Psoriáza: Ktorý typ máte a ako zabrániť svrbeniu?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pre väčšinu z nás, ktorí týmto stavom netrpíme, psoriáza (lupienka) znamená nepríjemné šupinaté fľaky na koži s červenými miestami, ktoré po poškriabaní krvácajú. Tí, ktorí psoriázu poznajú z vlastnej skúsenosti, vedia, že to nie sú len také vyrážky, ale ide o autoimunitné ochorenie kože. Šupinaté červené škvrny svrbia a spôsobujú nepohodlie. Aj keď neexistuje liek, ktorý by psoriázu vyliečil, sú možnosti, ako zmierniť príznaky.

Čo je to psoriáza?
Aké typy tohto kožného stavu poznáme?
Ako vyzerajú príznaky psoriázy?
Prečo vlastne toto ochorenie vzniká?
Ktoré miesta najčastejšie postihuje?
Čo je to psoriatická artritída?
Je psoriáza nákazlivá?
Ako sa budete liečiť?

Čo je psoriáza?

Psoriáza je autoimunitné ochorenie, ktoré vyvoláva zápal kože. Vytvára väčšie oblasti – fľaky začervenanej kože pokryté bielymi šupinami. Keďže ide o chronický stav, môže nečakane vzplanúť prakticky kedykoľvek – bez ohľadu na vek, pohlavie či rasu. Postihuje milióny ľudí na celom svete.

7 typov psoriázy

Existuje 7 hlavných typov psoriázy:

Plaková psoriáza alebo psoriáza s plakmi je najbežnejším typom tohto ochorenia. Charakterizujú ju suché, červené alebo ružové škvrny s jasným ohraničením a bielou krustou. Hovoríme jej tiež ložisková, tvorí 8090 % prípadov psoriázy.

Inverzná psoriáza sa objavuje v kožných záhyboch a vytvára tenké plaky bez šupín.

Gutátová psoriáza (psoriasis guttata) vzniká po bolesti hrdla spôsobenej streptokokovou infekciou. Vyzerá ako malé červené šupinaté škvrny v tvare kvapky a často postihuje deti a adolescentov.

Pustulózna psoriáza zapríčiňuje malé hnisom naplnené hrbolčeky na vrchu plakov.

Erytrodermická psoriáza je síce zriedkavým typom psoriázy, avšak o to závažnejším, pretože postihuje veľkú oblasť (viac ako 90 % kože). Koža pôsobí ako spálená, často sa pridá horúčka a zimnica.

Sebopsoriáza je názov, ktorý vlastne zlučuje dve diagnózy do jednej – seboroickú dermatitídu i psoriázu (je to kríženec medzi oboma). Najčastejšie vzniká na tvári a pokožke hlavy a vyzerá ako hrbolčeky a fľaky s mastnými žltými šupinami.

Psoriáza nechtov spôsobuje zmenu farby kože okolo nechtov, jamky, štiepenie a ďalšie zmeny na nechtoch rúk a nôh.

Čo je psoriatická artritída?

Psoriatická artritída je typ artritídy, ktorý spôsobuje bolesť a opuch kĺbov. Ochorenie je tiež autoimunitné, to znamená, že vzniká kvôli abnormálne fungujúcemu imunitnému systému. Rozvinie sa približne u 1 z 3 psoriatikov. Ak včas vyhľadáte lekára, ochránite si kĺby pred výraznejším poškodením.

psoriáza na rukách
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ktorú časť tela ovplyvňuje lupienka najčastejšie?

Vyrážka pri lupienke môže vzniknúť kdekoľvek na koži. Najčastejšie vzniká na týchto miestach:

  • lakte a kolená (predlaktia a predkolenia),
  • tvár a ústna dutina,
  • pokožka vlasovej časti hlavy,
  • nechty na rukách a nohách,
  • pohlavné orgány,
  • dolná časť chrbta,
  • dlane a chodidlá.

U väčšiny pacientov psoriáza zasiahne len malú časť kože. V závažných prípadoch sa tieto ložiská spoja a pokryjú veľkú oblasť tela.

Psoriáza verzus ekzém

Niektorí laici nevidia rozdiel medzi týmto kožným stavom a ekzémom, pretože môžu vyzerať podobne. Avšak psoriáza a ekzém sú dve rôzne kožné ochorenia. Oba stavy zapríčinia zmenu farby kože, vyrážku a svrbenie. Avšak pri psoriáze sú ložiská väčšie a pokryté šupinami. Ekzémy charakterizuje suchá, neraz hrboľatá koža a intenzívnejšie svrbenie ako pri psoriáze.

Ako vyzerajú ložiská ochorenia?

Ako vyrážka alebo vyvýšená oblasť zhrubnutej kože. Okolo červených miest si všimnete biele šupiny, ktoré sa ľahko olupujú.

Včasným príznakom lupienky sú malé hrbolčeky. Tie postupne rastú a na vrchu sa tvoria šupiny. Ak si poškriabete vyrážku, šupiny sa zvyčajne odtrhnú od pokožky a koža neraz krváca. Keď sa ložisko naďalej rozširuje, vznikajú lézie (väčšie oblasti poškodenia kože).

Ďalšie príznaky psoriázy

Aké sú príznaky lupienky okrem vizuálnych kožných prejavov?

Odolať škrabaniu svrbiacich miest je veľmi ťažké. Avšak, ak si poškodené časti kože poškriabete, otvoríte cestu infekcii. Príznakmi infekcie sú silná bolesť, opuch a horúčka. Neodďaľujte cestu k lekárovi.

Prečo vlastne vzniká?

Príčinou psoriázy je priveľmi reaktívny imunitný systém. Otočí sa proti vlastným bunkám a vytvorí zápal v koži. Pomýlil si zdravé bunky s cudzími útočníkmi – vírusmi a baktériami. Kým vyrastú nové kožné bunky a nahradia staré, bežne prejde až 30 dní. Nadmerne reaktívny imunitný systém však zrýchli časovú os vývoja nových kožných buniek na 34 dni! To je dôvod, prečo koža tvorí šupiny a neustále sa olupuje.

psoriaza vo vlasoch
Psoriázu môžete zdediť od rodičov a tiež ju odovzdať vlastným deťom. Môže sa objaviť aj v pokožke vlasov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké situácie podporujú prepuknutie psoriázy?

Prepuknutie (vzplanutie) ochorenia zapríčiní kontakt so spúšťačom. K častým spúšťačom vzplanutia psoriázy paria:

  • emocionálny stres,
  • streptokoková infekcia,
  • poranenie kože – rezné rany, škrabance alebo chirurgický zákrok,
  • niektoré lieky, napríklad lítium a beta-blokátory,
  • zmeny telesnej teploty v dôsledku počasia.

Môžete psoriázu od niekoho „chytiť“?

Nie, psoriáza nie je nákazlivá. Nemôžete ju dostať kontaktom s kožnou vyrážkou lupienky inej osoby.

Čo vás čaká pri diagnostike prejavov psoriázy?

Všeobecný lekár vás odporučí dermatológovi. Ten skontroluje prejavy na koži a ďalšie príznaky.

Pripravte sa na tieto otázky:

  • Máte v rodinnej anamnéze kožné ochorenia?
  • Kedy ste si prvýkrát všimli príznaky?
  • Vyskúšali ste nejaké domáce prostriedky na ošetrenie kože?
  • Máte podobné ložisko po prvýkrát?
  • Aké typy mydiel alebo šampónov používate?
psoriaza na lakťoch
Šupinatá koža často vedie k diagnóze psoriázy, ale príznaky môžu súvisieť s inými, podobnými kožnými ochoreniami. Preto je najistejším diagnostickým testom biopsia kože. Lekár vám z ložiska odoberie malú vzorku kožného tkaniva a vyšetrí ju pod mikroskopom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

V čom spočíva liečba pri psoriáze, keď sa úplne vyliečiť nedá?

Kožní lekári vám pomôžu nasadením prípravkov, ktoré zmierňujú príznaky ochorenia. Na tento účel slúžia steroidné krémy, hydratačné prípravky pre suchú pokožku, lieky na spomalenie tvorby kožných buniek a liečivé pleťové vody alebo šampóny. Vítanou zložkou krémov a mastí sú vitamíny D3 a A.

Máte postihnuté väčšie plochy kože a bolesti kĺbov? Potom potrebujete inú liečbu. Bolesť kĺbov je signálom artritídy.

Bežná liečba nefunguje? Skúste doplnkovú

Nepomáha vám základná liečba? Máte priveľké ložiská? V týchto prípadoch vám príde vhod doplnková liečba, ktorú vám odporučí odborník, napríklad:

Svetelná terapia: LED svetlá so špecifickými vlnovými dĺžkami znižujú zápal kože a spomaľujú tvorbu kožných buniek.

PUVA terapia: Kombinuje liek nazývaný psoralén so špeciálnou formou ultrafialového svetla.

Retinoidy: Deriváty vitamínu A upokojujú príznaky psoriázy, ale vo vyšších dávkach majú nepríjemné vedľajšie účinky – od agresívneho podráždenia po vrodené chyby potomstva.

Imunitné terapie: Novšie lieky na imunitnú terapiu (biologické látky a inhibítory s malými molekulami) fungujú tak, že blokujú imunitný systém. Preto nemôže dôjsť ani k autoimunitnej reakcii.

Metotrexát: Silné liečivo na ťažké prípady psoriázy, avšak môže spôsobiť ochorenie pečene. Preto lekár, ktorý vám ho nasadí, bude pravidelne kontrolovať aj stav vašej pečene. Niekedy je na kontrolu zdravia pečene potrebná biopsia.

Cyklosporín: Tento liek pomáha pri ťažkom stave, ale nesie riziko vysokého krvného tlaku a poškodenia obličiek.

Ako sa môže psoriáza skomplikovať?

Pacienti s diagnostikovanou lupienkou majú väčšie riziko cukrovky, obezity, vysokej hladiny „zlého“ cholesterolu, ale aj mŕtvice a infarktu.

Komplikácie psoriázy znížia:

  • pravidelná vyvážená strava,
  • každodenný pohyb, cvičenie,
  • dostatočný spánok,
  • vyhýbanie sa cigaretámnikotínu.

Podčiarknuté a zrátané

Psoriáza nie je vyliečiteľná. Avšak svojím prístupom v spolupráci s odborným lekárom dokážete zmeniť veľa. Stačí užívať lieky podľa pokynov, dbať na zdravú životosprávu, hydratovať pokožku, vyhýbať sa agresívnym kozmetickým prípravkom a známym spúšťačom.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6866-psoriasis

https://www.healthline.com/health/psoriasis

https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/what/overview) Accessed 9/15/2022.

https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/

https://medlineplus.gov/psoriasis.html) Accessed 9/15/2022

Pridaj komentár