Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Denne umierajú ľudia pri nešťastiach a katastrofách – náhle, nečakane. Iní zase zomierajú preto, že hoci boli na niektoré nebezpečenstvá upozorňovaní, nikdy nepočúvali. Vedeli ste, že každý mesiac zomrie viac ako sto ľudí na neskoro zistenú diagnózu rakovina hrubého čreva a konečníka? Môžeme predísť najhoršiemu možnému scenáru? Čo znamená skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka?
Môžeme rakovine hrubého čreva predísť?
Čo je to test na okultné krvácanie?
Aké vyšetrenia spadajú pod skríning rakoviny hrubého čreva?
Aké sú príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka?
Ako vyzerá diagnostika rakoviny hrubého čreva?
Prečo je dôležitá kolonoskopia?
Máte vysoké riziko rakoviny tohto typu?
Čo „robí“ hrubé črevo?
Hrubé črevo je časť tráviaceho systému, kde sa končí proces trávenia. Zahusťujú sa v ňom zvyšky potravy, formuje sa stolica. Pravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva je jednou zo základných fyziologických funkcií u každého z nás.
S ťažkosťami, ktoré prinášajú ochorenia hrubého čreva, sa lekári v ambulanciách, žiaľ, stretávajú stále častejšie. Medzi príznaky, ktoré popisujú pacienti, patria:
- zápcha,
- hnačka,
- bolesť brucha,
- nafukovanie,
- bolestivé nutkanie na stolicu,
- krvácanie z konečníka.
Pozitívne je, že odpoveď na otázku, ktorú sme si položili v úvode: „Môžem predísť najhoršiemu scenáru? Mám to vo vlastných rukách?“, je – áno, aspoň čiastočne. Môžeme urobiť niečo, čo naši predkovia nemali – laicky povedané – domáci „test na rakovinu hrubého čreva“.
Preventívnym vyšetrením rakoviny hrubého čreva a konečníka je test na skryté (okultné) krvácanie. Môžete oň požiadať všeobecného lekára alebo si ho kúpiť v lekárni a urobiť doma. Test zaregistruje i nepatrný výskyt krvi v stolici, to znamená, že vás upozorní na zmeny, z ktorých môže vzniknúť rakovina až o niekoľko rokov. A čím skôr zasiahnete, tým lepšie. Na druhej strane nie je stopercentnou zárukou toho, že nemáte polypy alebo rakovinové zmeny.
Ako prebieha test na okultné krvácanie?
Lekár vám test na okultné krvácanie – aj s poučením – poskytne bezplatne. Test trvá len pár minút a urobíte si ho v súkromí svojho domova.
Do špeciálnej nádobky odoberiete (priloženou tyčinkou) malú vzorku svojej stolice. Odobratý test odnesiete – hygienicky zabalený – svojmu všeobecnému lekárovi.
Ak sa testom potvrdí krv v stolici, čaká vás vyšetrenie u špecialistu – gastroenterológa. Príčinou ešte nemusí byť rakovina hrubého čreva.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Rakovina hrubého čreva: Príznaky
- Zmena charakteru vyprázdňovania sa, napríklad striedanie zápchy a hnačky.
- Časté nutkanie na stolicu s pocitom nedostatočného vyprázdnenia.
- Plynatosť, bolesti v brušnej oblasti.
- Tenká – ceruzkovitá stolica.
- Tmavé sfarbenie stolice.
- Krv alebo hlieny v stolici.
- Nechuť do jedla, strata hmotnosti.
- Únava, vyčerpanie.
- Anémia (málokrvnosť).
Rakovina hrubého čreva: Diagnostika
Ako vyzerá štandardné vyšetrenia hrubého čreva a konečníka u odborníka, keď máte podozrenie na rakovinu v tejto oblasti?
Prstom
Vyšetrenie konečníka patrí medzi základné vyšetrovacie postupy. Lekár takto môže odhaliť niektoré ochorenia análneho otvoru a konečníka.
Hmatom možno diagnostikovať polypy a nádory v oblasti análneho otvoru a spodnej časti konečníka, komplikované hemoroidy a niektoré zápalové ochorenia análnej oblasti. Pri vyšetrení sa používa lubrikant. Vyšetrenie trvá krátko a vykonáva sa vždy pred kolonoskopiou.
Kolonoskopia
Vyšetrenie sliznice a vnútorných častí hrubého čreva a konečníka sa vykonáva pomocou – kolonoskopu. Kolonoskop je ohybná tenká hadička, ktorá má na konci zabudované svetlo a optiku.
Okrem pohľadu dovnútra čreva, kolonoskopia umožňuje aj odber vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie. To definitívne potvrdí, či je nález zhubný, a presne stanoví aj typ nádoru a jeho rozsah.
Výhodou kolonoskopie je, že pri vyšetrení možno zároveň odstrániť aj polypy a potom ich histologicky vyšetriť. Senzitivita kolonoskopie je pri diagnostike kolorektálneho karcinómu až 95 %.
Podľa osloveného lekára, gastroenterológa MUDr. Miloslava Bubána, sa kolonoskopicky vyšetrí celé hrubé črevo až po oblasť slepého čreva, niekedy po koncovú časť tenkého čreva.
MUDr. M. Bubána sme sa tiež opýtali, čo bráni ľuďom, aby prišli k lekárovi so stolicou. Najčastejšie je to vraj spojené s tým, že ľudia zabúdajú na prevenciu. A podstatne horší sú v tomto muži. Figuruje tu aj strach zo zdravotníckeho zariadenia, personálu a samotného kolonoskopického vyšetrenia.
MUDr. M. Bubán pacientom pripomína, že práve prevencia rakoviny hrubého čreva zachráni ročne mnohých potenciálnych pacientov, ktorí si vďaka včasnej liečbe užívajú život. A to je tá najväčšia výhra. Ak sa ochorenie zachytí včas, pacient má 95 % šancu na vyliečenie. Až 22 % pacientov však prichádza k lekárovi v poslednom štádiu ochorenia.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Počítačová tomografia (CT)
Ľudovo sa nazýva „cétečko“. V diagnostike rakoviny hrubého čreva a konečníka sa používa najmä na určenie štádia a rozsahu ochorenia, ktoré bolo predtým zistené pri kolonoskopii. Pri vyšetrení sa používať RTG žiarenie a podáva sa kontrastná látka do žily, prípadne i do konečníka. Ak z nejakého dôvodu nebolo možné vykonať kompletnú kolonoskopiu, možno ju čiastočne nahradiť špeciálnym CT vyšetrením s podaním kontrastnej látky a/alebo plynu do konečníka, vtedy hovoríme o CT irigografii alebo CT kolonografii (tzv. virtuálna kolonoskopia).
Magnetická rezonancia
Je to vyšetrenie, ktoré využíva silné magnetické pole. Lekári ho zväčša robia až vtedy, keď sa diagnóza „kolorektálny karcinóm“ potvrdí iným vyšetrením a je potrebné bližšie určiť štádium ochorenia.
Novšie techniky na diagnostiku rakoviny hrubého čreva
Boli objavené vďaka technickému pokroku v medicíne. Pomáhajú odhaliť včasné zmeny na sliznici s potenciálom pre vznik zhubného nádoru. A na druhej strane, odlíšiť také benígne (nezhubné) lézie, ktoré nemajú potenciál pre vznik rakoviny a je teda zbytočné ich odstraňovať a vystavovať tým pacienta riziku.
Medzi novšie endoskopické techniky patria:
- Endoskopia vo vysokom (HD) rozlíšení – novšie generácie kolonoskopov poskytujú zobrazenie sliznice vo vysokom rozlíšení, čo umožňuje zistenie aj naozaj veľmi včasných zmien.
- Chromoendoskopia – využíva zmenu farby svetla, pod ktorým sa prezerá sliznica hrubého čreva, čo umožňuje odhalenie aj veľmi nenápadných zmien na sliznici. V kombinácii so zväčšením umožňuje rozlíšiť zhubné od nezhubných lézií. Druhou možnosťou je využitie špeciálneho farbiva (indigo karmín alebo metylénová modrá), ktoré sa aplikujú na sliznicu hrubého čreva a konečníka a rôznymi mechanizmami zvýrazňujú zmeny sliznice.
- Endoskopická ultrasonografia – metóda, ktorá kombinuje endoskopiu a sonografiu. Vie detailne zobraziť šírenie tumoru cez jednotlivé vrstvy steny čreva a blízke lymfatické uzliny. Na diagnostiku vzdialených metastáz sa využíva počítačová tomografia a magnetická rezonancia.
Rakovina hrubého čreva a konečníka: Fakty
- kolorektálny karcinóm tvorí zhruba 13 % všetkých ochorení na rakovinu,
- na Slovensku pribudne každý rok cca 3600 nových prípadov,
- ročne u nás zomrie 1700 pacientov s touto diagnózou,
- úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka je druhou najčastejšou príčinou úmrtia na zhubný nádor u mužov, treťou najčastejšou u žien.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Máte vysoké riziko rakoviny hrubého čreva?
Vyššie riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka majú:
- osoby s rodinnou predispozíciou na rakovinu hrubého čreva a konečníka (existuje aj familiárny typ tohto ochorenia),
- pacienti so zápalovým ochorením hrubého čreva, napr. ulcerózna kolitída a Crohnova choroba,
- ženy, u ktorých bola zistená rakovina prsníka, vaječníkov a maternice na dedičnom základe,
- diabetici majú vyššie riziko ochorenia na rakovinu hrubého čreva ako zdraví ľudia,
- tí, ktorí prijímajú veľa živočíšnych tukov a málo vlákniny,
- fajčiari a nadmerní konzumenti alkoholu.
Ste to, čo jete
- Vyhýbajte sa vysokému príjmu energie – ťažkým a vysokokalorickým jedlám.
- Jedzte pomaly, pokojne a do polosýta.
- Obmedzte spotrebu mäsa, údenín, nasýtených živočíšnych tukov a soli.
- Zvýšte príjem surovej zeleniny a ovocia.
- Stavte na potraviny s vlákninou a ochrannými látkami.
- Čítajte etikety, vyberajte si kvalitu.
- Dbajte o dostatočný príjem tekutín – ideálna je voda.
Tip od výživového poradcu Petra Planietu:
Otestujte si potraviny na divokých zvieratách, napríklad na mačke, ktorá žije vonku. Ak od jedla cúvne, nie je to dobré.
Autorka: Mgr. Tatiana Juríková, redigovala: Bc. Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Andrej Orságh, gastroenterológ pôsobiaci na gastroenterologickom oddelení Národného onkologického ústavu v Bratislave.
O prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka sa viac dozviete na stránke: www.onkokontrola.sk
Zdroje: www.europacolon.sk, www.vszp.sk, www.rakovinahrubehocreva.sk, www.lekarendoma.sk,
vyjadrenia Petra Planietu a MUDr. Miloslava Bubána.
2 odpovedí na “Rakovina hrubého čreva a konečníka: Test na skryté krvácanie”