(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Že pôrod je bolestivá záležitosť, vieme všetci. Ale vedeli ste, že existujú tzv. falošné kontrakcie, ktoré môžete pociťovať niekoľko mesiacov pred pôrodom?
A že okrem nich existuje ešte niekoľko druhov bolestí, ktoré sú v tehotenstve úplne bežné a v poriadku?
Ako zistiť, kedy je bolesť „normálna“, a kedy, naopak, signalizuje, že sa s vami alebo bábätkom deje niečo vážne?
Falošné predpôrodné bolesti – kontrakcie
Nazývajú sa aj Braxton-Hicksove sťahy, podľa lekára, ktorý ich v roku 1872 prvýkrát popísal. Ich úloha nie je úplne jasná, ale pravdepodobne sa podieľajú na napínaní svalstva maternice a zlepšení toku krvi do placenty.
Krátko pred pôrodom môžu mať dopad aj na mäknutie a stenčovanie krčka maternice. Nevedú však k pôrodu, a ani krčok neotvárajú – to robia až skutočné pôrodné sťahy.
Kedy sa zvyknú objavovať predpôrodné bolesti?
Podľa niektorých zdrojov, môžu sa začať už počas prvého trimestra. Citeľné sú až v druhom trimestri, asi po 20. týždni tehotenstva, obyčajne ich však ženy výraznejšie pociťujú až v treťom trimestri.
Neexistuje všeobecný vzorec, podľa ktorého prichádzajú, ale ich výskyt je častejší:
- ak ste pohybovo veľmi aktívna vy, alebo váš plod,
- ak máte plný močový mechúr,
- po pohlavnom styku,
- ak ste dehydrovaná,
- s blížiacim sa termínom pôrodu.
Čo s nimi môžem robiť?
Falošné kontrakcie zvyknú reagovať na zmenu polohy. Ľahnite si, ak ste predtým stáli, alebo sa prejdite, ak ste sedeli či ležali, a mali by ustúpiť. Pomáha tiež, keď sa vymočíte (ak máte plný mechúr), alebo – naopak – napijete, pretože kontrakcie sa môžu objavovať kvôli dehydratácii. Skúsiť môžete aj teplú sprchu.
Falošné kontrakcie berte ako cvičné. Ak chodíte na predpôrodnú prípravu, máte vďaka nim šancu nacvičiť si správne dýchanie.
Zapojiť môžete aj partnera.
Predpôrodné bolesti a falošné kontrakcie
V prvom rade – prichádzajú aj odchádzajú nepravidelne. Interval medzi nimi nedokážete s istotou určiť. Kontrakcie môžu trvať rôzne dlho, menej ako 30 sekúnd, ale aj 2 minúty. Nestupňujú sa však. Začínajú ako nebolestivý sťah, ktorý sa šíri smerom nadol. Keď ste v pokoji a zmeníte polohu (napr. si ľahnete), alebo si dáte teplú sprchu, ustúpia.
Pravé kontrakcie sú, naopak, pravidelné, intervaly medzi nimi sa skracujú. Postupne sa zosilňujú, sú stále bolestivejšie.
Bolesti vám môžu vyžarovať do krížov alebo stehien. Trvajú približne rovnaký čas, 30 až 60 sekúnd. Pokoj, zmena polohy ani teplá voda, vám pri nich neposkytnú výraznejšiu úľavu.
Všeobecne platí, že ak sa u vás vyskytnú viac ako 4 kontrakcie za hodinu (dokonca aj nebolestivé), je potrebné, aby ste ich nasledujúcu hodinu pozorne sledovali, a dávali pritom pozor, či sa zosilňujú a či sa dĺžka medzi nimi skracuje. Ak áno, je veľmi pravdepodobné, že ide o pôrod.
Niektoré ženy namiesto bolestivých sťahov maternice cítia skôr bolesti v krížoch a podbrušku, preto je dôležité vedieť, že aj tieto bolesti sú „sprievodkyňami“ kontrakcií.
Pri 5-minútových intervaloch medzi kontrakciami je najvyšší čas, aby ste šli do nemocnice.
Ako zistím, že sa pôrod naozaj začal?
Ak si predsa len nie ste istá, či už naozaj rodíte, okrem pôrodných sťahov existuje niekoľko ďalších varovných príznakov.
Špinenie alebo krvácanie
Pred začiatkom pôrodu sa vyplaví z pošvy zátka hustého hlienu s prímesou krvi, ktorá upchávala hrdlo maternice, a chránila tak bábätko pred prípadnou infekciou. Môže sa tak stať už počas sťahov, ale aj niekoľko dní pred ich začiatkom.
Odtok plodovej vody
Plodová voda, ktorá obklopuje plod v maternici, sa nachádza vo vaku, ktorého blana môže prasknúť kedykoľvek počas kontrakcií. Tekutina tak môže odtiecť naraz, ale bežnejšie je, že odteká tenkým pramienkom. Ak sa tak stane, mali by ste byť hospitalizovaná, aj keď ešte nemáte bolesti, pretože vám a dieťaťu môže hroziť infekcia.
90 % žien po odtečení plodovej vody porodí do 48 hodín.
Hnačka
Asi 3 dni pred pôrodom sa telo prirodzene začína očisťovať, preto sa vám môže stať, že toaletu budete navštevovať častejšie. Tento príznak však nie je úplne spoľahlivý, preto ho skôr považujte za doplnkový signál k bolestiam, špineniu a odtoku plodovej vody.
Dôležité upozornenie! Kedy musíte vyhľadať zdravotnícku pomoc?
Ak sa u vás tieto príznaky objavia pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva, neváhajte a ponáhľajte sa do nemocnice, keďže vám hrozí predčasný pôrod, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť!
Návšteva nemocnice je namieste aj vtedy, keď vám odtečie plodová voda, či v prípade, že náhle prestanete vnímať pohyby dieťaťa, alebo tieto pohyby zrazu vnímate ako bolestivé.
Vášho gynekológa tiež informujte, ak kedykoľvek počas tehotenstva zaregistrujete neobvyklý výtok z pošvy – žltý, hnedý, krvavý, penivý, prípadne nepríjemne zapáchajúci.
Môže totiž značiť infekciu, ktorú je nutné preliečiť.
Iné predpôrodné bolesti
Bolesť oblých väzov
Je častá najmä v druhom trimestri. Prejavuje sa ako ostrá, bodavá bolesť po oboch stranách brucha (nezriedka vyžaruje aj do slabín). Môžu za ňu väzy, ktoré spájajú maternicu s panvou, a vplyvom jej rastu, sa naťahujú. Táto bolesť trvá iba pár sekúnd a väčšinou ju vyprovokuje prudký pohyb (napríklad, ak rýchlo vstanete, alebo sa prevalíte v posteli), smiech, kašeľ alebo kýchnutie.
Bolesti oblých väzov môžete predísť dostatočným oddychovaním, alebo keď nebudete vykonávať prudké zmeny polohy. Pri kašli, smiechu alebo kýchnutí pomáha, ak sa zohnete a mierne roztiahnete boky.
Ak sa bolesť objavuje nepretržite, lekár vám môže odporučiť mierny denný strečing.
Lekárovi volajte v prípade, že bolesť pretrváva napriek oddychu, naberá na intenzite, alebo trvá viac ako niekoľko minút. Tiež vtedy, ak sťažuje dýchanie, rozprávanie alebo chôdzu.
Upozornenie!
Ak cítite bodavé bolesti už počas prvého trimestra a iba na jednej strane brucha, vyhľadajte lekársku pomoc čo najskôr. Môže totiž ísť o mimomaternicové tehotenstvo!
Preeklampsia
Ide o vysoký tlak v tehotenstve, ktorý môže viesť až k ohrozeniu života. Preeklampsiu sprevádza bolesť v hornej časti brucha, obyčajne pod rebrami. Ďalšími príznakmi sú: nevoľnosť, zvracanie, opuchy, bolesti hlavy, rozmazané videnie a prítomnosť bielkovín v moči.
Odlúčenie placenty
Keď sa placenta odlúči od maternice ešte pred narodením, rovnako ide o život ohrozujúci stav. Symptómami sú nepretržitá bolesť, bolesť chrbta či tvrdé brucho, sprevádzané krvavým výtokom z pošvy alebo odtekaním plodovej vody.
Potrat
Žiaľ, končí sa ním až 15 – 20 % tehotenstiev. Väčšina potratov sa udeje do 13. týždňa, no potratiť môžete aj neskôr. Potrat je sprevádzaný miernou až silnou bolesťou krížov, pravými kontrakciami (v intervale každých 5 až 20 minút) a krvácaním z pošvy.
Vetry
Môžu spôsobiť bolesti, ktoré sa presúvajú po celom bruchu, chrbte alebo hrudi. V tehotenstve trvá trávenie potravy asi o 30 % dlhšie, ako obvykle, preto sú aj vetry v tomto období častejší, ako mimo neho.
Bolesť spôsobená vetrami je niekedy veľmi silná, pominie však sama (v krátkom čase), pričom nemá ďalšie sprievodné príznaky.
Bolesti chrbta
V tehotenstve trápia mnoho žien. Tlak na panvové dno, ktorý spôsobuje hlava dieťaťa, môžete cítiť ako občasné bodavé bolesti v krížoch. Bolesti chrbta môže spôsobiť aj priberanie na váhe, a teda väčšia záťaž na chrbticu, hormonálne zmeny a stres.
Spánok na chrbte bolestiam tiež napomáha. Uľaviť od bolesti môže pohyb, teplo alebo chlad.
Skúste sa s lekárom či fyzioterapeutom poradiť o vhodných cvikoch, prípadne použite teplú alebo studenú sprchu, či obklad. A nenoste vysoké opätky a nedvíhajte ťažké veci!
Používať na predpôrodné bolesti lieky?
Zo všetkých tu spomenutých predpôrodných bolestí, je použitie liekov opodstatnené iba pri bolesti chrbta. Ostatné bolesti trvajú buď príliš krátko, alebo oznamujú začiatok pôrodu.
Pred užívaním liekov proti bolesti chrbta uprednostnite radšej alternatívne metódy, ako homeopatia, masáž, akupunktúra či chiropraxia. Ak sa však liekom nedá vyhnúť, VŽDY sa pred ich užitím poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Dôležité je, zohľadniť najmä štádium tehotenstva, v ktorom sa nachádzate. Z voľnopredajných liekov nesmiete užívať ibuprofén, a to počas celého tehotenstva. Kyselinu acetylsalycilovú nesmiete v treťom trimestri. Bezpečnou voľbou počas tehotenstva je paracetamol.
Pamätajte však na to, že ak už lieky proti bolesti užívate, v tehotenstve platí jasná zásada – čím nižšia dávka a na čo najkratšiu možnú dobu!
Predpôrodné bolesti: Kedy určite volať lekárovi?
Nech už je druh, či príčina vašich bolestí akákoľvek, zdravotnú starostlivosť neodkladne vyhľadajte, ak ju sprevádza:
- špinenie či krvácanie,
- horúčka či zimnica,
- závraty a točenie hlavy,
- nepríjemnosti s močením,
- nevoľnosť a zvracanie,
- intenzívna kŕčovitá bolesť, ktorá neustupuje.
Ak sa vám zdá, že počas tehotenstva nie je niečo v poriadku s vami alebo s vaším bábätkom, vždy to konzultujte s lekárom. Pamätajte, že je lepší falošný poplach, či „zbytočná“ návšteva u lekára, ako návšteva neskorá, ktorá môže ohroziť život alebo zdravie, či už u vás, alebo u dieťaťa.
Autorka je farmaceutka
Pridajte si nás na Facebook!