Profylaktická príprava na pôrod: Ako sa pripraviť fyzicky aj psychicky na zvládnutie pôrodu?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pôrod je životnou udalosťou nielen pre mamičku samotnú, ale aj pre jej partnera. Ku koncu tehotenstva rastú aj obavy, či všetko prebehne, ako má. Radosť a napätie z očakávania sa miesia so strachom, či sa budete vedieť o nového človiečika postarať a či bude zdravý. Veľkou pomocou je predpôrodná príprava – kurzy, ktoré organizujú samotné pôrodnice (teda nemocnice, kliniky), materské centrá alebo súkromné spoločnosti podporujúce zdravé tehotenstvo a materstvo.

Ako by mala vyzerať príprava tehotnej ženy na pôrod?
Kde môžete predpôrodnú prípravu absolvovať?
Čo zahŕňa predpôrodná profylaxia?
Ako je to s prítomnosťou partnera na príprave?
Prečo je fyzická aj psychická príprava na pôrod dôležitá?

To, či sa rozhodnete absolvovať profylaktickú prípravu na pôrod, je, samozrejme, čisto vaša vec, ale pre mnohé mamičky je to skutočne dobré riešenie. Nielenže sa stretnete so ženami, ktoré o pár dní čaká podobný intenzívny zážitok, ale v prvom rade sa dozviete informácie o priebehu pôrodu, možnostiach, na aké sa pripraviť. Samozrejme, tieto informácie sú najdôležitejšie pre prvorodičky. Keďže kurzy bývajú rôzne dlhé, nastavte si ich tak, aby ste poslednú lekciu absolvovali pred očakávaným termínom pôrodu. Musíte byť však pripravené i na možnosť, že dieťatko sa na svet vypýta o pár dní skôr.

Fyzická príprava na pôrod

Odborný lektor vás naučí techniky dýchania pri pôrode, ktoré oceníte pri kontrakciách. Správne predýchavanie je dôležité aj preto, že potrebujete šetriť sily, a môže zmierniť bolesť. Dozviete sa podrobnosti o epidurálnej analgézii, všetkých troch etapách pôrodu, ale aj o tom, kedy je potrebný urgentný cisársky rez. Nemenej dôležité je, že v prípade nejasností môžete svoje otázky priamo konzultovať s lektorom, pretože súčasťou lekcií býva aj otvorená diskusia.

Predpôrodná príprava zvyčajne zahŕňa aj pravidelné cvičenie pod dohľadom pôrodnej asistentky. Pri týchto cvičeniach nejde ani o schudnutie, ani o budovanie svalov. Naučia vás, ako správne držať telo, pôsobia preventívne proti oslabeniu panvového dna, stimulujú krvný obeh, zvyšujú pružnosť svalov, pomáhajú odbúravať bolesť v krížovej oblasti, kŕče v nohách či pomáhajú pri problémoch so zápchou.

Aj priateľstvá získané na kurzoch vám pomôžu cítiť sa lepšie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Psychická príprava na pôrod

Neodmysliteľnou súčasťou predpôrodnej profylaxie je psychická príprava. V mnohých smeroch je dôležitejšia ako fyzická, pretože s fyzickými ťažkosťami vám v pôrodnici pomôžu, ale s neistotou, stresom či obavami už menej.

Pre budúcu mamičku je veľmi dôležité, aby bola posledné dni a týždne pred pôrodom v duševnej pohode. Čím viac budete vedieť o tom, čo vás čaká, poznať rôzne alternatívy a ich riešenia, tým budete pokojnejšia a lepšie pripravená. Súčasťou predpôrodných kurzov sú i prednášky o procese zotavenia sa z pôrodu, o nástupe materského mlieka a prvotnej starostlivosti o dieťa. Tieto zručnosti znižujú obavy z toho, či starostlivosť o dieťa zvládnete, a uľahčia popôrodnú adaptáciu.

Nácvik kúpania dieťatka, obliekania, výmeny plienky z vás urobí sebavedomú a pokojnú mamičku.

Materské centrá, súkromné spoločnosti alebo pôrodnica?

Uvažujete nad tým, kde predpôrodný kurz absolvovať? Či v materskom centre, v súkromnej inštitúcii alebo v pôrodnici? V prvom rade si vyberte miesto, kam sa môžete pohodlne a bez problémov dopraviť, a zvoľte si čas, ktorý vám vyhovuje z hľadiska vášho zaužívaného rytmu dňa. Bez ohľadu na to, kde kurz prebieha, by ho mali viesť certifikovaní lektori a najmä lektorky, ktoré majú aj vlastné skúsenosti s pôrodmi.

Výhodou kurzu, ktorý organizuje priamo pôrodnica, kde sa chystáte rodiť, je, že budete poznať prostredie, čo zmierňuje napätie a obavy. Prednášajúci vám môže ukázať priestory a vysvetliť všetko potrebné. Budete vedieť, aké pôrodné boxy môžete v pôrodnici očakávať, či je tam k dispozícii fit lopta a iné možnosti na rýchlejšie spustenie pôrodu a zmiernenie bolestí, poprípade či je možné na tomto mieste rodiť v iných polohách ako po ležiačky či vo vani a podobne.

V súkromných centrách môže byť výhodou individuálnejší prístup a menej účastníkov kurzu.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Príprava partnera na pôrod

Mať pri sebe počas pôrodu partnera či nie? To je otázka, na ktorú si musí každý pár odpovedať sám (netlačte na otecka, aby bol pri pôrode, keď sa na to necíti). Isté je však, že muži, ktorí so ženou absolvujú aspoň časť profylaktickej prípravy na pôrod, sú lepšie pripravení na novú situáciu. Ženy na materstvo pripravia hormonálne zmeny a celý priebeh tehotenstva, muži však tieto procesy nemajú. Ale otcovstvo je nemenej náročná úloha, a keď muž s ochotou absolvuje zopár lekcií o tom, čo žena a dieťa po pôrode potrebujú, bude sa cítiť lepšie pripravený.

Prítomnosť partnera na predpôrodnej príprave je ešte dôležitejšia, ak plánuje sprevádzať mamičku pri pôrode. Môže ju podporiť v správnom dýchaní, v tlačení a byť jej nielen psychickou, ale aj fyzickou oporou pri samotnom pôrode a v období po ňom, aby sa mamička lepšie zotavila.

Cenná pomoc partnera v období zotavovania sa

Výborným spôsobom, ako odľahčiť matku v prvých týždňoch po pôrode od všetkých nových povinností, je, ak si otecko vyberie niekoľko činností, ktoré bude s dieťaťom vykonávať pravidelne on. Napríklad – kúpanie, večerné uspávanie, príprava mlieka, ak nedojčíte, a tiež príprava jedla pre mamičku, ktorá potrebuje množstvo kvalitných živín. Zároveň tak vzniká silné puto i medzi otcom a dieťaťom.

Ešte jeden psychologický faktor: Viete o tom, že niektorí muži sa môžu po narodení potomka cítiť odsunutí na vedľajšiu koľaj? Všetko sa točí okolo dieťaťa a zrazu im nevenujete toľko pozornosti. Aktívne muža zapojiť do kolobehu nových povinností je to najlepšie pre všetkých troch!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podčiarknuté a zrátané

Hlavný význam profesionálne vedeného kurzu predpôrodnej prípravy je práve vo zvyšovaní dôvery v úspešný pôrod, v eliminovaní nadbytočného strachu a dezinformácií o možných problémoch. Verte alebo nie, stále sa ich šíri nemálo.

Má pomôcť budúcej mamičke porozumieť zmenám, ktoré každé tehotenstvo a pôrod sprevádzajú, rozlíšiť, ktoré situácie sú „normálne“ a ktoré treba riešiť s odborným personálom.

Kvalitný predpôrodný kurz je zároveň prípravou páru na veľkú životnú zmenu a prostriedkom sebapoznávania. Podporuje sebaúctuzdravý vzťah nielen k pôrodu, ale aj k vlastnému telu a dieťatku.

Tehotenstvo je veľkou životnou zmenou nielen pre ženu, ale aj pre jej partnera. Účasť na kurze mu pomôže pochopiť nezastupiteľnú úlohu, ktorú má pred sebou, vrátane pomoci a podpory partnerky počas pôrodu a v šestonedelí. V ideálnom prípade po celý život.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Pridaj komentár