Hlien v stolici: Podráždené črevá, zápal, parazity alebo Crohnova choroba?

Hlien v stolici.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Malé množstvo hlienu v stolici je nielen normálne, ale aj potrebné. Nachádza sa totiž v tráviacom trakte, ktorý tak chráni pred baktériami, tráviacimi enzýmami, kyselinami, toxínmi a udržiava stabilné prostredie. Avšak viditeľný hlien v stolici vo väčšom množstve značí problém, napríklad syndróm dráždivého čreva alebo iné stavy. Čo všetko môže znamenať?

Je normálne mať hlien v stolici?
Prečo vlastne vzniká?
Kedy by ste mali vyhľadať lekára?
Čo váš čaká na vyšetrení?
Ako sa hlien v stolici lieči?

Aký hlien v stolici je normálny?

Sliznica hrubého čreva je pokrytá hlienom, ktorý pomáha pri vylučovaní stolice. Takže v malom množstve je hlien bežnou súčasťou stolice. Má hnedú alebo číru farbu a zvyčajne si ho ani nevšimneme.

Viditeľný hlien v stolici už môže byť problémom. Je to príznak viacerých ochorení, ako sú syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.

Ak máte v stolici viditeľný hlien všímajte si tiež krv alebo hnis v stolici, bolesť žalúdka, kŕče, nadúvanie, náhle zmeny vo frekvencii, konzistencii alebo farbe stolice. V týchto prípadoch by ste mali kontaktovať lekára, ktorý urobí presnú diagnostiku problému a v prípade potreby vám nasadí liečbu.

Najčastejšie príčiny hlienu v stolici

Crohnova choroba – dlhodobý stav, ktorý vyvoláva zápal v tráviacom trakte, zvyčajne od úst až po konečník. U pacientov s Crohnovou chorobou je vrstva hlienu v tráviacom trakte hrubšia, takže telo vylučuje prebytočný hlien stolicou.

Ďalšie príznaky Crohnovej choroby:

Ulcerózna kolitída – vzniká kvôli nadmerne aktívnej reakcii imunitného systému. Tento stav je známy opakovanými vzplanutiami, medzi ktorými sú obdobia pokoja. Pri vzplanutí vzniká zápal sliznice hrubého čreva spojený s tvorbou vredov. Tieto vredy zvyknú krvácať, pričom sa tvorí hnis a hlien. Takže počas vzplanutia tohto autoimunitného stavu sa v stolici vyskytuje zvyčajne aj hlien.

Ďalšie príznaky ulceróznej kolitídy:

  • naliehavé nutkanie na stolicu,
  • krv v stolici,
  • kŕče a bolesť brucha,
  • hnačka, ktorá neprechádza.

Syndróm dráždivého čreva – ak máte syndróm dráždivého čreva, môžete si všimnúť belavý alebo biely hlien v stolici. Samozrejme, nie je to jediný príznak tohto stavu.

Ďalšie príznaky syndrómu dráždivého čreva zahŕňajú bolesť brucha, nadúvanie a zmeny v pohybe čriev – zápchu alebo hnačku. U pacientov s hnačkou je vyšší predpoklad hlienu v stolici.

hlien v stolici - príznaky
Hnačky a hlien v stolici môžu znamenať aj syndróm dráždivého čreva. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Proktitída – je zápal sliznice konečníka. Môže byť krátkodobý alebo dlhodobý. K najbežnejším príznakom patrí častá a naliehavá potreba stolice. Ďalším príznakom proktitídy je výtok hlienu alebo hnisu z konečníka. Je to dôvod čo najskôr vyhľadať lekára.

Ďalšie príznaky zápalu sliznice konečníka:

  • pocit plnosti v konečníku,
  • bolesť a krvácanie z konečníka,
  • brušné kŕče,
  • bolesť pri vyprázdňovaní,
  • hnačka alebo zápcha,
  • zdurené lymfatické uzliny v slabinách.

Črevná infekcia

Aj infekcie v tráviacom trakte môžu spôsobiť viditeľný hlien v stolici. Poznáme bakteriálne, vírusové infekcie alebo infekcie spôsobené parazitmi. Parazitárne infekcie sa často prejavia krvavou hnačkou s hlienom. Môžete cítiť kŕče, nevoľnosť a mať horúčku.

Rakovina hrubého čreva a konečníka – tento nebezpečný stav nazývame kolorektálny karcinóm a označuje rakovinu hrubého čreva alebo konečníka. Začína v sliznici vo vnútornej vrstve steny čreva. Táto sliznica obsahuje bunky tvoriace hlien, odborne sa nazývajú pohárikové bunky. Pri rakovine hrubého čreva môžete v stolici vidieť hlien s krvou.

Ďalšie príznaky kolorektálneho karcinómu:

  • nemáte potrebu ísť na „veľkú“ viac dní za sebou,
  • po vyprázdnení necítite úľavu,
  • máte tmavohnedú alebo čiernu stolicu v dôsledku krvi, prípadne jasne červenú krv v stolici,
  • kŕče v bruchu,
  • cítite slabosť a únavu,
  • chudnete, aj keď nechcete.

Spomenuli sme najčastejšie príčiny hlienu v stolici. Okrem nich je tento príznak častý aj pri celiakii, intolerancii lepku, laktózy, sacharózy a fruktózy. Môže súvisieť s nedostatkom vlákniny v strave, črevnými parazitmicystickou fibrózou.

Kedy vyhľadať lekára?

Ako sme naznačili, malé množstvo hlienu neznamená problém. Avšak, keď si všimnete jeho prebytok alebo iné zmeny v pohybe čriev, nevoľnosť, kŕče, krv v stolici, máte neutíchajúcu hnačku či niekoľkodňovú zápchu, všimli ste si nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, je určite na mieste poradiť sa s lekárom.

Ak sa vám tieto problémy objavujú len niekedy, je dobrou pomôckou pre lekára robiť si záznamy o príznakoch a tiež o potravinách, ktoré ste jedli.

hlien v stolici - vyšetrenie
Na presnejšiu diagnostiku slúžia endoskopia a kolonoskopia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako prebieha diagnostika črevných ochorení?

Cieľom diagnostiky je nájsť príčinu, prečo máte v stolici hlien. Základom je testovanie vzorky stolice. Lekár alebo sestrička vám povedia, ako vzorku odoberiete do skúmavky a potom ju prinesiete do ambulancie, odkiaľ pôjde do laboratória na rozbor. Podľa výsledkov vám lekár môže urobiť doplnkové krvné testy a pošle vás na ďalšie vyšetrenia – endoskopiu, kolonoskopiu, ultrazvuk, CT alebo MRI vyšetrenie.

Ako sa liečia choroby, ktoré spôsobujú hlien v stolici?

Liečba môže byť rôzna, pretože závisí od výsledkov testov a diagnózy samotnej. V prípade, že hlien v stolici súvisí so stravou, lekár vám odporučí piť viac vody, zvýšiť príjem vlákniny alebo užívať probiotiká.

Ak je príčinou dlhodobý problém, ako napríklad Crohnova choroba, ulcerózna kolitída či syndróm dráždivého čreva, dostanete lieky a odporúčania, ako zmeniť životný štýl, aby ste problém zmiernili.

Rakovinový nález znamená liečbu u onkológa, ktorý navrhne plán na mieru vášho stavu.

Podčiarknuté a zrátané:

Malé množstvo hlienu v stolici je normálne a samozrejmé. Zvyčajne však nie je vidno. Ak ho máte nadbytok, všimnete si v stolici belavý či krvavý hlien, znamená to problém, ktorý treba riešiť. Najčastejšie je príznakom syndrómu dráždivého čreva, Crohnovej choroby, ulceróznej kolitídy alebo proktitídy. Môže ísť však aj o príznak rakoviny hrubého čreva, preto vyšetrenie zbytočne neodkladajte.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/mucus-in-stool

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321280#outlook

https://www.cancer.org/cancer/colon-rectal-cancer/detection-diagnosis-staging/signs-and-symptoms.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4957479/

https://www.crohnscolitisfoundation.org/what-is-crohns-disease/symptoms

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome/symptoms-causes

Pridaj komentár