Zlatá žila: Ako zistíte, že máte hemoroidy? Kedy sú nebezpečné?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlatá žila v skutočnosti nemá nič spoločné so zlatom ani bohatstvom. Je to nezávažná diagnóza, ktorú však netreba nechať bez povšimnutia. Označuje hemoroidy, nesprávne ľudovo nazývané tiež „hemeroidy“. Čo to je? Sú to zväčšené, navreté žily v spodnej časti hrubého čreva alebo v konečníku. O probléme hovoríme vtedy, keď sa steny týchto krvných ciev natiahnu a stenčia – vydujú. Pri vydutí sú podráždené, bolia, pri potrebe krvácajú.

Aké sú príznaky zlatej žily?

Prečo a kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ako lekári diagnostikujú hemoroidy?

Prečo zlatá žila vzniká často v tehotenstve?

Aké prípravky vám uľavia od príznakov hemoroidov?

Potrebujete operáciu?

Viete, že viac ako polovica dospelých vo veku 50 rokov pociťuje príznaky stavu, ktorému hovoríme zlatá žila alebo odborne hemoroidy? Okrem toho je zlatá žila jednou z najčastejších príčin krvácania z konečníka – tak si najčastejšie všimneme, že niečo nie je v poriadku. Dobrou správou je, že zlatá žila sa môže stratiť aj sama, poprípade vhodnou liečbou. V závažnejších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Zlatá žila: typy

Hemoroidy rozlišujeme podľa toho, či sú hlboko v konečníku alebo na okraji análneho otvoru. Odlišujú sa aj príznakmi.

Zlatá žila hlboko v konečníku – vnútorné hemoroidy 

Vnútorné hemoroidy sú zvyčajne tak hlboko v konečníku, že ich nevidíte ani necítite. Vo všeobecnosti nebolia, pretože v týchto miestach je málo nervov. Spoznáte ich však podľa príznakov:

  • čerstvá, jasne červená krv na stolici, na toaletnom papieri po utretí alebo v záchodovej mise,
  • tkanivo, ktoré sa vydúva mimo análneho otvoru (prolaps),
  • bolesť alebo nepríjemné pocity pri potrebe.

Pri dlhodobejšom výskyte zlatej žily môže lekár v konečníku vidieť vlhké hrbolčeky, ktoré sú ružovejšie ako okolie. Tie sa väčšinou samy vrátia dovnútra alebo sa dajú jemne zatlačiť späť na miesto.

Vonkajšie hemoroidy

Ako vonkajšie hemoroidy označujeme zlatú žilu pod kožou v oblasti okolo konečníka. Na rozdiel od vnútra konečníka, pri jeho okraji je oveľa viac nervov vnímajúcich bolesť. To znamená, že k príznakom vonkajších hemoroidov patrí často aj bolesť.

Príznaky vonkajších hemoroidov:

  • bolesť,
  • krvácanie čerstvou krvou,
  • svrbenie,
  • opuch.

Zlatá žila môže byť rôznych stupňov a niekedy ju skomplikujú ďalšie okolnosti, najmä vonkajšie. Príkladom sú trombotizované hemoroidy. Je to stav, keď prietok krvi v zlatej žile upchá krvná zrazenina. Uzlík žily sa zmení na fialový alebo modrý. Pacienti pociťujú náhlu silnú bolesť, svrbenie. Ak stav neriešime, na 3. alebo 4. deň od vzniku zrazeniny nás môže prekvapiť masívnejšie krvácanie.

Kedy treba konzultovať stav s lekármi?

Zlatá žila bola kedysi považovaná za prirodzenú súčasť starnutia, o ktorej bežne debatovali babičky na ulici a vymieňali si domáce recepty, ako utíšiť jej príznaky. Dnes vieme, že sa môže vyskytnúť aj skôr. Zlatá žila je nebezpečná len zriedkavo, ale určite by ste mali vyhľadať lekára, keď príznaky nezmiznú do týždňa alebo ak krvácate.

I keď zlatá žila nie je stav, ktorý by spočiatku bol hrozbou pre vaše zdravie, určite sa neoplatí podceňovať diagnostiku a liečbu. Predídete tak vzniku komplikácií, ktoré sú už menej príjemné. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlatá žila: príčiny a rizikové faktory

Ak majú vaši rodičia či iní členovia rodiny hemoroidy, s väčšou pravdepodobnosťou ich budete mať aj vy. Avšak najdôležitejším podnetom na vznik zlatej žily je vytváranie tlaku v dolnej časti konečníka – ovplyvní prietok krvi a spôsobí opuch žíl.

To sa môže stať ako dôsledok: 

  • tlačenia pri stolici,
  • namáhania pri fyzicky náročnej práci, napríklad zdvíhania niečoho ťažkého,
  • nadváhy a obezity,
  • tehotenstva – rastúca maternica tlačí na žily v spodnej časti panvy vrátane konečníka, preto sú hemoroidy v tehotenstve bežné, špeciálne v posledných týždňoch,
  • stravy s nízkym obsahom vlákniny,
  • análneho sexu.

Zlatá žila častejšie potrápi ľudí, ktorí pravidelne dlho stoja alebo sedia. Môže vzniknúť aj vtedy, keď máte dlhotrvajúcu alebo opakovanú zápchu či hnačku. Kašeľ, kýchanie a vracanie hemoroidy zhoršuje.

Diagnostika hemoroidov

Mnoho ľudí má obavy pred vyšetrením u lekára, ak sa mu majú zdôveriť s takým problémom, ako je zlatá žila či krvácanie z konečníka. I keď sa to povie ľahko, nemáte sa čoho obávať – lekári každodenne riešia aj problémy, ktoré sú intímnejšieho charakteru.

Na čo sa vás bude lekár pýtať?

Základom rozhovoru sú (podobne, ako pri akomkoľvek inom ochorení) anamnéza a príznaky, ktoré pociťujete. Tie sa snažte opísať čo najpresnejšie. Po rozhovore vás lekár vyšetrí, prípadne pošle inému odborníkovi – gastroenterológovi alebo chirurgovi.

hemoroidy príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlatá žila: Aké vyšetrenia vás čakajú?

Vyšetrenie pohmatom a pohľadom: lekár skontroluje váš konečník vizuálne a tiež pohmatom, aby zistil hrčky, opuchy, svalový tonus, podráždenie alebo iné problémy.

Ak považuje za potrebné diagnostikovať vnútorné hemoroidy alebo vylúčiť iné závažnejšie stavy, odporučí vám ďalšie testy:

Anoskopia – vyšetrenie krátkou plastovou trubicou nazývanou anoskop, vďaka nemu môže lekár nahliadnuť lepšie a hlbšie do análneho kanála.

Sigmoidoskopia – flexibilná osvetlená trubica sigmoidoskop umožňuje odborníkom nazrieť do spodnej časti hrubého čreva. V rámci vyšetrenia lekár môže odobrať kúsok tkaniva do skúmavky na ďalšie testy.

Kolonoskopia – vyšetrenie hrubého čreva pomocou dlhej ohybnej trubice nazývanej kolonoskop. Obsahuje kameru, osvetlenie a tiež nástroje na odobratie vzorky tkaniva alebo liečbu iných problémov, napríklad odstránenie polypov.

Zlatá žila: liečba

Príznaky hemoroidov niekedy zmiznú samy. Rozhodne by ste sa však na to nemali spoliehať. Nasledujte rady a inštrukcie lekára, ktorý vás pozná a ktorý vás vyšetril. Liečba vždy závisí od toho, aké závažné máte príznaky.

Domáce medicíny na hemoroidy

K liečbe zlatej žily dopomôžu jednoduché úpravy životného štýlu, ktoré si naordinujete sami.

Tieto dokážu zmierniť príznaky hemoroidov v priebehu 2 až 7 dní:

  • pridajte do stravy vlákninu pomocou voľne predajných doplnkov výživy (psyllium) a potravín, ako sú ovocie, zelenina a obilniny,
  • snažte sa veľmi sa nenamáhať počas vyprázdňovania, nezdržiavajte stolicu, ale choďte na toaletu hneď, keď zacítite prvé pohyby čriev,
  • pite väčšie množstvo vody,
  • dobrým pomocníkom sú tiež teplé sedacie kúpele po dobu 20 minút niekoľkokrát denne,
  • ľadové obklady zmiernia bolesť a opuch,
  • bolesť, opuch a svrbenie zmiernia aj voľne predajné krémy z lekární.

Chirurgická liečba hemoroidov

Ak máte výrazné hemoroidy alebo ak iné druhy liečby nepomohli, lekár vám odporučí zákrok alebo operáciu. Na liečbu zlatej žily lekári používajú rôzne metódy – chemikálie, lasery, infračervené svetlo alebo drobné gumičky. Obzvlášť veľké hemoroidy alebo zlatú žilu, ktorá sa neustále opakuje, rieši chirurg.

Zlatá žila: komplikácie

Žiaľ, aj primárne neškodné zdravotné stavy sa môžu skomplikovať. Zriedkavo môžu hemoroidy viesť aj k zrazenine v žilách, podráždenej koži, anémii kvôli výraznejšiemu krvácaniu, infekcii – hrozí najmä pri poškodení alebo vredoch vonkajších hemoroidoch.

Z času na čas pacientov potrápi aj uškrtený hemoroid. Svaly zablokujú prietok krvi do zlatej žily, ktorá vyčnieva. Pocítite silnú bolesť, pomôže operácia.

Strava pri zlatej žile
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Hemoroidy nemusíte mať ani po päťdesiatke! Ako im predchádzať?

  • Jedzte 20 až 35 gramov vlákniny denne: zelenina, ovocie, celé zrná, orechy, semená, strukoviny, prípadne užívajte vlákninové doplnky, ktoré pomôžu zmäkčiť stolicu. Ak nie ste na vlákninu zvyknutí, začnite s malým množstvom a postupne pridávajte.
  • Pite vodu – približne 8 pohárov denne, podľa výkonu a počasia. Pomôže vám vyhnúť sa tvrdej stolici a zápche, takže sa pri vyprázdňovaní nebudete namáhať.
  • Cvičte – fyzická aktivita, napríklad polhodinová prechádzka každý deň, udrží nielen krvný obeh, ale aj trávenie v pohybe.
  • Na toalete sa nenamáhajte – použite toaletu hneď, keď pocítite prvé pohyby čriev. Neseďte dlho na záchode, pretože to vytvára väčší tlak na žily.
  • Udržujte si zdravú hmotnosť. Vyššia hmotnosť znamená väčšiu námahu pre srdce i žily.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280

https://www.healthline.com/health/hemorrhoids

https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics

https://www.medicalnewstoday.com/articles/73938

Pridaj komentár