Ulcerózna kolitída: Čím sa líši od iných zápalov čreva?

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Diagnóza ulcerózna kolitída dokáže otriasť aj silnejšími povahami, ale pri správnej liečbe ju viete držať na uzde. Čo to vlastne je? Ulcerózna kolitída (UK) je chronický zápal čreva, sprevádzaný hnačkami, bolesťami brucha a tvorbou vredov v čreve. Zápal v čreve pri ulceróznej kolitíde nie je infekčný. Spôsobuje ho narušená funkcia imunitného systému.

Čo je to ulcerózna kolitída?

Aké má ulcerózna kolitída príčiny?

Môžeme sa ňou nakaziť?

V čom je ulcerózna kolitída iná oproti Crohnovej chorobe a iným zápalom čreva?

Koho postihuje ulcerózna kolitída?

Zatiaľ nevieme, prečo niekto ochorie a iný nie. Štúdie naznačujú, že pacienti po odstránení apendixu (výbežku slepého čreva) majú o 69 % menšie riziko vzniku ulceróznej kolitídy.

Ak vaši príbuzní trpia ulceróznou kolitídou, máte vyššie riziko, že sa objaví aj u vás. Vedci predpokladajú, že pri určitej genetickej výbave začne telo neprimerane reagovať na bežné baktérie prítomné v čreve. Častejšie postihuje ľudí vo vyspelých krajinách sveta, čo zrejme súvisí s nezdravým životným štýlom.

Prevalencia ulceróznej kolitídy (pomer počtu chorých k počtu obyvateľov) je približne 1 : 500.

Prečo vzniká?

Presnú príčinu nepoznáme. Vedci predpokladajú, že na jej vzniku sa podieľa narušená črevná mikroflóra – baktérie, ktoré máme v čreve. Tie naše zdravie buď udržiavajú, alebo narúšajú. To, aké baktérie v čreve máme, ovplyvňujeme stravou, množstvom spánku aj fyzickou aktivitou.

Na začiatku ulceróznej kolitídy môžete mať zvýšenú priepustnosť čreva. Do krvi prenikajú častice, ktoré tam nemajú byť. Spustia reakciu imunitného systému a zápal.

Aké typy ulceróznej kolitídy poznáme?

E1: proktitída – postihnutie konečníka,

E2: ľavostranná kolitída – zápal siaha od konečníka k ohybu čreva pod slezinou,

E3: pankolitída – rozsiahly zápal hrubého čreva siahajúci za ohyb pod slezinou.

Ulcerózna kolitída je chronická choroba. Vzplanutie choroby býva mierne, stredne ťažké alebo ťažké – podľa toho, koľko hnačiek denne máte a či máte aj teplotu a vzostup zápalových parametrov v krvi. Lieky potrebujete preto, aby ste zápal dostali pod kontrolu a netrpeli príznakmi (remisia). Zatiaľ však neexistuje liek, ktorý by vás definitívne vyliečil.

Remisia je obdobie, keď vás príznaky netrápia a ochorenie je utlmené.

Črevo a ulcerózna kolitída
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Spúšťače chronického zápalu čreva

Za jeden zo spúšťačov tohto ochorenia považujeme stres, ktorý na naše telo pôsobí nepriaznivo po všetkých stránkach. Veľmi dôležitá je strava. Sami si odsledujte, ktoré jedlá chorobu zhoršujú – a tým sa vyhýbajte.

Priebeh ulceróznej kolitídy býva chronický a kolísavý. Striedajú sa obdobia príznakov s obdobiami remisie – útlmu choroby.

Ako ulcerózna kolitída ničí črevá?

Vznik vriedkov v čreve (ulcerácií) je spôsobený zápalom. Imunitný systém útočí tam, kde nemá a poškodzuje výstelku čreva. Cez vriedky v čreve presakuje krv, preto bývajú hnačky často krvavé. Ak je strata krvi výrazná a opakovaná, môžete potrebovať transfúziu.

Chronické straty krvi vedú k málokrvnosti (anémia). Prejaví sa bledosťou, únavou, spavosťou, slabosťou.

Aké sú základné rozdiely medzi ulceróznou kolitídou a inými zápalmi čreva?

Rozlíšiť zápaly čreva iba podľa príznakov je takmer nemožné. Veľmi podobné príznaky má Crohnova choroba. Na rozdiel od ulceróznej kolitídy postihuje aj tenké črevo. Zapálené úseky čreva sa striedajú so zdravými úsekmi. Pri ulceróznej kolitíde je postihnutý úsek čreva súvislý.

Crohnova choroba sa častejšie prejavuje aj príznakmi na iných orgánoch: zápaly oka, kĺbov, vitiligo na koži, psoriáza, žlčníkové kamene. Pri Crohnovej chorobe postihuje zápal celú stenu čreva, kým pri ulceróznej kolitíde iba jeho vnútornú výstelku.

Bolesť brucha a ulcerózna kolitída
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Môže to byť divertikulitída?

Bolesti brucha a zápal bývajú aj prejavom divertikulitídy. Kým ulcerózna kolitída a Crohnova choroba sa objavujú po prvý raz skôr v mladšom veku, divertikulitída postihuje prevažne starších ľudí. Objavuje sa v druhej polovici hrubého čreva v časti nazývanej sigma, ktorá je pred konečníkom. Bolesti sú preto typicky v ľavom boku. Pri divertikulitíde sa zapália malé výchlipky steny čreva, ktoré vyzerajú ako vrecká.

Divertikulitída sa neprejavuje na iných orgánoch. V liečbe sa využívajú najmä antibiotiká. Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba sa liečia špeciálnymi protizápalovými liekmi.

Kvalita života s chronickým zápalom čreva

Život s ulceróznou kolitídou má svoje obmedzenia. Neraz ho prerušia obdobia, keď nedokážete súvisle pracovať, cestovať, ísť na výlet. Pre časté hnačky cítite únavu, vyčerpanosť, nechutenstvo, depresie.

Skúste si nájsť činnosti, pri ktorých vás choroba nebude tak veľmi obmedzovať – práce okolo domu, ručné práce, domáce majstrovanie, administratívne práce z domu. Dôležité je nájsť si niečo, čo vás baví a teší. Ak vás trápia depresie, nehanbite sa navštíviť psychiatra alebo psychológa.

Ak máte príbuzného, kolegu či priateľa trpiaceho ulceróznou kolitídou, rešpektujte jeho časté návštevy WC, únavu a horšie obdobia. Ak vidíte, že potrebuje ísť na WC, nereagujte otázkou: „Už  zase?!“ Skúste sa vžiť do obmedzení, ktoré ulcerózna kolitída prináša. Buďte nápomocní, majte pochopenie pre limity, za ktoré nemôže. Všímajte si príznaky depresie a pomôžte mu vyhľadať odbornú pomoc.

Žena utešuje kolegu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Hľadáte podporu?

Pacienti s ulceróznou kolitídou dnes už nemajú problém nájsť si skupinu ľudí, ktorí majú podobný problém. Do vašej pozornosti dávame špeciálne Slovak Crohn Club, ktorý okrem pravidelných stretnutí organizuje aj rekondično-rehabilitačné pobyty. Viac sa dozviete na www.crohnclub.sk.

Veľa užitočných informácií o ulceróznej kolitíde nájdete aj na portáli www.crohnika.sk.

Zdroje:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317863#When-to-see-a-doctor

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3127025/

https://www.uclahealth.org/gastro/ibd/ulcerative-colitis-vs-crohns-disease

https://www.medicinenet.com/crohns_disease_vs_ulcerative_colitis_uc/article.htm

Pridaj komentár