Lieky proti bolesti. Používajú sa analgetiká pričasto?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nečakaná bolesť, ktorá potrápi a naruší každodenné fungovanie. Či už je reč o bolesti hlavy, zubov, alebo chrbta, často siahame po rýchlej úľave, po tabletkách. Nie je však tabletka ako tabletka. Viete, ako sa v širokej palete liekov proti bolesti vyznať?

Čo sú analgetiká?
Ako si vybrať správne analgetikum?
Kedy treba siahnuť po liekoch proti bolesti?
Ktoré analgetiká nie sú vhodné pre tehotné ženy?
Aké vedľajšie účinky sa objavujú pri užívaní?

Lieky proti bolesti, odborne nazývané analgetiká, sú lieky, ktoré nám uľavujú od bolesti. Pôsobia buď centrálne v mozgu (opioidové analgetiká), alebo tlmia bolesť v periférnych tkanivách (protizápalové lieky, paracetamol). Kým opioidové analgetiká indikuje výlučne lekár, viaceré protizápalové lieky a paracetamol si pacienti vedia zakúpiť v lekárni.

Kedy siahnuť po tabletke?

Prah bolesti je u každého iný. Niekto vydrží viac a niekto siahne po tabletke už pri miernej bolesti hlavy. Ako pri iných liekoch, tak aj pri analgetikách platí, že ich treba užívať s rozumom. Boli vyvinuté s cieľom, aby zmiernili nepríjemné bolesti. Nie je preto hriech, ak si dáte tabletku už pri miernej bolesti hlavy. Dôležité je, aby ste to s tabletkami neprehnali a dodržali odporúčané dávkovanie. Analgetiká sú len dočasné riešenie. Ak bolesť dlhodobo pretrváva, treba hľadať spolu s lekárom príčinu bolesti.

Paracetamol, kyselina acetylsalicylová alebo ibuprofén?

Možno si myslíte, že rozdiel medzi liečivami paracetamol a ibuprofén je jedine v názve. Pravda je však iná. Ide o dve odlišné liečivá, ktoré majú iba jedno spoločné, a to tlmenie bolesti. Viete, kedy po ktorej siahnuť?

Paracetamol

Paracetamol je často liečivom prvej voľby, ak ide o bolesť. Ľahšie sa kombinuje s inými liekmi a okrem analgetického účinku pomáha aj pri horúčke. Nemá však protizápalový účinok, a preto nemusí zabrať pri každej bolesti. Najdôležitejšie pri paracetamole je neprekročiť maximálnu dávku 4g/deň, čo predstavuje 8 tabliet/deň. Ak to s tabletkami preženiete, hrozí až zlyhanie pečene. Pri problémoch s pečeňou je najlepšie, ak sa vyhnete liekom s obsahom paracetamolu a zvolíte iné analgetiká. Paracetamol je okrem tabliet dostupný aj v horúcich nápojoch. Preto si treba postupne skontrolovať zloženie všetkých liekov, ktoré na bolesť plánujete užiť.

Ibuprofén

Ibuprofén spolu s liečivom diklofenak patria do skupiny tzv. nesteroidových antiflogistík, niekedy zjednodušene označovaných ako protizápalové lieky. Účinne pomáhajú pri bolesti spojenej so zápalom, napríklad bolestiach chrbta, zubov alebo pri poúrazových stavoch. Majú však aj viac obmedzení. Opatrní by mali byť hlavne pacienti, ktorí majú problémy so žalúdkom – tzv. pálenie záhy alebo vredy alebo užívajú lieky na riedenie krvi. Protizápalové lieky by sa mali užívať po jedle, aby nezaťažovali žalúdok. Pri liečbe protizápalovými liekmi sa odporúča tiež zvýšiť príjem tekutín. Bez konzultácie s lekárom by sa mali užívať krátkodobo. Aj tu si treba dávať pozor aj na dávku. Najmä ak pacienti užívajú viacero liekov na zmiernenie bolesti.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kyselina acetylsalicylová

Liečivo, ktoré účinne tlmí slabšie aj silnejšie bolesti, znižuje horúčku a vo vyšších dávkach pôsobí aj protizápalovo. Ako každé liečivo, ani kyselina acetylsalicylová nie je určená pre každého. Liekom s obsahom kyseliny acetylsalicylovej by sa mali vyhýbať najmä deti do 15 rokov. Môže u nich totiž vyvolať tzv. Reyov syndróm, ktorý postihuje niektoré orgány, hlavne pečeň a mozog, a niekedy vedie až k poškodeniu pečene. Neodporúča sa ani v prípade, že užívate lieky na riedenie krvi, máte problémy so žalúdkom alebo akékoľvek ochorenie pečene. Nie je vhodná ani na zmiernenie akejkoľvek bolesti počas menštruácie.

Menej je niekedy viac

Mnohí sa domnievajú, že čím viac tabletiek užijú, tým bude účinok silnejší a rýchlejší. Nie je to však pravda. Všetky analgetiká majú svoj tzv. stropový efekt. Je to dávka, pri ktorej dosahujú svoj účinok a bolesť tlmia maximálne. Po prekročení tejto dávky už nebudú mať liečivý efekt, ale naopak, zvýši sa pravdepodobnosť vzniku vedľajších účinkov.

Pri intenzívnejšej bolesti je lákavá aj myšlienka skombinovať analgetiká s cieľom rýchlejšieho účinku. Možno vám od bolesti uľaví, ale zaťažíte si tým aj celý organizmus. Lepšou voľbou je, ak siahnete po silnejších analgetikách, prípadne ich budete kombinovať aspoň so štvorhodinovým odstupom.

Pri chrípkových stavoch niekedy siahame nielen po liekoch proti horúčke a bolesti, ale aj po obľúbených horúcich nápojoch. Všetky horúce nápoje na chrípkové stavy už obsahujú analgetiká. Nemali by sa preto súčasne užívať s liekmi, ktoré obsahujú to isté liečivo, len v inom prípravku. Ľahko tak prekročíte maximálnu dennú dávku, či už paracetamolu, ibuprofénu, alebo kyseliny acetylsalicylovej. Horúce nápoje obsahujú na zvýšenie účinku aj efedrín alebo kofeín. Práve efedrín môže byť problémom pre starších pacientov s chorobami srdca.

Analgetiká a tehotenstvo

Bolesť sa nevyhýba ani budúcim mamičkám. Mali by byť obzvlášť opatrné. Nie všetky analgetiká sú vhodné počas tehotenstva a dojčenia.

Najbezpečnejšie sú lieky s obsahom paracetamolu. Sú vhodné počas celého tehotenstva, ale len krátkodobo. Tehotné a dojčiace ženy by sa mali úplne vyhýbať liekom s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. Po ibuproféne sa môže siahnuť v nevyhnutných prípadoch v prvom a druhom trimestri. Tehotným a dojčiacim ženám sa odporúča konzultovať užívanie liekov vždy so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako je to s vedľajšími účinkami analgetík?

Aj analgetiká sú len lieky a majú svoje vedľajšie účinky. Užívajú sa väčšinou krátkodobo, len v prípade potreby. Pri dodržaní odporúčaného dávkovania sa preto prejavujú vedľajšie účinky len výnimočne. Aby sa znížilo riziko výskytu vedľajších účinkov, treba dodržiavať pokyny z príbalovej informácie pre pacienta. Dôležité je neprekračovať dávkovanie. Najčastejšími vedľajšími účinkami, ktoré sa môžu, ale nemusia vyskytnúť, sú:

  • bolesť žalúdka,
  • pálenie záhy,
  • kožné alergické reakcie,
  • nevoľnosť a vracanie,
  • hnačka.

Odbornú kontrolu zabezpečila PharmDr. Tatiana Foltánová, PhD., farmakologička na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Zdroje:

https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/lieky-v-mediach/jeden-ibuprofen-a-dost-viac-vam-neulavi-naopak-sposobi-celkove-zlyhanie-organizmu?page_id=3827

https://www.pharmaceutical-technology.com/features/how-safe-are-simple-painkillers/

https://www.solen.cz/pdfs/far/2012/02/09.pdf

https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/volnopredajne-analgetika-antireumatika-lentilky-21-storocia

Pridaj komentár