Kolonoskopia vyšetruje a lieči: Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Kolonoskopia je vyšetrovacia, liečebná metóda, ktorá sa používa od roku 1970, samozrejme, odvtedy prešla viacerými inováciami.

Vďaka nej môže lekár prezrieť pacientovi konečník a hrubé črevo a ak je to potrebné, bezbolestne odoberie z týchto oblastí vzorky, prípadne ihneď odstráni tie polypy, ktoré by sa mohli zvrhnúť do zhubného nádoru.

Čaká vás kolonoskopia? Čo to znamená?

Aká má byť na ňu príprava?

Je potrebná diéta pred kolonoskopiou?

Ako dlho trvá?

Môžete po kolonoskopii šoférovať?

Z čoho sa skladá kolonoskop

Kolonoskop je prístroj, ktorý pozostáva z hadice, optického aparátu, malých pracovných nástrojov, procesora a obrazovky.

Ohybná hadica je zakončená optickým systémom a pracovným kanálom.

Lekár hadicu opatrne zavádza do konečníka a hrubého čreva. Cez optické vlákna v hadici sa dostávajú informácie z čreva do procesoru, ktorý ich spracuje.

Výsledkom je presný obraz hrubého čreva, z ktorého lekár rozpozná aj ochorenia, ktoré nemôže zobraziť röntgenový prístroj.

Cez pracovný kanál hadice sa môžu zavádzať do čreva aj malé nástroje, ktorými lekár okamžite vykoná potrebné zákroky.

Zdroj foto: stock.adobe.com

Príprava na kolonoskopiu

Pred vyšetrením dostanete presné informácie, ako sa naň pripraviť. Aká má byť strava pred kolonoskopiou? Platí, že deň pred ňou zjete na obed posledné ľahké jedlo, a do rána budete už len piť.

Do večera by ste mali vypiť asi 4 litre tekutiny a užiť presnú dávku preháňadla.

Keďže sa budete postupne vyprázdňovať, mali by ste zostať v domácom prostredí, v pokoji, bez väčšej aktivity. Deň pred vyšetrením užívajte len najnutnejšie lieky (po dohode s lekárom).

Ak dôsledne nedodržíte odporúčanú prípravu, je takmer isté, že vyšetrenie budete musieť absolvovať ešte raz. V tejto súvislosti pripomíname, že kolonoskopia nie je veľmi príjemné vyšetrenie, v niektorých zariadeniach sa robí kolonoskopia v narkóze, ak o to požiadate.

Priebeh kolonoskopického vyšetrenia

Predtým, než si ľahnete na vyšetrovací stôl, dostanete injekciu proti bolesti a na upokojenie. Po celý čas budete v kontakte s ošetrujúcim personálom.

Lekár vám zavedie (v polohe na ľavom boku) ohybnú hadicu do konečníka. Bude vás informovať o každom kroku, a upozorňovať na to, čo sa bude diať.

Pri vyšetrení pokojne dýchajte, nežuvajte a nehýbte sa.

Kolonoskopia: Ako dlho trvá?

Celý proces trvá asi 15 20 minút.

zotavenie-po-kolonoskopii
Zdroj foto: stock.adobe.com

Zotavenie po kolonoskopii

  • Po skončení kolonoskopie zostaňte ešte pol hodiny v pokoji.
  • Keďže ste dostali injekciu na upokojenie, šoférovať budete môcť až na druhý deň.
  • Ak vám odstránia polyp/y, dostanete pokyny o strave a režime v nasledujúcich dňoch.

Informácie v článku „Kolonoskopia vyšetruje a lieči: Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridajte sa k nám na Facebook.

Pridaj komentár