Pálenie záhy a reflux: Zúžený pažerák a vredy na pažeráku

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ak ste si po prvom prečítaní nadpisu povedali, že niekde je chyba, vyvedieme vás z omylu.

Hoci je citrón podľa chuti kyslý, v tele pôsobí zásadito.

Pri pálení záhy preto pomôže ľudový recept:

Do pohára s vodou si vytlačte čerstvú šťavu z citróna a – vypite. Samozrejme, iba ak nie ste alergickí na citrusové plody.

Pálenie záhy: spúšťače

 • určité nápoje (káva, alkohol, ovocné šťavy a čaje),
 • mastné, štipľavé jedlo,
 • silice (mentol),
 • obezita,
 • tehotenstvo (keď plod tlačí na žalúdok),
 • niektoré lieky,
 • anatomické abnormality,
 • infekcia Helicobacterom pylori.
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Čo sa deje v žalúdku pri trávení

Špecializované bunky žalúdka produkujú kyselinu chlorovodíkovú (HCl; pH 1 – 2), ktorá spolu s tráviacimi šťavami rozkladá prehltnutú potravu. Ide o obdivuhodne silný chemický proces. Sliznica žalúdka (aby nedošlo k jej poškodeniu) je pred pôsobením kyseliny chlorovodíkovej zabezpečená ochranným obalom, hlienom.

Ako je možné, že sa obsah žalúdka nedostane naspäť do pažeráka?

V dolnej časti pažeráka sa nachádza dolný ezofageálny zvierač, ktorý bráni prestupu kyslého obsahu zo žalúdka do pažeráka. Ak však zvierač ochabne a prestane plniť svoju úlohu, môže dochádzať k refluxu – spätnému toku žalúdočného obsahu do pažeráka.

To sa prejaví typickými symptómami – pálením za hrudnou kosťou, kašľom alebo grganím. Kyslý obsah, ktorý mal zostať v žalúdku, sa takto dostane naspäť do hrdla. Vtedy hovoríme o ezofageálnom refluxe.

Poškodený pažerák – gastroezofágová refluxná choroba

Sliznica pažeráka nie je vybavená ochranným hlienom, ako je to v prípade žalúdku. Častý styk so žalúdočnou šťavou môže pažerák poškodiť, zúžiť ho, alebo na ňom spôsobiť vredy.

Ak tento problém pretrváva dlhodobo, môže vzniknúť vážny stav – gastroezofágová refluxná choroba (GERD). Je to ochorenie, ktoré je charakterizované vredom, chronickým zápalom, alebo zúžením pažeráka.

Pálenie záhy a lieky

Časté užívanie protizápalových liečiv (napr. ibuprofén, diklofenak, kyselina acetylsalicylová, nimesulid) znižuje tvorbu ochranného hlienu v žalúdku. Tým môže dôjsť k natráveniu steny žalúdkavzniku vredu.

Pacienti s vredovou chorobou by nemali vôbec užívať tieto liečivá. Lekár im môže predpísať napr. meloxikam, alebo protizápalové liečivá v kombinácii s misoprostolom, ktorý chráni sliznicu žalúdka (diklofenak + mizoprostol). Misoprostol sa ale nesmie užívať v tehotenstve, pretože môže vyvolať predčasný pôrod.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ďalšie problémové liečivá:

 • používané pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému (ramipril, enalapril, amlodipín),
 • niektoré antibiotiká (klaritromycín, azitromycín),
 • železo,
 • metronidazol,
 • hormonálna antikoncepcia (estrogény)

Ako si môžem pomôcť bez návštevy lekára?

Cieľom liečby je neutralizácia žalúdočnej šťavy, alebo potlačenie jej vylučovania. Zvýšením pH sa znížia žalúdočné problémy. Ak sa ale príznaky nezlepšia do 2 týždňov, je potrebné navštíviť lekára, ktorý by mal objaviť príčinu vašich problémov.

Rovnako je potrebné, aby ste s lekárom konzultovali liečbu, ak máte závažné ochorenie obličiek alebo pečene. V takýchto prípadoch nesiahajte svojvoľne po voľnopredajných liekoch.

Ak ste sa predsa rozhodli vstúpil do lekárne, skúste si odpovedať na nasledovné otázky, ktoré vám môže položiť lekárnik:

Ako dlho trvá váš problém?

Liečili ste sa už niekedy na podobný problém?

Beriete aj iné lieky?

Po vyriešení týchto otázok, vám lekárnik navrhne niektorú z nasledovných skupín liečiv.

[precitajtesi link="dyspepsia-aj-vas-trapia-poruchy-travenia-ako-ich-liecit"]

Pálenie záhy a antacidá

Najviac predávanými liekmi na pálenie záhy sú antacidá. Ide o zlúčeniny hliníka a horčíka, ktoré uhasia príznaky pálenia záhy najrýchlejšie. Sú slabo zásadité.

Jedným z najstarších antacíd je sóda bikarbóna (NaHCO3). Jej používanie sa ale neodporúča, lebo na prvom stupni síce zníži kyslosť žalúdka, ale následne dôjde k ešte vyššej produkcii HCl, a tým k poškodeniu sliznice žalúdka.

Dlhodobo pôsobiacim antacidom, s najväčšou neutralizačnou kapacitou, je uhličitan vápenatý (CaCO3). Ten však nie je vhodný pri vredovej chorobe, keďže uvoľňujúci sa oxid uhličitý môže spôsobovať bolesti (tlakom na vredy).

Súčasťou antacíd sú aj liečivá na liečbu vetrovkolikových kŕčov.

Ako užívať antacidá

Antacidá je nutné užívať najmenej 2 hodiny pred/alebo po užití iného lieku, aby nedochádzalo k horšiemu vstrebávaniu, a tým k zníženiu účinku iného liečiva. Aby boli účinné počas celého dňa, musíme presne dodržať dávkovaciu schému.

Antacidá sa zvyčajne podávajú po jedle a na noc, takže niekedy aj 7x denne. Spolu s alginátmi sú vhodné aj pre tehotné dojčiace matky.

[caption id="attachment_65839" align="alignnone" width="600"] Zdroj foto: Stock.adobe.com

H2-antagonisty

H2-antagonisty sa podávajú pred konzumáciou tých jedál a nápojov, ktoré spôsobujú ezofageálny reflux. Dokážu potlačiť tvorbu HCl počas noci, preto je najlepšie, podávať ich navečer.

H2-antagonisty sú dobre tolerované pacientmi. Užívajú sa krátkodobo, a nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace matky.

Voľnopredajným liečivom z tejto skupiny je ranitidín.

Inhibítory protónovej pumpy

Inhibítory protónovej pumpy (IPP) patria k najúčinnejším najdlhšie pôsobiacim liečivám, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej. Užívajú sa večer, aby sa dosiahol najvyšší účinok. IPP nesmú užívať tehotné a dojčiace matky.

Voľnopredajným liečivom z tejto skupiny je pantoprazol.

Ako sa správne stravovať?

 • Jesť menšie porcie, 5x denne.
 • Jesť posediačky, vzpriamene; po jedle si hneď nelíhať.
 • Obmedziť alkohol, fajčenie, pitie kávy, sladké nápoje.
 • Obmedziť pečené, smažené jedlá.
 • Minimalizovať stresové situácie.

Autorka vyštudovala na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského

Informácie v článku „Citrónová šťava na pálenie záhy? Čo sa to deje v žalúdku?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár