Zdravá pečeň

odborný garant:
MUDr. Marek Rác, PhD.

Pečeňové testy: Čo znamenajú hodnoty ALT, AST, GMT, ALP? Kedy rastie bilirubín?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pečeňové testytesty funkcie pečene – vám lekár či lekárka navrhne vtedy, keď má podozrenie, že vaše problémy môžu súvisieť s ochorením pečene. Tieto krvné testy (odber krvi) sú hlavným diagnostickým nástrojom na určenie stavu pečene a žlčníka. Taktiež ich absolvujete, keď lekársky personál potrebuje sledovať váš stav pri ochorení pečene a pri jeho liečbe. Výsledkom testov sú čísla, ktoré hovoria o hladine aktivity pečeňových enzýmov, bilirubínu a bielkovín vo vašej krvi. Čo znamenajú zvýšené hodnoty?

V akých situáciách potrebujete pečeňové testy?

Čo znamenajú skratky ALT, AST, ALP, GMT?

Aké sú zdravé hladiny pečeňových enzýmov?

Zobrali vám krv na albumín či bilirubín?

Čo znamená, keď dostanete lekárske upozornenie, že máte zvýšené pečeňové testy?

Niektoré ukazovatele pečeňových testov merajú, ako dobre pečeň vykonáva svoje funkcie, ďalšie merajú enzýmy, ktoré pečeňové bunky uvoľňujú v reakcii na poškodenie, zápal alebo ochorenie. Vďaka tomu vie lekársky personál určiť mieru poškodenia pečene a nasadiť potrebnú liečbu.

Výsledky testov funkcie pečene mimo normy však nemusia vždy naznačovať ochorenie pečene, ale iný – neraz vážny problém.

Všetky podrobné informácie by ste sa mali dozvedieť od lekárskeho personálu. Samozrejme, vždy je dobré mať poruke kvalitné informácie – na to slúži tento článok. Vysvetlíme vám, čo znamenajú jednotlivé skratky na výsledkoch hepatálnych testov a tiež to, čo hovoria zvýšené hodnoty o vašom zdraví.

Kedy vám lekár alebo lekárka urobí pečeňové testy?

Pečeňové testy môže indikovať – navrhnúť a urobiť nielen špecialista, ale aj všeobecný lekársky personál. Niektoré sú dnes súčasťou preventívnej prehliadky.

Najčastejšie vám lekár či lekárka navrhne pečeňové testy, ak:

  • máte príznaky ochorení pečene vrátane žltačky,
  • sleduje vývoj ochorenia, ktoré už máte diagnostikované (napríklad vírusová hepatitída, steatóza pečene alebo alkoholové poškodenie/hepatitída), a tiež zisťuje, ako dobre funguje liečba,
  • potrebuje stanoviť závažnosť ochorenia pečene,
  • sledujte možné vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate na iné choroby.
Predtým, ako vám lekár/lekárka urobí krvné testy na funkciu pečene, vyšetrí vás aj palpačne – pohmatom. Zdroj foto: stock.adobe.com

Čo znamená: ALT, AST, ALG, GMT?

Hovorili sme, že testy funkcie pečene sledujú hladiny určitých enzýmov a bielkovín v krvi. Hodnoty vyššie, ako je norma, môžu naznačovať problémy (nielen) s pečeňou:

ALT – pod touto skratkou sa ukrýva alanínaminotransferáza. ALT je enzým nachádzajúci sa v bunkách pečene, ktorý pomáha premieňať bielkoviny na energiu potrebnú pre pečeňové bunky. Pri poškodení pečene sa ALT uvoľňuje do krvného obehu a jeho hladiny sa zvyšujú.

Čo znamená vyššie alebo nižšie ALT?

Mierne zvýšenie ALT môže mať na svedomí aj fyzická záťaž, preto by ste deň pred odberom mali zostať v pokoji. Naopak, znížené hodnoty ALT súvisia s nedostatkom vitamínu B6. Vysoké hodnoty ALT odborná komunita pripisuje poškodeniu/zápalu pečene, napríklad pri vírusovej hepatitíde.

Optimálne hodnoty ALT:

  • muži od 0,17 µkat/l do 0,63 µkat/l,
  • ženy od 0,17 µkat/l do 0,53 µkat/l.

AST – znamená aspartátaminotransferázu. Pomáha metabolizovať aminokyseliny. Nachádza sa vo viacerých tkanivách – srdce, kostrové svaly, obličky, mozog, pečeň, pankreas. V krvi býva aktivita nízka. Zvýšenie AST môže naznačovať poškodenie či zápal pečene, ale tiež poškodenie svalov. Považuje sa za závažnejšie ako zvýšenie ALT.

Najvyššie hodnoty sú pri toxických, alkoholových či vírusových hepatitídach.

Prečo je dôležitý pomer AST/ALT?

Tento pomer sa označuje ako de Ritisov index. Na čo poukazuje? Poukazuje na závažnosť poškodenia pečene. Pomáha pri odhalení príčiny poškodenia pečene. Ak je vyšší ako 2, ide často o alkoholové poškodenie pečene. Pri vírusovej hepatitíde býva zvyčajne pomer AST/ALT nižší ako 1.

Optimálne hodnoty AST:

  • muži od 0,17 µkat/l do 0,75 µkat/l,
  • ženy od 0,17 µkat/l do 0,57 µkat/l.

Čo znamená zvýšená aktivita AST a zároveň aj ALT?

  • zvýšená aktivita oboch enzýmov poukazuje na akútnu alebo chronickú hepatitídu, poškodenia pečene, ktoré môžu mať rôznu príčinu. Môžu signalizovať pečeňovú fibrózu, cirhózu, rakovinu pečene.

Ak máte výrazne zvýšené len AST, môže signalizovať ochorenie myokardu, myopatiu alebo ťažké infekčné ochorenie.

ALP – alkalická fosfatáza. Enzým ALP sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela. Potrebujeme ho na štiepenie bielkovín. Vyššie hladiny ALP môžu naznačovať poškodenie pečene, poškodenie žlčovodov, problém s odtokom žlče. Zvýšená hodnota môže však poukazovať aj na ochorenie kostí (vrátane rakoviny) či slinných žliaz. Hodnota ALP sa stanovuje spolu s GMT.

Optimálne hodnoty ALP:

  • muži od 0,50 µkat/l do 2,15 µkat/,
  • ženy od 0,50 µkat/l do 1,65 µkat/l.
K správnej diagnostike dopomôže aj ultrazvuk pečene a žlčových ciest. Zdroj foto: stock.adobe.com

GGT – enzým gamaglutamyltransferáza zabezpečuje prenos aminokyselín a peptidov cez bunkovú membránu (z tekutiny mimo bunky do vnútra bunky). Vyššie hladiny GGT znamenajú poškodenie pečene alebo žlčových ciest. Často sú signálom pre namerané užívanie alkoholu a pri poruchách odtoku žlče. Na vyššej hladine GMT sa môžu podieľať aj niektoré liečivá.

Optimálne hodnoty GMT:

  • muži od 0,18 µkat/l do 0,92 µkat/l,
  • ženy od 0,12 µkat/l do 0,63 µkat/l.

Akú úlohu hrajú v pečeňových testoch albumín a bilirubín?

Albumín je jeden z niekoľkých proteínov produkovaných v pečeni. V prípade albumínu a celkového proteínu sú problémom nižšie hladiny, ako je norma. Naznačujú poškodenie alebo ochorenie so znížením funkcie pečene.

Pokles albumínu môže signalizovať aj ďalšie stavy:

  • cirhóza pečene,
  • nefrotický syndróm,
  • tráviace ochorenia, pri ktorých dochádza k strate proteínov,
  • popáleniny,
  • katabolické stavy (proteínový deficit),
  • liečba kortikosteroidmi.

Vzostup hladiny albumínu najčastejšie zapríčiňuje dehydratácia a tiež liečba diuretikami – liekmi, ktoré odvodňujú.

Bilirubín je žlčové farbivo a je súčasťou žlče. Vzniká ako produkt prirodzeného rozpadu červených krviniek. Prechádza pečeňou a vylučujeme ho stolicou. Zvýšené hladiny bilirubínu však naznačujú poškodenie alebo ochorenie pečene (žltačka) alebo choroby krvotvorby.

Vtedy hovoríme o hyperbilirubinémii.

Optimálne hodnoty bilirubínu (celkový bilirubín):

  • muži od 5 µmol/l až 28 µmol/l,
  • ženy od 5 µmol/l až 22 µmol/l.
Zdroj foto: stock.adobe.com

Pri hodnotách bilirubínu nad 35 µmol/l farbivo prechádza do ďalších tkanív. Preto žltačku rozoznáte aj podľa žltého sfarbenia očných bielok alebo pokožky. Zvýšená hladina bilirubínu môže tiež znamenať, že sa v tele rozpadá nadmerné množstvo krvných buniek, to sa stáva pri hemolytických ochoreniach.

Poznámka redakcie: Norma výsledkov pečeňových testov závisí aj od konkrétnej vyšetrovacej metódy, ktorá môže byť v jednotlivých laboratóriách odlišná.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Marek Rác, PhD., lekár so špecializáciou klinická farmakológia a hepatológia, primár internej kliniky vo Fakultnej nemocnici Nitra. Je členom Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, pracuje vo výbore Slovenskej spoločnosti klinickej farmakológie, je členom výboru Slovenskej hepatologickej spoločnosti a vedúcim pracovnej skupiny pre MASLD.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liver-function-tests/about/pac-20394595

https://www.medicinenet.com/liver_blood_tests/article.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482489/

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Hepatalne_testy.aspx?did=4&sdid=48&tuid=0&

Biochemické vyšetrenia pri ochoreniach pečene

https://www.benulekaren.sk/co-nam-hovoria-zvysene-pecenove-testy

Pridaj komentár