Pásomnica: Keď živíte niečo, čo nechcete (a neraz o tom ani neviete)

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Črevné parazity, ku ktorým patrí aj pásomnica, sa kedysi spájali s chudobnejšími sociálnymi skupinami a špinavým prostredím. Dnes už vieme, že to nie je úplne tak. Pásomnicu môžu dostať aj čistotní ľudia, ktorí si radi pochutnávajú na špecialitách zo surového alebo nedostatočne upraveného mäsa a rýb. Niekedy sa príznaky prejavia až po dlhšom čase a vy celé mesiace netušíte, čo chováte vo svojich črevách. A možno nielen v nich.

Čo je to pásomnica?
V akom živočíchovi parazituje pásomnica dlhá?
Aké má osoba s pásomnicou príznaky?
Poznáte hlavné druhy pásomníc?
Viete, že larvy pásomnice sa vedia dostať aj do iných orgánov?
Ako sa lieči pásomnica v črevách?

Pásomnica je druh črevného parazita. Dlhé, ploché a členité červy žijú v telách ľudí i zvierat, na ktorých parazitujú. Vo vnútri hostiteľa dokážu prežiť celé desaťročia. Dospelá pásomnica žije predovšetkým v črevách hostiteľa, ale larva pásomnice môže cestovať aj do iných častí tela.

Najbežnejší spôsob, ako sa človek nakazí pásomnicou, je konzumácia surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa z postihnutého zvieraťa. Riziko nákazy pásomnicou znížime varením mäsa na primeranú teplotu a umývaním rúk pred jedlom.

Pásomnica: Príznaky

Väčšina parazitov sa prejaví svrbením, chudnutím, nepohodlím či vyrážkami. Ak máte pásomnicu, nemusíte mať žiadne príznaky, aspoň spočiatku.

Ak sa objavia, k najčastejším príznakom pásomnice patria:

  • nevoľnosť alebo hnačka,
  • bolesť brucha,
  • neustály hlad alebo strata chuti do jedla,
  • únava a slabosť,
  • strata hmotnosti,
  • nedostatok vitamínov a minerálov,
  • časti (články) tela pásomnice viditeľné v pohybe čriev.

Závažnosť príznakov závisí od toho, či ste zjedli samotné pásomnice alebo „len“ ich vajíčka či larvy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pásomnica: Vývojové štádiá

Pásomnica počas života prechádza troma vývojovými štádiami. Prvým štádiom sú vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy. Z tých zase vyrastú dospelé jedince. Najčastejšie sa nakazíme pásomnicou tak, že zjeme vajíčka alebo larvy pásomnice v jedle bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Čo sa deje, keď zjete larvy pásomnice

Ak do tráviaceho traktu vniknú larvy pásomnice z vášho jedla, prichytia sa na črevnú stenu a pokračujú v raste. Vzniknú z nich dospelé pásomnice, ktoré sú dlhé a členité, s typickou špicatou hlavou s prísavkami a háčikmi. Hlava zostáva stále pripojená k črevu. Tento typ infekcie pásomnicou sa nazýva taeniáza.

Keď pásomnica rastie, články jej tela – proglotidy sa naplnia vajíčkami a potom sa odlomia. Pri pohybe čriev opúšťajú telo hostiteľa.

Čo sa deje, keď zjete vajcia pásomnice

V prípade, že prehltnete vajíčka pásomnice, vo vašom tele z nich vyrastú larvy. Larvy môžu opustiť črevo a vytvárať larválne cysty v iných orgánoch. Tomuto stavu hovoríme cysticerkóza. Nebezpečným je fakt, že cysty z cysticerkózy môžu vzniknúť vo svaloch, v očiach, dokonca aj v mieche alebo v mozgu.

V tomto prípade sú príznaky parazitárnej infekcie iné, ako keď máte v črevách dospelú pásomnicu. Zahŕňajú vážne stavy:

  • nevysvetliteľné hrčky pod kožou,
  • záchvaty a/alebo bolesti hlavy,
  • zmätok a problémy s rovnováhou,
  • opuch mozgu,
  • mŕtvica alebo smrť.

Je neuveriteľné, že pásomnice môžu žiť až 30 rokov a dorastajú do veľkosti 24 metrov, hoci zvyčajne sú oveľa menšie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Druhy pásomníc, ktoré parazitujú na ľuďoch

Pásomnice sa vyskytujú všade tam, kde je dobytok. Infekcie pásomnicou sú však bežnejšie v niektorých častiach sveta, napríklad v Latinskej Amerike, v Číne, v subsaharskej Afrike alebo juhovýchodnej Ázii. Neznamená to však, že sa nemôže vyskytnúť aj u nás či vo vyspelých krajinách.

Existujú tri hlavné typy pásomníc, ktoré postihujú ľudí:

  • taenia saginata (hovädzia pásomnica) – hovoríme jej aj pásomnica dlhá,
  • taenia solium (bravčová pásomnica) – známa tiež ako pásomnica dlhočlánková alebo pásomnica venčeková,
  • taenia asiatica (ázijská pásomnica) – vyskytuje sa v juhovýchodnej Ázii, medzihostiteľom je zvyčajne ošípaná.

Hovädzia pásomnica kontaminuje kravské mäso. Bravčové a ázijské druhy pásomníc kontaminujú mäso ošípaných.

Ako sa dostane pásomnica do tela zvieraťa?

Vieme, že človek sa nakazí pásomnicou zo zle spracovaného mäsa – hovädzieho, bravčového, ale aj z diviny či rýb. Ako sa však nakazia pásomnicou samotné zvieratá? Ľudia i zvieratá nakazení pásomnicou prenášajú vajíčka a larvy pásomnice priamo vo výkaloch. Ak sa výkaly dostanú do rastlín alebo vody, ktorú zviera konzumuje, automaticky sa nakazí. My potom dostaneme pásomnicu z toho, že zjeme zle upravené alebo rovno surové mäso tohto zvieraťa.

Kto má najväčšie riziko infekcie pásomnicou?

V prvom rade sú to osoby, ktoré pracujú s hospodárskymi zvieratami a starajú sa o ne (priamy kontakt so zvieracími výkalmi). Ak manipulujú s infikovanými výkalmi a pred jedlom si neumyjú ruky dôkladne, môžu vajíčka či larvy pásomnice náhodne prehltnúť.

V oblastiach bez vodovodu a kanalizácie je vyššie riziko infekcie pásomnicou aj z ľudských výkalov.

Kedy navštíviť lekára?

Všimli ste si, že chudnete, i keď jete dostatok potravy? Trápi vás únava a tráviace problémy? Alebo máte príznaky cysticerkózy? Jedli ste surové alebo nedostatočne upravené mäso? Ak máte podozrenie na niektorý z typov infekcie pásomnicou, kontaktujte svojho všeobecného lekára.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pásomnica: Diagnostika a testy na pásomnice

Na čo sa pripraviť? Ako sa diagnostikuje prítomnosť pásomnice? Lekár sa vás najskôr opýta, aké máte príznaky. Spýta sa taktiež na vašu cestovateľskú anamnézu – teda či ste nedávno cestovali do oblastí, kde sú pásomnice bežné, prípadne či ste boli v blízkosti ošípaných alebo hovädzieho dobytka. Určite sa vás opýta na to, či ste nedávno nejedli surové alebo nedostatočne upravené mäso.

Na zistenie, či máte v čreve pásomnice, poslúži vzorka stolice – lekár alebo laborant pod mikroskopom uvidí články pásomnice a ich vajíčka.

Ak má váš lekár podozrenie, že máte invazívnu infekciu larvami pásomnice v iných častiach tela, urobí vám krvné testy na kontrolu infekcie a prípadne aj MRI alebo CT vyšetrenie, aby zistili, či sú v niektorých orgánoch (podľa príznakov) vášho tela larvy pásomnice.

Pásomnica: Liečba

Dobrou správou je, že infekcie črevných aj invazívnych pásomníc (larvy v iných miestach tela, ako sú črevá) sa dajú liečiť liekmi.

Keďže väčšina prípadov pásomnice u ľudí je mierna a neohrozuje život, lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše perorálny liek na riešenie problému. Jedným z najbežnejších liekov je praziquantel – látka, ktorá v podstate paralyzuje pásomnicu v črevách. Keď je pásomnica vystavená lieku, uvoľní sa z črevnej steny a vyjde stolicou. Úplné vymiznutie problému s pásomnicou týmto spôsobom trvá zvyčajne 1 – 3 mesiace a táto liečba je účinná u 95 % pacientov.

Zriedkavé prípady cysticerkózy sa liečia protizápalovými liekmi, ktoré znižujú opuch z cýst v rôznych tkanivách tela. V orgánoch, kde larva môže spôsobiť trvalé poškodenie, je potrebné chirurgické riešenie – operácia.

Neskúšajte žiadne domáce metódy, ako sa zbaviť pásomnice, bez toho, aby ste sa poradili s lekárom.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zabrániť infekcii pásomnicou:

  • Pred jedlom alebo manipuláciou s jedlom a po použití toalety si vždy dôsledne umyte ruky mydlom a vodou.
  • Keď cestujete do oblastí, kde sa pásomnica vyskytuje častejšie, pred jedlom umyte všetko ovocie a zeleninu v bezpečnej vode. Ak nemáte informáciu o kvalite vody, pred použitím vodu prevarte aspoň minútu a potom ju nechajte vychladnúť.
  • Mäso varte dôkladne – vnútornú teplotu by malo mať aspoň 63 °C, aby ste zabili vajíčka alebo larvy pásomníc.
  • Ak máte obavy, že vaše mäso alebo ryby nie sú z hodnoverného zdroja, mäso zmrazte na 7 až 10 dní a ryby aspoň na 24 hodín v mrazničke s teplotou −35 °C, aby ste zabili vajíčka a larvy pásomníc.
  • Vyhnite sa konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne upraveného bravčového, hovädzieho mäsa a rýb.
  • Čo najskôr ošetrite psov i mačky, ktoré môžu byť infikované pásomnicou, a pravidelne ich odčervujte.

Zdroje:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/tapeworms-in-humans

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tapeworm/symptoms-causes/syc-20378174

https://www.medicalnewstoday.com/articles/170461

https://www.carygastro.com/blog/tapeworms-in-humans

Pridaj komentár