Click here!

Nadmerné potenie – keď pot tečie potokom

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Isto poznáte ten pocit, keď vám stekajú po chrbte pramienky potu, a nedokážete ich zastaviť. Najmä teraz, v lete.

Hoci na potenie často nadávame, treba si uvedomiť, že pre náš organizmus je to dôležitý proces – telo si udržuje stabilnú telesnú teplotu, zvlhčuje a ochladzuje svoj povrch. Ide o obranný mechanizmus pred prehriatím.

V pokožke po celom našom tele je nerovnomerne rozložených až 3 milióny potných žliaz, pričom najviac sa ich nachádza na dlaniach, chodidlách na tvári (najmä na čele). Intenzita potenia je u každého iná.

Bežne vylúčime približne pol litra potu denne, no pri zvýšenej námahe, strese, či vysokej teplote sa zvyšuje aktivita potných žliaz.

Keď potné žľazy prehnane reagujú na niektoré impulzy nášho organizmu, resp. nášho správania, a naruší sa termoregulačný systém, deodoranty a antiperspiranty veľmi nepomáhajú.

Dermatológ? Psychológ? Skúste aj oboch

Za nadmerné potenie – hyperhidrózu považujeme približne 5-násobne väčšie potenie, než u zdravého človeka. Hranicu, pri ktorej ide už o nie celkom bežné potenie, možno len ťažko objektívne určiť. Orientačne môžeme hovoriť o 3 až 5 prepotených košeliach či blúzkach denne.

Hyperhidróza je buď obmedzená na určitú časť tela, alebo postihuje veľkú plochu tela. Postihnutí sa nadmerne potia na tvári, dlaniach, chodidlách a v podpazuší.

Títo ľudia sa často stránia spoločnosti, majú problémy v súkromnom i profesnom živote – mnohých prenasledujú úzkostné stavy. Mali by preto navštíviť nielen kožného lekára, ale konzultovať svoje ťažkosti aj so psychológom.

Medzi príčiny hyperhidrózy zaraďujeme:

 • obezitu (typické je potenie cez deň),
 • chronickú infekciu (potenie hlavne v noci),
 • zvýšenú funkciu štítnej žľazy (keď sa k poteniu pridávajú aj ďalšie typické príznaky),
 • horúčku nad 38 stupňov Celzia (potenie je normálna reakcia),
 • hormonálnu nerovnováhu (návaly tepla a potenia trápia ženy v prechode, a niektoré aj počas menštruácie),
 • pubertu (nadmerné potenie z dôvodu vývoja potných žliaz).
 • stres,
 • väčšie množstvo potných žliaz na rukách a nohách.

A ešte 4 veci, ktoré by ste si mali vedieť ustrážiť:

 • nepreháňajte to s alkoholom,
 • jedlá koreňte primerane,
 • nepoužívajte šaty a posteľnú bielizeň zo syntetických materiálov,
 • neužívajte lieky s kyselinou acetylsalicylovou.

Ak neradi „otravujete“ lekárov, je tu šalvia

Ak ste sa stále neodhodlali navštíviť odborníka, a predsa chcete s nadmerným potením niečo urobiť, skúste to s bylinkami. Účinným prírodným prostriedkom je šalvia (tzv. babské ucho). Ukazuje sa, že šalvia môže znižovať potenie až o 50 %.

potenie šalvia

Samozrejme, nemôžete očakávať, že sa po jednom či dvoch hrnčekoch čaju prestanete potiť – bylinky pôsobia skôr dlhodobo, a ich účinok prichádza väčšinou až po niekoľkotýždňovom nepretržitom užívaní.

Návod na použitie

Bylinku šalvie vložte do vriacej vody na 5 minút. Polovicu hrnčeka vypite ráno, zvyšok večer. Vychladený šalviový extrakt si môžete tiež prikladať na potiace sa miesta. Prikladanie handričky alebo vaty po 10 minútach zopakujte. Na záver opláchnite miesto roztokom.

Ak šalvia nepomôže, nie je to vo vašich silách – oslovte odborníka.

Lieky, elektroliečba, chirurgické zákroky, botulotoxín

Odborníci ponúkajú viaceré metódy liečby. Hyperhidróza sa dá liečiť liekmi, iontoforézou (druh elektroliečby), ale tiež chirurgicky. Tieto metódy však môžu priniesť nežiaduce účinky a komplikácie.

Už niekoľko rokov sa preto úspešne využívajú účinky botulotoxínu, ktorý sa injekčne aplikuje do postihnutých oblastí. Efekt nastáva o niekoľko dní, a pretrváva asi 7 mesiacov. Pri opakovaní sa však jeho účinnosť predlžuje.

Pred zákrokom sa robí škrob-jódový test, ktorý zviditeľní oblasti nadmerného potenia. Aplikácia botulotoxínu (pomocou veľmi tenkých ihiel) zabráni prevodu vzruchov z nervových vlákien na potné žľazy. Tým dôjde k dočasnému prerušeniu ich činnosti, a k obmedzeniu potenia na ošetrenom mieste.

Zdroj: www.klinikazdravi.cz, http://ona.idnes.cz, redakčne upravené a krátené.

2 odpovedí na “Nadmerné potenie – keď pot tečie potokom

 1. Za mňa najlepšia možnosť je elektroliečba elektro antiperspirantom. Je to najzdravšie a v dlhodobom merítku aj najlacnejšie riešenie. Ako sa hovorí, veci čo nás najviac stoja sú často zadarmo. U tohto prístroja je to naopak, zainvestujete do kúpy a potom už nič nestojí. Skúste to, keď nepomôže, vrátia vám peniaze. Ja mám elite verziu a som v suchu a v pohode! Ja som ho kupoval tu: https://www.electroantiperspirant.sk/iontoforeza-electro-antiperspirant-cena-objednavka

Pridaj komentár