Spirulina nie je len superpotravina: Aké výhody prináša pre krásnu a zdravú pleť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spirulina, jedna z najvýživnejších potravín na planéte, je modrozelená riasa s mnohými benefitmi nielen pre zdravie, ale aj pre krásu. Táto sladkovodná riasa je komplexný proteín, pretože obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny a omega-3 mastné kyseliny. Tiež je bohatá na skupinu vitamínov B a železo. To sú vlastnosti, ktoré oceníme pri starostlivosti o zdravie, ale tiež ak nás trápi problematická pleť.

Ako spirulina ovplyvňuje pokožku?

Doterajšie štúdie potvrdili hneď niekoľko spôsobov, ako vplýva spirulina na krásu – špeciálne na zdravie pokožky. A vieme, že zdravá pokožka je automaticky krásna.

Spirulina má pozitívny vplyv na zdravie čriev

Ako to súvisí s pokožkou a sviežou pleťou? Ak máte zdravú črevnú flóru, odzrkadlí sa to aj na zdraví vašej pokožky. Naopak, nezdravá črevná flóra a tráviace problémy sa takmer okamžite premietnu aj na vašom vzhľade a kvalite pokožky. Spirulina podporuje zdravšiu črevnú mikroflóru, a preto potenciálne znamená krajšiu pleť.

Štúdia z roku 2017 realizovaná na starších myšiach ukázala, že spirulina podporuje zdravé črevné prostredie aj počas starnutia.

Väčšina doposiaľ realizovaných štúdií poukazuje na antioxidačné výhody spiruliny, jej rozjasňujúci účinok a veľmi cenné sú tiež zvlhčujúce vlastnosti, ktoré priamo súvisia s mladistvejším vzhľadom. Zdá sa, že extrakty spiruliny sú na tento účel efektnejšie jej jeho prášková forma.

Spirulina proti starnutiu

Spirulina spomaľuje proces starnutia aj iným spôsobom, a to vďaka obsahu množstva antioxidantov, ktoré majú významné protizápalové vlastnosti. Bojujú proti voľným radikálom, a preto dokážu zabrániť poškodeniu pokožky, ktoré vedie k vráskam a ďalším znakom starnutia.

Hlavnou aktívnou zložkou spiruliny je fykocyanín. Vďaka nemu majú tieto riasy typickú modrozelenú farbu. Práve fykocyanín je veľmi účinný v eliminácii voľných radikálov.

Zvyšuje tvorbu kolagénu a pružnosť pokožky

Výživná riasa obsahuje aj mnoho dôležitých aminokyselín, vrátane glycínuprolínu. Obe udržujú pokožku pevnú a pružnú, pretože podporujú tvorbu kolagénu v tele.

Štúdia z roku 2019 tiež poukazuje na to, že spirulina zvyšuje rastové faktory v kožných fibroblastových bunkách. Práve tieto bunky sú zodpovedné za tvorbu kolagénu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spirulina ako kožný detox?

Modrozelená riasa je často spájaná s očistou tela od škodlivín. Doposiaľ však nie sú k dispozícii jednoznačné dôkazy o tom, že spirulina pomáha odstraňovať toxíny z tela alebo pokožky. Staršia štúdia z roku 2006 však priniesla pozitívne výsledky. Počas nej 41 pacientov s chronickou otravou arzénom užívalo extrakt zo spiruliny a zinok dvakrát denne počas 16 týždňov. Výsledky? Extrakt spolu so zinkom odstránili z vlasov chorých až 47,1 percenta arzénu. Dá sa teda predpokladať, že spirulina a zinok môžu byť užitočné pri liečbe chronickej otravy arzénom.

Proti mykózam

Ak vás trápia časté kožné mykózy alebo kvasinkové infekcie nechtov, mali by ste zvážiť užívanie spiruliny. Ukázalo sa, že táto riasa má antifungálnu aktivitu. Na to, či môže byť použitá ako alternatívne liečivo na kvasinkové infekcie, sú však potrebné ďalšie výskumy.

Zlepšuje stav kože pri kožných chorobách

I keď neexistuje veľa priamych dôkazov na podporu tvrdení, že spirulina pomáha znižovať výskyt akné, psoriázy, ekzému, predsa len máme dobrú správu. Dokázané antibakteriálne a protizápalové účinky spiruliny môžu pomôcť pri stavoch, v ktorých úlohu zohráva zápal. K týmto stavom rozhodne patria akné a ekzémy.

Štúdie z roku 2020 priniesli informáciu, že aplikácia krému s obsahom spiruliny na pokožku je alternatívnou možnosťou liečby akné, a to práve kvôli výnimočným antioxidačným a antimikrobiálnym účinkom. Ďalšou výhodou je, že spirulina má v porovnaní s lokálnou antibiotickou masťou menší počet vedľajších účinkov. Taktiež nemusíte mať obavy, že sa vaša koža stane odolnou voči niektorým antibiotikám.

Taktiež je nádejnou zložkou na liečbu psoriázy a ekzému. V štúdii lokálne dvakrát denne aplikovaná masť obsahujúca spirulinu zlepšila príznaky ekzému už počas 3 týždňov.

Spirulina je obľúbenou súčasťou domácich prípravkov na pleť. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako si pripraviť liečivú masku zo spiruliny?

Ingrediencie:

1 PL med

½ ČL extrakt zo spiruliny alebo 1 PL spirulinový prášok

1 ČL pupalkový olej

Postup:

Zmiešajte ingrediencie v miske. Zmes naneste na čistú, suchú pokožku. Nechajte pôsobiť 10 až 15 minút, potom umyte jemným čistiacim prostriedkom. Utrite do sucha.

 

Zdroje:

healthline.com

instyle.com

researchgate.net

Pridaj komentár