Úpal – tepelný útok na naše telo

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Leto je v plnom prúde, a my trávime čoraz viac času vonku. Niekedy úplne nechránení, a to aj počas rizikových poludňajších hodín.

Stále častejšie sme upozorňovaní, aby sme si dávali pozor na slnko, lebo nám hrozí prehriatie a – úpal. Niekto možno len mávne rukou, ide však o život ohrozujúci stav.

Čo je úpal?

Vedeli ste, že pobyt na slnku zďaleka nie je jediná príčina úpalu? Za normálnych okolností sme schopní vyrovnať sa s vysokou vonkajšou teplotou. Pomáhajú nám v tom:

  • termoregulačné systémy – ktoré roztiahnu cievy v koži, vďaka čomu „vraciame“ teplo do vonkajšieho prostredia,
  • potné žľazy – telo sa ochladzuje vylučovaním potu.

Úpal je stav, keď dochádza k prehriatiu organizmu a termoregulačné systémy postupne zlyhávajú. Pot sa nemôže odparovať, pretože telo viac tepla vytvára (prijíma), než vydáva. Telesná teplota prudko stúpa, krvný tlak klesá, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie orgánov, vrátane mozgu.

Niekedy stačí len pár minút v nevhodnom prostredí, a termoregulácia zlyhá. Inokedy prejdú aj hodiny, kým sa začneme cítiť zle. Ak včas nezasiahneme, úpal sa môže skončiť aj fatálne.

Ako vzniká úpal

Úpal si najčastejšie spájame s pobytom na slnku, a je to pravda. Termoregulácia zlyháva pri teplotách nad 35 °C a pri vysokej vlhkosti vzduchu. K zlyhaniu organizmu môže ľahko dôjsť aj:

  • v uzavretej, nevetranej miestnosti,
  • pri cestovaní v horúcom autobuse,
  • na masových akciách (koncerty a športové podujatia),
  • pre nedostatok tekutín,
  • pre tesné a málo vzdušné oblečenie, ktoré zabraňuje odvádzaniu tepla z tela,
  • v dôsledku zvýšenej námahy.

úpal príznaky u detí

Kto je náchylnejší na úpal?

Vyššie nebezpečenstvo hrozí malým deťom a starším ľuďom, keďže ich termoregulačné mechanizmy nie sú také účinné, ako u zdravých dospelých. Navyše, najmladší a najstarší väčšinou nedodržiavajú správny pitný režim.

Ďalej sú to obézni ľudia, ktorých tuková vrstva pôsobí ako tepelná izolácia (a teda ešte viac hromadí teplo), ľudia s poruchami činnosti štítnej žľazy, s ochoreniami srdcovocievneho systému, dýchacími ochoreniami, s cukrovkoutehotné ženy.

Užívanie niektorých liekov takisto zvyšuje pravdepodobnosť úpalu, ak sa nachádzate v extrémnom prostredí. Patria sem antihistaminiká (lieky proti alergii), diuretiká (lieky na úpravu krvného tlaku alebo odvodnenie), lieky na zníženie krvného tlaku a lieky na psychiatrické ochorenia.

Príznaky úpalu

Typickým príznakom je vysoká horúčka (aj nad 41 °C), sucháčervená pokožka, pričom postihnutý sa nepotí. Môže pociťovať únavu a slabosť, závrat, bolesti hlavy, zrýchlený dych a tep, pokles krvného tlaku, či nutkanie na zvracanie.

Pokiaľ sa nezačne s prvou pomocou, postupne sa môžu pridať stavy zmätenosti, dezorientácia, svalové kŕče, opuch mozgu, záchvaty, strata vedomia, až smrť.

Úpal verzus úžeh

Ako je napísané vyššie, úpal môže vzniknúť bez ohľadu na to, či sme vystavení slnečnému žiareniu, alebo nie. Trochu odlišný je úžeh, alebo tzv. slnečný úpal, ktorý vzniká len pri intenzívnom pobyte na slnku, ktoré dopadá na nechránenú hlavu, zátylok, či celé telo.

Úžeh sa prejavuje podobne, ako úpal, ale dominujú príznaky, pripomínajúce zápal mozgových blán – zmätenosť, dezorientácia, ospalosť, nepokoj a stuhnutosť šije. Navyše, na koži vzniká miestne začervenanie, až pľuzgiere. Na rozdiel od tepelného úpalu, sa problémy zvyknú dostaviť s časovým oneskorením, najčastejšie v noci (po predchádzajúcom pobyte na slnku).

Liečba je rovnaká, ako pri úpale.

úpal solárium

Môžem dostať úpal v soláriu?

Zaujímavosťou je, že k úpalu sa môžete „dopracovať“ aj pri návšteve solária. Preto treba byť opatrní a len pozvoľne zvyšovať dĺžku pobytu.

Ak predsa len dôjde k začervenaniu pokožky, je nutné skrátiť minutáž a dopriať svojej pokožke oddych. Ak dôjde k tvorbe zápalu alebo pľuzgierov, neodkladne vyhľadajte lekára.

Prvá pomoc

Akonáhle spozorujeme príznaky úpalu, musíme okamžite zakročiť. Postihnutého presunieme do tieňa, alebo dobre vetranej miestnosti. Ak je pri vedomí, posadíme ho do polosedu a uvoľníme mu oblečenie. Ak je v bezvedomí, uložíme ho do stabilizovanej polohy.

Ako sa do tejto polohy ukladá, vysvetľuje video:

Začneme s ochladzovaním – potierame telo vlažnou vodou, prikladáme studené obklady, osviežujeme vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Odporúčané sú aj ľadové obklady na krk, podpazušie a slabiny.

V ochladzovaní pokračujeme, kým telesná teplota neklesne na 38,5 °C. Viac pacienta neochladzujme, pretože pri nižšej teplote by mohol upadnúť do šoku.

Rozhodne nie je vhodné, podávať lieky na znižovanie horúčky, keďže zvýšená telesná teplota pri úpale vzniká na inom princípe, než napr. pri chrípke, angíne alebo prechladnutí.

Pri slnečnom úpale aplikujte na popálenú pokožku prípravky s obsahom pantenolu. Zabezpečte dostatočný prívod vzduchu (napr. pomocou ovievania) a tekutín. Najvhodnejšia je voda so soľou (čajová lyžička soli na 1 liter vody), jemne osladený čaj s citrónom, či rôzne športové nápoje.

Ak sa príznaky nezmiernia do 30 minút, alebo postihnutý vykazuje známky zmätenosti, či dokonca stratí vedomie, voláme pohotovosť.

úpal prvá pomoc

Najdôležitejšia je prevencia

Oveľa jednoduchšie, než úpal liečiť, je naučiť sa mu predchádzať. Stačí, keď dodržiavame niektoré jednoduché opatrenia – počas horúčav sa vyhýbame slnku medzi 11.15. hodinou, uprednostňujeme klimatizované alebo dobre vetrané priestory.

Ak predsa len musíte vyjsť von, vyhľadávajte tieň, používajte kvalitný opaľovací krém a nezabúdajte na pokrývku hlavy, prípadne šatku. Voľte ľahký a vzdušný odev svetlých farieb. Obmedzte alkoholickékofeínové nápoje, ktoré zbytočne odvodňujú organizmus, a naopak, zvýšte príjem čerstvej zeleninyovocia, ktoré poskytnú extra dávku tekutín.

Pri extrémnych horúčavách sú vhodné minerálky alebo športové nápoje s obsahom elektrolytov (solí), keďže úpal môže vzniknúť pre nedostatok minerálov v organizme. Vyhnite sa ale športovým, resp. energetickým nápojom s obsahom kofeínu a guarany, pretože krátkodobo zvyšujú odvodnenie organizmu.

Počas horúčav nie je vhodná ani extrémna fyzická záťaž. Cvičenie radšej presuňte na skoré ranné alebo neskoršie večerné hodiny, a počas záťaže ešte viac dbajte na pitný režim.

Úroveň hydratácie organizmu môžete kontrolovať aj sledovaním svojho moču. Pokiaľ sa zníži frekvencia močenia, prípadne je moč tmavej farby, je to varovný znak dehydratácie – potrebujete zvýšiť príjem tekutín.

Ak už cítite, že teplo presiahlo únosnú mieru, skúste vlažný kúpeľ alebo sprchu, či studený obklad na šiju.

Leto je jedno z najkrajších ročných období a slnko zdrojom pozitívnej energie, zdravia a chuti do života. Rozhodne by sme sa mu nemali vyhýbať, no s rozumom vyhľadávajte jeho pôsobenie. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciám, ktoré úpal prináša.

úpal liečba

Zdroje: www.nhs.uk, www.webmd.com

Viliam Dobiáš: Úrazy spôsobené teplom. VIA PRACTICA. 2004, 2, s. 110-112

Autor vyštudovala na FaF UK v Bratislave

Pridaj komentár