Tretí trimester tehotenstva: Pripravte si osobné veci do pôrodnice

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Tretí trimester tehotenstva sa počíta od začiatku 28. týždňa tehotenstva, až do samotného pôrodu. Ten by mal nastať ideálne v 40. týždni.

Samozrejme, môže prísť aj skôr, či o čosi neskôr. Ak sa dieťatko „nerozbieha“, pomôžu na svet lekári.

V poslednom tretine tehotenstva už budete cítiť intenzívny tlak maternice na vnútorné orgány. Nečudo, veď bábätko je veľké a plné energie.

V tomto období dieťa zbiera silu na veľmi dôležitý pohyb – zmenu polohy v brušku. Otočí sa hlavičkou dolu, aby bolo pripravené na pôrod. Lekár vás bude chcieť vidieť každý druhý týždeň, v špecifických prípadoch i častejšie.

Ako sa cítite vy? Trochu ako iná žena

Ste unavená, máte živé sny, zle spíte, ťažko si hľadáte správnu polohu. Odkladáte veci tam, kam nepatria, a potom ich neviete nájsť. Čím to je?

Mozog má množstvo práce s prípravou na materstvo, silno pracujú hormóny. Výnimkou nie sú ani „poslíčkovia“, teda falošné kontrakcie, ktoré vás môžu vystrašiť. Od pravých sa však líšia – intenzita ani frekvencia nestúpa.

Okrem toho vás môže kváriť záha, zápcha, chodíte často na toaletu (najmä v noci). Bradavky a dvorce vám stmavli, prsia stále rastú, prirodzené je vytekanie mledziva.

Ako si pomôcť pri pálení záhy?

Pravidelne jedzte – radšej viac malých porcií než 2 veľké jedlá. Ležte na vyššom vankúši, alebo aj na dvoch. Vyskúšajte polohu v polosede aj pri spaní.

Ako rastie plod?

Bábätko v tomto období priberá, ukladá si zásoby tuku. Pár týždňov pred odhadovaným pôrodom je už plne vyvinuté, ovláda vlastné dýchanie aj telesnú teplotu. Väčšinu dňa prespí, ale v poslednom týždni si intenzívne nacvičuje otváranie očí a otáčanie hlavičkou.

Do tohto obdobia malo dieťa proporčne väčšiu hlavu ako telo, teraz sa situáciu upravuje. Dieťa čoraz lepšie rozoznáva zvuky, chute, hlasy, ale aj svetlotmu. Mizne aj prvotné ochlpenie – lanugo, rastú prvé vlásky.

Dieťa už (logicky) nemá toľko priestoru na pohyb. Pre úspešný pôrod je však najdôležitejšie uloženie placenty. Ak je uložená dole a prekrýva pôrodný kanál, alebo ak sa začne predčasne odlučovať, môže to spôsobiť komplikácie.

nevolnost-v-tretí-trimester-tehotenstva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Koľko meria plod?

V 32. týždni má približne 4042 cm a váži viac ako 1 500 gramov. Do pôrodu narastie ešte ďalších 7 a viac centimetrov a priberie viac ako dvojnásobok. V čase pôrodu je obvod hlavičky porovnateľný s obvodom bruška.

Tretí trimester tehotenstva a dôležité vyšetrenia:

  • 30.32. týždeň – veľký ultrazvuk – zameraný na rast plodu a uloženie placenty,
  • od 36. týždňa – kontroly v pôrodnici – monitoring plodu, vyšetrenie kardiotokografom.

Lekár skontroluje prietok krvi placentou a pupočníkovými cievami. Preskúma aj krčok maternice, aby zistil, či sa otvára v akej miere. Podľa toho vie odhadnúť, kedy nastane pôrod. Pravdepodobný dátum vám samozrejme oznámi. Absolvujete tiež vyšetrenie na prítomnosť streptokoka v pošve, aby sa pri prirodzenom pôrode nepreniesol na dieťa.

Ak na to sú zdravotné dôvody, od ukončeného 32. týždňa máte nárok na materskú dovolenku. Inak od ukončeného 34. týždňa.

Ako by ste sa mali stravovať?

Najdôležitejšia vec – doprajte svojmu dieťaťu vápnik. Je síce dôležitý počas celého tehotenstva, ale teraz ho potrebujete najviac – na správny vývoj a spevnenie kostí, nechtov vlasov.

Nebojte sa piť mlieko. Ukázalo sa, že tehotné ženy, ktoré ho pijú pravidelne, pričom majú aj dostatočný príjem vitamínu D, chránia svoje dieťa pred nebezpečnou chorobou – sclerosis multiplex.

Nezabudnite ani na omega-3 mastné kyseliny, špeciálne DHA. Dieťa ich potrebuje na vývoj nervového systému a imunitu, vy na zníženie rizika popôrodnej depresie. Tehotné a dojčiace ženy užívajú minimálne 300 mg DHA denne.

tlak-v-bruchu-v-tehotenstve-
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pozrite si, čo vám ponúka UNION

Čo si budeme nahovárať – v predpôrodnom období dostáva poriadne zabrať aj naša psychika. Duševnú pohodu rozhodne posilnia projekty pre mamičky. Zdravotná poisťovňa Union ponúka budúcim mamám a ich ratolestiam viaceré výhody. Viac sa dozviete tu: https://www.union.sk/vyhody-pre-mamy.

Benefity pre novorodencov

Pôrodom sa nič nekončí, naopak – všetko sa začína. Nižší finančný príjem rodinu nepoteší, najmä ak dieťa vyžaduje nadpriemernú starostlivosť. ZP Union preto všetkým detským poistencom preplatí doplatky za lieky, dokonca v neobmedzenej výške. Poisťovňa vám preplatí aj všetky vyšetrenia, ktoré sú potrebné pre optimálnu zdravotnú starostlivosť.

Ako si zostaviť pôrodný plán?

Pôrodný plán je stále veľkým hitom. Mamičky si doň píšu predstavy o pôrode, napríklad aj to, ako chcú rodiť, alebo čo by práve nechceli zažiť. Tento plán odovzdávajú v pôrodnici.

Dopredu si zistite, aké má vaša pôrodnica možnosti, či spĺňa vaše predstavy. Záleží aj od miestnych zvyklostí, v akej miere vám vyhovejú. A samozrejme, nie vždy možno ísť podľa plánu.

Aké doklady si prinesiete do pôrodnice:

  • občiansky preukaz,
  • zdravotný preukaz,
  • tehotenský preukaz,
  • kópiu sobášneho listu,
  • kópiu zápisnice o určení otcovstva k nenarodenému dieťaťu, so súhlasným vyjadrením rodičov (ak nie ste vydatá a partner uznáva otcovstvo – vydáva ho matrika v mieste bydliska),
  • výsledky špeciálnych vyšetrení v tehotenstve (alebo v minulosti),
  • platobnú kartu, menší objem financií v hotovosti.

Osobné veci pre vás:

  • 2 nočné košele – so zapínaním vpredu,
  • 1 župan,
  • hygienické potreby: uterák, osuška, mydlo, zubná kefka a zubná pasta, toaletný papier (niekde aj príbory),
  • papuče a šľapky do sprchy,
  • voľnejšie bavlnené nohavičky,
  • jednorazové nohavičky po pôrode – 10 ks,
  • 2 materské podprsenky a vložky do nich,
  • nesýtené minerálne vody,
  • hygienické vložky bez fólie.
7-mesiac-tehotenstva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Veci pre bábätko:

  • oblečenie podľa ročného obdobia – bavlnené body aspoň na 3 prezlečenia,
  • 2 bavlnené plienky, balíček jednorazových,
  • ortopedické nohavičky,
  • zavinovačka,
  • tenšia čiapočka,
  • rukavičky.

Každá pôrodnica dáva konkrétny zoznam, ktorý u nich platí.

Pôrodná asistentka: Prečo áno?

Pôrodné asistentky sú zdravotné sestry, vzdelané v oblasti pôrodníctva. Úzko spolupracujú s ambulantným gynekológom alebo iným ošetrujúcim lekárom, aby budúca mamička dostala maximálne bezpečnú a komfortnú liečbu. Pôrodná asistentka vás svojimi skúsenosťami chráni pred rôznymi komplikáciami, dá vám veľa užitočných rád.

Koľko za ňu zaplatíte?

Zdravotná poisťovňa Union je jedinou zdravotnou poisťovňou na Slovensku, ktorá uhrádza prácu pôrodnej asistentky svojim poistenkyniam. Ba čo viac – sama vám ju nájde. Union má zmluvy s niekoľkými pôrodnými asistentkami v rôznych regiónoch Slovenska.

Asistentka je obzvlášť potrebná, ak chcete rodiť v domácom prostredí, no podporí vás aj na bežnej sále. Navyše – jej práca sa pôrodom nekončí. Máte nárok na pôrodnú asistentku? Overíte si to tu: https://www.union.sk/vyhody-porodna-asistencia.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroj: union.sk

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Pridaj komentár