Poškodenie obličiek: Ohrozuje nefropatia len diabetikov?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Obličky patria medzi prvé orgány, ktoré poškodzuje cukrovka. Svoje glykémie by ste mali držať v odporúčanom rozmedzí. V opačnom prípade vás poškodenie obličiek privedie k mnohým obmedzeniam, v konečnom štádiu až k dialýze.

Čo treba vedieť o obličkách?

Čo si predstaviť pod pojmom diabetická nefropatia?

Prečo je dôležité sledovať bielkoviny v moči?

Aké sú stupne poškodenia obličiek?

Na čo si dať pozor a ako chrániť obličky?

Čo by ste mali vedieť o obličkách

Obličky sú tvorené klbkami dômyselne fungujúcich drobných ciev a odvodných kanálikov. Cievky tvoria špeciálny filter, ktorý separuje odpadové látky od tých, ktoré si telo ešte má ponechať a znovu využiť. Odpadové látky odchádzajú močom do močovodov a močového mechúra. Látky, ktoré v tele zostávajú, odvádzajú cievky späť do krvného obehu.

V obličkách je aj dôležitý systém udržujúci ideálny krvný tlak. Taktiež v nich vzniká faktor podporujúci tvorbu červených krviniek – erytropoetín.

Čo je diabetická nefropatia

Diabetická nefropatia je poškodenie obličiek v dôsledku cukrovky. Vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje cievy obličiek tým, že mení bielkoviny v tkanive obličiek. Vznik tejto poruchy podporuje kombinácia cukrovky spolu s obezitou a vysokým krvným tlakom. Preto je veľmi dôležité, aby ste správnou životosprávou priaznivo ovplyvnili tieto poruchy zdravia a tak chránili svoje obličky.

Diabetická nefropatia sa prejaví prítomnosťou vyššieho množstva bielkovín v moči a vzostupom kreatinínu v krvi. Ak sa pridruží aj vysoký krvný tlak, poškodenie obličiek je kombinované – poškodzuje ich jednak vysoká hladina cukru v krvi, ako aj vysoký tlak krvi v jemných cievkach obličiek.

Konzultácia stavu obličiek
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako a prečo sleduje lekár bielkoviny v moči?

Bielkoviny v moči sú dôležitým ukazovateľom poškodenia obličkového filtra. Lekár preto pri vyšetrení moču najprv orientačne (pomocou indikačného papierika) zisťuje, či sú v moči bielkoviny.

Ak áno, môže merať ich presnejšie množstvo pomocou zbieraného moču. V takom prípade budete 24 hodín zbierať moč do nádoby, z ktorej sa potom vezme vzorka na vyšetrenie do laboratória. Takéto vyšetrenie je presnejšie ako vyšetrenie jednorazového moču, keďže prepúšťanie bielkovín do moču kolíše počas dňa.

Poškodenie obličiek sa časom prejaví aj v krvnom obehu. Poukazuje naň hladina kreatinínu a urey (močoviny). Ak sa zvýšia, znamená to, že obličky nedokážu tak dobre odvádzať odpadové látky z tela. Narušenie funkcie obličiek spôsobuje aj narušenie hladiny minerálov v krvi, s rizikom arytmií srdca.

Ruka v ruke s poškodením obličiek ide aj anémia – málokrvnosť. Príčinou je narušená tvorba erytropoetínu, ktorý podporuje vznik červených krviniek.

Ak má lekár podozrenie na poškodenie obličiek, absolvujete aj ultrazvukové vyšetrenie brucha (sonografia). Orientačne možno podľa neho posúdiť, či obličky poškodzuje cukrovka, vysoký krvný tlak alebo oboje.

obličky - vyšetrenie moču
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poškodenie obličiek – stupne a príznaky 

Chronickú chorobu obličiek delíme na 5 štádií podľa hromadenia dusíkatých látok v krvi s ohľadom na vek a tiež podľa množstva bielkoviny v moči. Posledné štádium si zvyčajne vyžaduje dialýzu.

Poškodenie obličiek sa prejavuje opuchmi, slabosťou, spavosťou, únavou. Niekedy si všimnete opuchnuté stmavnuté kruhy okolo očí, ktoré však nemusia byť iba pri poškodení obličiek. Príčinou príznakov je strata bielkovín močom, hromadenie odpadových látok v krvi, anémia vzniknutá nedostatkom erytropoetínu.

S poškodením obličiek sa spája aj zvýšenie krvného tlaku kvôli narušeniu jemných mechanizmov v obličke, ktoré ho regulujú.

Diabetická nefropatia – kto mi pomôže?

Ak sa u vás rozvinie poškodenie obličiek, budete chodiť k nefrológovi. Je však dôležitá aj spolupráca s diabetológom, ktorý správne nastaví liečbu cukrovky.

Nefrológ vám v prvom rade navrhne úpravu životosprávy v zmysle obmedzenia vysokého príjmu bielkovín z mliečnych výrobkov. Pri totálnom zlyhaní činnosti obličiek u dialyzovaných pacientov sa podáva erytropoetín na stimuláciu dozrievania červených krviniek.

Poškodenie obličiek – na čo si dávať pozor?

Pri poškodení obličiek sa odporúča strava s nízkym obsahom bielkovín. Keďže bielkoviny sú dôležitými stavebnými a regulačnými látkami v našom tele, znížený príjem vám môže chýbať. Preto sú často potrebné lieky s obsahom aminokyselín – stavebných zložiek bielkovín.

Problémom môže byť aj regulácia cukrovky, pretože niektoré lieky nebudete môcť pri poškodení obličiek užívať. Niekedy je potrebné pichanie inzulínu.

Ak trpíte fibriláciou predsiení alebo ste mali žilovú trombózu, je veľa liekov, ktoré nebudete môcť užívať (napríklad moderné lieky na riedenie krvi). Namiesto nich budete užívať lieky, ktoré so sebou prinášajú obmedzenia stravy alebo časté kontroly krvi.

Ak máte poškodené obličky, môžu byť pre vás rizikové aj viaceré voľnopredajné lieky, ako napr. ibuprofén či aspirín. Vždy sa informujte u lekárnika, či sú pre vás vhodné a v akej dávke.

V neskorších štádiách poškodenia obličiek môžete potrebovať dialýzu. Pri nej vám stroj z krvi odfiltruje nežiaduce látky.

obličky - diabetická nefropatia

Ako si chrániť obličky

  • Dodržiavajte odporúčané dávkovanie liekov, neprekračujte dávky,
  • pite dostatok tekutín, vyhnite sa dehydratácii,
  • pri poškodení obličiek si dajte pozor na priveľké množstvo bielkovín v strave,
  • dôsledne dbajte na liečbu cukrovky, vysokého tlaku a udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Mgr. Vladimír Radolec, MPH, MHA, internista – diabetológ, člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Zdroje:

https://emedicine.medscape.com/article/238946-overview#a3

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-nephropathy/symptoms-causes/syc-20354556

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4050826/

Pridaj komentár