto situácia pretrvávala mnoho storočí. Percento žien, ktoré zákrok prežili, sa rovnalo nule. Tehotné boli operované v hrozných podmienkach, a to bez anestézie. Smrteľné infekcie, vykrvácanie či otrava krvi, boli bežnými následkami zákroku.

Prelomovou v tejto oblasti bola najmä práca francúzskeho lekára F. Rousseta. Ten vo svojej knihe zo 16. storočia opísal úspešnú operáciu, pričom zároveň po prvý raz použil pojem „cisársky rez„.

Zásadné zmeny priniesol až koniec 19. storočia. Do praxe sa zaviedlo používanie antiseptíkcelkovej anestézie, zdokonalila sa aj samotná technika zašívania rezu. Pre ženy už cisársky rez prestal znamenať istú smrť.

Cisársky rez – kedy sa robí?

Ak v dávnej minulosti mali ženy oprávnený strach z cisárskeho rezu a jeho rizík, dnes pozorujeme presne opačný trend. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že mnohé budúce mamičky uprednostňujú sekciu pred vaginálnym pôrodom.

Jednak majú obavy z veľkej bolesti, strašiakom sú tiež estetickéfunkčné následky, ktoré na ich intímnych partiách môže zanechať prirodzený pôrod. Odborníci však aj napriek rastúcej popularite cisárskeho rezu odporúčajú zákrok iba vtedy, ak naň existuje závažný dôvod.

Sekciu by ste teda mali podstúpiť, keď gynekológ (či iný špecialista) odhalí, že pôrod prirodzenou cestou môže ohroziť vás alebo nenarodené dieťa. Pokiaľ nemáte žiadnu zdravotnú indikáciu, z hľadiska možných rizík a komplikácií je vhodnejší vaginálny pôrod.

Najbežnejšie indikácie cisárskeho rezu

Vo všeobecnosti sa sekcia rozdeľuje na plánovanúneplánovanú (akútnu). V oboch prípadoch je zoznam indikácií naozaj široký. Pri plánovanom cisárskom reze je podstatný zdravotný stav rodičky. Lekár prihliada na viacero faktorov – napr. vek, váha, už podstúpené cisárske rezy.

Indikáciou sú aj rôzne ochorenia:

  • cukrovka,
  • astma,
  • vysoký tlak,
  • očné, neurologické či ortopedické ochorenia.

Gynekologické ťažkosti, napríklad zjazvené hrdlo maternice, zúžená vagína, prípadne rozšírené žily na rodidlách, taktiež rozhodujú, či lekár zvolí radšej cisársky rez. Problémom býva aj nepomer veľkosti medzi plodom a matkou – teda ak je panva rodičky príliš úzka, alebo má dieťa nadpriemerné rozmery.

Bežnou „stopkou“ pre vaginálny pôrod je nevhodná poloha plodu v maternici, vcestná placenta, viacpočetné tehotenstvo, ale aj rôzne kostené výrastky na panve, myómy, veľké cysty, či iné mechanické prekážky.

Na strane dieťaťa sa takisto objavuje celý rad indikácií. Pôrodníci sa najčastejšie stretávajú s nepravidelným uložením plodu alebo nedostatočným fungovaním placenty.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Indikácia môže byť aj strach rodičky

Dôvodom pre cisársky rez nemusí byť len fyzický, ale aj psychický stav budúcej matky. Niektoré ženy totiž trpia takzvanou. tokofóbiou, teda neprekonateľným a iracionálnym strachom z pôrodu. Indikáciu v tomto prípade určuje psychológ, respektíve psychiater.

Neplánovaný cisársky rez – akútna sekcia

Ako už naznačuje samotný názov, ide o niečo neočakávané, s čím sme nerátali my, ani lekári. O sekcii sa v takom prípade rozhoduje až priamo na sále, a to vtedy, ak počas prirodzeného pôrodu nastanú nepredvídateľné situácie, pri ktorých rozhoduje každá minúta. Najčastejším dôvodom je akútne ohrozenie plodu, napríklad kvôli obmedzeného prísunu kyslíka, alebo nepostupujúci pôrod.

Cisársky rez – postup

Pred cisárskym rezom by ste nemali niekoľko hodín jesť, ani piť. Pripraviť sa treba na klystír, cievkovanie močového mechúra, i na odstránenie ochlpenia v oblasti podbruška. Dôležitá je aj poloha, v akej budete operovaná. Aby sa predišlo poklesu krvného tlaku, výška operačného stola sa zvyčajne upraví smerom nahor o 10 – 30 %.

Pôrodník po podaní anestézie najskôr rozreže brušnú dutinu, potom maternicu a najvhodnejším spôsobom vyberie dieťa z brucha matky. Následne z maternice vyberie aj placentu. Pôrod sa ukončuje zašitím rany.

Koľko trvá cisársky rez?

Samotný zákrok trvá zhruba 4560 minút, pokiaľ nenastanú žiadne komplikácie. Mamička je po pôrode prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde zvyčajne strávi prvých 24 hodín.

Okrem zavedenej infúzie vám ostane aj cievka v močovom mechúre (na odvádzanie moču). Ak je všetko v poriadku, zvyšok pobytu strávite na oddelení šestonedelia. Domov budete môcť odísť zhruba po 5 dňoch.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Celková a lokálna anestézia

Sekcia prebieha v celkovej alebo lokálnej anestézii. Typ umŕtvenia nemá vplyv na dĺžku zákroku, ani na techniku prevedenia.

Celková narkóza sa dnes využíva sporadicky, väčšinou v prípade akútnej sekcie. Pri tomto type anestézie je žena v úplnom bezvedomí, narodené dieťa po prvýkrát uvidí až po prebudení.

V súčasnosti je vo väčšine prípadov preferovaná lokálna anestézia. Rodička je počas zákroku pri vedomí, môže reagovať na otázky pôrodníka, ešte počas operácie môže byť v kontakte s narodeným dieťaťom.

Na rozdiel od celkovej narkózy, keď je doba dojčenia posunutá o 12 dni, pri lokálnej anestézii možno začať s prikladaním novorodenca k prsiam matky už po niekoľkých hodinách. Obrovským plusom je tiež spôsob podania anestetík – cez zavedený katéter v oblasti bedrovej chrbtice. Vďaka tomu je vplyv liekov na plod minimálny.

Jazva po sekcii sa hojí niekoľko mesiacov

Hojenie i vzhľad jazvy závisí od viacerých faktorov, no najmä od vykonaného rezu. V drvivej väčšine prípadov sa volí tzv. nízky priečny rez, v najnižšej časti maternice. Tým sa zabezpečí slabšie krvácanie a nižšie riziko natrhnutia, ak by žena rodila ďalšie dieťa prirodzeným spôsobom.

Iba výnimočne sa sekcia vykonáva tzv. priečnym rezom, teda od stredu brucha smerom k podbrušku. V oboch prípadoch však platí to isté – aby sa pôrodník dostal k plodu a bezpečne ho z tela vybral, potrebuje skalpelom prerezať postupne až 6 vrstiev.

Rovnako postupuje aj pri zašívaní rany, teda každú vrstvu musí zašiť zvlášť. Je preto pochopiteľné, že takáto hlboká rana sa nezahojí cez noc. Výrazné bolesti aj pri tých najmenších pohyboch sú počas prvých dní úplne normálne.

Čo urýchľuje hojenie?

Pre čo najrýchlejšie zahojenie jazvy treba dodržiavať zvýšenú hygienu. Jazva by sa však nemala umývať mydlom ani gélom, postačí čistá voda. Rane by mohla uškodiť aj telová kozmetika, či nadmerné utieranie osuškou po umývaní.

V prvých mesiacoch sa holenie tejto oblasti neodporúča kvôli riziku infekcie. Hojenie sa spomalí aj vtedy, ak jazva nemá dostatok čerstvého vzduchu – preto rada, že si máte páskou prelepiť ranu, aby ju nedráždili okraje oblečenia, je mylná. Používate radšej tehotenskú spodnú bielizeň, ktorá odieraniu citlivého miesta zabráni.

Občas sa stane, že sa rana zapáli, zahnisá, dokonca na niektorých miestach i otvorí, aj napriek dodržiavaniu odporúčaní lekárov. Prvotným príznakom je začervenanie, ktoré je sprevádzané bolesťami, horúčkou, či opuchom v mieste jazvy. Pri podozrení na zápal či infekciu čo najskôr navštívte svojho gynekológa.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Oddych a rekonvalescencia

Mnohé ženy „núti“ do cvičenia skutočnosť, že počas tehotenstva veľmi pribrali. Odložte cvičenie na neskoršie obdobie, nestojí to za to. Po sekcii nesmiete v žiadnom prípade namáhať oblasť brucha priveľkou fyzickou aktivitou. Nedvíhajte ani ťažké predmety. Aj maternica po pôrode potrebuje čas na zotavenie.

Cisársky rez na želanie?

V niektorých krajinách umožňujú pôrod cisárskym rezom na požiadanie rodičky. Na Slovensku táto možnosť zatiaľ neexistuje, teda aspoň nie oficiálne. Mnoho budúcich mamičiek však využíva všetky dostupné spôsoby na schválenie sekcie bez akejkoľvek indikácie, len aby sa vyhli vaginálnemu pôrodu.

Tomuto trendu nepomáha ani postoj niektorých lekárov, ktorí sa cisárskemu rezu nebránia a žiadosti pacientky vyhovejú, hoci na to neexistuje žiadny dôvod. Odborníci pritom varujú všetky ženy, ktoré zvažujú cisársky rez len kvôli strachu z bolesti, aby si tento krok dobre rozmysleli.

Sekcia je naozaj veľký a náročný operačný zákrok, ktorý so sebou prináša viaceré riziká. Častou komplikáciou sú už spomínané infekcie, zápaly či zrasty, nehovoriac o možných následkoch na dieťati. Takto narodené deti sú náchylnejšie na vznik dýchacích problémov, astmy alebo alergií.

So strachom pomôže príprava

Strach z prirodzeného pôrodu je pochopiteľný, no dá sa proti nemu bojovať. Na túto veľkú chvíľu sa môžete v predstihu pripraviť psychoprofylaxiou.

Ide o metódu, ktorá slúži na uľahčenie pôrodu. Naučia vás, ako správne dýchať, odvádzať pozornosť od pôrodnej bolesti, alebo zacieliť myseľ na inú svalovú či fyzickú aktivitu. V kurzoch vás naučia rôzne relaxačné techniky, môžete sa „vyspovedať“ aj zo svojich obáv.

Cisársky rez a druhé tehotenstvo

Jednou z najčastejších tém pri cisárskom reze je druhé tehotenstvo. V porovnaní s vaginálnym pôrodom je rekonvalescencia po sekcii oveľa náročnejšia.

Žena by preto mala svojmu telu dopriať dlhší čas na zotavenie. Odborníci radia počkať s počatím aspoň 18 – 23 mesiacov, v opačnom prípade hrozí niekoľko rizík – najčastejšie ide o prasknutie maternice, predčasný pôrod či nízku váhu plodu.

Tvrdenie, že počas dojčenia nemôžete otehotnieť, nie je pravdivé. Preto sa sex bez ochrany v prvých 18 mesiacoch neodporúča.

Cena cisárskeho rezu

Náklady spojené s cisárskym rezom by mala hradiť každá zdravotná poisťovňa. Niektoré nadštandardné služby, ako epidurálna anestézia, samostatná izba alebo prítomnosť otca na sále, si budete musieť pravdepodobne zaplatiť z vlastného vrecka. Za cisársky rez sa teda nič neplatí, pokiaľ ste poistená slovenskou zdravotnou poisťovňou a nepožadujete nadštandardné zaobchádzanie.

Na druhej strane treba povedať, že niektorí lekári a pôrodníci sa neváhajú s pacientkou dohodnúť na cisárskom reze aj bez indikácie. „Odmena“ za takúto „služby“ sa pohybuje v stovkách, niekedy tisíckach eur.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1034600/?page=1

http://www.sajog.org.za/index.php/SAJOG/article/viewFile/158/117

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171389/

https://www.womenshealth.gov/pregnancy/childbirth-and-beyond/labor-and-birth

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/vbac/about/pac-20395249

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320712.php

https://abcnews.go.com/Health/story?id=117350&page=1

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/c-section/about/pac-20393655

https://www.nhs.uk/conditions/caesarean-section/

Pridaj komentár