Alkoholizmus a pijanstvo: Kedy je pitie alkoholu „za hranicou“?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Čo si budeme navrávať – v našej krajine sa alkoholické nápoje tešia veľkej obľube. Je však iné, keď si raz za čas vypijete s kamarátmi alebo s rodinou, a keď pijete denne, alebo do extrému, až kým nepadnete z nôh.

Z príjemného uvoľnenia sa veľmi rýchlo môže stať nekontrolovateľná závislosť. Alkohol je totiž depresívum, aj keď po prvých drinkoch pôsobí práve opačne.

Ako odlíšime neškodné popíjanie od pijanstva alebo alkoholizmu? Kedy by sme mali pribrzdiť? 

Čo je alkoholizmus?

Máte alkoholizmus v rodine?

Je pijanstvo iné ako alkoholizmus?

Existuje na alkoholizmus test?

Kedy vám lekár diagnostikuje alkoholizmus?

Dobrý sluha, ale zlý pán, alebo metla ľudstva, ale zametať sa musí

Podobné vyjadrenia k téme „alkohol“ pozná každý z nás. Znejú síce zábavne, ale iba vtedy, ak ide o občasné popíjanie. Ak však pitie alkoholu prejde do pravidelnosti, ide o skutočný problém.

Mnohí začnú s alkoholom nevinne, používajú ho na upokojenie alebo proti stresu. Na začiatku im to možno ani nechutí, ale veď to tak robia všetci.

Aj vy riešite stresový deň, hádku so šéfom, či s partnerom uľavujúcim drinkom? Najskôr pohárik, dva, a potom aj celá fľaša? Počítate, koľko toho vypijete, alebo nie?

Aktuálna situácia, keď veľa ľudí pracuje z domu, tiež nahráva výdatnejšiemu pitiu. Nemusíte nikam ísť, nemusíte šoférovať, tak prečo si nespríjemniť prácu drinkom?

Čo je alkoholizmus?

Alkoholizmus je silná, často nepotlačiteľná túžba po alkoholickom nápoji. Ak alkohol potlačil do úzadia vaše koníčky či povinnosti – prácu, rodinu, spoločenský život, a nevydržíte bez neho ani jeden deň, znamená to, že vám už poriadne prerástol cez hlavu.

Vtedy urobíte čokoľvek, aby ste sa dostali k vášmu drinku, a až potom je na rade ostatné. Navyše, v tomto štádiu získate vyššiu toleranciu voči alkoholu, takže pijete stále viac a viac, aby ste pocítili opitosť.

No zriedkavé nie sú ani abstinenčné príznaky. Keď alkohol v krvi prudko klesne, telo si pýta ďalšiu dávku. Toto sú tie vážnejšie štádiá, existujú aj miernejšie formy alkoholizmu.

Možno svoju prácu v pohode zvládate, ani vo vzťahu nemáte problémy. Aj však tak neuniknete účinkom nadmerného požívania alkoholu na vaše telo a myseľ.

Vedeli ste, že v staroarmejčine má slovo alkohol význam „pohlcovač“ ducha, duše?

Rizikové faktory alkoholizmu a genetické predpoklady

Mnohí alkoholici sa vyhovárajú na genetickú predispozíciu – veď pije celá moja rodina. Áno, všeličo sa dá podediť, aj prostredie nás silno ovplyvňuje, no je namieste, aby sme si uznali  vlastné pričinenie, i keď je to ťažké.

Pravdou zostáva, že niekto alkoholu podľahne ľahšie a rýchlejšie, než iní, a práve kvôli genetike. Riešenie je však rovnaké – absolútna abstinencia.

Okrem toho, rizikové faktory alkoholizmu sú často vzájomne prepojené. Základom je genetika, výchova, sociálne prostredie, v ktorom sa pohybujete, a emocionálne zdravie.

Alkoholizmus sa niekedy vyvinie rýchlo, ako reakcia na stresujúce zmeny: rozchod, strata partnera, strata zamestnania či spoločenského postavenia. Inokedy sa rodí postupne, neraz aj celé roky.

Samozrejme, ak popíjate každý deň, riziko alkoholizmu je logicky väčšie. Obzvlášť ohrození sú psychiatrickí pacienti.

Alkoholizmus-anonymní-alkoholici
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Opíjate sa na večierkoch „do mŕtva“?

Alkoholizmus vysvetľujeme ako závislosť od alkoholu. Existuje tiež pojem „škodlivé pitie“, ktoré ešte nie je alkoholizmom, no neraz k nemu vedie. Toto „flámové pitie“ znamená občasné pitie alkoholu vo väčších množstvách.

Príklad škodlivého pitia:

Na večierku vypijete veľa alkoholu, čo ovplyvní vašu rovnováhu, celkovú koordináciu, ale aj náladu. U niekoho to vyvolá podráždenosť, u iného zase plačlivé a depresívne stavy.

Aj takéto správanie ľahko prerastie do alkoholizmu – ak pijete pravidelne. Rovnako môžete upadnúť do bezvedomia, v najhoršom prípade sa zadusiť zvratkami.

Alkoholizmus verzus pijanstvo

Mnohí odborníci považujú pijanstvo za predštádium alkoholizmu. Pijanstvo znamená, že máte pozitívny vzťah k alkoholu, sem-tam sa opijete, ale pritom dokážete normálne fungovať – nezanedbávate povinnosti, nemáte vzťahové problémy, ani zmeny nálad.

Mnohí ľudia pijú kontrolovane prakticky po celý život, bez toho, aby mali ťažkosti. Dôležité je, či sa skutočne viete kontrolovať. Inak je od pijanstva veľmi blízko k závislosti, špeciálne, ak vás v pití podporuje okolie.

Poznáme príbehy alkoholikov, ktorí po úspešnom liečení skončili opäť v „starom“ prostredí, a tak začali znova piť. Dokonca sú oblasti na Slovensku, kde je odmietnutie tvrdého alkoholu urážkou domácich.

Alkoholizmus-v-rodine
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Príznaky alkoholizmu

Nerátajte s tým, že alkoholik vám povie o svojich obavách, alebo že si prizná neustátie situácie. Naopak, bude hľadať cestičky a výhovorky, ako sa dostať k svojmu obľúbenému nápoju. A čoraz viac bude zatajovať.

Niektorí sú schopní neuveriteľných výmyslov – hocičo zahrajú tak dokonale, že im uveríte. Alkoholizmus z vás urobí skvelého herca. Škoda, že len na chvíľu.

Niekoľko príznakov, že vás ovládol alkoholizmus:

  • pravidelne ste pod vplyvom alkoholu,
  • potrebuje piť stále viac, aby ste dosiahli rovnaký účinok,
  • nedokážete odmietnuť alkohol,
  • vyzeráte unavene, zle, podráždene,
  • nemáte záujem o predtým obľúbené činnosti,
  • zatajujete, neodpovedáte na niektoré otázky, vytvárate odstup,
  • máte úzkostné stavy, či iné psychické problémy.

Kultúrne vplyvy a ospravedlňovanie alkoholu

Niekedy je ťažko zistiť, kedy konzumácia alkoholu prekročila hranice spoločenského pitia, a stala sa problémom. Žiaľ, alkohol je v mnohých kultúrach bežným, priam každodenným nápojom.

Ak však pijete alkohol preto, aby ste zvládali bežný život, alebo aby ste sa necítili tak zle, ste na už na nebezpečnom území. Aj keď sa to nezdá, väčšina alkoholikov si uvedomuje, že pitie ich ničí.

Príznaky vážneho alkoholizmu:

  • úzkosť, depresia,
  • tras alebo chvenie,
  • nadmerné potenie,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • únava,
  • nespavosť,
  • podráždenosť,
  • strata chuti do jedla,
  • dlhodobá a pravidelná bolesť hlavy.

Cítite, že to sami nezvládnete? Kde nájdete pomoc?

Na internete nájdete rôzne testy na alkoholizmus, ako napríklad: https://www.etesty.sk/test/64/Ste-abstinent-alebo-alkoholik. Vždy je však lepšie, keď sa zveríte druhému človeku.

V prípade, že sa chcete vyrozprávať neznámym ľuďom alebo odborníkom, môžete kontaktovať centrá pre závislosti, skupiny vzájomnej pomoci (napr. Anonymní alkoholici) alebo linky dôvery.

Pochopenie situácie a priznanie, že máte problém, je jediným správnym začiatkom na ceste ku slobode. A prečo hovoríme o slobode? Abstinujúci alkoholici by vám vedeli porozprávať, ako ich závislosť zväzovala.

Teraz majú omnoho viac času, energie, aj viac radosti zo života. Navyše, alkoholik nesmierne zaťažuje svoje okolie. Obzvlášť citlivé sú na to deti, ktoré traumami z alkoholizmu rodiča trpia dlhodobo, niekedy aj celoživotne.

Kedy vám lekár diagnostikuje alkoholizmus?

Existujú rôzne metódy, aj rôzni lekári, no vo všeobecnosti platí, že ak sa vám pritrafia 35 bodov, je to alkoholizmus. Úprimne si odpovedzte na tieto otázky.

  1. Máte intenzívnu túžbu piť.
  2. Nedokážete skončiť s pitím, ani ho kontrolovať.
  3. Máte abstinenčné príznaky.
  4. Už vám nestačí také množstvo, ako kedysi, potrebujete stále viac.
  5. Pokračujete v pití aj vtedy, keď cítite, že alkohol vám ubližuje.

Liečba alkoholizmu

Pre ľudí s diagnózou „alkoholizmus“ sú k dispozícii rôzne spôsoby liečby, ale kľúčovou časťou je detoxikácia. To znamená – úplný koniec pitia, aby sa telo očistilo. Ak sa zaujímate o protialkoholické liečenie, viac sa dočítate v tomto článku.

Zdroje:

Pridaj komentár