Nástrahy a ochorenia v lete: Angína, infekcia, úpal, úraz

Telo má vlastné mechanizmy, aby sa s vyššími teplotami vysporiadalo. Intenzívnym potením sa ochladzuje, ale takto aj rýchlejšie stráca tekutiny.

Objem krvi sa zníži, srdce začne pracovať intenzívnejšie. Pokiaľ je človek práve preťažený, alebo v strese, môže byť kandidátom na infarkt, úpal, či „aspoň“ dehydratáciu.

Pobyt v teple, bez prísunu tekutín, spôsobuje prehriatie tela. Zvlášť nebezpečné sú jazdy v aute bez klimatizácie.

Prečítajte si, čo na vás striehne v páľave tohto leta, a ako sa môžete ochrániť.

ochorenia-v-lete-úpal

Nepríjemné vyrážky a spálená koža

Nevítaná alergia na slnko, sa prejavuje nepríjemnými vyrážkami – žihľavkou. Je lepšie, vyhýbať sa ostrému slnku, zahaľovať sa.

Po spálení je koža začervenaná, bolestivá na dotyk. Pomáha staré-dobré: natrieť, priložiť biely jogurt, uhorku alebo zemiak.

Zapálené ucho

Zápal stredného ucha sa ozýva hlavne v období letného kúpania, potápania – infekcia (podráždenie) sa dostaví rýchlejšie. Symptómy sú nepríjemné – neutíchajúca bolesť, zaľahnutie v uchu, apatia.

Voda z uší vytečie, ak ich dobre pretrasieme, alebo keď poskáčeme na jednej nohe, s hlavou naklonenou na stranu, kde nám zaľahlo.

Ak ani to nepomôže, a voda nevytečie ani počas spánku, lekár vám ucho ošetrí, a predpíše antibiotiká.

ochorenia-v-lete-zápal-ucha

Angína

Letná angína sa začína bolesťami v hrdle. Pri liečbe sa postupuje spravidla rovnako, ako pri bežnej angíne – treba preliečiť hrdlo, hlasivky. Nesklamú šalvia a mäta, a samozrejme, lieky predpísané lekárom.

Uštipnutie hmyzom, odstránenie kliešťa

Hmyz zanecháva v mieste bodnutia jed, ktorý pre alergika znamená ohrozenie na živote, ak pri sebe nemá pohotovostný balíček s adrenalínom.

Po návrate z prírody, si dôsledne prehliadnite telo, či niekde neobjavíte prisatého kliešťa. Vyberáme ho po dezinfekcii, kývavým pohybom. Dezinfikujeme jódom, septonexom, peroxidom. Ideálny je betadinový roztok – neobsahuje alkohol, a v rane nepáli.

ochorenia-v-lete-kliešť

Ak miesto prisatia na koži sčervená, je nutné navštíviť lekára. Môže ísť o prvý príznak lymskej boreliózy.

Kliešťovú encefalitídu signalizujú symptómy, ako pri chrípke. Objavujú sa týždeň, až dva týždne po pokúsaní kliešťom.

Prenosné ochorenia a zápaly

Infekcie v močových cestách vznikajú častejšie v lete, prevažne u žien. U niekoho stačí, keď sa „pozabudne“ v mokrých plavkách, kúpe v špinavej vode, či prechladne pri sedení na betónovom múriku…

Gynekologický zápal sa prejavuje pálením, svrbením, a často aj výtokom. Hrozí najmä v teplom počasí, keď sa prehrievame, „zapotíme“, sme vo vode.

Voda v prírodných kúpaliskách je plná mikróbov, a ani chlórová voda v bazénoch nie je ideálna. Kým sa liečite antibiotikami, počítajte s „prestojmi“ v intímnom živote.

ochorenia-v-lete-chlamýdia

Kvapavka, syfilis, chlamýdie

Typickými „dovolenkovými“ pohlavnými chorobami sú: kvapavka, syfilis a chlamýdie. Rizikové je aj bozkávanie a orálny sex.

U žien sú klinické prejavy závažnejšie, resp. dlho neviditeľné. Jediná, aj keď nie 100 % ochrana proti nákaze, je – vystríhať sa intímnemu styku s neznámymi ľuďmi a používať mechanickú ochranu, prezervatív.

Vyhľadať pomoc kožného lekára, gynekológa alebo urológa, by sme mali pri subjektívnom pocite nákazy, zvýšenej teplote, bolesti, výtoku, krvi v moči a zväčšení lymfatických uzlín.

Pokazený žalúdok, zažívacie ťažkosti, otrava hubami

Cez letnú sezónu sú rozšírené poruchy činnosti čriev a zažívacie ťažkosti. Dôvodom je aj nesprávne skladovanie a podávanie potravín.

Naozaj záleží od toho, čo si dávame do úst… „Istia“ nás základné hygienické návyky – dôkladné umývanie rúk a kvalitná pitná voda.

Otrava hubami z lesíka, je jedna z tých, ktoré nás „vedia“ dostať nemocnice. Vyhneme sa tomu tak, že nejeme nepoznané hríby.

ochorenia-v-lete-muchotrávka-zelená-otrava
Muchotrávka zelená

Pri konzumácii muchotrávky zelenej, hrozí až smrť. K lekárovi so sebou prineste zvyšky húb, ktoré ste jedli – kvôli identifikácii.

Úrazy pri športe a nehody na cestách

Ľudia sa na dovolenke venujú aktivitám, ktoré bežne nerobia, a chcú to rýchlo dohnať. Patria sem prestížne športy, ako napríklad jazda na koni, skoky z mosta za pružnom lane, či rafting. Letný úraz nám ale môže zmeniť život od základov…

Chrbtica je nosný pilier tela, chráni miechu. Stačí zle našliapnuť v nerovnom teréne, a máme vyvrtnutú nohu. Po prudkom pohybe, máme vykĺbené rameno. A pomliaždenie končatiny nás potrápi rovnako, ako zlomenina v dlahe, či ortéze…

ochorenia-v-lete-zlomenina

Neskáčte do neznámej vody, nechoďte do vody, keď ste prehriati. Opatrní majú byť kardiaci, či pacienti s chronickými ochoreniami. Pamätajte si, že nafukovacie kruhy na kúpanie nemusia neplavcov zachrániť.

Cez prázdniny vyrážajú na cesty sviatoční šoféri. Nie sú zvyknutí na pohyb v hustejšej premávke, nedokážu vždy odhadnúť svoje schopnosti. Navyše, v letnej páľave sa každý skôr unaví, a rýchlejšie stratí na ostražitosti.

Akonáhle pocítite za volantom únavu, zastavte, nadýchajte sa vzduchu, napite sa, urobte si prestávku.

ochorenia-v-lete-pitný-režim
Keď je vonku vyše 30 stupňov, vypite aspoň 2 a pol litra vody.

Desatoro v období letných horúčav

  1. Popíjať vodu, aj keď nepociťujeme smäd.
  2. Jesť stráviteľné, vyvážené, čerstvé jedlo.
  3. Kúpať sa vo vode, ktorá je monitorovaná.
  4. Správne nastaviť, a aj vyčistiť klimatizáciu (na jar, pred letom).
  5. Zastierať žalúzie, vetrať, púšťať ventilátor (ak nemáte klimatizáciu).
  6. Umývať si riadne ruky, aby boli dosť čisté.
  7. Obliecť si prírodný odev, chrániť si hlavu.
  8. Slniť sa s ochranným krémom, byť viac v tieni.
  9. Upraviť denný režim, organizáciu práce (podľa aktuálnej teploty).
  10. Obmedziť aktivity na slnku, vonku sa zdržiavať minimálne.

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár