Hlas pacienta: Robili mi kyretáž. Opakovaná kyretáž dopadla dobre

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Keď sa povie kyretáž, možno si predstavíte potrat. Ale môže to byť aj inak.

Tento zákrok absolvovala pred pár dňami pacientka z Bratislavy, už po druhýkrát. Predtým u nej odhalili, že príčinou krvácania bol polyp.

Teraz ju operovali znovu, po preventívnej prehliadke. Lekár na ultrazvuku zistil, že má niečo so sliznicou v maternici, čo po „prechode“ nemá byť…

Predzvesť, že vás čaká kyretáž. Popíšete nám, čo sa dialo?

Keď sa mi objavilo krvácanie, tak som od svojej obvodnej gynekologičky doslova zutekala, pretože ma poslala na ultrazvuk až o štyri mesiace. Vôbec nemala záujem to riešiť. Zmenila som lekára, za jedného z tímu jednodňovej chirurgie. Počkali sme na výsledky z cytológie, a potom to už šlo rýchlo.

Páčilo sa mi, že doktor bol zrozumiteľný, precízny, a hneď konal. Zobrali mi krv, šla som k internistovi. Bolo to plánované, a časť peňazí som si doplatila. Bola mi odporučená kyretáž.

Informácie o tom, čo vám je. Nachádzali ste ich, pýtali ste sa?

Po rozhovore s lekárom, som si hľadala informácie v knižke. Vedela som, že polyp sa môže-nemusí zvrhnúť do onkologického ochorenia. Viem, že moja babička mala z toho životnú traumu – kyretáž jej robili niekoľkokrát, bez akéhokoľvek umŕtvenia, a v nemocnici bola až týždeň. U mojej mamy sa to nevyskytovalo.

Hodiny pred týmto zákrokom. Spomínate si, ako ste to zvládali?

Pred operáciou mi dali keksy a uvarili čaj, bolo to v cene, a uvítala som to. Mala som obavy, rozmýšľala som aj o tom, že som vlastne nezanechala žiaden nekrológ, a človek má stále čo riešiť…

Musela som dopredu nakúpiť, navariť, oprať, vyžehliť a upratať. Podpisovala som informovaný súhlas, vedela som o rizikách… Bála som sa toho uspávania a zobúdzania.

Bol to „horolezecký výkon“, dostať sa potom do postele. Išlo o môj štvrtý zákrok, ale vždy je to iné, lebo aj okolnosti sú iné. Predtým mi zaviedli kanylu do cievy, sestričke sa to podarilo na tretíkrát. Asi čakala, že jej budem nadávať, ale ja som na to zvyknutá, že to vždy nevychádza.

kyretáž operácia
Zdroj foto: Shuttestock.com

Zákroky predtým… a tento. V čom to bolo iné, a prečo?

Keď som bola na zákroku po prvýkrát, mala som s kým o tom hovoriť. Prebrala som si to s koučom, aj s liečiteľkou. Teraz som sa umárala sama v sebe, a to nebolo dobré. Anesteziologička sa ma pýtala na všetky moje operácie, ako som ich znášala. Všetky operácie „predtým“, sa týkali „ženských vecí“, a zrejme to mám stále nevyriešené. Po operácii prsníka som si z povery myslela, že sa nevydám.

Otčim ma v detstve zneužíval, a z času na čas sa mi to nejako otvorí… Trpela som kvôli tomu aj gynekologickými zápalmi. Ako žena sa v intímnej oblasti nerealizujem – s manželom žijeme skôr ako pokrvní súrodenci… Vždy, keď som chorá, dáva do opatrovania nesmierne veľa energie, s láskou ma chráni, je ku mne strašne zlatý. Vybral si ma – vedel, že som sirota žijúcich rodičov. Medzičasom som to postavila tak, že sa vzdám svojich biologických potrieb, aj keď mi to miestami „vyskakuje“.

Pri odchode z nemocnice – mali ste niektoré obmedzenia?

Poučili ma, že mesiac po kyretáži nemám cvičiť, namáhať sa, kúpať a mať pohlavný styk. Bola som dosť unavená, lebo som tesne pred operáciou prechladla; „cítila“ som hrdlo, ale nesmrkala som. V nemocnici bola klíma, ktorá mi to ešte zhoršila.

Pár hodín po zákroku som šla domov. Službukonajúci lekári ma kontrolovali, či masívne nekrvácam. Používala som svoje vlastné hygienické vložky. Prišiel po mňa manžel, a potom sme spolu čakali na prepúšťaciu správu.

Zotavovanie po kyretáži. Ako prebiehalo? Čo prežívate dnes?

Samotné hojenie trvalo 7 dní, boli to také „pŕhľavové“ bolesti, výrazne väčšie, než tie menštruačné. Najťažšie bolo chodiť, cítila som každý krok. Vtedy by sa mi boli zišli nejaké „nafukovacie papuče“… Prvé dni po operácii som preležala. Na nohy ma postavil až náš pes, ktorý ma volal na prechádzku.

V tieto dni chodím do podpornej skupiny, venujem sa vedomému dýchaniu, a to ma posúva ďalej. Som z tých, ktorí potrebujú mať životné ciele a vízie. Vtedy mám kompas a silu ráno vstať. Ak mám všetko rozpísané a naplánované, potom to ide. Udivujem tým lekárov, keď im poviem, že vtedy a vtedy prídem, a môžeme ísť na to. Som pacient – profesionál, toho sa držím (úsmev).

Ďakujem za otvorený rozhovor.

Kyretáž…

…je chirurgický zákrok, spočívajúci v odstránení sliznice maternice – chirurgickou lyžicou (kyreta). Vykonáva sa pri niektorých gynekologických poruchách, v rámci umelého prerušenia tehotenstva, alebo po potrate (z Wikipédie).

Pridaj komentár