Warfarín.
(Zdroj foto: AdobeStock.com)
V prípade, že ste v poslednom čase podstúpili operáciu srdca alebo prekonali infarkt, je veľmi reálne, že vám lekár predpíše warfarín.
Čo je to vlastne za liek?
Ako sa má správne užívať?
Ako dlho sa užíva warfarín?
Pre koho nie je vhodný?
Kedy vám predpíšu warfarín?
Warfarín patrí do skupiny liekov, nazývaných antikoagulanciá. Tieto lieky tlmia krvnú zrážanlivosť. Niektoré stavy a ochorenia, napríklad operácie či srdcové arytmie, sú totiž spojené s nadmernou tvorbou krvných zrazenín.
Warfarín nás chráni pred vznikom zrazenín, ktoré upchávajú cievy, dokonca môžu spôsobiť infarkt alebo mozgovú mŕtvicu. Toto sú najčastejšie prípady, kedy vám lekár predpíše warfarín:
- po operácii, po ktorej je vyššie riziko tvorby krvných zrazenín (napríklad operácie srdca),
- ak ste mali srdcový infarkt,
- ak trpíte srdcovou arytmiou, konkrétne fibriláciou predsiení (predsiene srdca nekontrolovane rýchlo bijú),
- ak ste mali (alebo máte) vyššie riziko vzniku krvnej zrazeniny v nohách, alebo v pľúcach,
- ak máte vrodené ochorenie krvného zrážania – napríklad trombofíliu (vtedy sa zrazeniny tvoria častejšie a ľahšie).
Ako funguje warfarín?
V laickej reči sa stretávame aj s tým, že warfarín „riedi krv“. To je svojím spôsobom pravda, no warfarín predovšetkým blokuje účinok vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi.
Inými slovami – warfarín zabezpečuje, aby sa naša krv príliš nezrážala. A keďže nezrazená krv je redšia, ako tá zrazená, ľahšie potom preteká cievami, a tie sa tak ľahko neupchajú.
Ako budete warfarín užívať?
Warfarín sa užíva vo forme tabliet. Nebuďte prekvapení, ak sa bude na začiatku liečby dávka často meniť. Warfarín sa totiž používa bez ohľadu na to, či je zrážanlivosť zvýšená nadmerne, alebo len trochu.
Lekár musí v prvom rade zabezpečiť, aby sa zrážanlivosť krvi príliš neznížila, pretože by mohlo dôjsť k nebezpečnému, život ohrozujúcemu krvácaniu. Je mimoriadne dôležité, aby lekár našiel tú „zlatú strednú cestu“.
To, koľko lieku potrebujete, je ovplyvnené napríklad aj vaším stravovaním.
Dávkovanie warfarínu
Dávka warfarínu sa stanovuje podľa takzvaného INR. Skratka INR znamená „Medzinárodný normalizovaný pomer“. Tento pomer vám lekár stanoví zo vzorky krvi.
INR je v podstate mierkou toho, ako dlho trvá zrážanie vašej krvi. Čím pomalšie sa vám krv zráža, tým je hodnota INR vyššia. Normálne hodnoty INR sa u „zdravých“ ľudí pohybujú v rozmedzí 0,8 až 1,2.
Ak ste liečení warfarínom, cieľová hodnota je 2,0 až 3,0 (prípadne 2,5 až 3,5, ak ste po výmene srdcových chlopní). Na začiatku užívania vám budú INR kontrolovať denne, až kým nedosiahnete cieľové hodnoty, čo zvyčajne býva po prvom týždni.
Po nastavení na stabilnú dávku už nebudete musieť chodiť na kontroly tak často, väčšinou stačí raz za mesiac. Pri každej zmene liečby (alebo dávky) sú však kontroly opäť častejšie.
Ako dlho sa užíva warfarín?
Dĺžka užívania sa líši podľa dôvodu, prečo vám tento liek predpísali. Ak ste napríklad mali krvnú zrazeninu v nohe alebo v pľúcnom obehu, warfarín sa zvyčajne predpisuje na 3 až 6 mesiacov.
Pokiaľ však stále pretrváva riziko tvorby zrazením, môže to byť aj dlhšie, prípadne sa z warfarínu stane liek, ktorý budete užívať po celý život. O dĺžke liečby rozhoduje vždy váš lekár.
Ako správne užívať warfarín?
V prípade, že ste omylom užili vyššiu dávku warfarínu, kontaktujte svojho lekára – on vám dá pokyny, ako ďalej postupovať. Naopak, ak ste na liek zabudli, okamžite zabudnutú dávku užite. Pozor však! Platí to iba v prípade, že ešte neubehlo 12 hodín!
Ak už 12 hodín ubehlo, rozdeľte si zabudnutú dávku na 2 alebo 3 časti, a tie užite s nasledujúcimi dávkami tak, aby sa vám nezmenila týždenná dávka. Nikdy neužívajte 2-násobné množstvo za sebou!
Postup pri viacerých zabudnutých dávkach konzultujte s lekárom!
U koho nie je vhodná liečba warfarínom?
Warfarín nemusí byť správnou voľbou pre každého. Liek by nemali užívať napríklad tehotné ženy, hlavne v prvom trimestri a v poslednom mesiaci. Počas dojčenia ho žena môže užívať.
Warfarín nie je vhodný pre ľudí:
- so závažným ochorením pečene,
- s endokarditídou,
- s nedávnym krvácaním do tráviaceho traktu, mozgu, močového systému,
- so zvýšenou krvácavosťou kvôli vrodenej chorobe (napríklad hemofília),
- s neliečeným vysokým krvným tlakom.
Upozornenie!
To, či je warfarín tým správnym liekom pre vás, musí posúdiť váš lekár. Vy mu na oplátku pravdivo opíšte svoj zdravotný stav, rovnako aj lieky, ktoré užívate. Nie všetky sa totiž môžu užívať súčasne s warfarínom.
Aké lieky majú vplyv na liečbu warfarínom?
Účinok warfarínu ovplyvňuje viacero liekov. Ide napríklad o pomerne bežné lieky proti bolesti, ako kyselina acetylsalycilová alebo ibuprofén. Ďalej sú to liečivá:
- proti zrážaniu krvi,
- proti plesňovým ochoreniam,
- upravujúce srdcový rytmus, hladiny cholesterolu alebo tvorbu žalúdočnej kyseliny,
- na liečbu depresie, úzkosti,
- na liečbu epilepsie,
- niektoré antibiotiká,
- určité prípravky na prírodnej báze, ktoré obsahujú ginko, cesnak, ľubovník bodkovaný a pod.
Hoci je veľa takých liekov, ktoré dokážu ovplyvniť účinok warfarínu, nepanikárte – nemusíte ich všetky nosiť v hlave. Radšej oboznámte svojho lekára so všetkými liekmi, liečivými rastlinami, výživovými doplnkami a vitamínmi, ktoré užívate (aj nepravidelne).
Takisto si pred užitím nového doplnku, či novej bylinky najprv overte, či sa nebude ovplyvňovať s warfarínom. Poradiť sa môžete s lekárom alebo lekárnikom.
Upozornenie!
Zapamätajte si, že nie všetky liekové interakcie sú dokonale preskúmané. Preto informujte svojho lekára o všetkých stavoch, ktoré vás pri užívaní warfarínu znepokojujú.
Aj vaša strava ovplyvňuje účinok lieku
Keďže úloha warfarínu spočíva v blokovaní vitamínu K, mali by ste potraviny s vysokým obsahom tohto vitamínu jesť pokiaľ možno čo najkonštantnejšie (čiže približne v rovnakom množstve). Ide hlavne o zelenú a listovú zeleninu, resp. iné potraviny:
- kapusta,
- kel
- brokolica,
- hlávkový šalát,
- špenát,
- zeler,
- petržlen,
- pažítka,
- avokádo,
- olivový olej.
Chcete zmeniť stravovanie?
V prípade, že ste plánovali výraznú zmenu jedálnička, napríklad držať diétu, či dokonca prejsť na vegetariánstvo, myslite na to, že tým ovplyvníte váš príjem vitamínu K.
Ak vám povedzme napadlo, že pre istotu vylúčite všetky potraviny bohaté na vitamín K, nerobte to. Vitamín K je totiž veľmi dôležitý pre správne fungovanie nášho tela.
Lepšie urobíte, ak sa vyhnete napríklad grapefruitovým alebo brusnicovým džúsom, ktoré majú na warfarínu naozaj silný vplyv, no vy bez nich vydržíte.
Čo ešte môžem očakávať počas liečby warfarínom?
Ak napríklad idete na plánovanú operáciu, môžu vám liek niekoľko dní predtým vysadiť, aby pri zákroku nedošlo k zvýšenému krvácaniu. O warfaríne by mal vedieť aj váš zubár, ak by vám chcel napríklad trhať zuby, alebo predpísať antibiotiká, ktoré sa s warfarínom často ovplyvňujú.
Aj niektoré stavy, ako hnačky alebo zvracania, môžu ovplyvniť to, akú dávku warfarínu potrebujete. Preto o všetkých (aj menších) zdravotných ťažkostiach informujte svojho lekára.
Má warfarín vedľajšie účinky?
Rovnako ako pri iných liekoch, aj tu sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, no neznamená to, že u každého. Najčastejšie ide o nevoľnosť, zvracanie, zvýšenú teplotu alebo krvácanie.
To posledné sa obvykle prejaví ako krvácanie z ďasien počas čistenia zubov, či príležitostné krvácanie z nosa (trvajúce menej ako 10 minút). Takisto sa vám môžu ľahšie tvoriť modriny.
U žien zase môže ísť o silnejšiu alebo dlhšiu menštruáciu. Hoci sú to mierne príznaky, ktoré nie sú nebezpečné, informujte o nich svojho lekára. Určite ho však kontaktujte, ak spozorujete vážnejšie príznaky:
- krv v moči, vo zvratkoch,
- vykašliavanie krvi,
- čierna stolica,
- krvácanie z nosa alebo ranky, čo neviete zastaviť,
- rozsiahle modriny, ktoré vznikli bez udretia, resp. lekárskeho zákroku.
V týchto prípadoch okamžite vysaďte liek a navštívte lekára, či priamo pohotovosť – ide o prejavy vážneho krvácania! Dokonca vám hrozí krvácanie do mozgu, a to pri týchto príznakoch:
- silná bolesť hlavy,
- zahmlené videnie,
- necitlivosť alebo brnenie v rukách a v nohách,
- veľká telesná slabosť.
Zriedkavejšie vedľajšie účinky
Aj keď to nie je celkom bežné, pozor si dajte aj na ďalšie vedľajšie účinky, nazývané kumarínová nekróza a syndróm purpurových prstov. Pri kumarínovej nekrózy sa v prvých dňoch užívania objavia na koži tmavé, opuchnuté miesta, hlavne v oblasti nôh a zadku.
Pri syndróme purpurových prstov sa zas na prstoch a chodidlách tvoria bolestivé červeno-fialové fľaky. Oba vedľajšie účinky sú síce zriedkavé, ale človek nikdy nevie. Ak by sa teda objavili, neodkladne informujte svojho lekára. Ten zváži vysadenie alebo úpravu dávky.
Záver
Warfarín je pomerne bežný liek, pritom nás chráni pred rôznymi zdravotnými komplikáciami. Jeho užívanie však vyžaduje opatrnosť, hlavne v kombinácii s inými liekmi, či jedlom.
Aj preto sa s lekárom dôkladne porozprávajte o pravidlách užívania. Neváhajte svoje otázky konzultovať aj v lekárni.
Autorka je farmaceutka
Bibliografia:
- SPC warfarínu
- Warfarin, www.nhs.uk/medicines/warfarin/
- Warfarin https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/warfarin-oral-route/before-using/drg-20070945